Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Skupno skrbništvo pri najstnikih-se vaši tedensko menjajo?

Default avatar

jutranja zarja

Zanima me ali vaši najstniki preživijo enak del časa pri vas in pri bivšem partnerju? Se je razmerje kaj spremenilo, zdaj ko so otroci v "težavnih" letih? Naši hočejo čedalje več časa preživeti doma, čedalje manj pri bivšem partnerju. Skoz so neki izgovori zakaj ne bi šli, pa da imajo tukaj prijatelje in da je tam bedno itd, itd.
Kako imate to urejeno pri vas?
Default avatar

modrival

Skupno skrbištvo in da se razumet, da so do sedaj preživlali pol pri enem, pol pri drugem in zdaj praviš, da najraje preživijo več časa doma? Kje pa so doma in kje je njihov dom? A nimajo vsi ti dva doma? Torej so pri tebi doma, ker si kljub skupnemu skrbništvu ti več vredna zgolj zato ker si baba ali kako?

Drugo kar je, a res vaša pamet ne seže dalje od tega, da razumete vse ali nič ali pa pop pol, brez odstopanj? A res skupno skrbništvo pomeni to, da mora bit pa vse točno na pol?
.
.......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet...
...........................................................................................................................................................................................
Default avatar

si ne predstavljam

Nimam takih izkušenj, si pa ne predstavljam, kako tale tedenska selitev otrok med staršema sploh poteka. Naši dve imata en kup svojih stvari, od šolskih potrebščin do oblačil in obutve, zdaj v najstniških letih dodatno še kozmetiko, nekje do zadnje triade sta stvari za šolo delali na stacionarnem računalniku in imeli vse tam gor. Kako gre vse tole, ko je otrok vsak teden drugje? Da ne omenjam prijateljev iz okolice "prvotnega" doma. A ni za otroke tole stresna zadeva? Kot da sploh nimajo svojega pravega doma ... malo tukaj in malo tam ...
Default avatar

kopostane

Če glede skupnega skrbništva VSE vpletene stranke niso več popolnoma soglasne, se le to spremeni v navadno skrbništvo, kadarkoli. Pa naj bo to zaradi želja otrok, selitve ali kaj podobnega. Kdo pa potem to skrbništvo dobi/prevzeme, je pa stvar ali dogovora ali odločitve sodišča, ki pri tej starosti upošteva željo otroka.
Default avatar

mick1

Seveda je stresna. Veš kako je to šele pri majhnih otrocih. Pač posledica ločitve.
Default avatar

modrival

kopostane je napisal/a:
Če glede skupnega skrbništva VSE vpletene stranke niso več popolnoma soglasne, se le to spremeni v navadno skrbništvo, kadarkoli. Pa naj bo to zaradi želja otrok, selitve ali kaj podobnega. Kdo pa potem to skrbništvo dobi/prevzeme, je pa stvar ali dogovora ali odločitve sodišča, ki pri tej starosti upošteva željo otroka.
Odvisno, avtorica sicer piše v stilu večvrednega bisera, ampak ni to pomembno, pomembna je starost otrok. Piše o najstnikih, vprašnje koliko so stari, po 14. ali15. letu se sodišča več ne ukvarjajo s tem, ampak velja otrokova volja. Ukvarjajo se le, če bi se iz skupnega skrbništva zahtevala sprememba preživnine, kar najbrž avtorico tudi žuli. Sicer je pa tako, ni napisala niti spol otrok, ker sploh če je med otroci kak fant se zna hitro zgodit, pa tudi sicer, da bo ta spremenil mišljenje v najstniški dobi in hotel k očetu, če ga seveda ni indoktrinirala in iz njega naredila na pol punčko.
Tako da to kar avtorica navaj je lahko zelo začasne narave.
.
.......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet...
...........................................................................................................................................................................................
Default avatar

vprasanje, kaj je vzgojno

jutranja zarja je napisal/a:
Zanima me ali vaši najstniki preživijo enak del časa pri vas in pri bivšem partnerju? Se je razmerje kaj spremenilo, zdaj ko so otroci v "težavnih" letih? Naši hočejo čedalje več časa preživeti doma, čedalje manj pri bivšem partnerju. Skoz so neki izgovori zakaj ne bi šli, pa da imajo tukaj prijatelje in da je tam bedno itd, itd.
Glede na to kar pišeš, je nekako sklepati, da z očetom ni nič narobe in če je edini problem "da je tam drugje bedno" to pač ni izgovor, da k staršu ne gredo. Od kdaj pa lahko mladoletni otroci odločajo, ali in katera pravila staršev bodo upoštevali, če so povsem legitimna.

