Najdi forum

Spoštovani

V začetku meseca avgusta sem prebolela masivno pljučno embolijo, zaradi katere sem bila tudi hospitalizirana. Predpisali so mi jemanje zdravila Xarelto (za redčenje krvi) pol leta.
Od samega odpusta iz bolnišnice, pa se moje psihično zdravje ne more vrniti na predhodno raven.
Ko sem bila na bolniški doma, večino dneva sama, sem začela razmišljati o vsem mogočem. Bala sem se vsakršne fizične bolečine, panično pregledovala spletne strani ..posledično so se moje težave le stopnjevale. Tiščalo me je v prsih, utrujenost, odtujenost, ponoči nisem mogla spati.
Osebna zdravnica mi je nato predpisala Cipralex (10mg), ki ga jemljem že od 29.8.2016 (prvih 5 dni polovičko, nato 1 cela tableta zjutraj). Stanje se mi je v prvih dneh jemanja zelo poslabšalo. Doživela sem pravi panični napad. Tresavost, povišan utrip, močno razbijanje srca, bruhala sem in imela drisko. Zdravnica mi je zatrdila, da je to vse zaradi Cipralexa. Da v začetku jemanja zadevo še poslabša, šele po nekaj tednih jemanja se stanje izboljša. Da bi ublažila te stranske učinke, sem dobila pomirjevalo Lexaurin (1,5mg), ki sem ga nato 14 dni jemala vsak dan, zvečer pred spanjem, da sem lahko zaspala.

Danes je stanje sicer boljše. Še vedno jemljem vsak dan zjutraj Cipralex. Vrnila sem se tudi na delo in moram priznati, da mi ponovno hodenje v službo ter socializacija zelo koristita. Hodim tudi na jogo, se gibam, vadim meditacijo, zdravo jem in nekako se imam za fit osebo. Nisem predebela, nasprotno, sem pod priporočeno težo, vendar sem “presuha” že celo življenje (genetika).
Imam pa še vedno omotičnost, občasno odtujenost ter glavobole. Ne čutim pretiranega spolnega apetita. In nespečnost!!! Ta me muči že par dni. Ponoči ne spim! Zelo težko se umirim, in ko po parih urah še vedno ne morem zaspati, sem le še bolj nemirna. Sem pa zardi tega čez dan še bolj omotična in neskoncentrirana in se bojim, da če se bo to nadaljevalo, da se bo stanje le poslabšalo. Včasih bi najraje opustila Cipralex ter skušala zadevo preboleti kar sama, vendar se bojim ponovnih napadov panike. Zdravnica mi svetuje naj zdržim s Cipralexom še nekaj časa.
Lexaurina mi je zmanjkalo. Zdravnica mi je tega ukinila in raje predpisala Kventiax (1/2 tablete pred spanjem).

Zanima me ali so moje težave stranski učinek Cipralexa in po kolikem času naj bi se zadeve izboljšale? Ker tale nespečnost postaja počasi nevzdržna. Ali predlagate zamenjavo zdravila? V prihodnosti bom obiskala tudi psihologa/psihoterapevta.

Pozdravljeni,

masivna pljučna embolija je lahko smrtna in predvidevam, da ste se lahko ustrašli za svoje življenje? Simptomi, ki jih opisujete so lahko posledica nepredelane travme – bodisi zdajšnje (pljučna embolija) ali pa je obudilo kakšno starejšo. V tem primeru bi bilo dobro, da razrešite travmo (ali notranji konflikt) s strokovnjakom – psihoterapevtom/tko.

Možno je, da so nekateri simptomi posledica neželenih stranskih učinkov zdravil, ampak očitno ne vse – utrujenost, bolečine, anksioznost itd. so se vam pojavljali že pred jemanjem zdravil.

Ni se vam potrebno mučiti sami. Priporočam vam, da poizkusite z globinsko psihoterapijo (npr. psihoanalitična psihoterapija), kjer boste lahko razrešili morebitne travme in/ali notranje konflikte, ki vam po vsej verjetnosti povzročajo različne simptome.

Držim pesti, da boste kmalu bolje.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close