Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Vprašanja v zvezi s preprečevanjem bolezni srca in ožilja

Vprašanja v zvezi s preprečevanjem bolezni srca in ožilja

Spoštovani,

bil sem na predavanju o preprečevanju bolezni srca in ožilja, kjer pa žal nisem imel možnosti vprašati predavateljice za dodatna pojasnila, zato vljudno prosim za odgovore na naslednja vprašanja:

* navedeno je bilo, da je potrebno paziti na obseg pasu. Zanima pa me, kako se obseg pasu pravilno izmeri. Opažam namreč, da imam po jedi, ko imam poln želodec, ponavadi večji obseg pasu kot zjutraj, na tešče, prav tako pa imam tudi večji obseg pasu, če na polno globoko vdihnem s trebušno prepono kot ob popolnem izdihu. Kdaj je torej obseg pasu najbolj realen?

* kot eden izmed dejavnikov tveganja za srčno žilne bolezni je bila navedena tudi uporaba hormonske terapije. Vljudno prosim za informacijo, ali sem spada tudi jemanje zdravil za ščitnico zaradi hipotiroze (Euthyrox 125 mikrogramov dnevno)? Uživam namreč navedena zdravila in me je navedeni podatek kar malo prestrašil. Kaj lahko storim na tem področju?

* navedeno je bilo tudi, da pojemo premalo polnozrnatih živil. Kot polnozrnata živila se v literaturi omenjajo le glutenska polnozrnata živila: polnozrnata pšenica, rž, ječmen in oves. Vseh navedenih živil pa osebe s celiakijo (imam celiakijo), ne smemo uživati. Vljudno prosim za informacijo, katera so polnozrnata brezglutenska živila?

* omenjen je tudi delež telesnih maščob v telesu, ki naj ne bi bil višji od 25 % pri moškem. Vljudno prosim za informacijo, kje in/ali kako si ga lahko izmerim?

Za odgovore na zgornja vprašanja se vam vnaprej najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav,

Klemen

Pozdravljeni,
vsa ta vprašanja lahko vprašate sestro, ki vam je predavala, saj je za to usposobljen in ima dovolj časa.
Za vprašanja, ki se nanašajo na bolezni, vam bom odgovorila jaz.
Pod hormonsko terpijo se misli hormonsko kontracepcijo pri ženskah in ne nadomestno terapijo hipotiroze.
Brezglutenska žita najdete našteta na spletu. To so ajda, oves, poleg tega tudi koruza, riž, ki pa ne spadata k žitom.
Delež telesnih maščob lahko izmerite pri sestri, kjer ste poslušali predavanje.
Pa še obseg pasu: izmeri se ga na polovici med rebri in popkom, kateričas dneva, ni definirano. Meje, ki niso povezane z večjim zbolevanjem, so sicer postavljene ostro, a veste, da pol cm več ali manj še ne pomeni različnega tveganja.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close