Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ne uporabljam poročnega darila

Ne uporabljam poročnega darila

Sem pač taka, da ne dam veliko na gospodinjenje, kuhanje… Tudi nisem ravno spretna kuharica, kuham sicer dnevno, jedi kot so recimo testenine, rižota, kaša v solati, kaka omaka s piščancem in zelenjavo itd. Hitre in enostavne jedi. Ker ima možek zelo rad jedi na žlico, sem se “popravila” in sploh zdaj ko je zima skuham kako fižolovo juho, ješprenj, joto, obaro, največkrat za vikend in potem to jeva dva dni. Ga nič ne moti, če je dvakrat enako. Ne maram kuhat kosil za druge, nikoli ne povabiva nikogar, pa ne zato, ker se mi ne bi dalo, ampak ker vem, da nisem ravno spretna in za zahtevne želodce to ne bo. Če kdo izrazi željo, da bi jedel z nama, potem gremo ven na kosilo, ali pa rečemo ok pri nama, pa naročimo pico ali pripravim prigrizke, kako sadje in je bistvo druženje, ne hrana. In mož mi nikoli ne očita in ne kritizira.
Tašča, no, ona pa je ta huda kuharca. Ob nedeljah goveja župa, krompir, pečenka, sladica. Tudi med tednom pripravlja “bogate” jedi – nadevano meso, kotlete, zrezke, divjačino, ribe na žaru itd. Dolgo časa me je “špikala”, zakaj nisem bolj gospodinja, zakaj “kar naprej makarone jeva”… Se je naveličala in nehala.
Pred pol leta sva se poročila in glede daril sva vljudno, a odločno povedala, da ne potrebujeva reči za gospodinjstvo, ker jih imava (sva v stanovanju moje pokojne babice), in da bi bila veliko bolj vesela denarja, ker bova v kratkem morala zamenjat avto. Moji me poznajo in niso komplicirali, tastu in tašči pa se je zdelo to nesprejemljivo (poleg tega da je bila poroka zelo skromna, v družinskem krogu in ni bilo kosila v restavraciji, ampak narezek in sadje), ker imajo tradicijo, da podarijo nekaj za gospodinjstvo. In sva dobila komplet srebrnega pribora, ki zdaj leži v škatli na omari.
Tašča se je mojemu možu pritožila, da zakaj nikoli ne povabim na kosilo in ne postrežem s tem srebrnim priborom, on pa ji je baje rekel, če želita gremo lahko skupaj na kosilo v restavracijo, moja žena pa ni tako zagreta kuharica in ti to veš. Zelo je užaljena in noče razumet, da meni srebrne vilice ne pomenijo kaj dosti. Nimam pojma, kaj naj. Lahko ju povabim, skuham, naštimam tisti pribor, pa že vnaprej si upam trdit, da hrana ne bo zanju in da bo tašča vihala nos…

Predvidevam, da si še zeli mlada in ko bo na poti prvi otrok boš že izurjena kuharica. Včasih moraš narediti tudi stvari ki ti niso pi godu. Povabi taščo na kosili. Pire jrompir, motovilec iz fižolom pečen piščanec pa kos torte ali tramisuja iz lidla, kavica in za povrhu še sadje pa ti bo ja ratalo.
Tudi jaz nisem bila kaj prida kuharica ko sem se poročila, zdaj sem pa skoraj kot moja tašča hi hi

In kaj ima veze tvoje lapanje o jedilnikih s priborom? A jesta z rokami?

Kako se ti da iz dneva v dan izmišljevati?

Tako sedaj razmisljas, ker si nehvalezna in ti je vazen samo denar, ampak cez leta bos lahko svojim potomcem povedala to sem dobila za porocno darilo, ker denar pa pride in tudi gre.

No, jaz mislim, da sta dobila zelo lepo darilo in srebrn jedilni pribor je zelo vredna stvar, ki vama mogoče zdaj res leži v omari in se zdi neuporaben, je pa to nekaj, kar lahko podariš iz roda v rod ali pa zavežeš v culo, če je treba bežat in si s srebrno čajno žličko kupiš kos kruha, z jušno pa mogoče še malo mleka zraven.
Meni so moji starši podarili nekaj zlatnikov in srebrnikov, ob okroglih RD, poroki, rojstvu otrok in res siz njimi nisem mogla ne kosila skuhat, ne avta kupit, so pa ena taka stvar, ki ima vedno vrednost.


