Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj siljenje deklic v netehnične poklice?

Zakaj siljenje deklic v netehnične poklice?

V mojem času (stara dobrih 30) je bilo tako, da so se začeli takoj zgražati, če je neka punca izjavila,da bi šla v nek tehnični poklic.
Da bi osmošolka rekla, da gre v avtomehanično, kovinarsko, elektro šolo? Če je katera šla recimo na strojjno tehnično je cela regija vedela za to. V poklicno tehnične smeri pa sploh ni bilo normalno, da bi šla.
Tudi v SŠ za vpis na faks je bilo podobno. Če je katera razmišljala, da bi šla na tehnično smer, so ji dopovedovali, da to ni za ženske. No na kak tehnični faks se je vseeno tu in tam katera potem vseeno vpisala.

Ko pa gledam razpise za delo pa rabijo ravno take smeri. Tudi zaslužiti se da v teh smereh dosti bolje kot v nekih ‘ženskih’ smereh.

Ali se še vedno deklice že od malega uči, da tehnika ni zanje? Ali se je že kaj spremenilo?

Igrače gledam še vedno prodajajo za dečke take, za deklice pa drugačne. Za dečke kvalitetne igrače, kjer se krepi tudi razum. Za deklice pa kar neke rozaste likalnike, posodice, punčke, metlice, v glavnem vse kar rabi mala gospodinjica.

danes je še huje, celo kinder jajčka so razdelili po spolu. pa veliko priseljencev, ki imajo mentaliteto boh pomagej.

Če si stara 30, sem nekaj starejša od tebe, pa sem hodila v srednjo šolo tehniške smeri, zdaj spada v elektro, pa nas je bilo v dekletu 2/3 deklet – tako da ravno ne drži to, kar pišeš.

nova
Uredništvo priporoča

Imam 48 let. in imam kup znank, ki so hodile na tehniške šole. Strojna, elektro. Jaz sem bila gimnazijka. Iz našega razreda so 4 štromarke in ena računalničarka, ena gradbenica. Pa štiri zdravnice, ena farmacevtka, arhitektka. tri ekonomistke. Nobenega “ženskega” poklica. In nikoli se ne spomnim, da bi imel kdorkoli kakšno pripombo o teh izbirah.

Veš, da so ene igrače za fantke, druge za punčke, je tvoj predsodek. A na njih to mogoče piše?
Se spomnim, kako so mene kot punco vsi silili, naj grem na naravoslovno smer gimnazije – torej izhodišče za tehnične poklice.

Dejstvo je, da imajo punce manj zanimanja za tehniko. Ne toliko za matematiko, fiziko in
kemijo (tam jih je kar precej) , ampak prav tehniko. Strojni in elektro faks imata najmanj
vpisanih punc.
Kar se pa tiče igrač – jaz ne vidim, da bi bili avtomobilčki kaj bistveno bolj “pametni” od punčk.
Igrače za ročne spretnosti, razvijanje in učenje so pa v glavnem unisex.
In zakaj se jih manj vpiše na tehnične smeri? Iz istega razloga, iz katerega se fanthe izogibajo
recimo vzgojiteljski šoli ali srednji zdravstveni. Večinoma zato, da ne izstopajo med vrstniki,
pa zato, ker gre prijatelj/prijateljica na drugo šolo. Po mojem ni fajn biti edina punca v letniku,
kakor ne biti edini fant.

ali samo neumne, poglejte recimo samo novoletne kataloge. saj so vsi razdeljeni.

