Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Hči želi prespati pri fantu

Hči želi prespati pri fantu

Pozdravljeni!
Zlajnana tema, ampak vseeno me zanima še vaše mnenje. 18-letna hči ima prvega resnega fanta. Je nekaj let starejši od nje in sva ga s partnerjem že spoznala – prijeten, tih, deloven fant. Zdi se nama, da ima hči res rad in tudi ona njega. Videvata se 2x-3x na teden, saj drugače ne gre zaradi vseh obveznosti in relativno velike razdalje, glede na to, da ima avto le on, hči pa ne.
Ko sta začela hoditi, nama hči dolgo časa ni hotela povedati zanj in takrat sem ugotovila, da se zelo boji mojega odziva, da naju bo razočarala… Bolelo me je, ker je imela skrivnosti pred mano in mi ni zaupala. Nekaj časa nazaj sem izvedela, da je kontracepcijske tablete, ugotovila pa sem tudi da je šla k fantu prespat (bila naj bi pri “prijateljici”).
O tem smo se temeljito pogovorili, od takrat ni šla prespat nikamor, zdi se da ji je res žal… Včeraj pa je izrazila željo, da bi spet šla prespat k fantu – ker sta par pol leta in bi bila rada skupaj celo noč. Partner je proti, jaz pa sem bila tudi, a bolj kot sem razmišljala, bolj sem bila nesigurna v to. Mislim, saj nisem neumna. Najstnica, ki je kontracepcijske tablete in fant v dvajsetih… Seveda vem, da seksata. Ima zaščito, dovolj je stara da se zaveda posledic, prevzame odgovornost za svoja dejanja… In pač po eni strani se mi ne zdi nevemkakšen problem, če bi pač seksala s fantom v postelji, namesto v kakšnem gozdu v avtu (kjer verjetno najpogosteje to počneta). Po drugi strani pa…ne želim ji dajati podpore za vsesplošen seks… Ampak vsaj povedala mi je, kam gre… Naslednjič lahko brez problema spet reče, da je pri prijateljici. Poleg tega pa je enkrat že prespala pri njemu in ni bilo nikakršnih problemov, zato nevem, zakaj bi bili zdaj.
Pa tudi nimam srca, da bi ji prepovedala “polletno obletnico”…partner pravi, naj pač pride domov ob polnoči, enih… Ampak meni se zdi to sploh neumno. Vse, kar ji vzamem s tem je spanje, seksala bi itak. In skoraj raje vidim, da spi tam, kot pa da jo sredi noči vozi domov, pa potem on spet nazaj…
Drugače je pridna punca, v redu v šoli, pomaga bratu pri učenju pa tudi doma pri hišnih opravilih…
Nevem, kako naj se odločim, da bi bilo prav.
Kakšni predlogi, mnenja…?

Sicer sama nisem mama ampak mislim, da bi jo morala pustiti. Nekaj je permisivna vzgoja, cisto nekaj drugega pa to, da pustis otroku odrasti. Pri 18 letih je hoces noces to odrasla oseba. Lepo od nje, da te sploh vprasa. Kot si rekla, ce pride ob enih domov – seksala bo itak.

Na tvojem mestu bi me sicer bolj skrbele kontracepcijske. Tudi jaz sem jih v teh letih jemala in mi je zal, da mi ni takrat kdo povedal, kaksno sranje je to.

O fak, boga punca.

nova
Uredništvo priporoča

Punca je POLNOLETNA (sama odgovorna), več kot očitno ODGOVORNA (tabletke), za svojo starost v relativno DOLGI VEZI (šest mesecev pri osemnajstih je redkost kar se mene tiče). Fant je več kot očitno tudi POŠTEN (razbral sem, da ima službo in spoznala sta ga, anede?), ne neka zguba. Haloooooooo?????? Kaj pa bi gospod oče še? Zlato uro s kukavico mogoče? Vprašaj ga, če se zaveda kaj delajo nekatere smrklje.

Bo pa težko, ne rečem, da ne. Tudi meni bo verjetno nekega dne.

_____________________________________________________ Pa kaj, če me ljudje vlačijo po zobeh. Če bi o meni vedeli vse, bi me najbrž pojedli...