Jaz otrokom, sploh pa ne v "težavnih letih" ne bi dajala potuhe, da nekaj ni treba, ker je "bedno". Bi tebi bilo fino, da bi otrok rekel, da je pri tebi bedno, ker zahtevaš neklaj povsme upravičenega, pri očiju pa mu tega ni treba.

Meni to smrdi na permisivno vzgojo in kombinacijo starševko-institucioonalne podpore najstnikom, da imajo pravico izbarti okolje, ki je do njih bolj popustljivo.
Default avatar

to glih ne drži

modrival je napisal/a:
kopostane je napisal/a:
Odvisno, avtorica sicer piše v stilu večvrednega bisera, ampak ni to pomembno, pomembna je starost otrok. Piše o najstnikih, vprašnje koliko so stari, po 14. ali15. letu se sodišča več ne ukvarjajo s tem, ampak velja otrokova volja. Ukvarjajo se le, če bi se iz skupnega skrbništva zahtevala sprememba preživnine, kar najbrž avtorico tudi žuli. Sicer je pa tako, ni napisala niti spol otrok, ker sploh če je med otroci kak fant se zna hitro zgodit, pa tudi sicer, da bo ta spremenil mišljenje v najstniški dobi in hotel k očetu, če ga seveda ni indoktrinirala in iz njega naredila na pol punčko.

Povedala ti bom, da se še kako ukvarjajo z otrokovo voljo, ker je merilo otrokova osebna zrelost in morajo izraženo voljo presojati v luči koristi.
Default avatar

modrival

to glih ne drži je napisal/a:
modrival je napisal/a:
kopostane je napisal/a:

Povedala ti bom, da se še kako ukvarjajo z otrokovo voljo, ker je merilo otrokova osebna zrelost in morajo izraženo voljo presojati v luči koristi.
Res? Kdo? V kakšnih postopkih, prosim razsvetli me? Jih ni, ne obstajajo in bi bili nesmiselni. Vsakdo ti bo povedal, da to kar 15 letnik reče in se odloči, ga ni sodišča da bi v to poskušalo posegat, ker se smatra za opravilno sposobnega. druga stavr je kot sem povedal preživnina, ker zagotovo s tem namenom avtorica odpira temo, ko bo se situacija obrnila bodo pa čez pol leta otroci ostali pri očetu in k njej sploh ne bodo hoteli več, bo pa spet hudič. Seveda se zaradi preživnine potem mora tudi skrbništvo na papirju spremenit, v reali je pa tako kot bo otrok hotel, seveda če ne gre za stalno premišljanje zaradi potuhe na eni in drugi strani.
.
Default avatar

tisti, ki se šele vežete

To je tema za vas. Pamet v roke. Potrudite se za zvezo, ker sicer naredite otrokom in sebi eno samo sranje. Nej ne bo odločilen čudovit sex.
Default avatar

to glih ne drži

modrival je napisal/a:
modrival je napisal/a:

Res? Kdo? V kakšnih postopkih, prosim razsvetli me? Jih ni, ne obstajajo in bi bili nesmiselni. Vsakdo ti bo povedal, da to kar 15 letnik reče in se odloči, ga ni sodišča da bi v to poskušalo posegat, ker se smatra za opravilno sposobnega. druga stavr je kot sem povedal preživnina, ker zagotovo s tem namenom avtorica odpira temo, ko bo se situacija obrnila bodo pa čez pol leta otroci ostali pri očetu in k njej sploh ne bodo hoteli več, bo pa spet hudič. Seveda se zaradi preživnine potem mora tudi skrbništvo na papirju spremenit, v reali je pa tako kot bo otrok hotel, seveda če ne gre za stalno premišljanje zaradi potuhe na eni in drugi strani.

