Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Lastništvo stanovanja, ki ni vpisano v ZK

Lastništvo stanovanja, ki ni vpisano v ZK

Mene pa zanima, če lahko kje preveriš, kdo je lastnik stanovanja, ki ni vpisano v ZK?

Pozanimaj se o številki objekta in k. o. in išči po tem kriteriju v zk. Lahko da le ni razedlejna etažna lastnina.

Če ni vpisano v zk, potem ne moreš preveriti.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za nasvet. Etažna lastnina predvidevam, da je razdeljena, ker je kar nekaj stanovanj v tem bloku vpisano v ZK. Mene zanima, če lahko v kakšnih drugih evidencah preverim, kako je s stanovanji, ki niso vpisana v ZK?

Občina davek za uporabo st. zemljišča vseeno zaračuna pravemu lastniku, tudi če ta ni vpisan v ZK. Tako da nekje očitno črpa te podatke, predvidevam, da na davkariji, kjer zavedejo vse pogodbe (zaradi plačanega davka).

Upravnik naj bi vedel kdo je lastnik.
Ampak pri nepoštenem “lastniku” ni nobene garancije.

Hvala za nasvet. Etažna lastnina predvidevam, da je razdeljena, ker je kar nekaj stanovanj v tem bloku vpisano v ZK. Mene zanima, če lahko v kakšnih drugih evidencah preverim, kako je s stanovanji, ki niso vpisana v ZK?[/quote]

Zakaj in kaj bi pa preverjala v drugih evidencah, če je pa zk edina relevantna? sicer odgovora ne vem, vem le to, da eprostor ne pokaže lastnika.

Mene bi v dotičnem primeru bolj zanimalo zakaj flet ni vpisan v zk?

Težko verjamem, da stanovanje ni vpisano, bolj verjetno je, da je vpisano na napačen način.

Ja, nekaj takega. Ampak te evidence pa najbrž niso javne?

Se pravi, da ne moreš izvedet?

Še vedno je kar nekaj stanovanj po Sloveniji, ki niso ustrezno etazirana.

V ZK se takšna lastništva išče po parceli, zapisana so kot solastnina na stavbi oz. parceli.

Ja, nekaj takega. Ampak te evidence pa najbrž niso javne?

Se pravi, da ne moreš izvedet?[/quote]

Naj ti lastnik pokaže celotno verigo orignalnih, notarsko overjenih pogodb. To bi moralo zadoščati.

Vsem hvala za odgovore. Stanovanja ne kupujem, samo zanima me, kdo je lastnik:)

Stavba je etažirana, stanovanje ima številko in vse, v ZKju piše, da je lastnik občina XY – Družbena lastnina, kar pa seveda ni res.

Še enkrat, ali se da kje drugje legalno preverit, kdo je uraden lastnik stanovanja.

ZK je edina merodajna evidenca o lastništvu.

Legalno kdo je lastnik, so ti že povedali.
ZK je edini verodostojni podatek.
Kdor se ne vpiše v ZK, si je sam kriv. Če gre recimo investitor v stečaj…. (vegrad, imos), je še isti dan plomba na taki lastnini) Potem mora lastnik, ki se ni vpisal v ZK, dati izločitveno pravico in to dokazovati s papirji. Tako ima seveda dodatne stroške. Če pa vse te roke zamudi, se tako stanovanje na dražbi proda in denar da upnikom. Novi lastnik pa ga z deložacijo ven vrže.
S tem se ni za igrat. Kupoprodajna pogodba, ti nič ne pomaga, če ne vpišeš lastnine v ZK, lahko na koncu ostaneš brez vsega.
Kar se tiče upravnika. On sam ne preverja, če spremembe ne javiš, je tudi upravnik nima. Nadomestilo stavbnega zemljišča lahko plačuje tudi uporabnik stanovanja, pač odvisno od dogovora z lastnikom.

Če kakšen prevarant proda stanovanje več kupcem hkrati, lastnik tisti, ki prvi poda predlog za vpis ali kakšno zaznambo. Zatoje najbolj varno, se to dela prek notarja, da tisti moment, ko je kupnina plačana ali pod pogodba podpisana, notar elektronsko ima vpogled in tudi tako poda predlog za vpis v ZK.

Plačal sem z denarjem, flat me je prišel 200k, pa že 10 let čakam na zk, pa sem ogromno plačal advokate, notarja pa se nič ne da.

