Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek začetni znaki demence

začetni znaki demence

Zanima me kakšni so začetni znaki demence. Imam mamo staro 77 let in mislim, da gre za začetek demence. Postala je zelo razdražljiva, zmerja, itd. K zdravniku noče.

Veckrat pove isto stvar ali veckrat vprasa isto stvar. Za nek dogodek ne zna oceniti ali je bilo pred nekaj dnevi.. nekaj tedni ali nekaj meseci. Velikokrat se kaj zmoti pri opravilih. Soli namesto sladka…

Jaz imam iste simptome pri 41.
Imam hude tezave z spominom kot npr. ne spomnim se letnic pomembnih dogodkov.
Nikoli si ne zapomnim nobenega datuma, ce ne bi zapisovala ne bi mogla funkcionirat.
Ne hecam se zelo resno sprasujem, so to znaki demence?

Pol nisi edina, če misliš, da si zaradi tega dementna … demenca mislim, da bolj pomeni to, da nekaj, kar si znal celo življenje, zdaj naenkrat tega več ne veš. Kot da bi ti nekdo naenkrat vzel znanje, ki si ga imela celo življenje, pa bi naenkrat pozabila, koliko je 2+2, na primer. To, da pa datume pozabiš itd … jaz za niti enega ne vem … vem samo kdaj sta moja starša rojena pa moja punca, za drugo nič ne vem, pa mi je prav vseeno če vem ali ne. Kaj se sekiraš glede tega.

Moja mama jih ima 75, ni agresivna, ni napadalna, je ljubeča duša, ampak pozablja… Točno to, nekaj me sprašuje, ji odgovorim se pogovoriva, pa me čez par dni spet kliče z istim vprašanjem. Ali se nekaj pogovarjava, pa pozabi, da sva se. Saj potem, ko ji rečem, da sva o tem že govorili, se nekaj na pol spomni. Demenca ali ne, ne vem, ampak definitivno težave s koncentracijo.
Drugače pa recimo ve vs, kar je bilo 100 let nazaj ali kar je te dni slišala v poročilih, ve vse trače od A do Ž, kar pač sliši na radiu ali TV, spremlja šport, žajfnice, dokumentarne filme, skratka, to vse ji ostane v spominu. Zato sklepam, da demenca ni, da očitno midve nisva na isti valovni in se med najinim pogovorom ne skoncentrira, pač pa ji misli odlutajo.

Moja mama jih ima 75, ni agresivna, ni napadalna, je ljubeča duša, ampak pozablja… Točno to, nekaj me sprašuje, ji odgovorim se pogovoriva, pa me čez par dni spet kliče z istim vprašanjem. Ali se nekaj pogovarjava, pa pozabi, da sva se. Saj potem, ko ji rečem, da sva o tem že govorili, se nekaj na pol spomni. Demenca ali ne, ne vem, ampak definitivno težave s koncentracijo.
Drugače pa recimo ve vs, kar je bilo 100 let nazaj ali kar je te dni slišala v poročilih, ve vse trače od A do Ž, kar pač sliši na radiu ali TV, spremlja šport, žajfnice, dokumentarne filme, skratka, to vse ji ostane v spominu. Zato sklepam, da demenca ni, da očitno midve nisva na isti valovni in se med najinim pogovorom ne skoncentrira, pač pa ji misli odlutajo.[/quote]

to je normalna starostna pozabljivost, demenca ima še druge znake zraven, ne samo pozabljanje.

mislim, da te zdravnik testira tako, da moraš narisati uro; če je demenca, ne znaš pravilno postaviti številk

Test z uro je hiter pokazatelj demence, ja. Lahko pa jo vprašate kdaj se je rodila, točen datum, in koliko je stara. Včasih (ne pa vedno) se tega ne morejo spomniti. Pokazatelj je tudi to, da se človek zelo podrobno spomni dogodkov pred dolgimi leti (recimo stvari iz otroštva ali vojne), ne spomni se pa dogodkov pred par dnevi.

Pri moji mami se je začelo tako, da me je povsod opravljala, klicala naokrog, kako grda da sem. Pa kaj vse ji počnemo. Vlekla je stvari iz zgodovine in nas žalila. Vse mogoče si je izmišljala.
Pri zdravnici ni znala narisati osnovnih stvari, recimo jabolka, hiše, itd. Najprej se ji je tu poznalo. Ni imela več predstav. Potem je pa šlo samo navzdol. 🙁

http://www.spomincica.si/files/zborniki/zbornik07/07pgs08.pdf

dementni bolniki znajo v začetku prav fletno prikirivat svoje stanje. Odgovarjajo kot da vse vedo, vse razumejo. Preseneti pa jih povratno konkretno vprašanje. Recimo, kako se je imel na obisku. Vse fino, vse ok, če si pa vprašal recimo, kdo vse je bil tam, pa tema. Pri površnem pogovoru pa lahko kar spregledaš, da je glava prazna.
Osnovi test pri napredovani bolezni pri tastu je bil, da ni znal narisat, koliko je ura, zanimivo, znal pa je to še vedno povedat. Opustil je branje dnevnika, nehal je spremljati zgodovinske dokumentarce, križanke je opustil že mnogo prej, menda zaradi vida, ampak to sedaj pripisujemo prvim pokazateljem sprememb.
Seveda smo posledično vsi vprek začeli iskati prve znake demence pri nas samih. Za to, da se ne spomnimo tega in tega, to je naravni proces staranja, stresa, preobilne količine podatkov, ki jih vsrkavamo. Zdravnica nam je rekla, da ni skrbi, dokler se nam ne začnejo dogajat, da stvari, ki imajo utečeno mesto, več ne damo tja, ampak na povsem nelogično in nimamo pojma, zakaj recimo ta stvar tam je, recimo copati v omari s krožniki ipd.

Sproti pozabljajo, postanejo hudobni, obtožujejo okolico za razne stvari..kakor pri komu.

Spoštovana. Enak problem imam jaz, pa me zanima, kako ste postopati, ker bi rad te probleme rešil tudi z mojo mamo. Hvala vam za odgovor. Lp

Menk je pomagal jod – lugolova raztopina. Pa mlečne izdelke sem črtala. Na jodu sem okoli 4 mesece, počasi se končno zbujam naspana, spočita, spet si zapomnim veliko več, nimam več tiste megle v glavi, ko se želiš spomniti nekega imena ali dogodka.

III

Izguba voha. To sem opazila pri babici in še nekaterih. Nič ne smrdi ali diši.

So to. Napreduje pocasi. Potem se zacne paranoja, kako smo vsi proti njej, ji skrivamo, scasoma pozabi poloznice placat, skrbeti zase, kuhanje spodnjega perila v loncu na stedilniku ker je skoda stroja…mi smo sli k njeji zdravnici in sprozili postopek skrbnistva. Slej ko prej boste prisli do tu. Lahko pa gres sama k njeni zdravnici in morda ti bo dala tablete, ceprav dvomim da brez pregleda. Je pa reees tezko jih spravt h zdravniku. Mogoce z zvijaco..

V Sloveniji so vsi ljudje dementni, drugače ne bi volili ene in iste politike lopove že 32 let…

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 2710, 26.09.2023 ob 12:11

V Sloveniji so vsi ljudje dementni, drugače ne bi volili ene in iste politike lopove že 32 let…

 

Kdo pa voli eno in isto stranko že 30 let? Katara je ta stranka?

 

New Report

Close