Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dieta ob povišanem holesterolu

Dieta ob povišanem holesterolu

Kaj je ob povišanem holesterolu priporočljivo jesti in česa naj se izogibam?
Se lahko le s hrano zniža ali so nujno potrebne tablete?

No, to je pa odvisno od deleza, ki ga k povisenem holesterolu prispeva nacin zivljenja in od deleza, ki ga prispeva holesterol. Geni igrajo tako pomembno vlogo, da vcasih pac s prehrano ne mores bistveno vplivati.

Je pa splosno znano, da uzivanje rastlinskih sterolov (prehranska dopolnila na voljo v lekarni) bistveno pripomorejo k uravnavanju holeserola. Crtaj nasicene mascobe, vec se je potrebno gibati, splosno bolj zdravo zivljenje. Uzivanje oz neuzivanje jajc niti nima tako velikega vpliva na holesterol.

Sicer pa ni toliko pomemben celokupen holeserol kakor je razmerje med ldl in hdl holeserolom.

Se da, jaz sem ga. Že eno leto ga uspešno držim na 4. Skupnega. Prej več let povišan (6, 7) in sem začela z drugačno prehrano. Izločila vse sladkarije, vso suho salamo in podobno. Malo mleka, sira, kruha…. Vsak dan spijem požirek jabolčnega kisa zjutraj in zvečer,mešano z vodo. Malo maščob. Pa nič ne trpih kakšne lakote,da boste vedeli. Samo disciplina je potrebna.
Res pa nisem nikoli pila drugega kot vodo,nič sokov. Popolnoma nikoli nobenega alkohola. Poskusite.

nova
Uredništvo priporoča

Predvsem urejeno življenje,brez stresa,sproščanje,meditacija,šport je najboljša dieata proti holesterolu.

Nato seveda tudi raznolika prehrana.Vsaka hrana vpliva na uravnavanje holesterola.

Velik povzročitelja visokega holesterola sta tudi stres in premalo gibanja.
Sama zaradi drugih zdr. težav športati ne morem, poskušam se čimmanj sekirat, kar mi niti ne uspe dosti. Sem pa v svojo prehrano uvedla novosti in se mi je skupni holesterol znižal malo pod mejo. Začela sem konzumirati humus, cimet, češnje (ko so), bučno in sezamovo olje, oreščki, brusnice, ribje olje, sardele, skuše, losos, laneno seme.

Moj mož je imel zelo stresno službo (no, delo ni bilo stresno, ampak nadrejeni so bili problem). Holesterol do neba. Diete gor, dol…ni bilo učinka. Čim je menjal službo – se je vse uredilo – in to brez diet.

Se da, jaz sem ga. Že eno leto ga uspešno držim na 4. Skupnega. Prej več let povišan (6, 7) in sem začela z drugačno prehrano. Izločila vse sladkarije, vso suho salamo in podobno. Malo mleka, sira, kruha…. Vsak dan spijem požirek jabolčnega kisa zjutraj in zvečer,mešano z vodo. Malo maščob. Pa nič ne trpih kakšne lakote,da boste vedeli. Samo disciplina je potrebna.
Res pa nisem nikoli pila drugega kot vodo,nič sokov. Popolnoma nikoli nobenega alkohola. Poskusite.[/quote]
Če si ga ti še ne pomeni, da je za drugega ta sistem uspešen, holesterol ni samo prehrana temveč je v večini stres in presnova, tole tvoje jih je veliko poskusilo in po letu dni ni uspeha, poleg tega je vprašanje koliko je škodljiva vrednost holesterola saj ga farmacija neprestano zmanjšuje in je sedaj 5,2 skupno, še ne dolgo je bil 5,8 in tudi 6,2, ko znižajo stopnjo zgolj za 0,1 stopinjo je novih 3 milijone ljudi nad mejno vrednostjo in začnejo jemat tablete, seveda na priporočilo zdravnika, koliko je pa res, da je taka mejna stopnja holesterola škodljiva so pa na laž postavili Švedi s svojo 10 letno raziskavo .

http://klasa.si/page/svedska-studija-holesterol-je-zdravilen-za-mozgane/

10 letna raziskava je bolj slab oprijem za obtozbe, da si farmacija zmisljuje referencne vrednosti oz.meje normale. Kdor je nagnjen k povisanem holesterolu, se mu uvede terapijo, ki zniza pod 4, ne pa nazaj v meje normale. S holestetolom se ni za hecat! Nalaganje v zile, kardiovaskularni propad..

