Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek izguba las med anoreksijo

izguba las med anoreksijo

zdravo!
stara sem 15 let in v 6-7mesecih sem shujšala za 22kg, prej sem bila preteka, sedaj jih imam 58 in velika sem 175cm. začeli so mi izpadati lasje in na roki se mi vidijo žile, menstruacije nimam že 6 mesecev. poskušam jesti več in imeti normalne obroke. imam šampon fitoval proti izgubi las, jemljem šumeče tablete železo in kalcij. še kar mi izpadajo lasje, kaj naj naredim?

Ko se boš poredila na normalno TT in se začela normalno prehranjevat, da boš zaužila dovolj hranil, in ko se ti bo spet pojavil ciklus, potem pričakuj izboljšanje po kakšnem letu. Noben dodatek, vitamin, šampon ipd. ti ne bo pomagal. Vseeno, beljakovine, aminokisline, od vsega bo to dalo vsaj malo zagona lasem. Si podhranjena, zelo.

Nisi podhranjena. Za dekle starosti 15 let in višino 175 cm je normalen ITM 16.3 – 22.2. Tvoj je 18.9.
In zakaj si v naslovu teme omenila anoreksijo?

Lasje so ti začeli izpadati zaradi drastične spremembe prehrane oz. šoka za telo. To se pogosto dogaja tudi pri raznih dietah, npr. ločevalni. Ko boš začela jesti normalno, se bo stanje umirilo, vendar ne takoj, kakšen mesec ali dva bo že trajalo. Lasje potem zrastejo nazaj.

Najprej: reši ze vzroka za anoreksijo, torej tega, da kaznuješ svoje telo s hujšanjem za nekaj, kar te psihično obremenjuje.

telo iz zalog ( kosti, mišice, lasje, koža, nohti) vleče rudnine in minerale, zato tudi izpadajo lasje – poled tega, da je hujšanje izjemen stres za organizem, sploh v tako kratkem času 22 kg – glede na to, da verjetno to ni bila samo naprimer petina tvoje prejšnje teže….

Lahko je pa tudi dedno če je oče plešast lahko, da boš tudi ti.

pri 175 in 58 kg se meni ne zdiš ravno anoreksična..jaz imam pri 175cm 60 kg, sem suha, seveda, pa daleč od tega da sem anoreksična..ok, drugo je to, da si bila prej močna, pa je sprememba za telo..anoreksične punce, eno poznam, je imela pri 173cm 39 kg..žal je umrla.

Podhranjenost se ne meri nujno z ITM. Podhranjenost je tudi pomanjkanje hranil potrebnih za normalen razvoj, hormonsko ravnovesje ipd.. In ona, ki se očitno izrazito odreka hrani, to tudi je. Po kilah seveda še ni kritično (če ima pa močne kosti ali pa da je njen razvoj bil že zdavnaj zaključen, saj potem tale ITM za 15 letnico ni tako zelo relevanten več, pa lahko že tudi je), kar pa še ne pomeni, da kmalu ne bo, če ga ne bo nehala srat s premajhnim vnosom kalorij in hranil.

Oja, pa še kako je lahko anoreksičnega izgleda- vs je odvisno od konstitucije in močnih kosti. Jaz sem imela naprimer pri 180 cm 65 kg, pa sem izgledala ko dahauc, vsaka kost je štrlela ven iz mene, dobesedno.

Izgledam zelo suha. Odrekam se slabi hrani in za mano je bilo kar nekaj dni ko sem pojedla samo 500kalorij, saj sem bila na lchf dieti, pri kateri pa nisem dodajala mesu nobenih olj ali cesarkoli. Nisem jedla kruha, sadja,skroba… Sedaj ze 3 mesece sprobavam, da bi se mi misli umirile, se nebi pocutila krivo za to kar pojem… Ampak v teh treh mesecih se nisem mogla zredit, ker sem se kar gledala na vsako kalorijo,koliko pojem… Sedaj sm prvi letnik in hodim v dijaski dom, jem pa use, saj bi se drugace se bolj zastradala. Nameravam povecati kolicine obrokov, saj se moram zrediti vsaj za 2 kg. Ampak me je zelo strah da bi se zredila:( vidijo se mi rebra, ko sedim me boli rit zaradi kosti, tudi ko lezim me boli rama na kateri slonim….

To je anorekcija, ki jo je potrebno zdravit. Brez strokovne pomoči ne bo šlo. Takoj.

Podhranjenost se ne meri nujno z ITM. Podhranjenost je tudi pomanjkanje hranil potrebnih za normalen razvoj, hormonsko ravnovesje ipd.. In ona, ki se očitno izrazito odreka hrani, to tudi je. Po kilah seveda še ni kritično (če ima pa močne kosti[/quote]
Medicina je pred kratkim ovrgla urbano legendo o močnih kosteh.
Da se IZRAZITO odreka hrani bi jaz oporekala, če v 7 mesecih shujšaš 22 kg, je to približno.3 kg na mesec, manj kot 1 kg na teden – to ni izrazito, pač pa zelo normalno in zdravo hujšanje.
Podhranjenosti je resda razlog tudi pomanjkanje hranil, a da bi za to šlo pri njej, iz njenega pisanja ni mogoče vedeti (za izpadanje las je lahko kriv stres, itd., drugih simptomov ne navaja). Če bi šlo za anoreksično podhranjenost (masa+hranila, bi imela še druge simptome). Sama manstruacija pa ne izostane po 1 mesecu dokaj normalnega hujšanja, pa čeprav je tako mlada.
Zato to, da nekdo zgoraj napiše, da je zelo zelo podhranjena, je brca v temo in potencialno zanjo zelo nevarno (če bi se kaj spoznali na psihologijo anoreksije). Namreč, izdaja jo sam naslov, ki ga je izbrala za temo. Ne bom šla dlje, ker bi to bil mlin na vodo za potencialnen nastanek resnične bolezni pri njej.

Že to, da je punca izgubila menstruacijo je alarm. Ni potrebnih nobenih nebuloz o ITM in zdravem hujšanju. Pri petnajstih tega ni. Pika! Draga deklica, najdi si strokovno pomoč, sama boš zelo težko zmogla. Moja hči se je tudi borila s to boleznijo, bila v bolnici in ni da ni… Ko se ti bo uredil menstrualni cikel bo bolje. Pogumno!

Podhranjen je lahko tudi človek, ki nosi 250 kg telesne teže. Količina špeha, ki se sčasoma nabere ob nepravilni prehrani nima nikakršne veze z zadostno količina hranil, ki jih zaužijemo s primerno hrano in jih telo potrebuje za normalno funkcioniranje in obstoj.

Narobe ste me razumeli. 20kg sm shujsala v 4mesecih, v 2-3mesecih pa se 2kg zraven

New Report

Close