Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako Zavod zmanjšuje št. prijavljenih? Tako!

Kako Zavod zmanjšuje št. prijavljenih? Tako!

Spodaj se v temi o Revozu jezite…. češ, minimalna plača, pogodbe preko zaposlitvenih agencij, eno mesečne pogodbe.

Jaz pa sem našla še eno, večjo finto, s pomočjo katere država skrbi za zmanjšanje prijavljenih na Zavodu za zaposlovanje. Namreč, če prijavljeni na Zavodu takšno očitno norčevanje iz brezposelnega človeka zavrne, leti z Zavoda (jasno).

Zavod za zaposlovanje je na svojih spletnih straneh objavil razpis imenovan DELOVNI PREIZKUS 2016, preko katerega delodajalce vabi k preizkusu brezposelnih, katere lahko delodajalci “preizkušajo” 8 ur na dan, 40 na teden za obdobje do max. 1 meseca. Šele potem se delodajalci odločijo, ali bodo delavca sploh zaposlili.
Ob tem delodajalci dobijo celo nagrado, 206 EUR ali povrnjen strošek zdravniškega pregleda. Posamezen delodajalec lahko vloži več zahtevkov za te, takoimenovane PREIZKUSE in dejansko lahko delovno silo lahko menja vsak mesec, obenem pa je seveda še denarno nagrajen. Seveda se na razpis javljajo le delodajalci, ki nimajo namena zaposlovati, ampak le izkoristiti sistem brezplačnega delavca.

Delavec pa dobi 0,13 EUR za kilometer prevoza in 3 EUR na uro, v primeru, da je prejemnik denarne pomoči, pa le 1,5 EUR na uro. Seveda je v tem času NEZAPOSLEN in tudi delovna doba mu ne teče. S plačilom, ki ga prejme s strani Zavoda, v resnici lahko pokrije le realen strošek prevoza in (mogoče) malice.

In mi se čudimo, zakaj število prijavljenih na Zavodu upada….

Jim je treba priznati, da so res inovativni v uvajanju goljufivih praks. Škoda, da te svoje domišljije ne uporabijo za resen poslovni preboj v sfere visoke dodane vrednosti in čistih računov. Ker jaz ne verjamem, da so se takih nategunskih načinov domislijo državni birokrati sami. To jim nekdo predlaga. Predlagajo pa tisti, ki imajo od tega izigravanja na koncu korist.


Se strinjam, in enako velja za vse subvencije zaposlovanja. To bi bilo potrebno vse ukinit. Ce delodajalec zaposli nekoga za ndc. In sele takrat ko to stori bi mu.morebiti lahko drzava pomagala s kritjem določenega deleza pridpevkov za tega zap i slenega m mesecno recimo za prvo leto… ampak clovek bi moral biti zaposlen za ndc… ne pa da drzava tala subvencije za zap. Za določen cas, delodajalec pobere dnar, po tem da pa doticnega zaposlenega spet na zavod. Sv… pri koritu pac zase poskrbijo v tej banana drzavi in spet na racun delavcev. Enako izkoriscanje je voluntersko pripravnistvo.

nova
Uredništvo priporoča

Vsi ti ukrepi so namenjeni navideznemu zmanjševanju prijavljenih na Zavodu. Sploh tale, kjer delavec niti zaposlen ni, ampak hodi garat k nekemu delodajalcu, ki ga sploh nima namena zaposliti. Bi bilo fino narediti raziskavo, koliko takih delodajalcev se na koncu sploh odloči za zaposlitev delavcev? In kakšne prijave s strani delavcev so v preteklem obdobju že bile vložene zoper njih? Ker jasno je, da se neka spodobna firma ali s.p. NIKOLI ne bi šel takšnih igric.

Sicer pa glede na to, da Zavod pošilja ljudi tudi na razpise za ples ob štangi, pa k delodajalcem, za katere vedo, da niso plačevali prispevkov, vemo, kje smo…. V riti.

