Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek VELIK APETIT

VELIK APETIT

Imam 58 let in sem se pred kratkim upokojila. Nimam nobenih obveznosti, toda dobila sem močan apetit. Nikoli nisem bila preveč suha, toda hrana mi je pomenila le to, da trikrat na dan jem.
Sedaj delam isto, toda med obroki, tedaj si privoščim takorekoč vse, kar se mi zazdi. Čips, škatlo keksov, čokolado, ki je namenjena vnuku in potem grem hitro kupiti novo, da se ne bi videlo, da sem jo pojedla.
Nekako hočem prikriti, da toliko pojem in tudi obrokov si ne zmanjšujem.
Toda moji kilogrami nezadržno rastejo. Sedaj, pri teh letih sem se v šestih mesecih zredila pet kilogramov.
Ker ne vem, kam me to pelje, vas prosim za nasvete.

Če preveč poješ, je edina možna alternativa, da ne pridobiš kilogramov to, da se veliko giblješ.

Ne imej doma teh nezdravih pizdarij, nobenih čokolad, čipsov, piškotov, skratka vseh sladkarij in slanih prigrizkov, belega kruha, itd. Tudi vnuki so samo izgovor, tudi za njih je takšna hrana nezdrava. Jej tisto, kar si sama skuhaš in pripraviš, čimveč naj bo surove zelenjave in tudi sadja, meso, jajca, malo polnovrednih OH. Bodi tudi čimbolj aktivna, posedanje in poležavanje vzpodbujata prenažiranje, med gibanjem in dejavnostjo pa ne moreš jesti, ampak porabljaš kalorije.

[/b]

Že to mi veliko pomeni. Hvala.

Ti je dolgčas, pogrešaš službo, ljudi? V tem primeru je dodatno grizenje mašilo. Zaposli se, hodi na kakšen tečaj, na sprehode, k telovadbi….

Veliko, res veliko delam na tem, da bi shujšala. Odpovedujem se vsem -skoraj vsem ogljikovim hidratom, poskušam jesti čimveč sadja in zelenjave, ki pa ju ne maram preveč. Sadju in zelenjavi bi se zlahka odpovedala, za ogljikove hidrate pa se moram prav truditi, da jih užijem čim manj. Veliko se gibljem, delam na njivi, na vrtu, hodim, koliko je le mogoče. Vendar prav takrat, ko sem najbolj aktivna, na primer, ko pridem z njive, kjer sem plela recimo dve, tri ure, sem zelo lačna.Pojedla bi ne vem kaj . Najraje seveda kruh. In kilogrami ne skopnijo, ne in ne.

hehe… a res ne veš? :))

Če kilaža ni že previsoka, se skušaj vsaj disciplinirati in opustiti tisto vmesno najedanje.
Da ne bo prepozno. Ker takrat, ko bo kilogramov že več kot preveč, bo še huje shujšati.
Drži kot pribito-manj jesti, več gibati.

Nekatere ženske so res vse življenje razmeroma vitke, ko pa pridejo v starejša leta, se kar zredijo.
Mislim, da je to zaradi pomanjkanja gibanja. Ne bi rekla, da starejše ženske rade segajo po sladkarijah ali čipsu in sladicah. Mislim, da so že dovolj razsodne, kaj je za jesti in kaj samo za lepo videti.
Tiste, ki imajo vnuke se že razgibajo z njimi, toda druge, druge mislim, da preveč sedijo, gledajo televizijo in drugo jih ne zanima.

Starejše ženske tiste okrog petdeset let res ne vidijo več nobenega smisla v gibanju. Zlasti ko gredo v pokoj, jih nič več ne zanima, kot posedanje.
Moja tašča pa tudi rada kuha in rada je. Vse ji je všeč, najbolj pa sladice, ki jih tudi odlično speče. Res pa jo nič ne zanima, da bi kaj hodila v hribe ali se več gibala. Najraje sedi na kavču.


Preden greš na njivo, si pripravi obrok in ga pojej, ko se vrneš. Naj bo to kuhano, zelenjava, kos mesa. Krompir, kruh zamenjaj z ajdovo, proseno kašo. Na kmetih je splošen problem zelenjava. Gojite jo za živali, namesto zase. Jeste zvečer v večini salame, klobase poleg pa kajla kruha, zdaj poleti morda kak paradižnik ali kumara. Kje so melancani, cvetača, brokoli, brstični ohrovt,…čez dan? Tudi zato je toliko bolezni, pa visokega pritiska,…
Tega niti svoj mami ne morem dopovedat. Me prav čudno gleda.

Ne imej doma čipsa, čokolad. Teh tudi vnuki ne rabijo. Tudi njim delajo štalo v organizmu. Pripravi si sadje, kakšno zelenjavo, pa grickaj. Pij veliko vode, ko te prime jesti sladko. Pa najdi si kakšno zaposlitev, družbo, da ti čas mine. Na hrano še pomislila ne boš. Če imaš možnost kakšen tečaj, društvo. Varuj zdravje, dokler ga še imaš. To naj ti bo pred očmi. Odločitev je seveda tvoja.