Verjetno so ti povedali, zakaj se ne da.
Pri takih novogradnjah je investitor dolžan, vzpostavit etažno lastnino, ustrezno uredit nove parcele (funkcionalna zemljišča..), šele ko je to invsetitor vse to uredil šele potem lahko vpišeš v ZK.
V kupoprodajni pogodbi imaš verjetno napisano kaj si kupil, že po podatkih boš videl ali je ob nakupu bila vzpostavljena etažna lastnina ali ne. Lahko pa so na stanovanjih hipoteke bile že ob nakupu…. tukaj je pa razumljivo, da je dolga, ker se upniki borijo, da svoje dobijo nazaj, tako kot ti 🙂

Kupljena čisto nova stanovabja, brez zk, sploh se ne da pridet do nje.

Če bi bilo vpisano pač v gurs vpišeš naslov nepremičnine, da dobiš številko parcele ter številko katarstrske občine (k.o.). Te podatke potem pa vpišeš na spletni strani sodišča pod zemljiško knjigo. Mislim, da je nekako tako. Je enkrat ena agentka razlagala. Aja pa menda se moraš tam na spletni strani prijaviti, da lahko podatek pogledaš. Lahko poskusiš pa vidiš kaj bo pisalo.

Vprašanje je, a lahko še kje, razen v ZK preveriš, kdo je lastnik stanovanja?

Sem že zgoraj napisala, da v ZK piše, da je lastnik občina, kar nima nobenega smisla.

Se strinjam, gre za hudo malomarno ravnanje z lastnino, ampak zdaj pač rešujemo, kar se rešiti da.

Vprašanje je, a lahko še kje, razen v ZK preveriš, kdo je lastnik stanovanja?

Sem že zgoraj napisala, da v ZK piše, da je lastnik občina, kar nima nobenega smisla.

Se strinjam, gre za hudo malomarno ravnanje z lastnino, ampak zdaj pač rešujemo, kar se rešiti da.[/quote]
Zakaj pa obcina ne bi mogla bit lastnik? Kolikor je meni znano obstajao tudi takoimenovana obcinska stanovanja.

Vprašanje je, a lahko še kje, razen v ZK preveriš, kdo je lastnik stanovanja?

Sem že zgoraj napisala, da v ZK piše, da je lastnik občina, kar nima nobenega smisla.

Se strinjam, gre za hudo malomarno ravnanje z lastnino, ampak zdaj pač rešujemo, kar se rešiti da.[/quote]
Zakaj pa obcina ne bi mogla bit lastnik? Kolikor je meni znano obstajao tudi takoimenovana obcinska stanovanja.[/quote]
Zato, ker obstaja pogodba, da je bilo stanovanju odkupljeno po Jazbinškovem zakonu. Potem pa ne vemo več kaj točno se je s stanovanjem dogajalo. Baje, da so se neki deleži podarjali bivšim zakoncem in podobno. Ta, ki naj bi bil lastnik, se ni pobrigal, da bi stanovanje vpisal v ZK. Oz. nekaj naklada v tri krasne, kar mu noben ne verjame, ker ni nobene logike.

Jaz bi rada samo nekje preverila, kdo točno je lastnik tega stanovanja, pa se očitno ne da.


Zakaj pa obcina ne bi mogla bit lastnik? Kolikor je meni znano obstajao tudi takoimenovana obcinska stanovanja.[/quote]
Zato, ker obstaja pogodba, da je bilo stanovanju odkupljeno po Jazbinškovem zakonu. Potem pa ne vemo več kaj točno se je s stanovanjem dogajalo. Baje, da so se neki deleži podarjali bivšim zakoncem in podobno. Ta, ki naj bi bil lastnik, se ni pobrigal, da bi stanovanje vpisal v ZK. Oz. nekaj naklada v tri krasne, kar mu noben ne verjame, ker ni nobene logike.

Jaz bi rada samo nekje preverila, kdo točno je lastnik tega stanovanja, pa se očitno ne da.[/quote]

Jaz bi vzela pogodbo ki jo imaš in začela na davkariji raziskovat. Tudi na GURSu bi morali vedet na podlagi česa in komu zaračunavajo NUSZ. Če imaš pogodbo naj se gospod vknjiži v ZK in boš vedela kdo je lastnik. Največ informacij dobiš na inštitucijah in tudi usmerijo te, kam in kaj naj se stori, da se zadeva reši. Potov boš imela najbrž veliko. Najtežje je začet reševat in ti gre šlamparija na živce. Ampak če moraš rešit pač moraš rešit.
Marsikdo od nas je že reševal malomarnosti žlahte. Seveda če je imel interes. Če te pa samo ferbec matra je pa itak škoda časa.

Kaj si ne daš dopovedati?

ČE v ZK piše, da je lastnik občina, je uradni lastnik občina. Pika.
ZK je edina uradna evidenca o lastništvu. Kam bi pa prišli, če bi se vodili 2 vzporedni evidenci o isti stvari? Katera bi bila (bolj) pravilna?