In se bo nekomu snelo in bo naredil dar-mar na hodniku, pa bodo spet javkali, kako nori so ljudje….


To ni inovativnost. Tak sistem se na ravitem zahodu ze dolgo uporablja. V Slovenijo ga uvazajo z vecletno zamudo.
Se pa strinjam, da tako ne gre.


To ni inovativnost. Tak sistem se na ravitem zahodu ze dolgo uporablja. V Slovenijo ga uvazajo z vecletno zamudo.
Se pa strinjam, da tako ne gre.[/quote]

No, mogoče imaš prav. Nisem najbolj seznanjen z vsemi zahodnimi praksami, je pa dejstvo, da so mnogi v Sloveniji nagnjeni k plagiatorstvu. Že samo tista mantra: “Kaj neki bi izumljali toplo vodo, dajmo zakone od Nemcev prepisat, a je to tako težko?”. Ne, ni težko, ampak ne funkcionira. Nemški zakonodajalci so se potrudili napisati zakone, ki urejajo odnose med ljudmi nemške mentalitete. Tukaj pa ne vlada nemška mentaliteta. V nekih ozirih že, ker gre za določeno zgodovinsko navezanost, ampak Slovenec nikoli ni bil in ne bo Nemec. Zato druge Nemčije ali Švice tukaj ne bo, če se bo prepisovala nemška ali švicarska zakonodaja. To je tako naivno, kot če bi si predstavljali, da bo Slovenija postala druga Nemčija ali Švica, če prekopiramo njihovi nacionalni zastavi. Je pa vseeno lažje kopirati zahodne prakse kapitalistične malverzacije in izigravanje zaposlenih. Odnos delodajalec – delojemalec se pa v Švici, Indiji, Tanzaniji ali Sloveniji ne razlikuje v osnovi. Gre za pozicijo gazda – majmun. V osnovi. Potem se gremo pa lahko človeško nadgradnjo medsebojnega spoštovanja ali pa gremo iz neke kulturne pozicije nazaj v nasprotno smer cinizma, poniževanja, izigravanja in zlorabe moči med majmune iz džungle.

Res je žalostno, da ne rečem svinjarija od subvencij (delavec ponavadi kratko potegne, itak ga delodajalec le izkoristi do konca, potem pa ga vrne na zavod),, do delovnega preizkusa. Kolikor vem, pa nisi izpisan iz Zavoda pri delovnem preizkusu, še vedno si v evidenci
, torej je tema zgrešena, ker govori o zmanjšanju brezposelnosti. Se motim?
Delovni preizkus meni sploh ni tako slaba stvar, če nič ne dobivaš, le službe skoraj ne smeš pričakovati, ker delodajalci pač izkoriščajo le brezplačno delovno silo, ki jo mizerno plača država. Dejstvo je le, da se s preizkusom morda kaj naučiš, kar ti pozneje pride prav, morda zaradi izkušnje, celo delo prinese.

V bistvu sama zamisel niti ni tako slaba. Delavec dobi možnost, da se predstavi delodajalcu, pokaže svoja znanja in spretnosti, hkrati pa tudi preveri, ali mu določeno delovno mesto ustreza. Delodajalec pa dobi možnost, da delavca preizkusi glede vseh zahtev del. mesta in tako dobi ustrezno delovno silo, brez velikih tveganj.

Na žalost pa, tako kot so vlomilci vedno korak pred izdelovalci ključavnic, tako so naši goljufi vedno korak pred snovalci spodbud za zaposlovanje. Tisti, ki bi zares radi zaposlovali, velikokrat ne ustrezajo vsem pogojem, pogosto tudi nimajo časa slediti razpisom ali se prebijati skozi vse postavljene birokratske ovire. Tisti, katerim pa so takšne in drugačne spodbude pisane na kožo, pa to s pridom izkoriščajo.

