Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj vam predstavlja valeta?

Kaj vam predstavlja valeta?

Moja hči je letos devetošolka, je rekla, da bolj butastega dogodka kot je valeta si nebi mogl zmislat. Meni se tudi tako zdi. Nevem o čem je fora, da se prej pol leta pripravljajo, ostajajo po pouku v šoli, kupujejo pol svečane obleke, ki jih bojo gor vrjetno imel samo 1x, ker bojo do maturantskega že premejhne in izven mode. Veliko boljše bi bilo, da skupaj pripravijo zabavo, da se še enkrat poslovijo od osnone šole. Bilo bi veliko manj dela in stroškov. In nevem zakaj morajo boti starši zraven ob zaključku valete. Mislim saj je od otroka zaključek ne od staršev? Torej roko ja srce, valeta nima pomena. Saj razred se lahko pa še dobi pol v srednji šoli skupaj, pa na faksu, če se le imajo tako radi;)

Tudi jaz ne razumem cirkusov okrog valete. Hči jo je imela 7 let nazaj in na srečo je šlo skozi brez ne vem česa vsega. Cel razred je imel enake majčke, sami so v sklopu podelitev spričeval, pripravili predstavo za starše in učitelje. Po prestavi je bila manjša pogostitev za vse in to s pecivi, ki so jih otroci prinesli od doma. Zvečer so imeli zabavo v lokalni dvorani in to je to. Brez svečanih oblek, večerij…

Po pravici povedano mi dogodek ni nič kaj ostal v spominu.
Vem pa, da se nismo kaj veliko pripravljali nanj.
Pa k sreči ni bilo takega cirkusa glede oblačil. Sem bila v črnih hlačah in neki bluzi.
Vidim pa, da eni zdaj na valeti oblačijo večerne obleke, se gredo cel cirkus.
Ne predstavljam si kako je to za tiste, ki nimajo denarja.
Meni je bilo glede teh dogodkov, čeprav se takrat še ni tako kompliciralo, vedno bedno, ker ni bilo denarja za obleko za en večer in podobne oslarije.

Valeta pomeni uraden, svečani zaključek osnovnošolskega šolanja.
Tudi maturantski ples je zgolj uraden, svečani zaključek srednješolskega šolanja.
In na maturantskem plesu starši ravno tako nimajo kaj iskati – kot na valeti, saj zaključuje otrok, ne oni.
Torej – boš šla na maturantski ples?
Kupila butasto svečano obleko, ki jo bo po možnosti hči oblekla samo 1x?
Kupila karte po 50 EUR?

Lahko namesto tega naredijo piknik ob Savi in ga zažurajo skupaj.
Boš predlagala v gimnaziji?

Saj če vam ni všeč, ne rabite biti zraven. Naredite kot se vam zdi prav.

Tistim, ki pa nam to kaj pomeni, pa menda pustite, da tudi mi naredimo po svoje?!

Strinjam se s slovesnejšim zaključkom kot smo ga morebiti bile deležne starejše generacije. Večina šol ima ustrezno velike prostore, da bi kaj takega speljala v šoli, kar bi bilo finančno manj obremenjujoče za starše, tam bi lahko pripravila nek program, tudi zapleše se lahko in seveda tudi oblekce so lahko, ker verjamem, da dekletom to dosti pomeni. Ampak šole se otepajo organizacije, plesne šole in z njimi v navezi dvorane in hoteli, so zaznali novo tržni nišo, s katero dobro služijo. Saj za otroke bodo starši dali vse in voila, udri siromaka po žepu.
Pri nas bodo cene okoli 45€ na osebo, kje bo valetoa, kdo bo mel plesne…. se ve že vsa leta, ker kakor koli starši obrnemo, je odločitev v rokah ravnateljice in posledično učiteljev, ker otroke tako zmanipulirajo, da se otroci vidijo le v točno tisti dvorani. Vem, ker smo dali letos to skoz.
lp

Taki dogodki so zame grozni.
Vedno mi je bilo grozno. že tako so se sošolci posmehovali iz bolj revnih tako, da je bilo ob valeti, maturantskem, dragih šolah v naravo, dragih športnih dneh, izletih vse še dosti težje.
Kako napraskati denar? Čista beda, dati denar za obleko, ki jo oblečeš samo 1x v življenju ali na valeti ali na maturantskem.
Nismo imeli denarja, bedno se mi je zdelo it se tak cirkus, bala pa sem se posmeha sošolcev, ki bi bil še večji kot je že bil in zato smo vseeno nekako spraskali. Pa ne ni bilo fajn.

