Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek stara fajhtna bajta, krušna peč, premalo radiatorjev, stari stropovi…

stara fajhtna bajta, krušna peč, premalo radiatorjev, stari stropovi…

Imamo hišo staro 1950 letnik, fajhtno, radijatorjev premalo, je pa krušna peč, …..ki bi jo jaz zamenjala za modernejšo, ker ta je že stara….
V glavnem imamo še trosobno stanovanje in tole staro hišo.
Jaz bi ali prenovila v celoti, ker denar je, ali pa prodala hišo, stanovanje in kupila kaj novega ali novejšega…. ker tukaj je vse iz pamti veka…
Pa je moj mož tak, denar je, ampak škoda vse zamenjat, še majce dobesedno strgane ne bi vrgel stran, če ne bi jaz doživela živčnega..
Skratka može ne bi nič menjal, meni je pa že neugodno k kdo pride, on pa kaže to staro krušno peč, ves ponosen na umazane stene, plesnive kote, staro krušno peč….v
Vse mu je dobro, jaz imam pa že počasi dovolj tega, ker nikakor noče z časom naprej, kot da je pred leti nehal se razvijat in it z časom naprej….
Nimam več volje, ne da se mi več, kot da bi govorila steni, vsaka stvar mu je dobra, če ne bi vlekla stvari z njega bi strgan hodil okoli, v kuhinjo vlači umazanega psa, pride njegov brat hodi z umazanimi čevlji notri pa še pes…..
Mineva me vse, ker vidim, da mu je kar vse dobro, nič on ne bi menjal,……On je tako ponosen na vse staro razguncano, znucano, zgriženo od psa…
Se sprašujem že, s kakšnim človekom sem to jaz??
Je to začetek konca?

Odsel se v stanovajne, dec pa naj bo v tej razdrapani podrtiji s psom.

No, zame umazane stene niso stvar obnove, ampak rednega vzdrzevanja in higiene!
Pri vas ne belite in ne cistite?

Glede obnove, nimam se za skrto, ampak realno in stvari, ki sluzijo svojemu namenu ne bi menjala, ce se jih da normalno vzdrzevat. V kaksnem stanju je vasa krusna pec, ne vem, tudi za hiso ne vemo v kaksnem je stanju. Obnovila bi, kar je potrebno obnove, kar se da pa popravit, prebelit in ocistit, bi pa ocistila. Tako bi z mozem dosegla nek kompromis, da hiso urediva, a porabiva cim manj denarja.

Hiša letnik 1950 – kaj bo to? Po vaseh so večinoma zelo stare hiše, 100, 200 let, pa so lepo vzdrževane in je v njih prijetno bivati. Kaj toliko kompliciraš? Poleti hišo dobro prezračite, očistite nesnago, prebelite zidove, dokupite nekaj radiatorjev in to je to? Hiše verjetno niste sami gradili, pač pa ste jo ali kupili ali podedovali. Tudi nova hiša postane hitro vlažna, če se jo primerno ne vzdržuje.
Mislim, da preveč kompliciraš. Moževe raztrgane cunje zašivaj ali pa zabriši stran. Moški so itak moški in njim je vse dobro, kaj nisi še ugotovila tega?

Če v tej hiši ne živite in se zdaj čez zimo skoraj ne kuri, potem je res fajhtna in se dela škodo. Zdaj ali se boste odločili za obnovo in v kakšni meri je vajina odločitev. Lahko vanjo vložita par tisoč eur lahko pa tudi preko 100 tisoč evrov. Če je ta hiša v slabem stanju je vreča brez dna. Menjava strehe, okna in vrat, nova izolacija, fasada, vse elektro in vodovodne inštalacije, dodatni radiatorji…
Če to hišo uporabljate vsaj za enkrat samo za vikend kasneje pa ima v njej namen živeti kdo od otrok bi jaz vsaj za enkrat naredila nujna dela kot je spraviti vlago iz hiše da se ne dela ševdodatna škoda, potem bi prebelila……naprej bodo pa že otroci naredili po svoje. Včasih te nakup nove hiše pride ceneje kot obnovitev stare.

Kwa kumpliceraš baba, mrš u kuhno skuhat zele pa klubase za kusiu, popoldan pa na njivo!

Mi smo obnovili bajto iz 1954. Sicer ni bila fajhtna. Obnova tuto kompleto s par spremljevalnimi objekti v velikosti cca 150 m2 nas je stala 200 tisoč. Toje vse, z novo krušno pečjo, vse v lesu, ograja cca 100m, do zadnjega grma, drevesa, tlakovca… aja, pa psa imamo tudi. Vidva sta si oa prevec razlicna, pejta narazen, ker v vsakem primeru bo en trpel.

Jaz bi naredila enako, sploh ker mož ni pripravljen komplet obnavljat.
Hišo očistit, prebelit in zračit. Bivanje v taki idilični hiški zna bit čisto prijetno. Le zakaj bi ves denar vlagal v zidovje?
Privoščita si še kaj drugega. Hobije, potovanja, šport, druženje….

Moževe stare cunje boste porabili pri čiščenju. In pes prav paše v tako hiško. Mogoče se priklati še kakšen mucek. Zunaj postavi ptičjo hišico.
Malo se sprosti in uživaj v tem, kar imaš. Mogoče lahko v krušni peči spečeš kruh? Pico? 🙂
Zunaj posadi rože…. mah, jaz vem, da bi se imela dobr.

Vlaznost in starost hise nista povezani toliko kot pa vzdrzevanje in vlaznost.
Osnova nase hise je iz tistih let, pa imamo skoraj tezave z vlaznostjo, ki je prenizka, obicajno okrog 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Res pa je, da je dovolj radiatorjev, krusne peci ni in predvsem, v hisi zivimo in je bila vedno dobro vzdrzevana, menjana okna, dodatna izolacijska fasada, izolirano podstresje …

Pecnice na krusni peci se ocistijo,’plesnivi koti se ocistijo, umazane stene se prebelijo… ze to je za zacetek dovolj. Za presusitev zakurite centralno in krusno pec in vmes dobro in dovolj casa zracite.

Nisi pa nic napisala, ali je ta hisa vasa bivalna hisa ali pa jo uporabljate samo kot vikendico.

Hiša je lahko vlažna zaradi premalo gretja in zračenja, lahko pa tudi zaradi slabe strehe, slabe ali nič izolacije s spodnje strani, pa odvisno od terena, če stoji pri kakem potoku in vleče vlago itd. Ene stvari se dajo rešit enostavno in razmeroma poceni, druge skoraj nikakor. O hiši ne vemo nič, razen letnice, ki sploh ni neka čudna, pa da ima nemarnega gospodarja in malo neiznajdljivo, rahlo k snobovstvu nagnjeno gospodinjo.

New Report

Close