Ne razumem, zakaj se ne domislijo neke “varovalke”. Zdi se, da te spodbude pišejo neki uiber naivneži, ki računajo na poštenje … Pri nas? ://

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

Delavec dobi možnost, da se predstavi delodajalcu, pokaže svoja znanja in spretnosti, hkrati pa tudi preveri, ali mu določeno delovno mesto ustreza. Delodajalec pa dobi možnost, da delavca preizkusi glede vseh zahtev del. mesta in tako dobi ustrezno delovno silo, brez velikih tveganj.

Haha. Bodi resna, ali res verjameš napisanemu?!

Razmisli malo. Kakšni so lahko razlogi, da delavec neko delovno mesto označi kot njemu “neustrezno” in kakšni, da lahko delodajalec delavca označi kot “neustreznega”? In zakaj delodajalec potrebuje 1 mesec preizkusa, če vsi dobro vemo, da se pravi karakter človeka pokaže šele takrat, ko dobi pogodbo za nedoločen čas (torej lahko šele po 2 letih zaposlitve za določen čas), po drugi strani pa, če je nekdo skrajno butast in neprimeren, to opazimo že po nekaj dneh?

Ne trapaj.

Tu gre za čisto manipulacijo, za dr.kanje brezposelnih (izbris iz evidenc) in obenem za pranje denarja Zavoda.

Vkljuceni so se vedno vodeni v evidenci brezposelnih, prevoz na delo je placan visje kot pa velja kilometrina za celoten javni sektor, 3€ na uro pa je neto minimalec.

Se pravi, po tvoje, delavcu mora vsako delovno mesto ustrezati?
In delodajalcu, po tvoje, mora ustrezati vsak delavec?
Ja super, če je tako 🙂

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

Če se že mislijo iti te preizkusne vinte, naj se omeji preizkusni rok na kakšen dan ali dva. Ni nobene potrebe, da preizkušnja traja tedne ali mesece. S tem se tudi delodajalca pripravi do tega, da resno vzame preizkusni rok in se poglobi v kandidata. Tudi zaposlovalna stran naj se potrudi, če ima resen namen. Ko so mene nekoč v firmi določili za mentorja, so mi dali samo nekaj dni, niti ne cel delovni teden, da potencialnega mladega sodelavca uvedem v delo in ga ocenim, če je sploh primeren. Tak čas je poslovodstvo izbralo za primeren. Torej naj tudi država poslovodstvom podjetij enak čas določi, da se odločijo za kandidate, ki jim jih njihova pooblaščena služba pošilja na preizkus. Nimajo se kaj cel mesec ali več zmišljevat, če jim človek paše ali ne.

Še 1x.
Kakšni so po tvoje LAHKO razlogi, da takle delavec, ki ga Zavod prisilno napoti k delodajalcu na preizkus, to delovno mesto oz. delodajalca označi kot neprimernega?
Po domače povedano, kaj lahko reče, da v takem primeru NE LETI iz evidenc?! Glede na to, da Zavod napotuje ljudi k delodajalcem, ki so že v sodnih sporih z delavci zaradi neplačevanja prispevkov in plač (torej tolerirajo vsa govna, ki lezejo po naši deželici), najbrž delavčeva beseda ne velja kaj dosti – ali pač? Kaj misliš?

Prevoz je plačan 0,13 eur na km razdalje, kar znese manj kot mesečna karta, torej že prevoz krije delavec…
Plačilo – 3 eur na uro oziroma 1,5 eur, če je prejemnik denarne pomoči, katera se kasneje zmanjša zaradi tistih 250 prihodka.

Torej, delavec za svojo tlako pri podjetju, ki išče zastonj delovno silo (vemo, kateri so to), dobi nek drobiž – v najboljšem primeru minimalca, glede na to, da so prijavljeni na Zavodu večinoma na socialni pomoči, dobijo cca. 250 eur “plače”, delovna doba jim ne teče.