Naši tudi ni všeč, prvo to da se pol leta pripravljajo na to, da majo potem tam nek dogodek, ki traja 2 uri. Pol leta vržt stran za dve uri, meni ni jasno.. potem pa še to, da eni so se že zmenli v 8.razredu, ona pa še kar nima, ene 5 punc je preveč, in je rekla, da ji to precej zbija samozavest – po naravi je občutljiva, čustvena..

Taki dogodki so zame grozni.
Vedno mi je bilo grozno. že tako so se sošolci posmehovali iz bolj revnih tako, da je bilo ob valeti, maturantskem, dragih šolah v naravo, dragih športnih dneh, izletih vse še dosti težje.
Kako napraskati denar? Čista beda, dati denar za obleko, ki jo oblečeš samo 1x v življenju ali na valeti ali na maturantskem.
Nismo imeli denarja, bedno se mi je zdelo it se tak cirkus, bala pa sem se posmeha sošolcev, ki bi bil še večji kot je že bil in zato smo vseeno nekako spraskali. Pa ne ni bilo fajn.[/quote]

Mi je zelo žal za tvojo izkušnjo, ampak nimam niti približno podobnih!
Če se pri nas že kdo ni maral iz takega ali drugačnega razloga, smo se na valeti in maturantskem vsi marali. Enako pri sinu, ki je pol osnovne šole in pol gimnazije hodil v podedovanih oblačilih!
Veš, ni poanta v tem, da nimaš novih oblačil, ampak kako nosiš stara. Naš je bil vedno sila ponosen, da nosi oblačila svojega strica in ga nikdar ni bilo sram, da je jakna starejša od njega ali da so kabojke komaj nekaj let mlajše od njega! Neverjetno, s kakšnim pnosom je pri 16-ih nosil polnoletno jakno!

Kar zadeva pa sam cirkus okoli valete in maturantskega, kakor se zmenijo, tako imajo. Nikdar ne bo prav za vse, lahko pa uberejo neko srednjo pot. Midva z možem in sine smo vsi imeli valeto v šoli, plesat so nas učili učitelji telovadbe, z učiteljico glasbene, likovnega in slovenščine smo priravili program, skratka strošek je bil le lepša srajca recimo za fante in pa kakšna oblekica ali komplet za punce. Meni je mama zašila krilo in bluzico recimo, pa polovici sošolk so tudi mame šivale, pri sinu so nekatere deklice oblekle lepe poletne oblekice, ki so jih komot nosile še čez poletje, druge pač nekaj načičkanega, a njihova stvar. Ni potrebe, da se valeta sprevrže v parado kiča.

Valeta in maturantski ples predstavljata zaključek nekega obdobja in takrat so vsi hepi. Res ne vem, kje si ti živela, ampak na takih dogodkih se večina ukvarja sama s sabo in svojim videzom, ne pa z obleko nekoga revnega.
Mislim, da tvoj problem ni v drugih in pomanjkanju denarja, amak v tvoji popolni nesamozavesti – kot sem že napisala, moj sin je s ponosom nosil podedovana oblačila starejša od sebe. Bi tud ti to lahko?

A veš,da naš sin, devetošolec, isto pravi?

Mu dam prav – njegova odločitev je, če bo šel ali ne. Ostali člani družine nimamo nobenih apetitov in želja, če njemu ne bo do tega. Ker nam to ne pomeni nič. Ker pravi, da je to samo bedasto afnanje deklet, ki hočejo čimprej postati odrasle 🙂 Ker tako ali tako vsi čakajo potem, da tastari gredo domov, oni se ga gredo na after party prvič malo nalit…. Žalosotno, ne?

