Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Naravni porod po odstranitvi zolca v nosecnosti

Naravni porod po odstranitvi zolca v nosecnosti

Pozdravljeni. Zasledila sem ze temo o operaciji zolca v nosecnosti. Kot ste ze dejali pred 20. tednom ni nobenih ovir. Jaz sem bila operirana laparoskopsko v 24. tednu in 6 dni kjer so mi odstranili zolc pol manjsih kamnov kateri so mi prve mesece povzrocali tezave od slabosti do bolecin in bruhanja na koncu celo krvi. Kljub izgubi 8 kg so mi vsi govorili da je to normalno pac hormoni in zgaga ter mi predpisali samo rupurut in lekadol, ki seveda nista pomagala. Zacetek 24. tedna sem bila sprejeta na gastro oddelek zaradi hudega pankreatitisa kot posledica zolcnih kamnov. En teden sem bila na infuziji in potem na zolcni dieti. Po vztrajanju zdravnikov gostroenterologov so mi laparoskopsko odstranili zolc (26.11.2016) kar je potekalo vredu brez zapletov razen se vedno prisotnega nekaksnega vnetja Jeter, ki so ga ugotovili pri rednem ginekoloskem pregledu v 30. tednu. Zato sem zdaj obravnavana v patoloski ambulanti v Ljubljani ker imam na mestu rezov pogoste bolecine in otrdevanje trebuha pri cemur pomaga 800 do 1200 mg magnezija. Po porodu sledi intenzivna fizioterapija ker gredo misice narazen z rastjo ploda. Zdaj sem v 31. tednu in 5 dni (PDP 10.3.17). Poleg tezav z jetri mi probleme dela mocna zelodcna kislina po vsakem obroku kjub zolcni dieti ter slabokrvnost po operaciji.

Me pa zanima kako je ob takem razmaku ran in misic ob naravnem porodu ce je ta sploh se mogoc brez vecjih posledic zame (kila itn.) saj bi se raje izognila cr. Ginekologinja pravi da je se prezgodaj trditi da bodo pa prozili porod prej ce se bodo misice in zaceljene brazgotine pospeseno raztegovale. Za mano je ze en naravni porod (5.3.2016), ki je potekal dokaj brez tezav samo dolgotrajno. Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani,
v bistvu ne razumem te dileme. Prva porodna doba, torej krajšanje in odpiranje materničnega ustja poteka popolnoma brez pomoči mišic trebušne stene, torej kakršnokoli obremenjevanje in razmikanje teh mišic ne pride v poštev. DRugo porodno dobo res označuje iztis, ki vključuje tudi pritiskanje in pomoč trebušnih mišic, ampak to je mogoče nadoknaditi tudi s porodniško izhodno operacijo, torej z vakuumskim porodom. Skratka, mišic trebuha za porod ne potrebujemo nujno, zato to sploh ni dilema.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala za hiter odgovor. Dilema tukaj je predvsem carski rez kateremu bi se rada izognila če je možno. Ste mi pa postavili drugo dilemo in sicer vakuumski porod za katerega sem pa slisala, da se lahko zelo neugodno konca za otroka imam celo primer v druzini ko je otrok umrl zaradi prevelike sile vakuma in nimam veliko zaupanja v ta način. Hvala še enkrat in Lep pozdrav

Spoštovani,
predsodek pred samo metodo vakuumskega poroda je povsem odveč, ker ni problem metoda ampak kvečjemu nepravilna izbira. Kadar vaginalni porod ni problem zaradi prostora (da ne gre za nesorazmerje med velikostjo ploda in medenice pri nosečnici), sama uporaba vakuuma ni noben problem. Slišite lahko seveda vse mogoče, najpogosteje od ljudi, ki o tem nimajo nobenega pojma niti lastne izkušnje, ampak imajo le strašno potrebo po izražanju svojega zelo pomembnega mnenja o vsem. Vakuum pa nikakor ne more izvajati prevelike sile na otroka, ker ga omejuje produkt med površino vakuumske kapice in tlakom, ki tišči kapico na otrokovo glavico, ta pa je praviloma do maksimalno 16kP (160 N). Če je sila večja, kapica preprosto pade z glavice. Če torej koga poslušate, naj bo to porodničar, ki o tem vsaj kaj ve.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close