Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Darilna pogodba nepremičnine

Darilna pogodba nepremičnine

Ve kdo morda iz prve roke, kako bi najceneje svojemu sinu podarila stanovanje z darilno pogodbo? stanovanje je po gursu ocenjeno na 80.000. Kakšen je postopek in kakšni so stroški kompletne storitve – torej da je sin vpisan v ZK kot lastnik te nepremičnine? Sedaj sem lastnica samo jaz- njegova mati.

Pravi naslov za to bo notar, ki vam tudi sestavi notarski zapis in uredi vpis v ZK.

Pogodbo je potrebno tudi overiti na Fursu.

K notarju bo vseeno treba to vem ja. Ampak menda stane zemljiškoknjižno dovolilo 7 EUR, če ga sam dostaviš ali pa 80 če ti notar zrikta. To sem izvedela na Monu, vendar je post že star. Dvomim, da mi bo notar ponudil cenejšo opcijo. Zato sprašujem…

nova
Uredništvo priporoča

V kolikor ste sami sposobni to narediti poteb ni to verjetno to že naredili.

Glede na vaša vprašanje pa vam vseeno iz varnosti predlagam da stopite do notarja.

Glede cene pa : je kaj razlike če bo stalo 200 ali 1000 Eur? Mu zaradi tega ne bi podarili nepremičnine?

Kako pa bo z davkom…glede dedovanja mislim….ali ne bi bilo ceneje narediti, kot da je kupil po neki nižji ceni….vsakj pred leti je bilo tako. Mogoče se je zdaj kaj spremenilo…

Nikoli ni bilo ceneje prodati.

Pa ravnokar tudi berem, da lahko kupiš obrazec v DZS za par centov, notar pa hoče zato okoli 400 EUR! Ker je 1. dedni red davka ne bo.

Predlagam vam, da greste v šolo ter se izobrazite za notarja.

Glede na to, da ste povsem nevedni glede sklepanja pogodb, je edina pametna rešitev pot do notarja. Že iz vprašanja se vidi, da ne veste, kaj sploh je zemljiškoknjižno dovolilo (nič hudega, to vedo tisti, ki se na to spoznajo!).

Stroški: osnovna cena sestave pogodbe pri vrednosti 80.000,00 EUR je 180,00 EUR, vložitev z.k. predloga 45,00 EUR, nekaj nanese še vpogled v zemljiško knjigo, davčni postopek, če ga uredi notar. Notarski stroški skupaj ne bi smeli znesti 300,00 EUR. Plačali boste še 80,00 EUR sodne takse za vknjižbo v zemljiško knjigo. Davka v prvem dednem redu ni.

Če imate še kakšnega otroka, se je treba pogovoriti tudi glede morebitnega uveljavljanja njegovega dednega deleža. V darilno pogodbo lahko vnesete tudi druge klavzule, npr. to, da otrok ne sme nepremičnine prodati določen čas… Odvisno, ali vi živite v stanovanju (takrat je treba urediti tudi služnost)… Skratka, lahko se prepiše nek vzorec pogodbe in boste z njim letali od enih vrat do drugih, ampak pri vrednosti 80.000,00 EUR se vam bolj splača, da vam to uredi nekdo, ki se spozna na cel postopek in vam prihrani nepotrebno tekanje.

Če vsaj približno veš kaj delaš, notarja ne potrebuješ. Ker gre za enostaven prepis.

Če pa sprašuješ tako osnovne stvari, bo pa vseeno bolje, da to zrihta notar.

Osnovne stvari sprašujem, ker sem šele sedaj začela razmišljati o tem in šele nabiram informacije in ja res je, zaenkrat še nimam najmanjšega pojma.
Sem mnenja, da je javni forum ravno zato, da dobivaš informacije in sprašuješ po mnenju iz prve roke; vidim pa da napačno razmišljam, saj je tukaj boljše povprašati o tečnih taščah, vazektomiji in varanju.

In ja najlažje bi bilo, da bi šla do notarja, pa za enkrat nimam denarja, imam pa ogromno časa, računalnik in bom že naštudirala kako je prav. Samo na napačnem koncu sem začela.

Hvala pa vsem za konkstruktivne odgovore.