A veš,da naš sin, devetošolec, isto pravi?

Mu dam prav – njegova odločitev je, če bo šel ali ne. Ostali člani družine nimamo nobenih apetitov in želja, če njemu ne bo do tega. Ker nam to ne pomeni nič. Ker pravi, da je to samo bedasto afnanje deklet, ki hočejo čimprej postati odrasle 🙂 Ker tako ali tako vsi čakajo potem, da tastari gredo domov, oni se ga gredo na after party prvič malo nalit…. Žalosotno, ne?[/quote]

Pa je magnet za punce, se grebejo, da bi z njim plesale , zelo priljubljen, je sicer zelo radtudi v ženski družbi sebi enako pametnih, samo pravi, da do te bedarije mu pa ni. Waste of time pol leta za tiste dve urce. Mogoče bo kak tekst za šov pripravil, v tem je dober, ampak da ceremonija in 15 letna dekleta naštimana ko odrasle ženske, ko jim to sploh še me paše, da jh postara in da so nekater ko pocestnice, ga pa ne zanima.

Pravijo, da so valete v plesni šoli Urška na Gospodarskem razstavišču drage, brezvezne in brezosebne, da se potem še eno leto sekirajo ker so sploh šli.
Nisem jim verjela, ….. a sem doživela isto, eno veliko razočaranje.
Nočna mora – za večino sošolcev.
To je samo ena vrsta dobičkonosnega posla in nič drugega.

Zame in večino mojih žlahtnic so bili valete in maturantski plesi nočna mora.


Verjetno ste vse debele in nedružabne in totalno zakompleksane. Na prste ene roke lahko preštejem punce v razredu ki si ne želijo iti na valeto. Vse se veselijo tega dne, da bodo imele prvi make up, novo oblekco, da bodo šle prvič ven na after party, da bo proslava v njihov namen……skratka valeta je bila in naj ostane vsekakor v meji normale. To pa je stvar šole, staršev itd.

Pri nas je bila valeta v šoli (podeželje). Plesne vaje tudi, del denarja so zbrali z zbiranjem papirja in na novoletnem sejmu. Stroški so bili minimalni. Obleke so v večini imeli od birme. Po skupni prireditvi so imeli še zabavo. Bilo je lepo, hči je bila zelo zadovoljna.


Verjetno ste vse debele in nedružabne in totalno zakompleksane. Na prste ene roke lahko preštejem punce v razredu ki si ne želijo iti na valeto. Vse se veselijo tega dne, da bodo imele prvi make up, novo oblekco, da bodo šle prvič ven na after party, da bo proslava v njihov namen……skratka valeta je bila in naj ostane vsekakor v meji normale. To pa je stvar šole, staršev itd.[/quote]

He he…nismo take sorte tičice, ki bi jim vrhunec življenja predstavljal, da dobijo novo oblekco. 🙂


Verjetno ste vse debele in nedružabne in totalno zakompleksane. Na prste ene roke lahko preštejem punce v razredu ki si ne želijo iti na valeto. Vse se veselijo tega dne, da bodo imele prvi make up, novo oblekco, da bodo šle prvič ven na after party, da bo proslava v njihov namen……skratka valeta je bila in naj ostane vsekakor v meji normale. To pa je stvar šole, staršev itd.[/quote]

He he…nismo take sorte tičice, ki bi jim vrhunec življenja predstavljal, da dobijo novo oblekco. :-)[/quote]
Ne, tebi predstavlja vrhunec v življenju en dober komad iz Vzhoda! Tud brez novih cunj gre, a ne? Saj je to skoraj vedno brez cunj! Neprecenljivo! Za ostalo poskrbi e…….rd !


Verjetno ste vse debele in nedružabne in totalno zakompleksane. Na prste ene roke lahko preštejem punce v razredu ki si ne želijo iti na valeto. Vse se veselijo tega dne, da bodo imele prvi make up, novo oblekco, da bodo šle prvič ven na after party, da bo proslava v njihov namen……skratka valeta je bila in naj ostane vsekakor v meji normale. To pa je stvar šole, staršev itd.[/quote]

Zame je to navadna nočna mora pa sem bila odličnjakinja. Samo finančno je bilo to katastrofa. Žal ni tako kot praviš. Ene punce so iz revnih družin je to prava nočna mora, ne pa veselje. Govorim iz lastnih izkušenj.