Še 1x.
Kakšni so po tvoje LAHKO razlogi, da takle delavec, ki ga Zavod prisilno napoti k delodajalcu na preizkus, to delovno mesto oz. delodajalca označi kot neprimernega?
Po domače povedano, kaj lahko reče, da v takem primeru NE LETI iz evidenc?! Glede na to, da Zavod napotuje ljudi k delodajalcem, ki so že v sodnih sporih z delavci zaradi neplačevanja prispevkov in plač (torej tolerirajo vsa govna, ki lezejo po naši deželici), najbrž delavčeva beseda ne velja kaj dosti – ali pač? Kaj misliš?[/quote]

oh Margot, še 1x.
Najprej preberi moj PRVI stavek. Si ga? Fino. Zdaj pa izhajajva iz tega.

Drugič.) So ljudje, ki NE morejo delati na določenih del. mestih iz npr. zdravstvenih razlogov.
Si za to mogoče že slišal(a)?
Tretjič.) Kolikor vem, je to poziv delodajalcem naj preizkusijo brezposelne, ne pa prisilna privedba brezposelnih na delovna mesta (spet, kolikor jaz vem).

Mi pa ni jasno zakaj ste zdaj dvignili vik in krik okoli tega, Zavod to prakticira že vsaj od 2008/09/10 (spet, kolikor se spomnim, Barca bo mogoče vedela bolj točno …)

In, še enkrat: zamisel sploh ni slaba! In verjetno tudi funkcionira kje po svetu, kjer ljudje ne razmišljajo samo o temu kako bi koga okrog prinesli …

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

Lahko poveš razloge, zaradi katerih delavcu neko delovno ne ustreza? Fizične sposobnosti odpadejo, ker v primeru neustreznega zdravstvenega stanja delavec niti čez zdravniškega ne pride.

Torej? Lahko na primer reče, da je delodajalec en navaden dr.ek, ki izvaja mobing? Ali zahteva delo preko polnega delovnega časa?

Komu bo Zavod verjel? Njemu, ali delodajalcu?

No, povej.

Še 1x.
Kakšni so po tvoje LAHKO razlogi, da takle delavec, ki ga Zavod prisilno napoti k delodajalcu na preizkus, to delovno mesto oz. delodajalca označi kot neprimernega?
Po domače povedano, kaj lahko reče, da v takem primeru NE LETI iz evidenc?! Glede na to, da Zavod napotuje ljudi k delodajalcem, ki so že v sodnih sporih z delavci zaradi neplačevanja prispevkov in plač (torej tolerirajo vsa govna, ki lezejo po naši deželici), najbrž delavčeva beseda ne velja kaj dosti – ali pač? Kaj misliš?[/quote]

oh Margot, še 1x.
Najprej preberi moj PRVI stavek. Si ga? Fino. Zdaj pa izhajajva iz tega.

Drugič.) So ljudje, ki NE morejo delati na določenih del. mestih iz npr. zdravstvenih razlogov.
Si za to mogoče že slišal(a)?
Tretjič.) Kolikor vem, je to poziv delodajalcem naj preizkusijo brezposelne, ne pa prisilna privedba brezposelnih na delovna mesta (spet, kolikor jaz vem).

Mi pa ni jasno zakaj ste zdaj dvignili vik in krik okoli tega, Zavod to prakticira že vsaj od 2008/09/10 (spet, kolikor se spomnim, Barca bo mogoče vedela bolj točno …)

In, še enkrat: zamisel sploh ni slaba! In verjetno tudi funkcionira kje po svetu, kjer ljudje ne razmišljajo samo o temu kako bi koga okrog prinesli …[/quote]

Kje torej, v katerih državah imajo takšno možnost 1 mesečne izposoje zastonj delovne sile? Lahko navedeš kakšen link?