Hvala lepa za odgovor. Otrok je samo eden, v tem stanovanju ne živim in je pod vrednostjo 80.000.

Me prav zanima, kako bi vi to izpeljali brez notarja.

Brez notarja na bo šlo, kapiš?

Brez notarja na bo šlo, kapiš?[/quote]

Ja kapiram ja! Vendar bom šla k njemu z že sestavljeno pogodbo in vsem potrebnim, kar lahko uredim sama!!

Notar ima osnutek pogodbe že pripravljeno in dvomim, da boš kaj manj plačala, če boš prinesla svojo pogodbo samo overit. On mora s svojim podpisom še vedno stat za vsem, kar pomeni, da ne bo kar samo podpisal enega papirja za male denarje.
Nima smisla, da se matraš – vsaj pokliči kakega notarja in vprašaj za ceno. Mi smo, sicer prodajno pogodbo, delali pri notarju Sikošku. Smo imeli urejeno 123, pa brez kakšnih hudih zneskov.

No ja, ni nujno, da je edina pametna rešitev pot do notarja. Kot je gospa napisala, išče informacije. Po mojem mnenju je najcenejša varianta, da pač najde nekoga, ki ji bo pogodbo oblikovno pravilno napisal. Morda ima koga v sorodu ali znanca, ki bi to znal, morda sin koga pozna. Zagotovo je marsikomu tudi 180 eur veliko za sestavo pogodbe. Je pa pomembno, da je že v štartu pogodba pravilno oblikovana, ker je škoda, če bi ji zem. knjiga zavrnila prenos lastninske pravice npr. zaradi neustreznega zemljiškoknjižnega dovolila. Res je, da bo za prenos lastninske pravice za stanovanje v vred. razredu od 70 tisoč do 300 tisoč v vsakem primeru tudi na zemljiški knjigi (če tja sam sin odnese overjeno pogodbo, ker predlog na zk lahko poda le pridobitelj) morala plačati takso 80,00 EUR + pribitek 32,00 EUR (skupaj torej 112,- eur). Pri notarju bo za isto morala plačati 80 eur plus okrog 50 eur, odvisno od notarja (vi pišete 45,- eur), če nič ne štejemo znesek za sestavo pogodbe. V vsakem primeru bo potrebno plačati tudi overitev pogodbe pri notarju (overitev podpisa pri notarju po potrditvi na finančni upravi!), to pa ne vem koliko stane. Kakorkoli že, če ima gospa čas, se ji izplača, da sama pridobi zk izpisek v zemljiški knjigi za nepremičnino, ki jo namerava prenesti na sina (3,28 EUR) in tudi na davčno gre lahko sama.

Eh…. notar seveda ima osnutek pogodbe že pripravljen, vendar to le za tiste pogodbe, ki jih sam potem sestavi (dopolni, vnese podatke). Če bo prinesla svojo pogodbo že sestavljeno in potrjeno na FURSU le overit, ji bo overil le podpis in tudi zaračunal le overitev tega podpisa. Obenem bo odtisnil na pogodbo štampiljko, da za vsebino pogodbe ne odgovarja (ker je ni on sestavil!). Katerih pogodb notar ne sestavi, stranki popolnoma nič ne garantira, da bo to šlo v zem. knjigi skozi, četudi je overil podpis. Samo toliko v vednost.

Eh…. notar seveda ima osnutek pogodbe že pripravljen, vendar to le za tiste pogodbe, ki jih sam potem sestavi (dopolni, vnese podatke). Če bo prinesla svojo pogodbo že sestavljeno in potrjeno na FURSU le overit, ji bo overil le podpis in tudi zaračunal le overitev tega podpisa. Obenem bo odtisnil na pogodbo štampiljko, da za vsebino pogodbe ne odgovarja (ker je ni on sestavil!). Katerih pogodb notar ne sestavi, stranki popolnoma nič ne garantira, da bo to šlo v zem. knjigi skozi, četudi je overil podpis. Samo toliko v vednost.[/quote]

Si me prehitela, ja tako je, pomembno je le še to, če bo sin prodajal stanovanje, pa še ne bo 10 let lastnik, v prodajni pogodbi pa bo navedena višja cena, kot vrednost v darilni pogodbi, bo plačal davek na dobiček za razliko nad zneskom v darilni pogodbi. Zato ni smiselno v darilno pogodbo pisati smešno nizkih zneskov, ker za itak ne plačaš davka.

