Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Težave z najemodajalko

Težave z najemodajalko

Pozdravljeni. Ne vem, kam bi se obrnila, pa bi rada slišala kakšen vaš nasvet.

Oktobra sem se zaradi študija še z dvema cimrama (bivšima sošolkama) preselila v Ljubljano v stanovanje. Stanovanje se nahaja v hiši, kjer nad nami živi lastnica, stara približno 65 let. Na začetku se je zdela prijazna in v redu, potem pa so se začele dogajati težave.
Nenehno nadzoruje kaj počnemo – vseskozi nam govori, da veliko peremo, a peremo največ enkrat na teden. Moti jo namreč, da potem obleke sušimo v stanovanju (ker drugje sredi zime res ne moremo), kar naj bi pripomoglo k temu, da se pojavi vlaga, saj je naše stanovanje podkletno. Zračimo po dvakrat na dan, odpremo vsa okna in vrata, pa še vedno ni dovolj. Vsakič, ko nas vidi, nam govori o tem, da moramo zračit, pa da ne smemo veliko prat, ker bo vlaga itd. Med vikendom, ko gremo domov, ima dovoljenje, da gre ona prezračit. Stanovanje vzdržujemo kakor se da lepo, pospravljamo do zadnjega prahu, saj nam je na začetku govorila, da so bile prejšnje stanovalke nemarne; da niso pospravljale, da je bil hladilnik ves umazan, da niso pomivale oken itd.
Vse to teženje (ki je ob plačevanju stroškov pri njej trajalo tudi po kakšno uro) sem nekako še prenašala, saj sem menila, da jo pač skrbi za stanovanje. Potem pa je cimra en vikend ostala v Ljubljani, na kar je najemodajalka očitno pozabila, saj se je sprehajala okoli stanovanja in gledala noter skozi okna. Pa sem si rekla – eh, morda pretiravam, saj ni počela nič slabega. Malce se mi je zdelo čudno, pa vendar.
No, par dni nazaj pa se je zgodila kaplja čez rob. Edina sem bila v Ljubljani, saj med študijem delam, pa sem se s cimrama zmenila, da je lahko fant pri meni. Sam živi v mali sobici v stanovanju s petimi cimri, kjer svojih oblek ne more niti posušiti, ker imajo eno stojalo, zato jih je prinesel k meni – že oprane. Pa sem jih dala sušiti. Naslednji dan pa je zmanjkalo elektrike, zato me je najemodajalka klicala, da mi sporoči, da elektrika pride nazaj po 12. uri. Čez nekaj ur je fant prišel iz službe in skupaj sva bila v stanovanju – jaz sem se učila za prihajajoče izpite, on pa je bil na telefonu, da me ni motil. Slišala sem, kako se obrača ključ v vratih, ki naše stanovanje povezuje z njenim, potem pa je nekdo potrkal na vrata sobe, ki vodi v naše stanovanje. Bila je najemodajalka. Rekla je, da je prišla preverit raven monoksida, ki bi po par urah izpada elektrike očitno lahko bil izjemno nevaren – sodeč po tem, da ni za obisk niti poklicala, kakor smo zmenjeni. Ko je prišla v mojo sobo, je bil prvi stavek, ki ga je izrekla, namenjen mojemu fantu: “Ah, vi ste pa kar ves čas tukaj.” Pa se zadržim in ji razložim, da je tukaj, ker smo se tako zmenile s cimrami. In da tako ali tako nisva veliko skupaj, glede na to da oba delava. Nato je začela pogovor o tem, da ima avto na njenem parkirišču, za kar je par mesecev nazaj rekla, da dovoli. Odvrnila sem ji, da ga lahko premakne na parkirišče v bližini, nakar je odvrnila, da ni treba – bo poklicala, če kdo pride na obisk, pa da potrebuje prostor. Potem se je končno odpravila do naprave, ki meri monoksid, pri čemer je želela da grem zraven. Morala sem stati tam zato, da je pritisnila testno tipko. V tem hodničku pa sem na stojalu sušila fantove obleke, nakar je pripomnila, da vidi, da “veliko peremo”. In potem seveda spet stara pridiga o vlagi in zračenju. Po 10-ih minutah se odpravi nazaj v svoje stanovanje.
Naslednji dan se odpravim v službo (fant je takrat že bil v službi) in ravno zaklepam vrata, ko pride izza vogala. Pozdravi, potem pa reče: “Ti, posluš, tale tvoj je pa skos tuki.” In ji zopet mirno razložim, da bo pri meni tri dni in da sem za dovoljenje vprašala obe sostanovalki. Odvrne mi, da je bil pri meni tudi za novoletne praznike – to potrdim, par dni sva namreč bila skupaj. Brezveze se mi zdi lagati, ko pa vem, da ima pod nadzorom popolnoma vse. Potem me obtoži z besedami “Ziher mu pereš.”. Pa se zopet ugriznem v jezik in ji razložim, da mu nisem oprala niti ene stvari, ampak je prinesel mokre, da mu jih posušim, ker pri njemu ni prostora. Ker nima kaj odvrniti, mi reče, da bom s tem naredila veliko vlago, pa da ona ne bo plačevala stroškov beljenja, ker me “tako veliko peremo”. Reče še, da jo moti, da je fant pri meni na obisku, saj sem jaz tista, ki ji oddaja, pod nos pa mi vrže to, da je imel avto na njenem parkirnem mestu, a sem ji prejšnji dan rekla, da ga lahko umakne, pa tega ni želela. Kakorkoli – povem ji isto, kakor sem ji prejšnji dan. Ker spet nima kaj za odvrniti, mi reče, da ne bom naredila izpitov, ker je “ves čas pri meni” – pa ji povem, da se učim 8 ur, ko je on v službi, če pa je zraven, da mi da čisti mir ali pa se celo sam odpravi kam na kako pijačo s prijatelji. Nato se poslovim, ker se mi mudi.
Že par dni sem sedaj doma, včeraj pa me je poklicala, da bi se rada z menoj pogovorila o celotni zadevi. Na pogovor sem pristala. Zakaj? Zdi se mi namreč, da nas vse vse preveč nadzira; ve čisto vse, kaj se dogaja, vtikuje se v stvari, ki je ne bi smele niti najmanj zanimati. S sostanovalkami ji želimo ugoditi v vsem, da bo ja mir, ona pa v nas (zadnje čase še posebej vame) ves čas dreza in nam govori, kaj lahko delamo in kako. Ne vem, sem morda nora, ali je res, da se ne bi smela vtikati v nas na ta način? Šla sem celo brati stanovanjski zakonik – v njem piše, da je lahko pri tebi na obisku kdorkoli skupaj kar 15 dni, pa ti ni treba za dovoljenje vprašati drugega kot le cimra, če ga seveda imaš. Najemodajalca za dovoljenje ni treba prositi, razen če obisk traja več kot 15 dni, kar pa pri meni ni.
Odločila sem se že, da se bom ob koncu pogodbe izselila, saj me takšno nadziranje in teženje izredno moti. Zanima me le, kaj si o vsem skupaj mislite vi? Ali morda pretiravam? In če ne, je pametno, da ji pokažem zakonik? Me lahko iz kakršnegakoli razloga vrže iz stanovanja?

