Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali smo srednji sloj?

Ali smo srednji sloj?

Ali ne? Malo za šalo smo se zadnjič v familiji pogovarjali in nismo prišli do dna 🙂
kam bi nas dali, smo trije, 2 zaposlena, 1 v penziji, dohodki 900, 1060, 960. imamo v lasti 3 stanovanja in 2 avta. 45000 našparanega. nič kreditov. Ali smo srednji sloj? In če da, kateri, srednji nižji, srednji srednji…?

Seveda ste srednji sloj, ker pa mislim, da nihce ni delal nekih uradnih meritev, ti ne bo nihce znal povedat, kam tocno spadate.

Saj vem, da ni uradnih rezultatov. Oče me je skušal prepričati, da smo v nižjem sloju. Ne vem, na podlagi česa… tako se mu pač zdi. Da nimamo ničesar. Meni pa obratno.

nova
Uredništvo priporoča

Nižji srednji.
Srednji sloj ima višje prihodke, tole o stanovanjih mi ni čisto jasno, ampak ena spodobna velikost mora biti, pa potem življenjski slog – potovanja, dopusti itd. Mi smo recimo tričlanska družina s trisobnim stanovanjem, prihodki cca 2500, vikendom na Gorenjskem, pa smo nižji srednji sloj.

Odvisno koliko so stanovanja vredna,lokacija le teh, vrednost vozil, našparanega na osebo pride 15000, kreditov nimate to pomeni,da ste kreditno nesposobni-prenizki dohodki.. Niste srednji sloj,ste nižji sloj.

Samo v Sloveniji je druzina s stanovanjem in vikendom in takim dohodkom v razmerju z zivljenskimi stroski nizji srednji sloj. Povsod drugod je srednji ali visji srednji sloj. Saj se mi kar smilite.

Odvisno koliko so stanovanja vredna,lokacija le teh, vrednost vozil, našparanega na osebo pride 15000, kreditov nimate to pomeni,da ste kreditno nesposobni-prenizki dohodki.. Niste srednji sloj,ste nižji sloj.[/quote]

tržne vrednosti stanovanj: 55000, 80000, 90000. vozili stari 5 in 2 leti, trenutne vrednosti ne vem, novi sta bili 18 in 15000.
kreditno nesposobni, ker kredita ne porebujemo? prvič slišim 🙂

so zelo spodobne velikosti (nismo iz LJ), enega oddajamo. nimamo vikenda, ker gremo raje malo na morje, malo smučat in enkrat letno daljši izlet na drug kontinent.

Srednjega sloja ne dolocajo zgolj dohodki, temvec kar nekaj druzbenih kazalcev. Glede na zapisane podatke bi clovek rekel, da gre za dokaj tipicno delavsko druzino (po kategorizaciji 1.) revnejse druzine, 2.) delavske druzine, 3.) spodnji sr. razred, 4.) zgornji sr. razred 5.) premoznejse druzine).

Tipicen predstavnik srednjega razreda bi verjetno izpostavil druge vrednote, s katerimi bi izkazoval svoj status. V ospredje bi postavili svoje dosezke( npr. v 10 letih kariere sem uspel postati namestnik vodje xyz, ali pa v 15-ih letih sem iz nic postavil podjetje, ki zagotavlja te in te storitve in daje kruh toliko in toliko zaposlenim, ipd.) Verjetno bi se pohvalil tudi z dosezki s podrocja usposabljanja (ne zgolj s formalno izobrazbo), zelo verjetno bi tudi izpostavil kake socialne/kuturne/umetniske dejavnosti, oz. uzivanje ob le teh, ipd.

Ce poskusam prenesti razlicne modele na Slovenske dohodke, potem naj bi vsak posameznik zasluzil toliko, da more zapraviti za luksuz eno povprecno placo, ne da bi to ogrozilo njegovo eksistenco (nizji srednji razred) oz. more eno leto npr. potovati po svetu ali se dve leti dodatno izobrazevati, ne da bi se moral odpovedati dobrinam, ki mu omogocajo vsakdanjo eksistenco (npr. prodati avto, odpovedati najemnino ali prodati stanovanje, ipd.) in ne da bi zaradi tega moral odpovedati varcevanja (zavarovanja), ki zagotavljajo socialno varnost, ce gledamo visji srednji razred.

Tako nekako.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

A to je kakšen trojček ali kaj? Če si ti zaposlena, s svojim dohodkom, se tvoj dohodek ne prišteva k staršem. Ali kako si to predstavljaš? Kako bi ti zaslužila brez staršev in kako oni brez tebe? Verjetno ne misliš živeti doma do smrti? Čep palec bi rekla, da sta tvoja starša spodnji srednji sloj, ti pa revež. Ko daste vse troje skupaj, še nekako gre.

In čigavi so prihranki? Od tebe ali od staršev? Od vseh treh ne morejo biti, kje si še to videla?

Točno kakšne vrednote naj izpostavljam jaz, ki sem zaposlena šele 1 leto in sem pravzprav šele postala samostojna na dm? Naj omenim, da grem v gledališče x-krat tedensko, in s kakšnim športom se ukvarjam? Se pravi, če bi imeli manjše dohodke in bi napisala, kako smo vsi nazadnje jokali ob ogledu Rigoletta, potem smo bližje srednjemu razredu, medtem ko če se požvižgamo na kulturo in večere taje preživljamo v vaški gostilni ob sodčku, smo veliko nižje, tudi, če zaslužimo 2x več?

