Zaenkrat še ne, vendar sem premalo časa stara 30, da bi sploh lahko sodila o tem.
Friend and Ship je napisal/a: ↑
pti nas pa tqko je napisal/a: ↑
Bom rekla takole. V težkih trenutkih spoznaš prave prijatelje. Sem mislila da jih imam kar nekaj pa.sem se pošteno zmotila. Po težkem dogodku sem ugotovila da pomoči ni. Zelo sem razočarana ampak tako pač je.
Se ne strinjam. Vsak trobi, da najboljšega prijatelja spoznaš v nesreči, v hudem. Pa ne mislim prometne nesreče, ampak tko, pač kake človeške stiske. Daj povej, kaj pa lahko pomagaš nekomu, ki še sam ne ve, kaj bi rad? Ki je nekaj depresiven ali pa ima kake mučke na sodišču ali karkoli. Kaj pa lahko narediš? Kdor je v nesreči, je v bistvu nehote pijavka: rad bi videl, da bi nekdo drug pokasiral vse hudo. Tako pač ne gre. Če trpiš, ti mora biti zelo jasno, da nihče namesto tebe ne bo. Potem pa zamera, ker drugim ni hudo, pa jim sploh ne more biti! Ne morejo drugi v tvoji nesreči nič storiti, da bi bila ti manj nesrečna. Nič. No, seveda, če ti nekdo gladko zavrne, npr. da ti posodi avto, ker bi ga ti res krvavo potrebovala, on pa doma samo TV gleda, potem lahko kar zaključiš, to ja. Pri nekih kompliciranih, morečih zadevah pa težko kaj pametnega pomagaš.
Pravega prijatelja bolj spoznaš v čisto običajnih življenjskih razmerah. Ko je človek sproščen in off-guard. Takrat najbolje vidiš, a ima kaj obzirnosti, spoštovanja, naklonjenosti do tebe ali mogoče samo visi na tebi, ko je njemu fletno, druge čase se mu pa še ust ne da odpret zate.
Se mi zdi, da malo preveč enostransko gledaš na tole. Nesreča ni samo depresija ali neko čustveno stanje, za katerega človek niti sam ne ve vzrokov. Nesreča so tudi situacije, kjer se dejansko da zelo veliko pomagati.
Gre za to, da te v stiski pravi prijatelj vpraša "Kako si pa ti?", "Ali ti lahko kako pomagam" ali pa samo "Daj, greva na kavo in na sprehod, da malo spremeniš okolje in imaš pol ure miru". Ko rešuješ neko težko situacijo, ki tvoje življenje postavi na glavo, ti običajno največje breme predstavljajo ravno majhni vsakodnevni opravki ter obveznosti, za katere naenkrat zmanjkuje časa. Ter dejstvo, da se sam zelo težko izvlečeš iz razmišljanja o stvari, ki te teži, malo gibanja in tebi prijetne družbe pa deluje blagodejno.
Recimo mi smo imeli družinskega člana z zelo negotovo diagnozo. Letanje od zdravnika do zdravnika, itd. Skratka, bilo je naporno. Vsi pogovori so se vrteli samo o tem, kako je družinski član, o zdravstvenih zadevah, o logistiki in organizaciji obiskov, prevozov, skrbi za zadeve, za katere je pred tem skrbel družinski član itd. Meni je bilo v veliko olajšanje, ko me je prijateljica vprašala "Kako si pa ti?", ker sem tisti trenutek lahko za 20 min postavila sebe na prvo mesto. Kasneje pa klic "Ali kaj potrebuješ", z mojim odgovorom "Ja, ali bi mi prosim kupila v trgovini to in to, ker bom jaz šele pozno zvečer prišla domov in morda ne bom ujela trgovine". No, ni šla samo v trgovino namesto mene, ampak mi je prinesla še kozarec mineštre, ki jo je kuhala tisti večer. Ne morem povedati, kako zelo sem ji bila tisti trenutek hvaležna.
Ko je imela ona pljučnico, sem ji pa jaz juho prinesla. Ko je imela nek drug problem, sva šli na sprehod in na tortico. Vem, da ji je bilo zato malo lažje. Pa stanovanje sem ji tudi prišla pomagat prenavljat, veliko njenih "prijateljev" je pa delovno akcijo zamudilo, ker se jim enostavno ni ljubilo prijeti krpe, izvijača ali sesalca.
Zelo enostavno je biti prijatelj takrat, ko skupaj uživaš in ti je lepo. V težkih situacijah se pa pokaže, kdo je pripravljen kaj svojega časa nameniti tudi za dobro nekoga drugega.