[/b][/b][/b]

To velja za starejšo populacijo nad petdeset let, ki poseda namesto, da bi se kaj razgibavala.

tako. Starejše ženske neprestano govorijo, da bodo jedle dokler bodo imele apetit. Pečejo, kuhajo in seveda poskušajo kaj so skuhale in pojedo, kar je odtalo. Ker je vse takoooo dobro.
Gibljejo se zelo malo, zlasti tiste, ki so upokojene in tudi tiste na kmetiji, če imajo doma več ljudi, ki marsikaj postorijo namesto njih.
Potem pa se naberejo kilogrami, ki se jih težko znebiš.

Mama od mojega moža bo imela kmalu sto kilogramov. In pravi, da nič ne je. Ko skuha in ne pojemo vsega, pa vprašam zvečer kje je ostala hrana od kosila, reče, da je pojedla ona.
Halo… prosim vas. Saj ji privoščim, toda naj nas ne slepi s tem kako malo je in noče hoditi niti do trgovine. Vse samo avto. Sem ji rekla, da bi se včasih lahko malo sprehodila, pa pravi, da nima časa. Pozna pa vse telenovele, ki so na televiziji.

Televizijska voditeljica, ki je napisala knjigo- Hujšajmo skupaj, je tam navedla veliko koristnih nasvetov.
Tudi shujšala je po sebi lastni metodi.
Vendar, ko je gibanja premalo, se hitro spet zrediš in tako je tudi z njo.

sadje ima veliko sladkorja in povzroča povečan apetit. Če hočeš shujšati, ne jej sadja, raje več zelenjave.

A si ti normalna? Zdaj si pa mene osebno, pa najbrž še katero tukaj gor, močno užalila.
1. starejše ženske okrog 50 – da malo razčistimo, saj mlade ravno nismo, nismo pa 80. Jaz jih imam že 57, pa se še vedno nimam ravno za staro babo
2. ne vem kdo gre pri 50 lahko že v pokoj, jaz moram delati menda do 64.
3. da jih zanima samo posedanje – draga moja, 4-5x tedensko tečem po 6 do 8 km (kolikor se mi kakšen dan ljubi), kolesarim, hodim v hribe, pozimi pa aerobika, zumba…
4. tudi moje prijateljice so večinoma še zelo aktivne
5. če ti do zdaj še ni nihče razložil o sklepanju iz enega primera na splošno, se pa zdaj nekoliko pozanimaj o tem (kar se tašče tiče)

Na splošno velja, da ženske, ko gredo v pokoj, nimajo več opravka s hojo ali razgibavanjem. Najraje kuhajo, pečejo in posedajo pred televizijskimi ekrani.
Res pa je, da tudi tiste, ki so še v službi po petdesetem letu nimajo časa, da po službi vadijo zumbo, aerobiko, pilates in kaj vem še kaj .Mogoče le tiste, ki so samske.

tistim po 50 pa res ne primanjkuje časa, jaz sem 51 in toliko časa kot ga imam sedaj zase, ga nisem imela nikoli v življenju. Pa imam družino, moža, ena hči je še najstnica, imam pa tudi že vnuka. To je čas, ko se ženske lahko posvetijo sebi, če želijo. Prej je bilo pa vse živo, majhni otroci, ustvarjanje doma, kariera v službi.

No z Vido Petrovčič in njenim hujšanjem jaz ne bi preveč reklame delala. Sem jo v zadnjem času videla v enem od polnočnih klubov in je dobila vse in še več nazaj.
Jaz sem po zgornjih merilih tudi že “starejša ženska” pa nič od zgoraj obtoženega ne počnem. Se pa tudi jaz počasi redim, ampak so razlogi čisto jasni. Kljub temu, da imam na srečo rada zdravo hrano (in ne maram čipsa in podobnih zadev) je input zdrave hrane še vedno večji od tistega kar porabim, kar rezultira v šlavhu okrog trebuha. Gibala bi se z velikim veseljem več, a mi okvara kolčnega sklepa to preprečuje, zdravljenja za obrabo kolka, razen operacije ni.

Kar se avtorice teme tiče pa… če kaj pomaga takole: jaz največkrat pojem preveč iz dolgočasja. Tudi če fizično delam in se zraven dolgočasim, začnem kar hitro razmišljati o hrani, pa kaj bi pojedla…enako v službi, kjer imam precej rutinsko delo. Če je pa “forca”, pa ni časa mislit na hrano in se včasih zavem šele popoldne, da nisem še nič pametnega pojedla. Hitro me zavedejo tudi količine – človek si nekako avtomatsko da na krožnik še dodatno zajemalko krompirja, pa še malo omake, pa še pol zrezka… pa gre spet v zaloge. Je treba kar močno voljo, da se človek disciplinira in ni preprosto.

predlog o obroku, ki si ga pripraviš preden greš na njivo in poješ ko prideš je res dober.
naredi si kakšno solato, jo daj v hladilnik, ko prideš domov spij kozarec ali dva navadne vode, potem pa pojej solato s prepečencem.