V 8. razredu OŠ se niti ena punca pri nas ni vpisala v tehnično poklicno šolo. Vse, ki so šle v poklicne, so šle ali gostinsko ali trgovsko ali slaščiarsko, frizersko. Nobena v kovinarsko, elektro…
Niti na tehnično SŠ nobena ni šla. Vse s(m)o šle na gimnazijo, ekonomsko, turistično. Fantje pa na gimnazijo ali pa tehnično strojno, elektro, gradbeno.
Potem v SŠ je bilo na gimnaziji več punc kot fantov. Na strojni, elektro tehnični pa niti ene punce.
Potem generacija malo za mano pa je bila še ekonomska in tehnična gimnazija. Na tehnično gimnazijo sta hodili samo dve punci.
Iz našega razreda gimnazije niti ena puna ni šla na tehnično smer. Naravoslovne ja, tehnične pa nobena. V paralelki je ena šla na gradbeno in je bila izredna posebnost. Pa tudi sama je rekla, da pri njih na faksu skoraj ni punc. Podobno velja za strojni faks, vsaj takrat je bilo tako, da punc skoraj ni bilo.

Kar se pa igrač tiče pa ja, te že v Mercatorju vprašajo ali rabiš nalepke za fantke ali punčke? Kaj za vraga je pri nalepkah važen spol? Nalepka je pač nalepka.
Potem pa imaš šolske torbe pa je napisano za deklice in so roza skropucala pa je za fantke in je v normalnih barvah. Pa so igračke za deklice pa so vse nekaj roza in zanič.
Za fante pa miselne igre, lego kocke in kaj vem kaj še vse. Nikoli pa metilic, kuhalnic, pralnih strojčkov, kuhinj, punčk… ker to je menda samo za deklice.

Nic ni narobe ce je vse razdeljeno med fante in punce…je vsaj izbira…
Problem je ker ste starsi ovce in se ravnate po klisejih

sem šla v trgovino po copate za otroka za nataknit – za fantka… ker so podloženi že rabi malo večjo številko – 36…
in v več trgovinah odgovor: otroški so do 35… potem pa so za fante moški od 40 naprej…
36 in naprej so samo neki rozasti in motivi z mašnicami itd… v glavnem za punčke in potem od 36 naprej odrasle številke za ženske…
tako da 36 št. za fantka ni 🙁

Če si stara 48 in si hodila v SŠ v Sloveniji, potem nisi bila gimnazijka, ker je bilo takrat usmerjeno izobraževanje.


Iz katerih rovt pa si, da so ženske samo za v pisarno pa trgovski pult, učiteljice, vzgojiteljice? Sem krepko starejša od tebe, grem proti 60., ena gimnazijska sošolka je gradbena inženirka in ena elektro (in še hudo uspešni sta v svojih poklicih), pa se nihče ni zgražal nad tem. V Ljubljani.

Pa ti si resno zakompleksana, Od kdaj pa miselne igre niso za punco? Pa od kdaj lego kocke niso za punce? Ko mamica fanta in punce ti garantiram, da pri obojih obstaja klump.


Zakaj že bi morala deklica imet roza šolsko torbo in ne neke normalne barve?
In zakaj lego kocke in razne miselne igre niso za deklice?
Pa obratno, a fantu se pa ne sme kupit metlic in kuhalnic?
Potrošnik diktira ponudbo trgovskih centrov in to, kar ponujajo, je očitno to, kar večina potrošnikov želi.


Zakaj že bi morala deklica imet roza šolsko torbo in ne neke normalne barve?
In zakaj lego kocke in razne miselne igre niso za deklice?
Pa obratno, a fantu se pa ne sme kupit metlic in kuhalnic?
Potrošnik diktira ponudbo trgovskih centrov in to, kar ponujajo, je očitno to, kar večina potrošnikov želi.[/quote]

Pri meni so si otroci sami izbrali šolsko torbo. Eden zeleno, eden pa nek kodrlajsast tigrast
vzorec.
In s kockami sta se igrala oba, z miselnimi igrami tudi, jaz tukaj ne vidim problema.


