Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek DANES – Javna tribuna: Česa še ne veste o jogurtu in mlečnih izdelkih?

DANES – Javna tribuna: Česa še ne veste o jogurtu in mlečnih izdelkih?

Drage uporabnice in uporabniki,

v današnji javni tribuni ob 13.00 uri, bomo s sogovorniki iz Mlekarna Celeia[/url] govorili o pozitivnih učinkih jogurta in mlečnih izdelkov, ki se kažejo predvsem v rednem uživanju, zato jih mnogi strokovnjaki tudi priporočajo.
Če imate vprašanja, jih lahko postavljate do 14.00 ure.

Vabljeni!
[attachment=0]decek-s-kozarcem.jpg[/attachment]

Zanimiva tema…. mene že od nekdaj zanima več stvari na to temo:
1. Kakšna je razlika v kakovosti med jogurtom iz navadnega ali kozjega mleka?
2. Nekaj časa nazaj je bila panika glede maščob in so se začeli delati jogurti z manj maščob a danes je spet popularno, da zjutraj zaužiješ zdrave maščobe. Kakšen je torej bolj zdrav jogurt z manj maščobami ali več?

Pozdravljeni,

zdaj imate nek nov jogurt brez laktoze. Je primeren za ljudi s celiakijo?

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni. Zanima me zakaj je kefir bolj zdrav od jogurta in če drži, da v kefir ne dodajajo dodatnega sladkorja. Hvala.

Ali drži, da prekomerno uživanje mlečnih izdelkov ni zdravo in da mleko vsebuje nekaj kar nas na nek način dela odvisne od mleka.
Zakaj so mlečni izdelki zdravi?

Ali drži, da odrasle osebe izgubijo sposobnost prebavljanja mleka, ker ne proizvajajo več encima laktaze? V zanjem času imam namreč težavo, da mi mleko “obleži” kar nekaj časa v želodcu in se mi po njem spahuje, čeprav sem kot otrok in mladostnik zaužil ogromno mleka in nisem nikoli imel težav.

Koliko mleka dnevno je zdravo, da zaužijejo otroci?

Živjo!
Katero mleko je bolj zdravo kravje, kozje, ovčje,…? Hvala.

Zdravo,

kaj je razlika med čvrstim in tekočim jogurtom? Obdelava? Mogoče tudi, da je kateri bolj zdrav?
Hvala.

mene pa zanima, če je mleko 3,5 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} bolj zdravo kot recimo vsi “nadomestki” mleka, kot so riževo,mandljevo…za katere pravijo, da imajo veliko sladkorja?
Pa še glede sadnih jogurtov, je res boljše dodati sveže sadje, marmelado-domačo, kot pojesti sadni jogurt?

Pozdravljeni,

Pričenjamo z današnjo javno tribuno, ki bo za vprašanja odprta do 14.00 ure.
Dobrodošle so tudi uporabniške izkušnje.

Pozdrav strokovnjakinji Aleksandri Zajc, uni. dipl. ing. živilske tehnologije iz Mlekarna Celeia[/url], ki vam bo odgovarjala na vaša vprašanja.

Vabljeni!

Mene pa zanima, kakšna sta mleko in jogurt brez laktoze? To potem ni več mleko!? Je tako?

Pozdravljena.

Mene pa zanima kako poteka postopek za jogurt brez laktoze. Ali je potem tak jogurt primeren za alergike? Hvala


Pozdravljeni, da Vam odgovorim na prvo vprašanje, se bom fokusirala predvsem na osnovno surovino jogurta, ki je seveda v primeru kozjega jogurta kozje mleko in v primeru kravjega oziroma nam poznanega navadnega jogurta, kravje mleko.
Če primerjam oba mleka in zanemarim možen vpliv okolja, v katerem se žival pase, sestavo tal in seveda druge vplive, lahko v grobem povzame, da sta si kozje in kravje mleko po sestavi primerljiva. Kakšne posebne razlike v kakovosti na pram hranilnemu sestavu niti ne vem izpostaviti. Mi je pa poznano, da je kozje mleko poznano kot lažje prebavljivo, saj je mlečna maščoba sestavljena iz pretežno srednje dolgih verig, kar omogoča hitrejšo presnovo. Kozjemu mleku prav tako pripisujejo lastnost manjše alergenosti. Drugih posebnih karakteristik niti ne bi mogla izpostavit. Polemike glede maščob so še vedno in verjetno vedno bodo. Nekako predlagam, da se tukaj odločamo po svoji lastni presoji in zdravi pameti. Nobene stvari ni smiselno pretiravati. Če ste veliki ljubitelji jogurta in ga dnevno zaužijete več, bi priporočila, da zaužijete zdravo mero maščob z jogurtom in morda tako posežete po tistim z malo manj maščobe (npr. 1,3 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} m.m.), če pa jogurta pojeste dnevno manj, pa je seveda priporočen polnomasten jogurt s 3,2 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} m.m.