Če obstaja pogodba o odkupu stanovanja, je treba razjasniti, zakaj ni kupec uredil vpisa v ZK.
Ker to mora biti njegov interes, ne interes prodajalca (občine). Dokler kupec ne blagovoli tega urediti, je lastnik pač občina.
Poiščite poleg pogodbe ali v pogodbi zemljiškoknjižno dovolilo, s katerim se lahko izvede vpis v ZK.

Če tega kupec ne misli urediti vpisa svojega stanovanja, pa lahko (teoretično) občina to stanovanje tudi (še enkrat) proda.
Kaj sledi morebitni takšni prodaji, pa so že predhodniki napisali.

Torej, če imate interes lastnino urediti, čim prej s pogodbo in ZK dovolilom na najbližjo vložišče sodišča.

Občina je komot lastnik nepremičnin, ni nobenih ovir za to.
Na FURS-u ti, če izkažeš upravičen razlog, tudi dajo vse potrebne podatke glede plačila davka, če je bil plačan ob sklenitvi kupoprodajne pogodbe.
Na ZK ti, če izkažeš upravičen razlog, dajo na vpogled vse listine, ki se tičejo posameznega stanovanja.

Vse, kar je treba narediti, je, da greš – ti kot pooblaščenec kupca ali kupec sam – s pogodbo do teh ustanov , daš vlogo za podatke, počakaš, kar lahko traja do nekaj dni, in dobiš, kar potrebuješ.

V Sloveniji je še vedno veliko stanovanj, za katera ni urejena etažna lastnina. Vzroki so različni. V konkretnem primeru, ko je Občina vpisana kot lastnica stanovanja, je to zato, ker je bila Občina nekega davnega leta lastnica zemljišča, na katerem se je zgradila večstanovanjska stavba in ker se ta stavba ni etažirala, je Občina avtomatično kot lastnica zemljišča tudi lastnica vseh stanovanj v tej stavbi. Posamezni lastniki imajo sicer pogodbe (po Jazbinškovem zakonu), da so stanovanja kupili v procesu privatizacije družbenih stanovanj, ker pa se stavba ni etažirala, je stanje takšno kot je. V takšnih primerih sta možno dve situaciji:

1. da sploh nikoli ni prišlo do etažiranja in da ni bil nikoli izdelan elaborat etažne lastnine. V tem primeru je treba pritisniti na Občino, da naroči izdelavo elaborata EL in sprejme akt o oblikovanju EL, na podlagi katerega se potem posamezni etažni lastniki vknjižijo v zemljiško knjigo.

2. da je stavba kljub temu, da je lastnica Občina, že etažirana, a da posamezni lastniki etažnih enot niso poskrbeli za vpis. V tem primeru imajo etažni lastniki obvestilo GURS-a, katero stanovanje je njihovo in se morda lahko na osnovi originalne pogodbe ali verige pogodb vknjižijo v zemljiško knjigo. Če so pogodbe nejasne, pa bo lastnik sklenil z Občino pogodbo o uskladitvi zemljiškoknjižnega stanja z dejanskim ali pa včasih zadošča, da izda Občina dodatno zemljiškoknjižno dovolilo in se na podlagi tega etažni lastnik vknjiži v zemljiško knjigo.

Skratka, pot pod noge in do Občine, še bolje pa do najbližjega notarja, ki bo vzpostavil stik z Občino in v 2. primeru uredil stanje, v 1. primeru, če ni še nič narejenega, pa tudi dal ustrezne napotke.

Najtežje je urediti etažno lastnino v veliki večstanovanjski stavbi z npr. 100 stanovanji, od katerih so nekateri že vknjiženi kot solastniki v solastninskih deležih, nekateri pa še ne. V takih primerih morajo biti VSI solastniki soglasni, da se uredi etažna lastnina in VSI 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} podpisati pogodbo o oblikovanju etažne lastnine in tudi vsi overiti svoje podpise na tej pogodbi. Do 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} soglasja je zelo težko priti. Če 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} soglasja ni, ostane pot na sodišče, kjer se v nepravdnem postopku uredi etažna lastnina.

Ja, nekaj takega. Ampak te evidence pa najbrž niso javne?

Se pravi, da ne moreš izvedet?[/quote]

Naj ti lastnik pokaže celotno verigo orignalnih, notarsko overjenih pogodb. To bi moralo zadoščati.[/quote]

Tudi to ni zanesljivo… Kaj pa če za to njegovo verigo obstaja še ena, novejša pogodba?

New Report

Close