Zakaj že bi morala deklica imet roza šolsko torbo in ne neke normalne barve?
In zakaj lego kocke in razne miselne igre niso za deklice?
Pa obratno, a fantu se pa ne sme kupit metlic in kuhalnic?
Potrošnik diktira ponudbo trgovskih centrov in to, kar ponujajo, je očitno to, kar večina potrošnikov želi.[/quote]

Ja, ne vem zakaj ne. To se tudi jaz sprašujem zakaj trgovci deklicam prisodijo to, dečkom pa drugo.
Ne bi vedela. Domnevam, da tako starši nabavljajo ali kaj?


Iz katerih rovt pa si, da so ženske samo za v pisarno pa trgovski pult, učiteljice, vzgojiteljice? Sem krepko starejša od tebe, grem proti 60., ena gimnazijska sošolka je gradbena inženirka in ena elektro (in še hudo uspešni sta v svojih poklicih), pa se nihče ni zgražal nad tem. V Ljubljani.[/quote]

Uf, 2 sošolki od 30ih sta šli na tehnično smer. Blazno veliko.
Verjetno je to zato, ker sem študirala in opisujem stanje na faksih v enem blazno zakotnem mestu. LJ se razume.

Mi prosim kdo razloži zakaj prodajalke za neke nalepke v Mercatorju (Ledena doba in še nekaj takega) sprašuje ali rabim za fantke ali za punčke. Sem rekla, da je vseeno, ker sem bila radovedna kaj je to. In je rekla, da bo dala za punčke in fantke. Vsakih en zavoj. Nisem ugotovila zakaj bi bile ene nalepke za fantke in ene za punčke. Upam, da mi kdo od vas pojasni.


Zakaj že bi morala deklica imet roza šolsko torbo in ne neke normalne barve?
In zakaj lego kocke in razne miselne igre niso za deklice?
Pa obratno, a fantu se pa ne sme kupit metlic in kuhalnic?
A to dejansko počnete feministke? Že od malega ga navadit na pussy style?
Že v pradavnini, ko je šel dec na lov za hrano, je baba doma kuhala in pometala..zdaj ni nič drugač…

Potrošnik diktira ponudbo trgovskih centrov in to, kar ponujajo, je očitno to, kar večina potrošnikov želi.[/quote]

Prav na igračah sicer res ne piše, da so za fante ali dekleta, so pa po navadi v trgovini razdeljene po oddelkih glede na spol. meni totalno mimo. Prav tako mi je mimo tale delitev Kinderjajčkov. Tudi punce hodijo in so vedno hodile na tehnične smeri, samo v manjšini. Nisem še zasledila, da bi se kdo zaradi tega zgražal, je pa res, da je veliko ljudi začudenih in sprašujejo kako pa to, da si se ravno za to odločila.

Točno o tem govorim.

Stara sem šestdeset, pa je sošolka šla na elektro šolo.
Moj razred (bila sem razredničarka) je imel lani dvajseto obletnico mature. V njem sta bili dve dekleti, šola rudarska.
Na srečo tvoje trditve držijo le deloma, če je punca dovolj odločna, uspe.
Aja, moja mama je vodila tečaje za delo gozdnih delavcev z motorno žago. Če je oče delal z njo, je že po zvoku vedela, kaj je narobe, če je bilo.

Seveda ženske uspejo tudi v tehničnih poklicih. Samo spodbuja v tej smeri se jih pa ne. Zakaj ne? Dvomim, da bi kdo spregledal, če bi mu na servisu avto popravljala ženska.

V bistvu je kar prav tako kot je, oz bolje rečeno manjše zlo, pa če je uvodno vprašanje dejstvo ali ne.
Žal se pa tudi to spreminja, saj moške pičke preprosto pokličejo na pomoč, ko jim avto na snegu zakoplje. V vednosti, da imajo verige v prtljažniku. (samo en primer)

Bebavost današnjih moških pičk je tako zelo velika, da tudi ko jo vprašaš če razume kaj je potrdila, bo še vedno trdila, da je potrjeno drugače razumela. Take moške pičke pa večinoma vzgajajo vaše sončke in sončnice….

New Report

Close