Še 1x.
Kakšni so po tvoje LAHKO razlogi, da takle delavec, ki ga Zavod prisilno napoti k delodajalcu na preizkus, to delovno mesto oz. delodajalca označi kot neprimernega?
Po domače povedano, kaj lahko reče, da v takem primeru NE LETI iz evidenc?! Glede na to, da Zavod napotuje ljudi k delodajalcem, ki so že v sodnih sporih z delavci zaradi neplačevanja prispevkov in plač (torej tolerirajo vsa govna, ki lezejo po naši deželici), najbrž delavčeva beseda ne velja kaj dosti – ali pač? Kaj misliš?[/quote]

oh Margot, še 1x.
Najprej preberi moj PRVI stavek. Si ga? Fino. Zdaj pa izhajajva iz tega.

Drugič.) So ljudje, ki NE morejo delati na določenih del. mestih iz npr. zdravstvenih razlogov.
Si za to mogoče že slišal(a)?
Tretjič.) Kolikor vem, je to poziv delodajalcem naj preizkusijo brezposelne, ne pa prisilna privedba brezposelnih na delovna mesta (spet, kolikor jaz vem).

Mi pa ni jasno zakaj ste zdaj dvignili vik in krik okoli tega, Zavod to prakticira že vsaj od 2008/09/10 (spet, kolikor se spomnim, Barca bo mogoče vedela bolj točno …)

In, še enkrat: zamisel sploh ni slaba! In verjetno tudi funkcionira kje po svetu, kjer ljudje ne razmišljajo samo o temu kako bi koga okrog prinesli …[/quote]

In, še enkrat: zamisel sploh ni slaba! In verjetno tudi funkcionira kje po svetu, kjer ljudje ne razmišljajo samo o temu kako bi koga okrog prinesli …

In smo spet pri nekritičnem slovenskem plagiatorstu. Če deluje drugje, bo tudi pri nas. Ne, ne bo. Ker mi nismo izvorna družba teh idej. Tam, kjer ljudje ne razmišljajo samo o tem, kako bi koga okoli prinesli, morda funkcionira. Ampak Slovenija na žalost ni tam.

zavod ne more nikogar na nič prisiliti.

oh Margot, še 1x.
Najprej preberi moj PRVI stavek. Si ga? Fino. Zdaj pa izhajajva iz tega.

Drugič.) So ljudje, ki NE morejo delati na določenih del. mestih iz npr. zdravstvenih razlogov.
Si za to mogoče že slišal(a)?
Tretjič.) Kolikor vem, je to poziv delodajalcem naj preizkusijo brezposelne, ne pa prisilna privedba brezposelnih na delovna mesta (spet, kolikor jaz vem).

Mi pa ni jasno zakaj ste zdaj dvignili vik in krik okoli tega, Zavod to prakticira že vsaj od 2008/09/10 (spet, kolikor se spomnim, Barca bo mogoče vedela bolj točno …)

In, še enkrat: zamisel sploh ni slaba! In verjetno tudi funkcionira kje po svetu, kjer ljudje ne razmišljajo samo o temu kako bi koga okrog prinesli …[/quote]

In, še enkrat: zamisel sploh ni slaba! In verjetno tudi funkcionira kje po svetu, kjer ljudje ne razmišljajo samo o temu kako bi koga okrog prinesli …

In smo spet pri nekritičnem slovenskem plagiatorstu. Če deluje drugje, bo tudi pri nas. Ne, ne bo. Ker mi nismo izvorna družba teh idej. Tam, kjer ljudje ne razmišljajo samo o tem, kako bi koga okoli prinesli, morda funkcionira. Ampak Slovenija na žalost ni tam.[/quote]

Bom kar pod tole zapisala …

Ne, ne vem, če imajo že kje tak sistem, pravim pa, če bi ga kje imeli, bi skoraj gotovo funkcioniral. Pri nas žal ne. Imaš prav.