Bodi pozorna na pogodbo, med darilno in izročilno je razlika. Preveri, kajti izročilna pri dedovanju ni problem, lahko pa je, če je pogodba darilna. To je mene nekdo opozoril, naj ti o tem pove kdo, ki kja več ve.

5 let moraš biti lastnik,da pri prodaji ne plačaš davka, plačaš pa dohodnino, če ne vlagaš denarja od kupnine naprej v nepremičnino.
Pa zanimivo je, če je sin še mladoleten, se zna ob prvi priliki vmešat v njegovo lastnino še CSD.

Eh…. notar seveda ima osnutek pogodbe že pripravljen, vendar to le za tiste pogodbe, ki jih sam potem sestavi (dopolni, vnese podatke). Če bo prinesla svojo pogodbo že sestavljeno in potrjeno na FURSU le overit, ji bo overil le podpis in tudi zaračunal le overitev tega podpisa. Obenem bo odtisnil na pogodbo štampiljko, da za vsebino pogodbe ne odgovarja (ker je ni on sestavil!). Katerih pogodb notar ne sestavi, stranki popolnoma nič ne garantira, da bo to šlo v zem. knjigi skozi, četudi je overil podpis. Samo toliko v vednost.[/quote]

Samo za overovitev podpisa ji pa tudi ni treba do notarja, to lahko naredi na upravni enoti bistveno ceneje.

Me prav zanima, kako bi vi to izpeljali brez notarja.[/quote]

Lej, ne boš verjela, ampak moja mati je pač sposobna, da je vse zrihtala sama. Brez notarja.
Meni razen tega, da sem podpisala par papirjev ni bilo treba narediti prav ničesar.
Samo domov sem dobila sklep o vpisu v zemljiško knjigo.

Kaj točno naredi notar, česar ti sam ne moreš?

No ja, ni nujno, da je edina pametna rešitev pot do notarja. Kot je gospa napisala, išče informacije. Po mojem mnenju je najcenejša varianta, da pač najde nekoga, ki ji bo pogodbo oblikovno pravilno napisal. Morda ima koga v sorodu ali znanca, ki bi to znal, morda sin koga pozna. Zagotovo je marsikomu tudi 180 eur veliko za sestavo pogodbe. Je pa pomembno, da je že v štartu pogodba pravilno oblikovana, ker je škoda, če bi ji zem. knjiga zavrnila prenos lastninske pravice npr. zaradi neustreznega zemljiškoknjižnega dovolila. Res je, da bo za prenos lastninske pravice za stanovanje v vred. razredu od 70 tisoč do 300 tisoč v vsakem primeru tudi na zemljiški knjigi (če tja sam sin odnese overjeno pogodbo, ker predlog na zk lahko poda le pridobitelj) morala plačati takso 80,00 EUR + pribitek 32,00 EUR (skupaj torej 112,- eur). Pri notarju bo za isto morala plačati 80 eur plus okrog 50 eur, odvisno od notarja (vi pišete 45,- eur), če nič ne štejemo znesek za sestavo pogodbe. V vsakem primeru bo potrebno plačati tudi overitev pogodbe pri notarju (overitev podpisa pri notarju po potrditvi na finančni upravi!), to pa ne vem koliko stane. Kakorkoli že, če ima gospa čas, se ji izplača, da sama pridobi zk izpisek v zemljiški knjigi za nepremičnino, ki jo namerava prenesti na sina (3,28 EUR) in tudi na davčno gre lahko sama.[/quote]

Ko je mama name prepisovala del nepremičnine, ni bilo treba meni nikamor hoditi, samo par zadev sem podpisala.

Nimaš denarja za notarja; imaš ogromno časa, torej nimaš niti službe; v stanovanju ne živiš ti, torej imaš še vsaj eno drugo stanovanje; in ti bi podarjala sinu? Se ti ne zdi bolj razumno, prodati ali oddati stanovanje, da boš imela vsaj za kruh?

New Report

Close