Pri nas, se je bivša spomnila točno na ta način dvigovat preživnino in je ravno iz tega razloga, da otrok nima razlogov za odklanjanje stikov, ter da povišek preživnine ne bo utemeljen s potuho, da otroku ni treba trpeti bremena "bednosti" našega družinskega okolja, popušila tožbo.
Default avatar

najstništvo

Moji so imeli samo stike z očetom, v srednji šoli je še to odpadlo - zdaj gredo občasno na kosilo in podobno in to je to. Ne mislit, da meni ni ustrezalo biti vsak drugi vikend frej. Zelo pogrešam te proste dneve.
Seveda tudi z mano preživijo mnogo manj časa kot prej, zdaj so pomembnejši prijatelji, fant/punca ... veliko je tudi šolskega dela, tako da imajo v vsakem primeru zelo malo časa. Ne vem, kako bi bilo, če bi recimo neskrbnik vztraja pri stiku v tor popoldne tri ure, srednješolec ima pa naslednji dan kak hud test v šoli. Glede na to, da hodijo domov ob treh, pol štirih.
Default avatar

doma???

Doma?
Pri deljenem skrbništvu imajo otroci svoj doma pri obeh starših!

Kar poznam takih primerov, se menjajo na 2 tedna in bivša partnerja namenoma živita v istem naselju, da otroci nemoteno hodijo v šolo, dejavnosti in druženje s prijatelji.
Default avatar

modrival

modrival je napisal/a:

Pri nas, se je bivša spomnila točno na ta način dvigovat preživnino in je ravno iz tega razloga, da otrok nima razlogov za odklanjanje stikov, ter da povišek preživnine ne bo utemeljen s potuho, da otroku ni treba trpeti bremena "bednosti" našega družinskega okolja, popušila tožbo.
Amapk to nima s samim skrbništvom nič zveze, sploh pa s skupnim ne. Da se gredo takih in še pritlehnejših poskusov mi je znano, seveda jim ne rata, ker ni osnov za to. Saj avtorica zagotovo tudi sprašuje s tem namenom, pa ji ne bo ratalo. Bo že sodišče ugotovilo, da so trenutne potrebe pri otrocih take, da so pač malo več časa pri njej, kar ne pomeni tega, da bodo kar spremenili iz skupnega skrbništva in dodelili oskrbo njej, skupaj s preživninami.
.
Default avatar

puberteta

modrival je napisal/a:
modrival je napisal/a:

Amapk to nima s samim skrbništvom nič zveze, sploh pa s skupnim ne. Da se gredo takih in še pritlehnejših poskusov mi je znano, seveda jim ne rata, ker ni osnov za to. Saj avtorica zagotovo tudi sprašuje s tem namenom, pa ji ne bo ratalo. Bo že sodišče ugotovilo, da so trenutne potrebe pri otrocih take, da so pač malo več časa pri njej, kar ne pomeni tega, da bodo kar spremenili iz skupnega skrbništva in dodelili oskrbo njej, skupaj s preživninami.

MV, spet te je odneslo..... Zakaj moraš venomer nekaj "predvidevati"? Jaz v uvodnem postu niti slučajno ne vidim zarote, ki jo tako zagreto omenjaš...
Default avatar

modrival

puberteta je napisal/a:
modrival je napisal/a:

MV, spet te je odneslo..... Zakaj moraš venomer nekaj "predvidevati"? Jaz v uvodnem postu niti slučajno ne vidim zarote, ki jo tako zagreto omenjaš...
Zakaj bi pa spraševala, kaj misliš? In zakaj navaja, da so otroci pri njej doma, če ima skupno skrbništvo? Že samo to pisanje nakazuje na to, da nima pravega odnoso do nikogar, prav tako ne dojemanja kaj sploh je skupno skrbništvo, ker to nikakor ne pomeni, da mora bit pa čisto vse točno na pol in še za povrh v vsakem trenutku, mislim, česa ne razumeš?
.
Default avatar

