Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Povišan S-kortizol ter trigliceridi

Povišan S-kortizol ter trigliceridi

Spoštovani!

Stara sem 29 let in že leto in pol imam težave:
Junij 2015 :
– ugotovljena latentna hipotiroza (TSH 4.88, T4 na spodnji ref.meji), tirolog svetoval kontrole vsake 3 mesece; TSH se je postopoma višal (junij 2016: 6,88), nakar sem iz prehrane ukinila gluten (vem da ni potrjene povezave), danes po ponovni kontroli so vrednosti po 1,5 leta ponovno v okviru referenčnih
– blago povišani trgliceridi (1,8; ref.vrednosti: 0.6-1.7) – naj povem da se precej zdravo prehranjujem, ne kadim, alkohol uživam le občasno in sem telesno aktivna
-povišan PTH (76.13; ref.vr: 15-65). Zaradi normalnih vrednosti Ca in fosfata je endokrinologinja zaključila, da gre najverjetneje za pomanjkanje vit.D (predpisan Plivit D3) in kontrole niso potrebne

November 2015:
– slabost in povišani jetrni encimI (S-AST 7,69, S-ALT 2,30), ki pa se so v roku 2h mesecev vrnili na normalne vrednosti, vzrok ni ugotovljen

Januar 2016: mesec trajajoča slabost in prebavne težave – predpisan acipan, ter UZ trebuha – vse OK

September 2016: ponovna slabost, ter pekoče bolečine za žličko in pod levim rebrnim lokom predpisan ACipan, naročena na gastro (november)
Oktober 2016: slabost in bolečine ostajajo, utrujenost, oslabelost, mišične bolečine, konstantno rahla temperatura (CRP rahlo povišan že 3 tedne), potenje, pridobivanje teže – predvsem vidno na predelu trebuha), brezvolja (slednje sem najprej pripisala odtegnitvenemu sindromu AD – do septembra sem namreč jemala 1/4 Asentre, vendar po dveh mesecih znaki ne pojenjajo, zato menim da to ni vzrok).

Zaradi omenjenih težav sem ponovno naredila nekaj preiskav, rezultati so naslednji:

LDH, albumini, proteini, amilaza – v mejah normale
Skupni holesterol: 5.1 (ref. 4.0-5.2)
Trigliceridi: 2.6 (ref. 0.6-1.7)
S-kortizol (merjeno dop): 638.1 (ref. vr.101.2-535.7).

Bi lahko povišane vrednosti kortizola ob ostalih znakih kazale na Cushingov sindrom ? Oz. sta povišan kortizol in trigleciridi lahko kaj povezana? Prosila bi za vaše mnenje, saj mi je že nerodno nadlegovati svojega zdravnika, saj vedno “pridem s čim novim” in se počutim že kot kakšen hipohonder, vendar se resnično počutim slabo in stanje se nikakor ne izboljša.

Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani!

Blago povišana vrednost kortizola ne pomeni, da gre za Cushingovo bolezen. Vzrok za zvišane vrednosti trigliceridov pa je najpogosteje neustrezna prehrana.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani.

Pri nefroloskem pregledu so mi odkrili povišan PTH, kaj lahko to pomeni? Sicer imam pogoste glavobole, utrujenost- predvsem poleti- tudi občutek “razbijanja” srca, znižan RR in prebavne težave (driska)

Hvala za odgovor

Spoštovani!

Pri bolnikih z boleznimi ledvic (predvsem pri ledvićni odpovedi) se lahko pojavi t.i. sekundarni hiperparatiroidizem s povišanimi vrednostmi PTH.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close