Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Starejši stroj - popravilo ali nakup novega?

Default avatar

sušilni stroj

Sušilec je star 10 let, razmeroma malo v uporabi (samo pozimi, cca. 2-3 x tedensko), znamka Whirlpool, kapaciteta 7 kg, energetski razred B, brez TČ. Do sedaj je delal bp, zadnjih nekaj ciklov pa je perilo na običajnih programih in na programih z nižjo temperaturo enako mokro kot ob začetku sušenja, s tem da stroj odčita čas sušenja kot običajno (senzor), tudi drugače je vse videti OK samo očitno ne greje (v prostor izpihava mrzel zrak) in perilo je ob koncu sušenja popolnoma mrzlo in mokro. Edino na programu s povišano temperaturo je zaznati vroče izpihavanje zraka v prostor, perilo pa je ob koncu sušenja toplo in vsaj malo posušeno. Ne morem pa ga posušiti do konca, ker je program avtomatski in stroj javi, da je suho.
Preden kličem serviserja me zanima, ali bi kdo od vas vedel, kaj je s strojem narobe, ali bi lahko šlo za kakšno večjo napako in ali je sploh smiselno kar koli popravljati oz. se je bolje podati v nakup novega? Hvala.
Default avatar

whitecow

a ročno ne moreš naštimat časa sušenja? meni je šel senzor vlažnosti v brandtu, pa rabm sam ročn način sušenja- torej izberem program in ročno nastavim čas sušenja. Sušim pa na delikat ker so ostali programi "malo preve čagresivni", boben je tudi mali in potem sledi krčenje cot

aja avtomatsko na deliakt program bi bila pa bolj kot ne loterija

jaz bi rekel da je kak senzor vlažnosti, za grelec ne bi rekel ker vseeno nekaj topleha na višjo temp izpiha

daj sušit na način da ročno vneseš čas sušenja potem pa poročaj

BTW sušilc bi bilo fino fajn presesat v kolikor ga še nisi

Robi...

Jaz bi ga najprej generalno razstavil in očistil, saj je sigurno poln muck.
Lahko je samo to vzrok.
Ali pa je mogoče za zamenjati senzor vlažnosti.
Default avatar

sušilni stroj

@Whitecow: problem je, ker na ročnih programih (10, 20, 30... min) ne morem povišati temperature - lahko sušim samo z običajno ali pa nižjo temp. in v obeh primerih nič ne greje in je perilo mokro. Zvišano temperaturo lahko izberem samo na prednastavljenem programu za bombaž. Kot sem omenila, tudi na tem programu, ki še edini nekaj greje (če povišam temp.), perilo ni zadovoljivo suho. Tudi z večimi zaporednimi cikli na tem programu si ne morem pomagati, ker se stroj že po prvem sušenju odloči, da je suho.

@Robi: po vsakem sušenju očistim filter, ki se nahaja na sprednji strani stroja, za vrati oz. pred bobnom. Ga izvlečem in očistim, pobrišem tudi prostor kjer se nahaja filter, kolikor pač dosežem. Lahko pa vidim mucke, ki se nabirajo naprej v tej "luknji", ki pelje nekam v notranjost stroja (do kondenzatorja?), ampak jih ne dosežem, saj je ta prostor razdelejen z nekimi prekati, tako da ne s prsti, ne s kakšnim drugim predmetom ne dosežem. Kondenzator sčistim vsakič, ko zasveti lučka na stroju (mislim da vsakih 30 ciklov).

Pri hiši ni nikogar, ki bi bil sposoben oz. kompetenten za kakršne koli posege v stroj (izven rednega vzdrževanja). V vsakem primeru moram klicati serviserja in rada bi se izognila situaciji, da bi stroški popravila starega bili nesorazmerno visoki v primerjavi z nakupom novega - sploh če upoštevam, da imajo današnji modeli bistveno boljšo tehnologijo (TČ, inverter, sušenje s paro, ...). Kakšna ideja, koliko približno stane tale senzor?

Hvala obema za odgovore in pomoč.
Default avatar

Barca

Robi... je napisal/a:
Jaz bi ga najprej generalno razstavil in očistil, saj je sigurno poln muck.
Lahko je samo to vzrok.
Ali pa je mogoče za zamenjati senzor vlažnosti.
Pri nasem je dejansko bil samo to vzrok..., smo zadaj sneli plosco, ocistili, in dela kot nov :)
Filter na vratih pa itak ocistimo po vsakem susenju.
Default avatar

Robi...