Sploh ne vem, kaj zaena dilema je to. Punca je stara 18 let in polnoletna. Ni otrok, da bi vaju moralo skrbeti, in če lahko pri prijateljici prespi celo noč, zakaj točno ne bi pri fantu? Jaz sem imela zelo strogega očeta, ampak po 18 letu me ni v ničemer omejeval. Pa sem uspešno doštudirala, se zaposlila…. ne vem točno, česa vaju je strah? Da 18letnika omejuješ in daješ neka brezvezna pravila, do kdaj naj bo doma, ni starševstvo, temveč čisto navadno kontroliranje, ker pač lahko. Pa kaj, če ti ni povedala, da s fantom spi? A ti mora povedat vsako sekundo svojega življenja? Ni več dveletni otroček, ki si mu ti center sveta.

Jaz bi zgolj iz obzirnosti do fantove družine govorila z njo, ker tudi na tem forumu večkrat beremo, kako je to, ko punce začnejo kar “živet” za vikende pri fantih, tam lepo tudi jesti, se tuširati, itd. To bi ji pa rekla, da mi ni OK.

Moja, takrat 18-letna hči, me je pred 5 leti vprašal isto. Jaz, verna skrbna mama, sem ji strogo prepovedala, čeprav je bila “popolna najstnica” – striktna odličnjakinja v gimnaziji, prostovoljka, vse je naredila doma, kar smo se dogovorili…
In veš, kaj je moj “popoln otrok” naredil takrat? Rekel je: “Žal mi je, mami” in šel. Tisto noč se mi je skoraj zmešalo od skrbi, čeprav sem vedela s kom je, kje je… Ko je prišla naslednje dopoldan domov nisva govorili 2 dni, hotela sem jo močno kaznovati, nato pa sem se vprašala…Zakaj že? Ker mi je župnik povedal, da je seks pred poroko greh? s fantom je bila takrat skupaj skoraj 1 leto(!!!) in vse, kar sem naredila na koncu je bilo, da sem ji še enkrat naredila predavanje o zaščiti (pri tebi očitno to ne bo potrebno) in jo prosila, naj se ne ponovi več, da bo kam šla, kljub moji prepovedi. Od takrat naprej je k fantu šla še nekajkrat prespat, on tudi k njej in nismo več komplicirali. Pa tudi poskušaj jo razumeti. Spati z nekom, ki ga imaš zelo rad je nekaj najlepšega na svetu, ni res? Kako bi bilo pa tebi, če bi ti nekdo prepovedoval spati s partnerjem (okej, ni čisto isto, pa vseeno)? Pa tukaj ne gre samo za seks – to lahko počneta kadarkoli hočeta, ampak preprosto res za tisto povezanost, ki jo dobiš ko zaspiš o objemu nekoga.
No, danes hči živi skupaj s fantom, tako da problemov nimamo več 🙂

Pusti jo, da prespi. Povej ji, da ceniš to, da ti je povedala po resnici in sploh vprašala za dovoljenje. Povabi kdaj fanta na družinsko kosilo, da se bo še oče prepričal, da ni kak bav bav, ki mu bo pojedel hčerko.

No, temu pa jaz pravim “imeti jajca”!!! Šah-mat in to v treh besedah. Kaj je bilo tebi, da si ji sploh prepovedala in zakaj si tudi po dveh dneh menila, da ji lahko še kaj prepoveš pa mi tudi ni jasno.

_____________________________________________________ Pa kaj, če me ljudje vlačijo po zobeh. Če bi o meni vedeli vse, bi me najbrž pojedli...

Hvala vsem za zelo prijazne in iskrene odgovore.
Brez skrbi, celih vikendov že tako ali tako ne bo preživljala tam, 1. ker ji niti ni do tega 2. ker ima ponavadi toliko dela (učenje, tekme, občasno tudi dela…) da ji ne bi zneslo…
Tudi sama ne vem točno, kaj me skrbi, ampak tako…na nek način čudno je, ne znam razložiti…kot bi ji dajala “dovoljenje” za seks in res me skrbi… Ali pa…nevem, nekakšen strah imam pred tem, da kar gre. Pred leti sem že brala podobne teme in takrat tudi jaz nisem razumela, kaj mame tako moti pri tem, zdaj pa mi je jasno.
Še enkrat hvala, vsem.
Seveda pa so novi odgovori še vedno dobrodošli.