Ce ti ni mar za svoje zdravje, vsaj ne obtozuj stroke, ki se trudi obvladovati ta problem.

Se da, jaz sem ga. Že eno leto ga uspešno držim na 4. Skupnega. Prej več let povišan (6, 7) in sem začela z drugačno prehrano. Izločila vse sladkarije, vso suho salamo in podobno. Malo mleka, sira, kruha…. Vsak dan spijem požirek jabolčnega kisa zjutraj in zvečer,mešano z vodo. Malo maščob. Pa nič ne trpih kakšne lakote,da boste vedeli. Samo disciplina je potrebna.
Res pa nisem nikoli pila drugega kot vodo,nič sokov. Popolnoma nikoli nobenega alkohola. Poskusite.[/quote]
Če si ga ti še ne pomeni, da je za drugega ta sistem uspešen, holesterol ni samo prehrana temveč je v večini stres in presnova, tole tvoje jih je veliko poskusilo in po letu dni ni uspeha, poleg tega je vprašanje koliko je škodljiva vrednost holesterola saj ga farmacija neprestano zmanjšuje in je sedaj 5,2 skupno, še ne dolgo je bil 5,8 in tudi 6,2, ko znižajo stopnjo zgolj za 0,1 stopinjo je novih 3 milijone ljudi nad mejno vrednostjo in začnejo jemat tablete, seveda na priporočilo zdravnika, koliko je pa res, da je taka mejna stopnja holesterola škodljiva so pa na laž postavili Švedi s svojo 10 letno raziskavo .

http://klasa.si/page/svedska-studija-holesterol-je-zdravilen-za-mozgane/%5B/quote%5D

Jaz sem napisala samo svojo izkušnjo kako ga da tudi uspešno znižati. Seveda če je prisoten velik stres še zraven se je treba malo skulirati, umiriti, na kakšen sprehod.

Da ne boste mislili, da pri meni ni stresa. O ja…ampak delam na temu,da se sprostim.

Pri uravnavnaju holesterola je najbolj pomembno GIBANJE in OBVLADOVANJE STRESA, bolj kot prehrana, seveda pa je zdrava uravnotežena prehrana potrebna.
Gibanje je mišljeno resna rekreacija, kjer se zadihaš recimo hitra hoja pol ure vsaj 5x tedensko ali tek.
Obvladovanje stresa pa je kar zahtevno poglavje zdravja… več o tem si preberi in posvetuj s strokovnjaki.

Skupna vrednost holesterola ne pove popolnoma ničesar.

Kot je že en napisal, je pomembno razmerje med HDL in LDL in še pri LDL je pomembna ena njegova komponenta, ki pa je v laboratoriju sploh ne merijo. Šele, če je tista povečana, je za zagnat paniko.

Pa, če so istočasno kot holesterol povečani tudi trigliceridi. Drugače pa malce povečan holesterol (tja do 7) ne predstavlja neke blazne tveganosti za zdravje, ampak le dobiček za farmacevtsko industrijo.

Nekje sem brala, se ne spomnim kje, da se da s hrano zmanjšat max. za 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. To mi je ful ostalo v spominu, ker imam sama skupni holesterol preko 8, kljub temu da se “zdravo” prehranjujem in precej športam že nekaj let in teoretično do takega povišanja sploh ne bi smelo priti. Pri meni gre za stres.
Tako da, če res čist napačno ješ (pohanje, junkfood, sladkor…) spremeni prehrano, če pa se kolikor toliko ok prehranjuješ pa osebno menim, da tudi za 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ne gre dol.