@Robi: po vsakem sušenju očistim filter, ki se nahaja na sprednji strani stroja, za vrati oz. pred bobnom. Ga izvlečem in očistim, pobrišem tudi prostor kjer se nahaja filter, kolikor pač dosežem. Lahko pa vidim mucke, ki se nabirajo naprej v tej "luknji", ki pelje nekam v notranjost stroja (do kondenzatorja?), ampak jih ne dosežem, saj je ta prostor razdelejen z nekimi prekati, tako da ne s prsti, ne s kakšnim drugim predmetom ne dosežem. Kondenzator sčistim vsakič, ko zasveti lučka na stroju (mislim da vsakih 30 ciklov).
Kondenzator je dobro čistiti pogosteje. Mogoče na 10 ciklov.
Če ni pri hiši nikogar, ki bi bil sposoben odstraniti zaščitne pokrove in očistiti stroj, pa je manjši problem, saj serviser samo za potne stroške računa 50 evrov.
Razen, če nahecaš kakšnega moškega, ki ga imaš v žlahti, znanca....:)
Default avatar

sušilni stroj

Bomo združili moči, zavihali rokave in odprli zverino. Sporočim kako uspešna bo operacija. Hvala vsem.
Default avatar

spet ena monja

Meni je serviser rekel, da mi za 50 evrov odpelje stroj, ga razstavi in temeljito očisti in pripelje nazaj. Ker mi po 15 letih malo čudno ropota na začetku in pravi, da je to od muck, ki so se nabrale v tistih dleih stroja, ki jih sama ne morem očistit.

Sicer pa bi jaz na tvojem mestu poklicala serviserja, mu opisala napako, tako kot si jo nam, in ti bo morda vedel povedati, koliko predvideva, da bi bilo popravilo. Tako smo mi klicali, ko je začel čudno delati televizor (še star s katodno cevjo, a odlično sliko). Po opisu napake je serviser rekel, da je šlo eno vezje in da bo to stalo 50 evrov in je potem res bilo enih 48 za plačat. In zdaj še vedno nimamo novega tankega televizorja, pa čisto smo že bili namenjeni, da ga kupimo:)
Default avatar

whitecow

za mojga brandta pride senzor nekje 50 €, potem pa še malčk dela....recimo med 60 in 80 € cel poseg

vijoliica

Ce se bos odlocila za nakup novega susilca, pojdi pogledat v velenje ali maribor v rastavno prodajni salon gorenja. Od 11.10 do 15.10. bodo prodajali belo tehniko po obcutno nizji ceni
Default avatar

sušilsni stroj

Vsem prijaznim dušam, ki ste nesebično svetovale, z veseljem sporočam, da je operacija uspela in pacient preživel:-)
Rabili smo dobri dve uri, pot je tekel v potokih, sploh na koncu, ko je ostal en vijak viška. Smo ga potem splanirali po občutku, ni nujno da na povsem pravo mesto, ampak stroj se obnaša kot da mu je vseeno. Prva runda brisač se že suši:-) Mimogrede: ostalo je še nekaj praznih lukenj, v vsej vnemi res ni nihče štel, koliko vijakov smo ven pobrali in od kod, tako da bo sesanje nekaj naslednjih dni poseben izziv...
Šlo je pa nekako takole: napadli smo od zadaj, pa nismo nekaj napredovali - padeš direktno za boben, srečaš par kablov in cevi, nikjer nobene večje svinjarije, tako da smo se lotili še z obeh strani in od zgoraj - podobna slika le druga perspektiva. Kakšen prahec tu in tam, nobenih silnih muck, ki bi jih lahko obdolžili za zgago. In zdaj? Žarek upanja je posvetil z idejo, da boben ven potegnemo, ker če sploh še kje, potem je preblem lahko samo še tam, v samem drobovju. Kako naivno! Se torej naštimamo, en prime zgoraj, en spodaj, en pa je od spredaj iskal možnost, kako hudiča sneti, in po naključju je v notranjosti bobna, takoj za filtrom, odkril neko loputo. In glej ga zlomka, zadaj polno nekih žičk, in kar je najpomembnejše, materiala toliko, da bi gate lahko seštrikal. Jah, če bi človek bil vedež, ne bi bil revež - vse skupaj bi lahko bilo urejeno v 10 minutah, ne pa da stroj na prafaktorje spraviš. Še ena zgodba, ki jo bom nekoč lahko pripovedovala vnukom.
Akterji smo bili mož, moja malenkost in en najstnik - ne nujno v naštetem vrstnem redu, kar se zaslug tiče. Je pa mož dobil pogum in on bi se ob prvi priliki zdaj kar nad hladilnik spravil, ker se mu zdi, da je zadnje čase nekaj glasen. Jaz se tega ne grem več - zdaj res razumem, zakaj je servisna ura tako draga. Kolena me bodo bolela sigurno še 14 dni.
Želim vam lep večer.