No, temu pa jaz pravim “imeti jajca”!!! Šah-mat in to v treh besedah. Kaj je bilo tebi, da si ji sploh prepovedala in zakaj si tudi po dveh dneh menila, da ji lahko še kaj prepoveš pa mi tudi ni jasno.[/quote]J
a, saj vem, da sem takrat ravnala narobe. In mogoče sem se tudi zdaj narobe izrazila…ne da bi ji kaj prepovedala, ampak da ne bi več prekršila dogovorov. Pač sem imela pravilo (pri katerem pa bi vztrajala tudi zdaj), da dokler otrok živi pod mojo streho in zapravlja pretežno moj denar, imam pravico vedeti tudi to na kom ga zapravlja, s kom hodi ven… Če sem dovolj dobra da plačujem in skrbim zanjo, čeprav je že “polnoletna in odgovorna”, potem moram biti pač tudi dovolj dobra da upošteva pravila v moji hiši in sprejema z mano dogovore.

Mislim, da imamo velik velik problem vsi starši, mame in očetje, ko nam hčere začnejo fantje napikovati. Ampak takrat se moraš malo vzeti v roke in se postaviti na realna tla. Morda se spomni na svojo mladost in vse ludosti, kaj si počela, pa tvoji starši blaženo niso nič vedeli…..

Mene hoče mama še pri 35.tih komandirati. Pa ji ne pustim, pa me nič ne briga ali je užaljena ali ne.

A jo mislita za tamalo do 35 držat doma? Žalostno je, da vaju hči pri 18 mora spraševat za dovoljenje.

No, temu pa jaz pravim “imeti jajca”!!! Šah-mat in to v treh besedah. Kaj je bilo tebi, da si ji sploh prepovedala in zakaj si tudi po dveh dneh menila, da ji lahko še kaj prepoveš pa mi tudi ni jasno.[/quote]J
a, saj vem, da sem takrat ravnala narobe. In mogoče sem se tudi zdaj narobe izrazila…ne da bi ji kaj prepovedala, ampak da ne bi več prekršila dogovorov. Pač sem imela pravilo (pri katerem pa bi vztrajala tudi zdaj), da dokler otrok živi pod mojo streho in zapravlja pretežno moj denar, imam pravico vedeti tudi to na kom ga zapravlja, s kom hodi ven… Če sem dovolj dobra da plačujem in skrbim zanjo, čeprav je že “polnoletna in odgovorna”, potem moram biti pač tudi dovolj dobra da upošteva pravila v moji hiši in sprejema z mano dogovore.[/quote]

Eeeee, to je pa druga pesem. Hvala za dodatno pojasnilo, ker tatrenutek te nimam več za zateženko, ampak za eno dosledno, čeravno morda (v preteklosti?) za nekoliko preveč zaščitniško mami. Si pa vseeno lahko iskreno čestitaš, da si vzgojila hči, ki te je v pravem trenutku znala postaviti na realna tla. Kaj bi bilo, če bi ona takrat klonila? Upam, da bo nekoč moj glodalček tako dobro vzgojen in pravzaprav tudi odgovoren. Do naju kot njenih staršev pa tudi do sebe.

_____________________________________________________ Pa kaj, če me ljudje vlačijo po zobeh. Če bi o meni vedeli vse, bi me najbrž pojedli...

Podpis.

No, temu pa jaz pravim “imeti jajca”!!! Šah-mat in to v treh besedah. Kaj je bilo tebi, da si ji sploh prepovedala in zakaj si tudi po dveh dneh menila, da ji lahko še kaj prepoveš pa mi tudi ni jasno.[/quote]J
a, saj vem, da sem takrat ravnala narobe. In mogoče sem se tudi zdaj narobe izrazila…ne da bi ji kaj prepovedala, ampak da ne bi več prekršila dogovorov. Pač sem imela pravilo (pri katerem pa bi vztrajala tudi zdaj), da dokler otrok živi pod mojo streho in zapravlja pretežno moj denar, imam pravico vedeti tudi to na kom ga zapravlja, s kom hodi ven… Če sem dovolj dobra da plačujem in skrbim zanjo, čeprav je že “polnoletna in odgovorna”, potem moram biti pač tudi dovolj dobra da upošteva pravila v moji hiši in sprejema z mano dogovore.[/quote]
Po 18. letu te je dolžna samo obvestiti, da je tisto noč pač ne bo domov, iz vljudnosti. Nikjer ne piše, da imaš pravico skrb in denar zanjo pogojevati z nadzorom njene spolnosti.