Hvala vam. Sem že prej sumila, da je “kriv” tudi stres, no, zdaj vidim, da je res tako. Zadnje čase sem v veliko večjem stresu kot po navadi. In to je stvar, ki jo bom najtežje rešila (če sploh). kakšne tehnike uporabljate za sproščanje, samo sprehod? Ker vzrokov ne bom mogla takoj odpraviti s čarobno palčko. Boom pa seveda delala tudi na tem.
Seveda ima vsaj malo vlogo tudi hrana. Rada kuham in rada jem. Poleg vse domače hrane tudi nekaj junka. Sploh pri čipsu, pohanem, smetani … me spodnese. Ampak vseeno, to bom lažje rešila. Kaj pa meso? Se moram izogibati, na primer svinjini? Tudi, če ni v omaki, ocvrto …?

In še vrednosti: vem za skupen holesterol, ta je 8,9 (!!!!), tudi gliceride imam povišane. Točno vrednost zapišem jutri, prav tako razmerje (se mi zdi, da je bilo preverjeno tudi to).

Takole: skupni holesterol je res 8,9 (orientacijska “dovoljena” vrednost do 5,2)
HDL: 2,3 (nad 1,0)
LDL: 5,69 (do 3,31)
Trigliceridi: 2,00 (do 1,69)

Nič kaj dobri izvidi, kajne? Kakšen komentar, nasvet?
Hvala vsem dobrim dušam, ki bodo svoje znanje in izkušnje delile z mano. 🙂

Jaz vse to, pa tudi sladkor znižal s spremenjenim načinom življenja. Danes sem brez vseh tablet. Gibam pa se vsaj dve uri na dan in v glavnem tudi več.
Zanimivo mi je, da ljudje preko poletja in jeseni ne jedo regrata, ki je naravno zdravilo vse to. Ta raste vse do višin 1.200 n.m.v.

Sama izhajam iz družine, ki je gensko nagnjena k srčno-žilnim boleznim in čeprav nisem nikoli imela težav s telesno težo, vedno bila športna in nikoli hudega stresa, imam povišan holesterol. Zbila sem ga le enkrat, ko pol leta nisem jedla sladkarij (maščob pa morda celo več kot prej)

Jaz vse to, pa tudi sladkor znižal s spremenjenim načinom življenja. Danes sem brez vseh tablet. Gibam pa se vsaj dve uri na dan in v glavnem tudi več.
Zanimivo mi je, da ljudje preko poletja in jeseni ne jedo regrata, ki je naravno zdravilo vse to. Ta raste vse do višin 1.200 n.m.v.[/quote]
Bravo, čestitke zate!
Na kakšen način pa ješ regrat? V solati s toplim krompirjem ali na kakšen drug način? Z ocvirki verjetno ne? 😉

To bi moral zdravnik uvesti terapijo. Ja, res je slabo, da imas tako visok ldl. Ce si predstavljas, to se vse nalaga v zilno steno. Zaradi tega imas potem manjsi pr


Dobra novica. Si bila prej sladkosneda? Jaz sem … S čim si nadomestila sladice? Suho sadje ali sploh brez vsega?

…premer zil, poleg tega je nevarno, da taka zila eruptira, naredi se strdek, ki pa se lahko odtrga in zamasi manjso zilo.

Nwm, zakaj se ne pomenis s svojim zdravnikom. Zato je tam. Na forumu ti tezko svetujemo. Osebno bi ti predpisal statine, ker ce se drzis diete oz.zdravo zivis, potem je primarni razlog povisanja lipidov genetska pogojenost. Trigliceride naceloma lahko poskusas znizat z ribjim oljem. Dej, posvetuj se z zdravnikom.


Saj sem se. Tudi v laboratorij me je napotila zdravnica in potem odčitala rezultate. In svetovala zdravila.
Prosila sem jo, da poskusim z dieto in postavila mi je 3-mesečni rok. In rada bi naredila kar največ v tej smeri.