Ker to je skoraj neverjetno, kako iz ene zaposlitvene spodbude, delodajalci hvatajo krivine in si izposojajo ene “tlačane” za en mesec, pa druge za drug mesec, “tlačani” pa tudi v tem ne vidijo zaposlitvene priložnosti (po tem, ko so izčrpali nadomestilo za brezposelnost (in so še vedno nezaposleni), pa naprej črpajo soc. pomoč (in so še vedno nezaposleni)), ampak v tem (in tistih 250 € al koliko že) vidijo zgolj in samo eno, in to je: da so zastonj delovna sila za en mesec.
Glej, s takim razmišljanjem me čudi, da v tej državi sploh kaj funkcionira.

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

In, še enkrat: zamisel sploh ni slaba! In verjetno tudi funkcionira kje po svetu, kjer ljudje ne razmišljajo samo o temu kako bi koga okrog prinesli …

In smo spet pri nekritičnem slovenskem plagiatorstu. Če deluje drugje, bo tudi pri nas. Ne, ne bo. Ker mi nismo izvorna družba teh idej. Tam, kjer ljudje ne razmišljajo samo o tem, kako bi koga okoli prinesli, morda funkcionira. Ampak Slovenija na žalost ni tam.[/quote]

Bom kar pod tole zapisala …

Ne, ne vem, če imajo že kje tak sistem, pravim pa, če bi ga kje imeli, bi skoraj gotovo funkcioniral. Pri nas žal ne. Imaš prav.

Ker to je skoraj neverjetno, kako iz ene zaposlitvene spodbude, delodajalci hvatajo krivine in si izposojajo ene “tlačane” za en mesec, pa druge za drug mesec, “tlačani” pa tudi v tem ne vidijo zaposlitvene priložnosti (po tem, ko so izčrpali nadomestilo za brezposelnost (in so še vedno nezaposleni), pa naprej črpajo soc. pomoč (in so še vedno nezaposleni)), ampak v tem (in tistih 250 € al koliko že) vidijo zgolj in samo eno, in to je: da so zastonj delovna sila za en mesec.
Glej, s takim razmišljanjem me čudi, da v tej državi sploh kaj funkcionira.[/quote]

Daj kura, ne kokodakaj. Rabiš eno konkretno brco v tvojo tolsto rit, pa da te vidimo v gospodarstvu, kako boš svojo velecenjeno pamet prodala…. enemu takemu, ki te bo 1 mesec jahal brez vsakršnih stroškov in ti obenem grozil, da bo sporočil Zavodu, da nočeš delat…

Da meni nekdo reče, da grem delat za par 100 eur in to celo brez statusa zaposlitve, ga nabijem v sredo čela njegove praznoglave, pokvarjene tintare.

Takole se zmeniva, bejba. Daj odpoved, pojdi na Zavod in prosi tisto podgano, ki te bo dobila v obravnavo tam, naj te vključi v takle program. Prosim, dokaži nam, da je to PRAVA IDEJA. Prosim!

Kaj hudiča je narobe klasičnim poskusnim obdobjem, ki ga predvideva zakon? A ja, je treba človeka tudi za tiste tri mesece plačat.



Se popolnma strinjam s teboj.

Problem ni le v tem, ker mi ne bi bili izvorna družba teh idej. Problem je, ker mi nismo izvorna družba enakih vrednot. Si lahko še tako ponavljamo, kako smo evropski, v resnici smo hujši kot… ma ne bom rekel balkanci, ker bi to bilo že žaljenje “balkanske mentalitete”.

Nikoli mi ne bo šlo iz glave pripovedovanje nekega predavatelja na seminarju, ki ga organizira združenje Sveta Delavcev. Študijsko potovanje v Nemčijo. Tam delavke (predstavnice Svetov Delavcev iz nekaterih SLO podjetij) sprašujejo, kako imajo pri njih urejeno to, da delodajalec redno izplačuje plačo in kako ga v to prisilijo. Nemcem je skoraj padla čeljust po tleh, kajti ali ni to nekaj normalnega, moralnega, etićnega?