Se opravičujem, če sem pregrob.

Taka, ki ne sme in more odgovarjati sama zase, bo čimprej odletela, brez, da pomaha v slovo ali pa bo ostala vse življenje pri očku, vse življenje, brez življenja.

Pa še vidva pojdita narazen, ker se to ne spodobi. Leta gor ali dol.
Mimo grede, je partner njen oče?
In čemu mu praviš partner, nista družina, se videvata le občasno?

Tale parner kot pojem, ni najbolj posrečen.
Asociacija na poslovnost.

Ustaljena pravila so najboljša rešitev v takih primerih. Sama sem mnenja, da so pravila nujna v vsaki obliki sobivanja otrok – starš, tudi ko otroci odrastejo, ko postanejo polnoletni. Mislim, da se imamo starši pravico odgovorno vpletati v otrokovo odraščanje, ker tako, kot si dandanes nekateri predstavljajo otrokove svoboščine, da ima mladoletnik polnopravne pravice odločanja o sebi, je zelo zgrešeno. Za otrokove prestopke in prekrške bi morali v veliki meri kazensko odgovarjati starši, ki bi posledično svoje otroke tudi vzgajali, po potrebi vzgojno omejevali in vodili skozi življenje. To, da pri hčerini starosti vprašuješ za korak naprej, ni nič narobe, kaže, da vzgoje niste prepuščali naključjem. Ne morem ti reči, kako ravnajte pri vas, to so vaši dogovori, mi osebno pa smo imeli generalna pravila določena glede na starost, nosila so pa pravice in obveze. Pravila so bila stalna, in pravice se niso pogojevale s pospravljanjem ali ocenami ali z uboganjem. Z polnoletnostjo je otrok dobil prosto razpolaganje z vikendi, od petka zvečer do nedelje zvečer, z obvezo poročanja, kje se nahaja. Ne vem pa, kako bi se to obneslo v primeru, da bi bil otrok problematičen, vendar kot berem, tudi vaša ni. Prepričevanje, da smo starši obvezani otrokom dajati proste roke, da počnejo ravno kar si izmislijo, se kaže v porastu otroške kriminalitete in upada moralnih norm, zato osebno na to nisem pristajala. Otroci so odrasli v skrbne in odgovorne osebe in četudi se nismo stalno strinjali, vem, da sem naredila po svojih najboljših močeh.

J
a, saj vem, da sem takrat ravnala narobe. In mogoče sem se tudi zdaj narobe izrazila…ne da bi ji kaj prepovedala, ampak da ne bi več prekršila dogovorov. Pač sem imela pravilo (pri katerem pa bi vztrajala tudi zdaj), da dokler otrok živi pod mojo streho in zapravlja pretežno moj denar, imam pravico vedeti tudi to na kom ga zapravlja, s kom hodi ven… Če sem dovolj dobra da plačujem in skrbim zanjo, čeprav je že “polnoletna in odgovorna”, potem moram biti pač tudi dovolj dobra da upošteva pravila v moji hiši in sprejema z mano dogovore.[/quote]
Po 18. letu te je dolžna samo obvestiti, da je tisto noč pač ne bo domov, iz vljudnosti. Nikjer ne piše, da imaš pravico skrb in denar zanjo pogojevati z nadzorom njene spolnosti.

Se opravičujem, če sem pregrob.[/quote]
Se NE strinjam. Koliko jaz vem, sem jo do 26. leta (dokler študira) po zakonu DOLŽNA preživljati…kar pa ne pomeni, da ji ne morem najeti majhne sobice (toliko da ima streho nad glavo) in ji plačam minimalno preživnine. TO je moja dolžnost. Če od mene pričakuje kaj več, mi bo pač povedala kje je, s kom je in kdaj pride. Ne pravim, da ji imam pravico karkoli prepovedovati, daleč od tega, niti nisem jaz oseba, ki je imela tako izkušnjo s hčerko…moj komentar se nanaša izključno na zadnji odgovor. To, da mi pove, kje bo čez noč NI vljudnost, je moj pogoj in če ga ne upošteva pač ne bo živela pod mojo streho. PIKA. Ali pa sem po tvojem po 18. letu dobra samo za to, da pride k meni prat cunje, jesti mojo hrano in rabiti toplo vodo, njeno življenje pa je izključno njena stvar? Ko bo finančno neodvisna od mene, imela svoje stanovanje in bila v vseh pomenih besede sposobna skrbeti zase (in za morebitnega otroka, ki se lahko zgodi), pa zaradi mene lahko spi s komurkoli hoče, brez da bi jaz vedela. Sicer je nisem vzgajala tako, a nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi.