Obe s taščo sta svojega denarja vredni, vsaka po svoje. Tvoji tašči kuhanje očitno zelo veliko pomeni, zato v to vlaga veliko časa in energije, vsak dan. Svojemu sinu je vse življenje kuhala kvalitetno hrano, kot si pač ona to predstavlja, in boli jo, da je njen otrok šel “na slabše”, kar v nekem smislu gotovo je. Da tebi teži in vsiljuje svoje poglede, je seveda butasto, je pa bolje, da ti pove naravnost, kot da bi šimfala vsem drugim za tvojim hrbtom. Da si predstavlja, da te bo nežno premaknila v pravo smer s tem, da ignorira tvoje jasno izražene želje in poglede, je pa dost idiotsko. Ampak vseeno. Vidite se malo, nisi v položaju, ko bi se morala vsak dan in vsako uro boriti, da te nekdo upošteva, in tudi ti bi lahko bila vsaj majčkeno manj nezrela. Obnašaš se ko v vrtcu: ne, pa ne bom kuhala. Ne, pa ne bom dala na mizo njenega pribora. Da ne bo mislila, da je ona zmagala. Če bi živeli v isti hiši, bi ti sicer na podlagi svojih izkušenj z vampirsko taščo napisala nekaj čisto drugega, takole se mi zdi pa res brez veze.

Oglasi se, ko boš imela otroka, ker slutim težave na obzorju, ampak zaradi par vilic in ene jote biti bitke pač nima smisla. Bo pač vihala nos, pa kaj? Kaj ti pa more?

Tvoja tašča naj kuha, če ji paše.Vidva pa naredita tako, kot paše vama..
In če je zdaj užaljena, je to popolnoma njena stvar in njen problem.Z leti boš tudi ti morda vzljubila kuhanje ali pa ne.Tudi jaz nisem kakšna strašna kuharica.Potrudim se, da je tisto kar naredim dobro, da bi pa uživala v nevenkakšnih kuharijah, ne to pa ne.
Prav čudim se temu siljenju in užaljenosti.Jaz dam mojim vedno denar.Za poročno darilo in za rojstne dneve.Naj si sami kupijo, kar si želijo.Vsak ima svoj okus , svoje želje in navade in to je treba spoštovati.

Ma jaz sem ti čuden človek. Težav z rodbino se na daleč ogibam, sploh pa ne rinem vanje. če ni potrebe. Saj znam povedati, včasih še preveč na ostro, a zakaj bi zganjala nek svoj prav, če za to ni potrebe.
A je rekla draga tašča, da bi rada na večerjo k tebi in jedla s srebrnim priborom? Kaj lažjega, spacaj no skup eno joto in ji daj zraven srebrno žlico.
Kaj pa tašča kuha, pa ni tvoja stvar, tako kot tvoji lonci niso njena. Občasno povabiti starše na kak obrok, pa sodi k dobrim odnosom. Če bo pri tem kdo vihal nos, je to njegov problem. Ne delaj si težav tam, kjer jih ni, še prehitro pridejo resni problemi.

Se popolnoma strinjam s tvojo_teto, obe sta za v vrtec, ta kratko pa bo potegnil moz. Iz otrostva pozna dobro hrano, sel je na slabse kar se tice kuhanja in ima zeno, ki ze iz principa noce skuhat se kaj drugega. Ko smo se porocile smo vse zacele graditi na svoji kuharski karieri, saj ni treba vsak dan 4 ure pred sporgetom sedet, da skuhas nekaj dobrega. Kaj bo, ce vidva dobita otroka? Frutki in potem prehrana z vrtca in sole. Super!