Pri nas. Dajemo na kup, ko imamo viška in vzamemo, ko potrebujemo.

Zakaj se ne bi prišteval, če si vse delimo? Dokler si ne ustvarim svoje družine, imam to. Pomagali smo si, ko je bilo treba in delimo si zdaj, ko imamo.

V bistvu bi bilo to skorajda lahko res, saj je ena izmed predpostavk srednjega razreda pripadnost burzoaziji (mescanstvu). Pr prihodkih pa ni tako zelo pomembna sama visina, kot je pomemben njihov t.i. razpolozljivi del. Ce si torej mores privosciti eno leto ali dve ziveti svoje povprecno zivljenje in ob temzapraviti priblizno povprecno slovensko placo, ne da bi v tem letu ali dveh prejemala kake prihodke (npr. pohajkovati po svetu) in to ne pomeni nikakrsne groznje tvoji eksistenci (torej ti se ostane nekaj prihrankov), potem si zagotovo v srednjem razredu. 😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

P.S:: Ce pa si te svobode (burzoazna vrednota) ne mores privosciti, potem si zagotovo v t.i. delavskem razredu.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «


Da nizji srednji

Definicij srednjega razreda je vec.

V svetovnem merilu se steje v srednji razred vsak, ki ima bruto dnevni dohodek med 7 in 70 evri na dan.

Obstoja tudi definicija, ki uvrsca v srednji razred tiste, ki imajo 2/3 do 2kratnik mediane. Mediana je definirana kot dohodek, nad katerim je enako stevilo ljudi z visim dohodkom in pod katerim je enako stevilo ljudi z nizjim dohodkom. Primer; recimo, da je mediana 800 evrov. Nad njo je 500 000 ljudi z visjim dohodkom kot 800 evrov in 500 000 ljudi z nizjim dohodkom kot 800 evrov. Mediana je veliko bolj realno merilo kot povprecje. Ta definicija je se najbolj precizna.

Obstoja tudi definicija, ki pa je zeko odvisna od potrosniskega stila. Po tej definiciji je srednji razred vsak, ki mu ostane 1/3 dohodka, potem ko placa stanovanje, nujne poloznice, hrano in obleko.

Se ena definicija srednjega razreda pravi, da je druzina v srednjem razredu, ce si lahko privosci najmanj toliko al vec kot druge podobne druzine glede na stevilo druzinskih clanov.

Vse definicije so bolj ali manj rahle in omogocajo razlicne interpretacije. Treba je poudariti, da je pri vseh definicijah govor o dohodku, ne o placi. Dohodek vkljucuje tudi druge vrste prihodkov poleg place, kot je najemnina ali popoldansko delo ipd.

Suvereno se prišteješ v nekaj, kar v Sloveniji ni merjeno? Kako ti to rata?

Vseeno sem mnenja, da je za srednji razred bolj kot dohodek pomembna kategorija zivljenjskega sloga. srednji razred naj bi bil po klasicni (britanski in/ali marksisticni) definiciji tisti, ki cloveku omogoca ustvarjati presezke iz svojega dela in z njimi svobodno razpolagati, pri cemer pripadniki srenjega razreda niso vec tako zelo odvisni v svojih odlocitvah (od kapitalistov). Gre torej za svobodomiselno mescansko kategorijo, ki je gonilo napredka (kulture, umetnosti, itd.). Obravnavati srednji razred zgolj skozi dohodkovno/potrosnisko prizmo bi bilo prvec ozko. In ce se vendar posluzimo dohodkovnega vidika, gre tu za temeljno nacelo It is not about, how much (money) you get. It is about, how much (money) you can keep!

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Merilo je dohodek in ne zivljenjski stil. Ce bi bil zivljenjski stil, bi bil reven studen, ki strada, a redno zahaja v teater srednji sloj, obrtnik, ki ima 1,8 kratnik povprecnega dohodka, a teatra se ni videl od blizu, je pa reden gost v vaski gostilni, bi bil pa spodnji sloj.

Razredi so ekonomska kategorija in se kot taki vedno merijo glede na dohodek. Konec koncev tudi vecina davkarij po svetu doloca obdavcitvene stopnje glede na dohodek in ne glede na zivljenjski stil davcnih zavezancev.

podatek koliko je mediana plač v sloveniji?
priznam, prelena za guglat.
se mi zdi da sem brala, da 66{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ne dosega povp. plače.

Glede na dohodke definitivno nižji sloj, glede na premoženje nižji srednji sloj.

Da da… a mi govorimo o druzbeni razslojenosti in druzbenih razredih. Reciva… Britanski princ William je pilot vojaskega helikopterja. Njegova placa je okoli 40 tisoc funtov letno, kar je manjsa kot moja. Bistveno manjsa. Kdo od naju je v katerem druzbenem razredu?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Da da… a mi govorimo o druzbeni razslojenosti in druzbenih razredih. Reciva… Britanski princ William je pilot vojaskega helikopterja. Njegova placa je okoli 40 tisoc funtov letno, kar je manjsa kot moja. Bistveno manjsa. Kdo od naju je v katerem druzbenem razredu?[/quote]

Za uvrstitev v razredni sloj se steje celotni dohodek, in ne samo placa.

William ima placo helikopterskega pilota resevalca, a Ta placa predstavlja le okoli 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} do 15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} njegovega dohodka, saj ima poleg place tudi dohodek od investicij, letno apanazo in krite stroske za “pomp & ceremony”, kar ga vse skupaj posadi med izbrano pescico ektremno visokega razreda.

New Report

Close