Debara ni o mladoletnikih, ampak o polnoletnem dekletu. Če starši ne uspejo do polnoletnosti privzgojiti odgovornosti in moralnih vrednot, jih tudi po polnoletnosti z nekimi nesmiselnimi prepovedmi ne bodo.


Ne, brez skrbi, mi ne zapoveduje 🙂
In tudi njej ne, glede na to da pa je njen oče in da je hči še vedno odvisna od naju, ima vsaj za moje pojme pravico imeti besedo pri tem.
Sem pa šele zdaj ugotovila, kako ironično je tole s partnerjem…Tako ga kličem, ker nisva poročena (osebni razlogi o katerih ne želim govoriti), živiva pa skupaj že 21 let, tako da ja, bi lahko rekla, da smo družina.


Po 18. letu te je dolžna samo obvestiti, da je tisto noč pač ne bo domov, iz vljudnosti. Nikjer ne piše, da imaš pravico skrb in denar zanjo pogojevati z nadzorom njene spolnosti.

Se opravičujem, če sem pregrob.[/quote]
Se NE strinjam. Koliko jaz vem, sem jo do 26. leta (dokler študira) po zakonu DOLŽNA preživljati…kar pa ne pomeni, da ji ne morem najeti majhne sobice (toliko da ima streho nad glavo) in ji plačam minimalno preživnine. TO je moja dolžnost. Če od mene pričakuje kaj več, mi bo pač povedala kje je, s kom je in kdaj pride. Ne pravim, da ji imam pravico karkoli prepovedovati, daleč od tega, niti nisem jaz oseba, ki je imela tako izkušnjo s hčerko…moj komentar se nanaša izključno na zadnji odgovor. To, da mi pove, kje bo čez noč NI vljudnost, je moj pogoj in če ga ne upošteva pač ne bo živela pod mojo streho. PIKA. Ali pa sem po tvojem po 18. letu dobra samo za to, da pride k meni prat cunje, jesti mojo hrano in rabiti toplo vodo, njeno življenje pa je izključno njena stvar? Ko bo finančno neodvisna od mene, imela svoje stanovanje in bila v vseh pomenih besede sposobna skrbeti zase (in za morebitnega otroka, ki se lahko zgodi), pa zaradi mene lahko spi s komurkoli hoče, brez da bi jaz vedela. Sicer je nisem vzgajala tako, a nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi.[/quote]
Se pravi, vse se vrti okoli s kom, kdaj in kako spi. Točno to kar sem napisal, hočeš imeti njeno spolnost pod kontrolo, ker pa je to nemogoče, ji jo vsaj malo zagreniti. No ja, če se zaradi tega kaj bolje počutiš…

Jaz bi v roke vzela tudi fanta, polnoletnost gor ali dol in se z obema pogovorila.
Ne vem, zakaj je tako nujno v zvezi, da je seks na prvem mestu, zaščita, upam,da je tudi kondom zaradi SPB… seks ni igra v peskovniku

Ehmmm, kje je bilo pa rečeno, da je seks na prvem mestu? Sicer pa ja, popolnoma prav imaš, jaz predlagam, da začneta skupaj redno hoditi k maši. Najbolje enkrat zjutraj, enkrat opoldne in enkrat zvečer.

_____________________________________________________ Pa kaj, če me ljudje vlačijo po zobeh. Če bi o meni vedeli vse, bi me najbrž pojedli...

Ehmmm, kje je bilo pa rečeno, da je seks na prvem mestu? Sicer pa ja, popolnoma prav imaš, jaz predlagam, da začneta skupaj redno hoditi k maši. Najbolje enkrat zjutraj, enkrat opoldne in enkrat zvečer.[/quote]
Super plan!

Tako ne bosta nikoli dovolj neodvisna, da bi lahko seksala. Kdo ju bo pa vzel v službo?! 😀

New Report

Close