Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Propranolol – trema

Propranolol – trema

Zdravo, trenutno se vedno bolj ukvarjam s svojo težavo in sicer splošna trema in pa strah pred nastopanjem, težava je, da se zaradi te treme začnem tresti, ne morem govoriti, ker imam kratko sapo ipd., sedaj pa sem zasledil, da obstaja zdravilo propranolol, ki je sicerr za zniževanje krvnega tlaka, če sem prav razumel in kot berem mnenja naj bi odpravil fizične posledice treme, tako, da bi npr. pred nastopom vzel 1 tablet. Zanimajo me informacije tistih, ki ste imeli izkušnje točno s tem, ste prišli do teh zdravil prav za ta namen?

kaj te zanima?

Nekaj dni pred dogodkom vzami testno eno tableto in opazuj vpliv na tvoje telo. Če te preveč umiri in celo malo “opijani” potem moraš vzeti samo polovičko. Utrip zelo upade in lahko pride do glavobola zaradi tega.

Skratka, predhodno stestiraj delovanje. Naslednji dan je možen glavobol in občutek kot da si ga celo nož žural.

Na samem dogodku pa (če vzameš ne preveč in ne premalo) ti bo to zelo pomagalo pri težavah s potenje, tresenjem, nabijanjem srca itd.

Do tega zdravila sem prišla ravno za ta namen. Sicer ga ne potrebujem in ga vzamem samo ob takih izrednih dogodkih (torej 2x letno ali manj).


To je res. Tudi sami psihiatri ga uporabljajo za ta namen. Jaz sem ga jemala kratek cas a zaradi drugega namena in ti priporocam da ga prej preizkusis saj ti zniza srcno frekvenco.

Hvala za odgovor. Potreboval bi ga za kakšne javne nastope in seveda bi prej doma preizkusil, vendar pa je težava, da dvomim, da bi mi osebna zdravnica to predpisala zaradi treme, saj to ni uradna indikacija v Sloveniji…psihiatra pa tudi nimam, tudi, če bi ga želel obiskovati so čakalne dobe dolge, jaz pa to potrebujem v roku 1 meseca…kakšen predlog?

Zdravilo Propranolol Lek uporabljamo za zdravljenje:
• zvišanega krvnega tlaka
• angine pektoris
• stanj po prebolelem srčnem infarktu (preprečitveno zdravljenje zapletov oz. razvoja
ponovnega infarkta)
• motenj srčnega ritma
• migrene − preprečevanje napadov
• esencialnega tremorja (ritmični tresoči gibi)
• hipertrofične obstruktivne miokardiopatije
• povečanega delovanja ščitnice – dopolnilno zdravljenje
• feokromocitoma (samo ob ustreznem sočasnem drugem zdravljenju) ter za
• preprečevanje krvavitev iz prebavil zaradi portalne hipertenzije in varic požiralnika

Se ti res zdi, da padeš sem noter?

Kot vsa zdravila ima lahko tudi zdravilo Propranolol Lek neželene učinke, ki pa se ne
pojavijo pri vseh bolnikih.

Srčno-žilni: zelo počasen srčni utrip, stopnjevanje srčnega popuščanja, posturalna
hipotenzija, ki je lahko združena s sinkopo (padec krvnega tlaka pri osebi, ki vstane ali ki
nepremično stoji), hladni cianotični udi; pri občutljivih bolnikih poslabšanje srčnega bloka,
izbruh intermitentne klavdikacije (občasno šepanje), Raynaudov fenomen.
Osrednji živčni sistem: vrtoglavica, letargija, utrujenost, oslabelost, omotičnost, glavobol,
nespečnost, tesnoba, zmanjšana zmožnost koncentracije, depresija, reverzibilna izguba
spomina in katatonija, živahne sanje, halucinacije, mravljinčenje, motnje koordinacije.
Prebavila: siljenje na bruhanje, bruhanje, bolečine v trebuhu, pomanjkanje ali
izguba apetita, napenjanje, blage driske, zaprtje.
Dihala: zožitev dihalnih poti (bronhospazem), krč glasilk (laringospazem), dihalna stiska
(glej Kontraindikacije in Previdnostni ukrepi in opozorila).
Koža: eritematozni izpuščaj, koprivnica, spremembe na koži obraza podobne aknam, kožne
reakcije podobne luskavici; izbruh luskavice.

Ostalo: zmanjšanje ali izguba libida, reverzibilna izguba las, redko naglušnost ali izguba
sluha, zvonenje v ušeh, motnje vida, vnetje veznice, trombocitopenična purpura, vnetje
žrela in agranulocitoza, povišana telesna temperatura z bolečinami v grlu, rdečica obraza,
miastenija gravis (sindrom ali poslabšanje).

Bi tvegal? Boš tvegal?

Koliko časa je potrebno jemati propranolol pri diagnozi esencialni tremor ? Gre za starejšo osebo .

Doživljenjsko. Pa zdravilo ne odpravi tremor, ampak le zmanjša amplitudo tremorja, ublaži tremor. Je pa potrebno paziti, ker propranolol zmanjša srčno frekvenco in če ima oseba kakšne težave s srcem, lahko pride tudi do infarkta.

Še obstaja kaj drugega za tremor?

Esencialni tremor je potrebno jemati doživljenjsko brez zagotovila ,da bo tudi preprečilo tresenje rok ! Prenehanje je potrebno izvajati s postopnim zmanjševanjem doze v času enega meseca . Nekje sem prebral,da Propranolol lahko uporabljajo občasno v posebnih primerih -pred nastopom npr ? Tega ne poznam . Glede srčnega utripa je nevarnost za srčni zastoj  sočasno jemanja tablet in uživanja alkohola.  Za paciente je uporaba Propranolola še vedno neznanka saj je premalo spoznanj  iz  praktičnih primerov zdravljenja .

Lep dopust vam želim

New Report

Close