Jaz sem imel podoben problem nedavno ampak sem menjal stanovanje po koncu letnika ker se mi ni dal tega sranja prenašat. Okoliščin ne bom razlagal ampak šlo je podobno. Driskanje in vsiljivost zaradi nekekga izmišljenega problema. Pa mesečno vstopanje v stanovanje z izgovorom kao da je treba neki prevert. Ker je bilo vse še s pogodbo sklenjeno bi lahko bil prasc pa prijavil najemodajalca/ko ker je bilo enostavno toliko pravnih kršitev. Ampak ker je šlo za družinske “kolege” sem zavoljo dobrih odnosov stisnil zobe in počakal da sem lahko v miru izvedel selitev. Najhuje je bilo da sem bil obtožen tega da sem stanovanje pustil v razsulu a ironično sem ga zapustil v boljšem stanju kot je bilo.

Zdej je na teb. Al boš zdržala do konca al pa menjaj. Ampak jaz ti definitivno priporočam menjavo ker tudi mir je nekaj vreden.

Lp

Menjaj, pa bos imela mir. Po moznosti v blok, kjer ni lastnika zraven.
Jaz nebi cakaka do konca leta, ce ti gre ze sedaj na zivce.

Povej ji, da boste itak prebelile s cimrami..
Kar se pa sušenja perila v stanovanju tiče ima prav.Ampak največ škode bo na vašem zdravju. Kaj nima kje na podstrešju kakšnega prostora za sušenje ?

Vaš link

Glede vlage ima teta seveda prav. Vprašanje vlage se precej lahko reši/znatno omili z nakupom sušilnega stroja. Kar je strošek stanodajalca.

Stanodajalec sme po zakonu vstopiti v stanovanje največ dvakrat letno ob prisotnosti najemnika.

Ne glede na to zgornje – odseli se. V vsako stvar se bo vtikala in vam se bo mešalo od tega, kaj vse si je sposobna še izmisliti.

A davek plačuje? Če ne, vedi, da ji lahko v skrajnem primeru zagroziš, da jo boš prijavila.

Študentski dom je zakon 🙂 Pa še mnogo mnogo cene je.

samo stran od starih, k jim je dolgcajt v življenju, tu se že ve, kolk je ura. Čudno, da se še kdo nasanka s takim stanovanjem, kjer so penzionerski vohljači zraven zakampirani.