Kako se je pri nas izigralo dobro prakso uvoženo iz zahoda… leta 1995 smo imeli v SLO 8{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi zaposlenih na pogodbah za določen čas. Že pet let kasneje 17{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}…

Spodbude za zaposlovanje… nič koliko primerov je bilo, da so podaljševali delo za določen čas in samo čakali na priložnost. Takoj ko je Zavod razpisal nove spodbude za zaposlovanje so tiste na pogodbah za določen čas odpustili in zaposlili nove iz Zavoda. Seveda pokasirali cca 6000 eur na zaposlenega… zaposlene pa so morali imeti nato 1 leto (to je bil pogoj). Torej… dejansko je Zavod dosegel to, da je ene spravil iz borze ter za njih plačal min plačo za celo leto… že zaposlene pa so dobili nazaj na borzo. In kje je bila veleumna napaka? Nobenemu veleumu ni padlo na misel, da bi v pogoje dodal, da delodajalec ne sme odpustiti tistih na pogodbah za določen čas in jih zgolj nadomestiti s tistimi iz borze ter za to še pokasirati.
In danes imamo institut dela za določen čas, dela za nedoločen

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- There are only five things we need in life: - good friends, good job, good food, good sleep & good _UCK (whatever you thinking is right) Great minds discuss Ideas; Average minds discuss Events; Small minds discuss People.

Bodimo širokogledi … Še tako velika etična načela se podrejo, ko je treba živet na minimalcu. Če bi bile plače dostojne tudi za najnižji kader, se ljudje ne bi počutili kot izigrani klovni in ne bi bilo takih potreb po hvatanju krivin. V ureditvi, torej državi ki le zahteva, omejuje in jemlje, je nemogoče imeti umirjeno in sofisticirano družbo.

Klin se s klinom zbija in kar Janezka naučiš, to Janezek zna.

In, še enkrat: zamisel sploh ni slaba! In verjetno tudi funkcionira kje po svetu, kjer ljudje ne razmišljajo samo o temu kako bi koga okrog prinesli …

In smo spet pri nekritičnem slovenskem plagiatorstu. Če deluje drugje, bo tudi pri nas. Ne, ne bo. Ker mi nismo izvorna družba teh idej. Tam, kjer ljudje ne razmišljajo samo o tem, kako bi koga okoli prinesli, morda funkcionira. Ampak Slovenija na žalost ni tam.[/quote]

Bom kar pod tole zapisala …

Ne, ne vem, če imajo že kje tak sistem, pravim pa, če bi ga kje imeli, bi skoraj gotovo funkcioniral. Pri nas žal ne. Imaš prav.

Ker to je skoraj neverjetno, kako iz ene zaposlitvene spodbude, delodajalci hvatajo krivine in si izposojajo ene “tlačane” za en mesec, pa druge za drug mesec, “tlačani” pa tudi v tem ne vidijo zaposlitvene priložnosti (po tem, ko so izčrpali nadomestilo za brezposelnost (in so še vedno nezaposleni), pa naprej črpajo soc. pomoč (in so še vedno nezaposleni)), ampak v tem (in tistih 250 € al koliko že) vidijo zgolj in samo eno, in to je: da so zastonj delovna sila za en mesec.
Glej, s takim razmišljanjem me čudi, da v tej državi sploh kaj funkcionira.[/quote]

proti koncu Gorbačovove perestrojke, na začetku devetdesetih, se je v Moskvi pojavil grafit: “Kdo pravi, da v Sovjetski Zvezi nič ne funkcionira? Poglejte našo mafijo!”. V Sloveniji najbolj funkcionira in vse skupaj drži delo na črno. V to polje pa spadajo tudi vsa uradna podjetja, ki ne izplačujejo zaposlenim nadur, socialnih prispevkov ali kar po celih plač, dolgujejo svojim dobaviteljem in kooperantom. Se bojim, da okoli 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} slovenskega gospodarstva nima vseh čistih računov. Javni sektor se temu idealu tudi vedno bolj približuje.

New Report

Close