Dobra novica. Si bila prej sladkosneda? Jaz sem … S čim si nadomestila sladice? Suho sadje ali sploh brez vsega?[/quote]

Zelo sladkosneda sem 🙁 Z ničemer jih nisem nadomestila, no, mogoče sem pojedla malo več kruha, sigurno pa veliko več jajc in maščob nasploh 🙂 (trajalo je ca 1 teden, potem sladkarij nisem niti pogrešala) Žal se mi je na neki točki spet prelomilo in sem šla na stara pota, zdaj se spet spravljam popraviti škodo, preden bo prepozno…

Ne verjamem pa, da lahko v 3 mesecih z dieto popraviš krvno sliko, vsaj pol leta bi si dala… Poišči še debate na formu maximum (nekaj takega), keto dieta in paleo dieta in išči po ključni besedi holesterol… (in boš videla, da ljudem kljub jemanju statinov holesterol ne pade!!!)


Še ena v službi farmacije in rešitev vidi v goltanju kemije, 10 let je več kot merodajna raziskava za razliko od naših zdravnikov, ki slepo verjamejo farmaciji in pišejo recepte kot po tekočem traku, smo narod, ki poje največ tablet in to na priporočila zdravnikov.


Še ena v službi farmacije in rešitev vidi v goltanju kemije, 10 let je več kot merodajna raziskava za razliko od naših zdravnikov, ki slepo verjamejo farmaciji in pišejo recepte kot po tekočem traku, smo narod, ki poje največ tablet in to na priporočila zdravnikov.[/quote]

Kot sem ze prej povedal, veliko se da narediti s spremembo zivljenskega sloga in vedno spodbujam ljudi, da najprej spremenijo lastne navade, ampak vsi vemo, da je to tezko. Najbolj to vidis pri diabetikih. Vse zivljenje se jih opozarja, naj jejo manj sladke hrane, se vec gibajo in razdelijo hrano na vec obrokov skozi dan. Ampak se to ne zgodi. 10-20 let se zivijo tako, potem pa se zacne prehod v diabetes. Pridejo s peroralnih antidiabetikov na inzulin. Sele nato jim kapne, kako resno je stanje. Takrat pa vidis, kako uredijo svoje zivljenje, crtajo nezdravo hrano in se zacnejo gibati. Ampak je prepozno. Potrebna je dozivljenska terapija z inzulinom, kar tudi stane.

Verjemi, poskusam biti objektiven. Zdravila niso cudezna. Vecina tudi ima stranske ucinke. Od sodelovanja pacienta z zdravnikom je odvisno, ali bo terapija uspesna. Velikokrat sam doma opazam, da sorodniki, starsi ne jemljejo zdravil dosledno. Moras razumet, da je pogoj za ustrezno zdravljenje sodelovanje pacienta in sledenje navodilom zdravnika.

Ja, statini imajo nezelene ucinke, npr.bolecine v misicah itd. Ampak ce ti to poves zdravniku, namesto da jamras in se upiras jemanju zdravil, se da terapijo prilagoditi. Bodisi se zmanjsa odmerek, bodisi zamenja z drugim zdravilom. Je pa vseeno bolje jemati zdravila kot se smejati in videti teorije zarote s strani farmacevtskih firm. Visok ldl ne boli, tudi visok pritisk ne. Cez 10,20 let gre pa vse navzdol. In potem imamo ljudi, ki na stara leta jemljejo velike kolicine zdravil.

Kolikor jaz opazam, zdravniki non stop “tezijo” z zdravim zivljenjskim slogom, pa premnogokrat to vidimo le kot tezenje..

Jaz sem ga iz 6,2 znižala na 5,5. Kaj sem delala? Črtala sladkor in povečala količino dobrih maščob. Kokosovo maslo predvsem. Pa veliko kurkume, chia semena, gibanja malenkost več, ampak ne več ko dobre po ure na dan. ne gre več, časovno.

New Report

Close