Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek zmrznjen krompir in jabolka

zmrznjen krompir in jabolka

Na balkonu mi je zmrznilo nekaj krompirja in jabolk? So še uporabni?
Balkon je zaprt, imam vsako leto krompir na balkonu, pa mi do zdaj še ni zmrznil. Bo vsaj za pire dober?

Če imaš rada sladek pire, bo dober, drugače pa bljak….

meni so zmrznile banane, tudi na balkonu … je to sploh za jest?

ni res, krompir je treba dat za par dni na 25 stopinj in sladkoba mine.
če le ni bil zares zmrznjen…

Če bi bila lačna in ne bi imela vsega polno rit, potem bi že jedla!

jaz bi vsaj iz jabolk probala izkoristiti še kaj in jih skuhala v kompot

krompir pa je sladek in ni dober…..škrob se spremeni v sladkor….enako kot paradižnik, če ga daš v hladilnik, se spremeni škrob v sladkor…..menda

Hrana, ki ne spada v hladilnik[/b]

Krompir Krompir hranimo na nizki, vendar ne prenizki temperaturi – okoli sedem stopinj Celzija. V hladilniku mraz povzroči, da se škrob hitreje spreminja v sladkor, kar vpliva na teksturo, okus in kuho. Krompirju najbolj ustrezajo temni in hladni prostori, kot je klet ali shramba, sicer pa ga shranimo v papirnati vreči ali v zabojčku, kjer bo imel dovolj zraka.

Kruh Kruh je najbolje hraniti pri sobni temperaturi, lahko tudi v posodi za kruh ali bombažni vreči, saj se pri nizki temperaturi v hladilniku hitreje posuši in postane bolj trd. Gospodinje pri kruhu uporabljajo tudi star trik, da spravijo toliko kruha, kolikor ga bodo porabile, preostalo pa zmrznejo in uporabijo naslednjič.

Čebula Za hrambo čebule je idealna shramba, sicer pa potrebuje temen, suh in dobro prezračen prostor. Svetloba ji škodi, saj lahko postane grenka, zrak pa potrebuje, da razvije in ohranja svoj zaščitni zgornji sloj, ki preprečuje, da bi zgnila. Izjema je šalotka, za katero je bolje, da jo hranimo v hladilniku. Čebule ne shranjujemo zraven krompirja, saj ta izloča pline in vlago, zato se hitreje pokvari, lahko pa jo imate v papirnati vrečki v temnem, zračnem prostoru.

Paradižnik Paradižnik ljubi sonce in vročino ter ne prenese mraza, kar je treba upoštevati tudi, ko je enkrat obran, zato ga ne shranjujemo v hladilniku, ampak pri sobni temperaturi. V hladilniku paradižnik postane kašast in brez okusa, kar je dobro za kuho, ne pa, če ga želite uživati svežega. Kupite rahlo nezrele paradižnike in jih pred uporabo nekaj dni pustite na pultu, da dozorijo. Če jih boste hranili v vreči, naj bo papirnata.

Bazilika Baziliki mraz škodi prav toliko kot paradižniku. V hladilniku prehitro ovene in se začne sušiti, najbolje je, da z njo ravnamo kot s sveže nabranim cvetjem in jo postavimo v kozarec z vodo. Kozarec naj ne bo izpostavljen soncu, vodo zamenjajmo vsak drugi dan. Pravijo, da baziliki koristi, če jo pokrijete s tanko plastično vrečko, ki bo zadrževala vlago, vendar jo prej preluknjajte, da bo zrak lahko krožil.

Kava Hladilnik ni pravo mesto za kavo, saj je v njem prevlažno, to pa vpliva na okus kave, naj bo mleta ali v zrnju. Kava svoj okus najdlje zadrži, ko je zaprta v pločevinki in shranjena v zmerno hladnem, suhem in temnem prostoru.

Avokado Pri avokadu je treba biti pozoren že pri nakupu. Če ste kupili premalo zrel avokado, ga ne shranjujte v hladilniku, saj bi to upočasnilo njegov proces zorenja, raje ga imejte na kuhinjskem pultu, vendar stran od štedilnika. Če pa ste kupili zrel avokado, mu lahko s hrambo v hladilniku podaljšate življenje, sploh če ga ne nameravate takoj pojesti. Ko enkrat načnete avokado, ta začne nemudoma oksidirati in postajati črn, zato morebitni preostanek, ki ga niste zaužili, spravite v hladilnik, v posodo skupaj s čebulo. Če lahko verjamemo nasvetu gospodinj, čebula nase veže vlago, zato avokado ne počrni

Krompir je zanič iz jabolk pa skuhaj čežano.

Krompir je sladek, zanič. Čežana iz jabolk? Pogojno? Ne vem.

ni res, krompir je treba dat za par dni na 25 stopinj in sladkoba mine.
preverjeno!!!

ni res, krompir je treba dat za par dni na 25 stopinj in sladkoba mine.
preverjeno!!![/quote]

Potrjujem. Zaradi toplote se sproži obraten proces. Na mrazu začne in škroba nastajat sladkor, potem na toplem pa se sladkor spreminja v škrob. Priznam, da sem to izvedela šele pred kratkim in sem do sedaj tudi sama živela v prepričanju, da je zamrznjen krompir za smeti.

Da vam povem, sem skuhala krompir, ni vse pomrznilo, le nekaj, v loncu ga je bilo nekje pol-pol in je bil čisto dober pire, nič sladek. Sem ga pa vseeno premanila iz kota balkona bližje k vratom, kjer je toplejše, ga bom jutri prebrala in kar je res zmrznjnega dala na toplo. Jabolka bom pa poskusila kako se obnesejo v štrudlu.

ni res, krompir je treba dat za par dni na 25 stopinj in sladkoba mine.
če le ni bil zares zmrznjen…[/quote]
In kakšna je razlika med zmrznjenim in zares zmrznjenim krompirjem?
Ali je samo razlika ali je zares razlika?

Pol jabolka poješ, drugo polovico v zamrzovalnik. Ko se ti zalušta ga daš na sobno temperaturo in poješ. Če jih imaš poleti preveč jabolk jih narežeš in v zmrzovalniku te čakajo eno zimo za štrudelj. Preizkušeno

ni res, krompir je treba dat za par dni na 25 stopinj in sladkoba mine.
če le ni bil zares zmrznjen…[/quote]
In kakšna je razlika med zmrznjenim in zares zmrznjenim krompirjem?
Ali je samo razlika ali je zares razlika?[/quote]

bom odgovoril, seveda, čisto počasi.

če je krompir dalj časa na nižji temperaturi od 4 stopinje se škrob spremeni v sladkor in ni nič kaj okusen.
če pa krompir zmrzne, je po odtalitvi gnil, tega pa, vsaj jaz, res ne bi jedel.

kaj pa moje banane? ne ve nihče?

Uporabi za smuti. Enkrat sem gledala Nigelo, ki je zelo zrele banane fliknila v frizer. Za smuti bodo ravno prav, je še rekla.
Poskusi.

Banane so dobre tudi če zmrznejo. Pri nas jih včasih, če vidimo, da bodo ostale, olupimo, narežemo na kolobarje in damo v skrinjo.
Tekstura je res bolj boga po odtajanju, ampak za smoothie, bananin kruh ali pa zdrav sladoled so pa odlične (te še pred zmrzovanjem prerežemo na pol, napičimo na palčko za ražnjič, pomočimo v stopljeno čokolado in potresemo z arašidi, kokosom ali čem drugim).

Za jabolka pa tudi mene zanima, kaj z njimi. Cela gajba domačih je zmrznila.

New Report

Close