Si že v redu kuharica, če si sposobna skuhati vse, kar naštevaš. Sčasoma se boš naučila vse več in sem prepričana, da boš v kuharskih sposobnostih dosegla tudi taščo. Vse smo bile enkrat mlade in ko smo se poročile nismo znale toliko, kot znamo sedaj.
Da bo mir, pa enkrat le povabi taščo in tasta na kosilo. Juho lahko skuhaš prejšnji dan, pripraviš si vso zelenjavo in pocvreš meso. Naslednji dan pa samo dokončaš, zakuhaš juho, narediš pire krompir, segreješ meso z omako, pripraviš zelenjavo. Obrok lahko še bolj poenostaviš. Lepo postrežeš in uporabiš tisti srebrni pribor. Skuhaš kavo in postrežeš pecivo (lahko tudi kupljeno).
V nekaj letih boš postala odlična kuharica, še posebej, ko boš dobila kakšnega otroka. Prav vse se boš naučila.
Tudi jaz ne razumem ljudi, ki kupujejo neka darila, ki so všeč njim. Boljše je dotičnega vprašati, kaj želi in kupiti tisto, ali pa dati denar. Je bolj realno.

Ja ubogi revež.Umrl bo od gladu.Si bo pa še sam vrgel kaj v piskr.Lonce premetavat ni danes nobena posebna umetnost, to še vedno lahko delaš.Na internetu imaš itak polno receptov.Danes je bolje za žensko, da ima dobro izobrazbo in dobro službo.
Kakšna kuharska kariera? Jaz je nikoli nisem imela.Skuham , ne kompliciram in ne delam iz tega fame.Moji pojedo vse .Se pravi, da je dovolj dobro.
Tale tvoja tašča malo izsiljuje.Najprej je izsilila srebrn pribor, zdaj pa hoče še izsiliti , da kuhaš, kar bo njej povšeči, da bo lahko jedla s priborom.
Meni tak odnos ni všeč.Naj se raje ukvarja s svojim možem, mlade pa pusti na miru.

Obe sta smotani.
Ona, ker naokoli tala darila, ki so po njenem okusu in ne po okusu obdarovanca, ti pa, ker delaš famo iz svojih kuharskih veščin. Dobro skuhati ne pomeni nujno pečenke, lahko so to tudi fantastične testenine :p Pa jo povabi enkrat (ker očitno to ješ tudi pri njej, če tako dobro poznaš njeno kuho in jedilnike), skuhaj kar skuhaš dobro in postavi zraven tisti nesrečni pribor.

Kaj pa taščin sin pravi za poročno darilo svojih staršev?

Ne ravno z užaljenostjo, ampak z darilom. Ko podariš denar, si v bistvu dal menjalno sredstvo in ne darila. Razumela bi še, če bi imela veliko ohcet in vse pri hiši, pa bi ti izkupiček denarja dejansko nekaj prestavljal. Tako pa si dobila lepo spominsko darilo, užaljena pa se mi zdiš veliko bolj kot tašča. Dobila sem kar nekaj denarja za poroko, vendar so mi še danes v največji užitek kristalni kozarci. Sama jih nikoli ne bi kupila, zvenijo pa tako lepo ob na zdravje. Žal mi je samo to, da jih nisem dobila od nekoga, za katerega bi mi bilo še ljubše, da se ga spomnim ob slovesnih priložnostih. Recimo mama, tašča, sestra…., ker do danes, po skoraj tridesetih letih ni več živ niti pralni stroj, ne TV, mikrovalovna je že sigurno četrta, in pravzaprav se sploh ne spomnim, koliko denarja so mi takrat dali, pa tudi, koliko je bil le ta vreden. Je pa res, da če boš gojila do tašče odnos za kozlat, boš verjetno kozlala tudi s srebrno žlico v ustih!

Vidiš, kako smo si različni.
Tudi meni ni do srebrnega jedilnega pribora, do kristalnih kozarcev pa še manj.In tudi mene je moja tašča posiljevala s kristalnimi kozarci, češ kako je to fino in fajn.Mene pa ne ganejo.Zato dam mladim vedno denar.Naj si kupijo po svojih željah, po svojih potrebah in po svojem okusi.Mislim, da je tako najbolj prav.Saj bosta moja otroka vedela :mama nam je dala.Lahko sem si kupil to in to.