Kakšen finančni zalogaj ma zakofetkate in zakadite bistveno več na mesec kot pride valeta. Mene je letos stalo, da sem oyroka oblekla in obula 50 eur s tem da to še danes pridno nosi. Darilo za učiteljico 3 eur ter after party 10 eur. To je dobrih 6 eur na mesec oz dober 1 na teden. Da boste imeli valeto veš že 8 let in če zadnje leto daš vsak mesec 10 eur na stran v ta namen ni noben finančni polom. Tako da ne jamrite.

Mislim, a ni lepo, da se od osnovne šole poslovijo otroci in starši. Glede stroškov. Jaz sem lani svoji kupila obleko za 38 EUR in čevlje za 20 EUR. Obleko bi lahko dobila še ceneje, če bi hotela. 60 EUR za oboje res ni nek velik strošek, če pomisliš, za kake bedarije včasih zmečemo denar.

He he…nismo take sorte tičice, ki bi jim vrhunec življenja predstavljal, da dobijo novo oblekco. :-)[/quote]
Ne, tebi predstavlja vrhunec v življenju en dober komad iz Vzhoda! Tud brez novih cunj gre, a ne? Saj je to skoraj vedno brez cunj! Neprecenljivo! Za ostalo poskrbi e…….rd ![/quote]

A spet si užaljen. Glej…ne maram te. Lahko me skušaš poniževati in žaliti še pa še, ampak ne bom te marala, bala pa tudi ne.

Ne sklepaj, da smo vsi taki kot si ti. Verjamem, da ogromno pokadiš in da ogromno kofetkaš. Jaz pa ne kadim in ne kofektam.
Sem pa radovedna kam lahko tista oblačila punca nosi, ki jih ima na valeti? Menda ne za v šolo? Ponavadi niso na valeti ravno v kavbojkah, vsaj punce ne. In si težko predstavljam, da tista oblačila še kdaj oblečeš. Jaz jih nisem. Ko je bila priložnost za taka oblačila, so mi bila že davno premajhna.
Ja, in mi je bilo zelo trapasto vse to. Da ne omenjam maturantskega.
Aja, tudi moja mama ne kofetka in ne pije in ne kadi, da ne boš tako začela, da je ona bila taka kot ti glede teh zadev.

Verjamem, da zate ni veliko.
Za mojo mamo je bil pa tak strošek ogromen. Res pa je, da ni delala v taki službi, da bi bila lahko pol šihta na netu, ampak je morala ves čas trdo garati za minimalca.

Jaz bi z veseljem – takrat in zdaj.

Valeta, maturantski… oboje je bilo precej brezveze in to ravno zato, ker je bilo precej formalno. Je pa staršem nekaj pomenilo. Pa ne govorim o stroških, saj jih takrat nisem nosil jaz, zdaj jih pa še ni.

Tako da mislim biti precej razumevajoč do odpora do ideje valete in maturantskega plesa pri naših domačih. Se bom pa potrudil biti razumevajoč tudi, če jim bo grozno všeč – le pri oblekah ne bodo pretiravali in mislim zagovarjati zamisel, da bi bile uporabne še ob kakšni drugi priložnosti.

Oblekco za 20 eur je hci nosila se celo poletje ravno tako balerinke. Čevlji ji bodo zagotovo še prav drugo leto, oblekca verjetno ne.
Poanta kaj hočem povedati je, da če se vsaj malo znajdeš ne pride veliko denarja otroku pa to veliko pomeni. Vendar če otrok sliši starše ki samo jamrajo in jim je ta dogodek odveč potem nečejo obremenjevat starše in začno tudi dami tako razmišljati in govoriti.
Sama vem, da bi napraskala denar za valeto. Kot je že nekdo omenil se tudi jaz strinjam, da se tok enega denarja zafrčka čisto brez veze, fa teh 60 eur ne bi smelo ogroziti družinskega proračuna.

New Report

Close