Najdi forum

sivka

Na balkonu v koritu imam sivko, letosnjo, cvetela se ni nic. Komaj da je kaj zrasla – ali jo moram zdaj na jesen kaj obrezati ali jo lahko kar pustim. Bo prezivela zimo zunaj (zivimo v ljubljani, balkon je pod streho), ce jo pred zimo zascitim s papirjem ali kopreno ali naj jo dam v hiso? A mora biti na svetlem? Koliko jo je treba pozimi zalivati?

Skratka, nimam pojma, bi jo pa rada ohranila za naslednje leto, zato bo vsak nasvet bo dobrodosel. Hvala!

Sivko bi se naj enkrat letno vedno malce skrajšalo, poreži večje vejice za kakšno tretjino. Mi imamo nekaj grmov kar na prostem v bolj mrzlem podnebju pa nam še niso kdaj zmrznile. Zalivaj jo zmerno, če vidiš da je lonček že čisto lahek jo zalij, jaz jih rajši manj kot pa preveč. Sama sicer nisem nek ekspert, ampak to so ponavadi še kar nezahtevne rastline. Jaz ji posvetim malo več pozornosti, ko vidim da ji več nekaj ne paše, da veni in izgleda vedno bolj slabo. Takrat jo je mogoče pametno presaditi v večji lonec, ker ji je verjetno zmanjkalo prostora.

Ce je pod streho, je ni nujno treba rezati, drugace se poreze na kakih 10 cm dozine, da je sneg ne polomi. Zdaj jo se enkrat ali dvakrat pred zimovanjem zalij s kakim organskim gnojilom, pozimi pa zalivaj samo toliko, da se zemlja ne presusi. V zelo mrzlih dnevih (ko je napoved za minus 10 ali se hladneje) prestavi korita k notranji steni in pokrij z vrteksom do tal, vkljucno s koritom. Za vsak slucaj. Ko se otopli, pa spet odkrij. Noter je ne rabis selit. Spomladi, ko zacne poganjati, spet pognojis in postopoma vec zalivas. Presadis vsako 2. leto, ne nujno v vecji lonec, samo da zamenjas zemljo.

nova
Uredništvo priporoča

Drugač sivka če izpostavljena soncu na sončni legi prej in lepše in bolj cveti. Več sonca več cvetja.
Ker ste že ravno omenila da imate pod streho, če je sonce ne bo nikdar dobilo ne bo nič.

Najbrž ima instant sivko, tako kot jaz. Od zgodnje pomladi pa do sedaj je popolnoma enaka, kot bi bila plastična :p Pa ima ornk sonce.

Sem kupila pomladi dve sivki v kalii in jih posadila na vrt. Sta obe imeli veliko vršičkov, se fino razrasli in cveteli na polno, res sta presenetili. Po mojem skromnem mnenju je to razlika med sivko kupljeno v splošni trgovini npr hoferju in specializirani kot je kalia – tam imajo res kvalitetne rastline. V enem letu se mora sivka kar pošteno razrasti in cveteti, če se ne, je pametno razmislit, ali stoji na dobrem mestu, ali ima pravo prst, zalivanje….

Jaz sem jo kupila na tržnici, kao ful domačo itd. Raste pa ne meni v loncu, pa tudi na vrtu na vikendu je še vedno ista, kot je bila, tako da…

Moja je rabila eno leto, da se navadi. Daj ji cas. Dokupis ali zamenjas lahko se vedno.

Lansko jesen zapičil 130 vejic sivke v zemljo, letos jih je že imelo cvetove cca. 119 sadik (11 vejic se ni prijelo oz. sem jih pokosil). Vse kar sem do sedaj naredil je, da sem od pomladi do danes dvakrat pokosil travo okoli sivke…

Tocno to sem rekla – kot bi bila plasticna, ha, ha. Zdaj je v enem koritu malo zrasla, v drugem pa skoraj nic. Sonca na pretek, pa nic ne uspeva. Mogoce bo drugo leto boljse, ce mi jo uspe prezimit. Kupila sem jo pa v bauhausu.

Hvala, bom upostevala. A pol mislis, da je normalno, da letos ni nic cvetela? Gnojila je pa res nisem nic.

Sonca je toliko, da nic drugega ne prezivi. Mogoce prevec?

Ne verjamem da bilo preveč sonca.
Mogoče zemlja prebogata….v napol pesku in v podlagi kjer so še kakšni gradbeni ostanki zna čisto lepo rast, se razrastejo grmi.
Sorta taka? Ne vem!
Pri nas rastejo, kakršne koli sorte pa nisem s krasa ali obale ampak Lj. Tudi same se zasadijo potem ko stare sivke odcvetijo in seme odpade in to na nemogočih mestih, v napol kamnu.
…mogoče pa sedaj ne bodo več..! Jih bo +MON+fovšija+ poškropila in pomorila in nadnje urok spravila!!! : )))

Ne, ne, nobene fovsije, kar naj ti cim bolj lepo uspeva. Jaz jo bom pa tudi pogruntala, ni vrag. Je pa res sivka moje zadnje upanje, ker je balkon res soncen in ne raste nic, nimam pa casa dvakrat na dan zalivat. Je pod nadstreskom, ampak ta je visoko, tako da pred soncem ne sciti.

Aha, zdaj si pa mislim. :))) Sivka je na zgocem soncu, zalivas jo pa bolj tako, ker kao v naravnem okolju raste v totalni susi. Napaka. Obmorske rastline so najbolj zejna bitja, kar jih poznam. V loncih so tudi bolj zahtevne glede zemlje in hranil. 2x na dan res ni treba zalivat, vsak dan v vrocini pa obvezno. In to obilno. Pa redno dognojevati cez poletje.

Ajoj! Ja, tako je, kot si napisala, se posipam s pepelom. Sem zalivala raje manj kot vec, gnojila pa sploh ne. Se bom popravila, obljubim, mogoce se bo kaj iz nje.

Kdaj gre pa v “jesensko zimsko spanje”, torej kdaj je prav, da se jo zacne manj zalivati?Hvala vsem za nasvete

Najboljsi indikator je prst, ki ga vtaknes v zemljo. Ce je suha, zalijes. Kakor se bo vreme spreminjalo in hladilo, redcis zalivanje in tudi kolicino vode zmanjsujes. Pozimi zadosca enkrat na teden ali dva po malo. Spomladi pa postopoma spet vec in spet odvisno od vremena. Eno leto je lahko tako, drugo leto drugace.
Pa da ne pozabim. Voda ne sme zastajati v loncu.

Za drugo leto ti svetujem portulak. Meni je na jz balkonu edini zdrzal. Sproti cveti, dela semena, naslednje leto se je sam zasadil. Je pa enoletnica.

New Report

Close