Aleksandra Zajc, uni.dipl.ing. živilske tehnologije Mlekarna Celeia

Ali ima katera iskušnje kako se obnese ta jogurt pri sladicah. Jaz delam eno pecivo z navadnim jogurtom in ne vem ali je že kdo delal z jogurtom brez laktoze, ker ima ta bolj sladkast okus?

Pozdravljeni,
drži, v našem asortimanu imamo nov Tekoči jogurt brez laktoze z 1,3 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mlečne maščobe. Izdelek je popolnoma primeren za osebe, ki obolevajo za celiakijo.

Aleksandra Zajc, uni.dipl.ing. živilske tehnologije Mlekarna Celeia

Zdravo,

Obožujem jogurte, ampak me po njih napihuje in se ne počutim najbolje :-(.
Kaj mi svetujete? Obstaja kakšen, ki mi ne bi “škodil”? Mogoče tisti brez laktoze?

Po čem se jogurt razlikuje od kefirja in kislega mleka? kaj je bolj “zdravo”?

Hvala.

Pozdravljeni,

kaj pa predlagate za otroke? Samo vaše skutke? Ali ne vsebujejo dosti sladkorja in ga zato otroci še bolj z veseljem jejo?
Kaj pa navaden jogurt? Ali vsebuje karkoli takega, da ga 1 leten otrok ne bi smel jest?

Hvala za odgovor.


Pozdravljeni,
kefir prav tako kot jogurt spada med fermentirane izdelke. Razlika je v tem, da je jogurt fermentiran s klasično jogurtovo kulturo (Streptococcus thermophilus in Lactobacillus bulgaricus), medtem ko je kefir fermentiran s kefirno kulturo, ki poleg mikrobioloških kultur vsebuje v sožitju tudi kvasovke. Težko rečem, da je v tem pogledu kefir zato bolj zdrav od klasičnega jogurta. Oba zagotovo imata pozitivne lastnosti fermentiranega izdelka. Je pa res, da je zaradi osvežilnega ogljikovega dioksida, ki ga sprošča kvasna biomasa kefir verjetno bolj osvežilen. Osnovni kefir ne vsebuje dodanega sladkorja. Je pa seveda na trgu tudi že sadni tip kefirja, ki pa le tega zagotovo ima dodanega.

Aleksandra Zajc, uni.dipl.ing. živilske tehnologije Mlekarna Celeia


Pozdravljeni,
moje mnenje je takšno, da vsako živilo, ki ga zaužijemo v prekomernih količinah, ni zdravo.
Vsekakor predlagam, da se mlečne izdelke dnevno uvršča na jedilnike in da se ob tem upošteva smernice zdrave prehrane. To, da bi mleko vsebovalo “nekaj”, kar nas dela odvisne, mi ni poznano.

Aleksandra Zajc, uni.dipl.ing. živilske tehnologije Mlekarna Celeia

Me zanima kako prepoznamo dober jogurt od slabšega? Na kaj treba biti pozoren ob nakupu jogurta?

Hvala.

Imate na vaši spletni strani mogoče kakšne recepte, za kaj vse se lahko uporabi jogurt?


Pozdravljeni, s starostjo obstaja možnost, da se zmanjša aktivnost encima in posledica tega je lahko slabša prebavljivost mlečnega sladkorja, ki se lahko izkazuje v kot težava, ki jih navajate. Predlagam, da sami izvedete test in poskusite mleko, ki ne vsebuje laktoze. Takoj boste imeli odgovor na dlani.

Aleksandra Zajc, uni.dipl.ing. živilske tehnologije Mlekarna Celeia

Pri dieti za holesterol nutricionisti odsvetujejo mleko. Ali vsebuje jogurt holesterol?

New Report

Close