Hvala za podeljene nasvete in izkusnje.
Kar se tice vlage, vem, da ima prav. Ampak peremo (in torej susimo) le enkrat na teden, poleg tega pa vsak dan zracimo. Problem je v tem, da ona vedno ‘uleti’ ravno ob nepravem casu in vidi oprano perilo, potem pa nalasc tezi in noce poslusat, da ni tako kot izgleda. Obljubila nam je sicer, da nam bo kupila pralni stroj, ce imamo namen veliko prati, a sedaj od te obljube ni ne duha ne sluha – kaj sele od pralnega stroja.
V stanovanje pride veckrat, saj ima med vikendom dovoljenje, da gre prezracit. Naceloma drugace ne pride velikokrat, smo pa v pogodbi podpisale, da ima kadarkoli dostop do stevcev in vsega skupaj. Ocitno k temu spada tudi merilec monoksida.
Odselila bi se rada ze zdaj, pa je zal na voljo izjemno malo sob/stanovanj, pa se te imajo zasoljene cene. Za povrsino tam nekje 60 kvadratnih metrov vsaka izmed nas treh placa 90 eur najemnine (ker imamo subvencionirano 33 eur) in stroske po porabi (prejsni mesec 41 eur), kar je dejansko luksuz – stanovanje je namrec prakticno novo, postaja za trolo je pred hiso, fakultete pa 5 min hoje stran. Pa se mi je na zacetku zdelo cudno, da je za tako studentsko palaco najemnina tako nizka. Je pa res, da smo ob ogledu eno izmed takratnih stanovalk vprasale, kaksno je dejansko stanje, pa je preplaseno pogledala in odvrnila ‘Dobro.’ Zdaj vem, zakaj.
Kakorkoli – studentski dom zal ne pride v postev, ker se zaradi ‘prevelikih’ dohodkov druzine ne kvalificiram za primerno.

Mimogrede – zenska placuje davek, tako da prijavit je ne morem. Po drugi strani pa je niti ne zelim. Rada bi le, da bi ji lahko razlozila, da se nima kaj za vtikat tam, kamor se ne sme. Mi je pa zal, da sem se odlocila za to stanovanje – nisem vedela,da je taksna, zaslepilo pa me je tudi to, da je stvar na popolni lokaciji, cena pa se celo prenizka glede na to, kaj vse ponuja.
In ne, nikjer drugje ni prostora za susenje perila… Pa to me niti ne moti tako, moti me, da misli, da mi lahko odreja obiske.

Kaj točno pa preverja pri detektorju monoksida? Saj se sam zadere, če je nivo monoksida previsok – to je ravno ideja merilca, kolikor razumem.

Kar se mene tiče, obstajajo ljudje s katerimi na lep način ne boš nikamor prišla. ko se ženska spet privleče v stanovanje, jo vprašaj, kaj hoče (pred vrati) in ji povej, da lahko vstopi samo na podlagi pogodbe, ki ste jo podpisali.
men se zmeša, da me nekdo takole nadleguje non-stop.

Ne vem, kako detektor tocno deluje, ampak ona me je zraven zvlekla le zato, da je pritisnila tipko, na kateri pise ‘test’. Stvar je trikrat zapiskala, pojavila se je nicla, in to je bilo to. Tudi meni ni bilo jasno, kaj je fora. Najbrz je hotela samo ‘pofirbcat’, ce smo ze ‘spet’ prale.
Ja, najraje bi kar zamenjala kljucavnice pa adijo. Bojda lahko to naredis, ce jih ob izselitvi zamenjas nazaj s starimi. Res je nadlezna. Plus tega nam nenehno pridiga, kdaj naj dajemo zaluzije gor ali dol, na koliko naj imamo termostat, ‘da bomo prsparale’, pa kadar pride, pravi, da je vroce, a notri imamo najvec 22 stopinj. Saj ne recem, ko ji gremo placat stroske, nas npr. vedno pogosti in zna biti prijazna, a vecina casa je nadlegovalska vesca.

Ne predstavljam si, da me nekdo nadzoruje in ve za vsak moj korak in kaj počnem. Nihče ne sme oprezat za tabo in te nadzorovat, saj je kršenje tvoje svobode in tvojega miru. To je za mene nadlegovanje in tako bi tudi lastnici povedala. Da se izogneš nadaljnim konfliktom naj nihče ne parkira na njenem mestu. Tebi pa za dam nasvet, če vam s cimrami ni tak strošek nesi perilo v pralnico posušiti. Doma operete, pol pa neseš v pralnico in ga daš sam v sušilni stroj za 30 minut boš dala 3€ (10minut=1€) in bo suho, ter spraviš, pa še likat ti ni treba.