jutranja zarja

Kot kaže sem malo narobe zastavila vprašanje. Niti slučajno nisem ena pogoltna, korist iskajoča trpeča mama, ki misli, da je najboljše kar se je zgodilo otrokom na tem svetu. Z bivšim možem sva se odločila za skupno skrbništvo, otroci ( 12, 15 in skoraj 17 fant in dve punci ) imajo "dva " doma. Vendar pa kdor ima najstnike ve, da so v tem obdobju hudo pomembni prijatelji in ker je otrokov oče 30 km oddaljen ( ko so pri njemu se v šolo vozijo z busom, pri meni doma tega ni ) tam nimata družbe. Jaz sem po ločitvi z otroci ostala v domačem okolju, on se je odselil. Vse prijatelje imajo otroci v tem okolju, pri očetu pa ne toliko. Verjemite, da tudi meni zelo paše tisti teden svobode, ko nimam otrok. S svojo plačo preživim, ne rabim preživnine, bivši več kot dovolj dobro finančno skrbi za otroke ( po svojih zmožnostih seveda). Do sedaj smo se vse zmenili, zdaj pa so vsak teden jok in teženje, da ne gredo tja, pa če že samo za vikend. Pa tisoč načrtov imajo s prijatelji, pa ta bazen, pa kino, pa prespat pri kom itd, itd...
Sprašujem kako ste vi v tem obdobju uredili stike. Samo to. Kako jih vzgajava, popustljivo ali ne, ni predmet te teme.
Default avatar

otroci čutijo

otroci očitno doživljajo eno stanovanje kot dom in z nobeno odločbo jih ne bo nihče prisilil, da čutijo drugače.
Default avatar

uredite drugače

Kot kaže sem malo narobe zastavila vprašanje. Niti slučajno nisem ena pogoltna, korist iskajoča trpeča mama, ki misli, da je najboljše kar se je zgodilo otrokom na tem svetu. Z bivšim možem sva se odločila za skupno skrbništvo, otroci ( 12, 15 in skoraj 17 fant in dve punci ) imajo "dva " doma. Vendar pa kdor ima najstnike ve, da so v tem obdobju hudo pomembni prijatelji in ker je otrokov oče 30 km oddaljen ( ko so pri njemu se v šolo vozijo z busom, pri meni doma tega ni ) tam nimata družbe. Jaz sem po ločitvi z otroci ostala v domačem okolju, on se je odselil. Vse prijatelje imajo otroci v tem okolju, pri očetu pa ne toliko. Verjemite, da tudi meni zelo paše tisti teden svobode, ko nimam otrok. S svojo plačo preživim, ne rabim preživnine, bivši več kot dovolj dobro finančno skrbi za otroke ( po svojih zmožnostih seveda). Do sedaj smo se vse zmenili, zdaj pa so vsak teden jok in teženje, da ne gredo tja, pa če že samo za vikend. Pa tisoč načrtov imajo s prijatelji, pa ta bazen, pa kino, pa prespat pri kom itd, itd...
Sprašujem kako ste vi v tem obdobju uredili stike. Samo to. Kako jih vzgajava, popustljivo ali ne, ni predmet te teme.
Očitno je nastopil čas za drugačno ureditev. Se zgodi. Lahko bi bilo tudi obratno ...
Možnosti je več. Lahko bi se oče preselil bliže otrokom, npr. Lahko bi se dogovorili, da tam po novem prespijo enkrat ali dvakrat na teden, ne cel teden. Mogoče pri očetu preživijo več počitnic in praznikov ... Mogoče niti ne potujejo več vsi hkrati k očetu, verjetno najmlajši manj protestira kot večja dva. Mogoče stike omejijo bolj na srečevanje ob popoldnevih - če so se otroci doslej prilagajali tako, da so hodili z busom v šolo, bo pa menda tudi oče toliko, da se bo pripeljal do vas oziroma otrok, in jih peljal recimo v kino, na pico ... med tednom.
Default avatar

otroci imajo svojo pamet

Pri nas je bilo enostavno.
Oče ni hotel imet stikov z mano. Jaz sem si želela, da bi se kdaj družil z mano. Mama je tudi to želela. On pa ni hotel.
V najstniških letih pa sem dojela kako stvari stojijo in sem dojela, da me pač ne maram in sem ugotovila, da tudi jaz njega ne maram.
To je to. V najstniški letih otrok ugotovi kako in kaj. Ne moreš ga več siliti v nekaj, kar ne mara.