Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Refluks – kislina in slabi napredovanje v teži

Refluks – kislina in slabi napredovanje v teži

Pozdravljeni,

zanima me ali je refluks pri dojenčkih vedno povezan s polivanjem.

Naj opišem svoj primer:
Hči (stara skoraj 5 mesecev) je izključno dojena. Porodna teža je bila 2820 g, preden je dojenje steklo je izgubila še 10 %, prva dva meseca je teža naraščala OK, po dveh mesecih in pol pa so so začele borbe zaradi odklanjanja dojenja, zato je teža tudi počasi naraščala. Kak teden je šlo gor po 200 g, naslednji teden pa je bila tudi pod minimumom, koliko naj bi bilo ok za to obdobje (npr. ravno zdaj je v zadnjih 10 dneh pridobila samo 50 g). Zdaj je na 5650 g, pediatrinja je vedno komentirala, da teža narašča počasi, ampak ker vseeno je, kakšnih ukrepov ni predlagala (mleka imam dovolj, zato nisem posegala po AM).

Teža počasi narašča predvsem zaradi občasnega odklanjanje dojenja. Pride nekaj dnevno obdobje, ko se hči strašno upira, po prvem stiku z bradavico (ko že zgleda, da bo jedla) se obrača stran, pogosto bruhne v jok oz. kako drugače glasno protestira, ali pa dojke sploh noče sprejeti. To zna trajati tudi cel dan. Ko pride tako obdobje, je edini način, da nekaj poje, to, da jo najprej uspavam in potem med dremanjem ponudim dojko, večinoma v ležečem položaju. Najprej sem pomislila na t.i. dojilno stavko, vendar se težave ponavljajo že dva meseca in pol. Okolica me prepričuje, da morda otrok pač ni lačen, vendar sama vseeno znam oceniti ali je pojedla dovolj ali ne. Ko se recimo upira ali ima nemiren podoj, si vedno tlači rokice v usta. Ko jo neham “siliti” in se pomiri po joku, in je ali normalne volje ali pa zaspi ob sesanju roke (dude ne mara). Ta teden sem prvič pomislila na to, da jo morda matra kislina.

Ker med podojem nikoli ne poje veliko, jih je na dan okoli 12, trajajo pa različno – od 2 minuti do 10 minut aktivnega sesanja. Hlasta ne, tudi ne zaletava se ji ne. Ponoči spi normalno – včasih celo po 7 ur v kosu, če pa čez dan ne poje veliko, pa se zbuja tudi na dve uri, vendar po podoju ali pa že kar med zaspi dalje.

Kupčke sicer podira (kadar po podoju zaspi, je ne dvigujem), včasih ponovno tudi 30 minut ali več po hranjenju, vendar ob tem ne poliva. Včasih ji uide niti ne za jedilo žlico velik del mleka, ampak to je ponavadi maksimalno 2x na dan – večinoma med igro na trebuhu. Včasih se spahuje, ko leži pa včasih “pohrkava”, kot da ima nekaj med požiralnikom in grlom – ampak za to sem do zdaj vedno mislila, da se ji je mogoče zaletela slina.

Na morebitne težave z refluksom do tega tedna nisem pomislila, saj ne poliva bolj, kot se mi to zdi normalno. Bolj ali manj so glavne težave nemirno dojenje, odklanjanje dojenja ter jok ob tem in slabo napredovanje v teži. Naj sicer omenim, da težave z mišičnim tonusom nima, le malo bolj mehka je v sklepih v ramenih (sva bili v RA). Včasih se sicer napenja, tudi ob tem zna zajokati, vendar kaka brez napenjanja.

Še ta teden imam posvetovalnico pri pediatrinji, vseeno me zanima tudi vaše menenje. Je možno, da otroka matra kislina, kljub temu, da sama ne opažam nekih tipičnih znakov, da se ji karkoli “dviguje”? Se da težava omiliti z protirefluksnimi metodami? Z uvajanjem goste hrane sem imela namen začeti čez tri tedne, saj zaenkrat hči še ne kaže nekega interesa. Se lahko diagnoza postavi brez invazivnih preiskav? Moram biti sama še na kaj pozorna, da lahko tudi pediatrinji lažje opišem problem?

Lp

Refluks je lahko tudi skrit, torej takšen, da polivanja samega niti ne vidimo, otrok pa ima enake težave kot otroci, ki tudi izrazito polivajo. Kriterij za ukrepanje je slabo napredovanje na teži in bolečine (odklanjanje hranjenja, predvsem na začetku zaradi pekočih bolečin).
Znano je, da se težave zaradi refluksa omilijo po uvedbi goste hrane. Svetujem vam takojšnje uvajanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close