Ti si pa že sedaj išči stanovanje ali pa skupaj s cimrami se spokajte nekam drugam, ker se takimi ne bo nikoli miru.

Glede na cenzus za študentski dom ima očitno vaša družina kar precej visoke dohodke, tako da si verjetno lahko privoščiš ustreznejšo nastanitev.

glede na ta dodaten razpis pa je očitno še kar nekaj prostora po domovih
http://www.stud-dom-lj.si/bivanje/razpisi

Ideja o susenju perila v pralnici mi je vsec, a mi gre po eni strani tudi za princip – ce je v stanovanju pralni stroj, zakaj ne bi smela tam prati in posledicno tudi susiti? Vem, da je problem vlaga, ampak ce delamo to 1x na teden, najbrz ne bi bilo problema, kajne? Bi ji pa predlagala, ce lahko pralni stroj kupimo same. Me zanima, kaj bo rekla na to. Drugace pa ja, pocasi se mi od nadzorovanja ze mesa.
In ne, ne pretiravam, pa tudi nasa druzina ni bogata – ze samo kredita imamo 600 eur na mesec, saj smo delali hiso. Kar se pa tice stroskov in najemnine; moji mi placajo najemnino, sama pa potem stroske, plus tega se sama prezivljam cez mesec.

Če ste 3-članska družina, je cenzus, da izpadeš iz študentskega doma, 7000 € mesečnega bruto prihodka na družino. Če ste 4-članska, pa 9335 €.

In v ta cenzus se ne prišteva študentsko delo.

Med reveže se ravno ne morete prištevati.

Potem pa oprosti, ne vem, kje sem prebrala drugace. In definitivno nimamo 7000 eur prihodka. Ocitno mi res preostane le se to, da popokam in grem v studentski dom. Tam bo gotovo vecji mir kot tu.

Zaenkrat si, glede na zgoraj pripet razpis, prepozna.
Oba medletna roka za prijavo v ŠD sta se že iztekla.

Niti slučajno ne pretiravaš!
Kako to misliš, da ti eno uro na dan teži zaradi pranja oblek? Eno uro, in ti ji to pustiš?

S seboj imej pravnika ali pa študenta prava, po možnosti moškega velikega, ki jo bo malo nastrašil.
Skratka prefinjeno in jasno naj on govori z njo v tvojeenem imenu. če ti kaj teži mirno odgovori: Se bom posvetovala s pravnikom.

Če bi bil monoksid ona in ne ve ne bi pet korakov naredile,tako,da je to le izgovor. Tester oz.merilec bi moral sam začet piskat.Ženska se nima kam dat in najeda.Vlaga je sigurno,če sušiš notri,ampak se prezrači,zako,da večjih posledic ni. Niste edine, ki sušite v stanovanju.Samo čimprej stran.

O moj ljubi bog! Ti, če hočeš, boš prala vsak dan! Prav tako sušila notri vsak dan. Dolžna ti je zagotovit sušilca, če je ima problem z vlago ali pa naj ti zniža najemnino, saj stanovanja s problemom vlage niso nikakršna prednost! Ti si oškodovana v tem primeru. TI plačuješ stroške in najem. Saj NISI NOTRI ZASTONJ, halo?! Da o zasebnosti sploh ne govorim. Vas študente dobesedno izkoriščajo, ker ste prepošteni in dobri. Eni bi se radi okoristili na račun nevednih študentov. Naj kar imajo zase male, vlažne smrdljive luknje.

Najemodajalka ima prav. V stanovanju se ne sme sušiti. Kaj boš naredila, ko bodo vse stene zelene od plesni, ko bo omet odpadal?? Jaz vem kaj boš naredila, spakirala in šla. S plesnijo pa se naj zafrkava lastnica.
Če ti je ob podpisu pogodbe ali če je v njej celo napisano, da v stanovanju sušiti ne smeš, potem ne smeš, PIKA
Noben pameten lastnik ti ne bo dovolil sušenja v stanovanju. Tistih dolgotrajnih obiskov pa tudi ne.

No ja, to ni ravno tako. Sama tudi oddajam sobe v hiši in ima vsak točno določeno koliko in kdaj lahko pere. Vse črno na belem. Niti približno ni tako, da boš ti lahko prala kolikor boš hotela in sušila kjer boš hotela. Tudi za sušenje imam poseben prostor in v sobah pač ni dovoljeno.
Če pa imaš kakšne frustracijje in hočeš prati več kot je dovoljeno, izvoli. Vsako dodatno pranje se doplača.
Ljuba izkoriščevalska duša, stroški ,ki jih plačuješ, so prilagojeni k številu pranj, ki je določeno. Če pa hočeš ti prati več in s tem porabiti več vode, več elektrike… potem se to pač plača. Čao

New Report

Close