V nekaterih odgovorih zgoraj zaznam tisto staro miselnost, da si tašča lahko dovoli posiljevati snaho, snaha pa se ji mora uklanjati, že samo zato, ker je tašča starejša in zna tako “fajn kuhati”.
Ja prav.Tudi snaha bo mogoče znala čez leta prakse tako kuhati ali pa še boljše.
Kako more zdaj ta tašča kar nekaj pričakovati od snahe? Ko je bila pa sama mlada, pa ravnotako ni znala nič, sem sigurna…
Če je pa že od malega naravni talent za kuhanje in to strašno rada dela, potem pa naj kuha in dvakrat mesečno povabi na kosilo tamlade.
Srebrni pribor bo pa že počakal na primerne čase.

Ja ubogi revež.Umrl bo od gladu.Si bo pa še sam vrgel kaj v piskr.Lonce premetavat ni danes nobena posebna umetnost, to še vedno lahko delaš.Na internetu imaš itak polno receptov.Danes je bolje za žensko, da ima dobro izobrazbo in dobro službo.
Kakšna kuharska kariera? Jaz je nikoli nisem imela.Skuham , ne kompliciram in ne delam iz tega fame.Moji pojedo vse .Se pravi, da je dovolj dobro.
Tale tvoja tašča malo izsiljuje.Najprej je izsilila srebrn pribor, zdaj pa hoče še izsiliti , da kuhaš, kar bo njej povšeči, da bo lahko jedla s priborom.
Meni tak odnos ni všeč.Naj se raje ukvarja s svojim možem, mlade pa pusti na miru.[/quote]

no sej, dandanasnji se dobi recepte in celo video posnetke kuhanja in te zenske ne bi koklja brcnila v rit, ce bi sprejela darilo, je se na zacetku kuharske kariere, vse smo enkrat zacele, samo ta iz principa ne bo skuhala kaj drugega, da slucajno tasca ne zmaga. Po moje bolj tu tici zajec. Ko bo tip zacel spet k mami hodit jest bo pa spet zamera in jokanje na forumu. Saj ne rabi dobit zvezdic za najboljso restavracijo, skuhat eno nedeljso kosilo bi bilo pa vseeno fajn.

In kaj ima s tem, kako ona kuha ali ne, srebrni pribor?

p.s. In a je treba res pećenke pečt? Avtorica piše, da kuha vsak dan.

Mož je tašči lepo povedal, če pa ona še kar teži, je to njen problem.
Jaz se ne obremenjujem s pričakovanji drugih.
Je pa tko, da če jaz ne vabim drugih na kosilo, tudi jaz ne hodim jest k drugim. Tko nekak se mi zdi fer.

Saj po svoje razumem. Ce povabis njegove starse, bos morala enkrat tudi svoje, pa kakega brata in svakinjo itd. Ampak ajd, probaj enkrat, mogoce ti bo celo vsec. Ce ti ne bo, pa pac ne ponovis vec.

Pa ni treba nedeljskega kosila, da zanucas ves pribor. Za predjed naredi opecene kruhke (po 1/4 toasta) in daj zraven kaki namaz, lahko kar kupljenga. Porabis noze. Potem naredi spagete, porabis vilice in zlice. Za na vrh speci zmrznjen kupljen strudl, da porabis desertne vilice, kavo pa ponudi s smetano, da ne bi male zlicke ostale neuporabljene. Nima kdo kaj jamrat cez tako kosilo.

nadevano meso, kotlete, zrezke, divjačino, ribe na žaru ….

Tašči se bo zmešalo ob zmrznjenem kupljenem štrudlu in toastu, če kuha vse zgoraj našteto in še več…


nadevano meso, kotlete, zrezke, divjačino, ribe na žaru ….

Tašči se bo zmešalo ob zmrznjenem kupljenem štrudlu in toastu, če kuha vse zgoraj našteto in še več…[/quote]
To pa ni več problem tamlade.


nadevano meso, kotlete, zrezke, divjačino, ribe na žaru ….

Tašči se bo zmešalo ob zmrznjenem kupljenem štrudlu in toastu, če kuha vse zgoraj našteto in še več…[/quote]
To pa ni več problem tamlade.[/quote]

Tudi trenutna neuporaba srebrnega jedilnega pribora ni problem tašče.Če bi tako rada jedla s srebrno žlico, naj si kupi svoj komplet.Bo pa morala paziti, ker preveč srebra škoduje in lahko sčasoma dobi modro kri in postane Plemenita.

New Report

Close