solate:
paradižnik, kumara, paprika, čebula, kis, olje
kumara v jogurtu z zelišči
kumara, čebula kis, olje
bučka (narezana z lupilcem) z jogurtom ali kislim mlekom
bučka (narezana z lupilcem) s paradižnikovo polivko (zmiksaj paradižnik, avokado, čebulico, peteršilj ipd. in polij čez bučke, fino zmešaj
zelje z malo krompirja
zelje s fižolom
stročji fižol s česnom in bučnim oljem
.
.
.

samo poglej kaj imaš na njivi ali v hladilniku in si kaj pripravi, ker fantaziranje v smislu .. kaj bom jedla ko pridem domov njami, njami … te pripelje do prekomernega.

pa hladilnik imej na pol prazen, samo nujne stvari notri in kruh kupuj sproti, vsak drugi dan. ko zmanjka jej prepečenec, ki ga imaš na zalogi ves čas.

izberi si dan v tednu, ko se postiš, ješ recimo samo nekaj surove zelenjave in veliko piješ

izberi si dan v tednu, ko po potrebi poješ nekaj sladkarij

kmalu se telo navadi.

če ti je sicer dolgčas, pa si poišči kakšno dodatno zaposlitev … šport, rekrezcija, prostovoljstvo, načrtovanje potovanja ali dopusta … pač nekaj, kar ti zaposli možgane in te pripravi do gibanja.

To so lepi nasveti, ampak, ko telo zahteva, se ne moreš in ne moreš upreti.Če že ne najdem v domačih zalogah česa, kar telo potrebuje, grem v trgovino in si kupim s pretvezo, da bom uporabila za vse domače.
Potem naredim zavitek in ga dam vsakemu en košček, ostalo-tričetrt, pa pojem sama.
Ne znam se upreti zahtevi telesa. Moje telo hoče, recimo kekse in ne morem in ne morem se temu odpovedati.
Jaz sem že čez šestdeset let in se vidno redim, posledično pa sem vse manj okretna, ker do gibanja mi ni, imam pa še zdravstvene težave s kolki.

A si ti normalna? Zdaj si pa mene osebno, pa najbrž še katero tukaj gor, močno užalila.
1. starejše ženske okrog 50 – da malo razčistimo, saj mlade ravno nismo, nismo pa 80. Jaz jih imam že 57, pa se še vedno nimam ravno za staro babo
2. ne vem kdo gre pri 50 lahko že v pokoj, jaz moram delati menda do 64.
3. da jih zanima samo posedanje – draga moja, 4-5x tedensko tečem po 6 do 8 km (kolikor se mi kakšen dan ljubi), kolesarim, hodim v hribe, pozimi pa aerobika, zumba…
4. tudi moje prijateljice so večinoma še zelo aktivne
5. če ti do zdaj še ni nihče razložil o sklepanju iz enega primera na splošno, se pa zdaj nekoliko pozanimaj o tem (kar se tašče tiče)[/quote]

Hvala ti, sem se že bala, da ne bo prav nobena reagirala! Ampak resno “ta mlade”, a ve res mislite, da so ženske po 50em samo za v kuhinjo in na kavč? Ne vem s kakšnimi imate ve opravka, ampak čisto nobena od mojih kolegic ni v zgornji kategoriji, niti tako ne razmišlja. Vse se še kako zavedamo pomena gibanja in zdrave prehrane. Saj občasno grešimo, ampak kdo pa ne 😉 Vse smo okoli menopavze pridobile kak kilogram, ampak se tudi trudimo da bi se ga znebile.

Morda še nasvet avtorici teme: za darilo sem dobila pametno zapestnico (štetje korakov, stopnic, utrip in take). Takrat se mi je zdela čisto brez veze, čez kak mesec pa sem jo le usposobila in zdaj jo nosim. Če ne drugo sem ugotovila, da dnevna gospodinjska opravila, na katere se ženske rade izgovarjamo, ne pomenijo v smislu gibanja čisto nič. Opozori me, če se zasedim, pa še polno drugih, čisto uporabnih funkcij ima. Morda pa bi tudi tebe vzpodbudila! Res pa je, da nima funkcije zapiranja hladilnika ;-). Tu pa žal pomaga le močna volja. Uživaj življenje!

temu se reče moč volje!

Jaz sem nekaj čez 40, celo življenje nekaj (cca. 10kg) viška kg, predvsem zato, ker res rada dobro jem. Sicer jem zelo zdravo in večino zelenjavo, ampak količinsko mnogo preveč. RAda jem tudi sladko in slano. Ko so se pred časom začele neke zdravstvene težave, sem se vzela v roke, globoko razmislila in se odločila za postenje 2 dni na teden, ostalo pa pustila točno tako, kot je vedno bilo. Kg so šli lepo dol, jaz pa imam še vedno povsem isti življenjski stil, le da zjutraj delam še na raztegovanju telesa – tibetanske vaje in nekaj osnovnih joga razteznih vaj.

želim pa povedat, da se takim ljudem kot smo mi, ki se ne znamo špartansko odreči raznoraznim dobrotam, vseeno kile lahko stabilizirajo s tem vmesnim postom, ki ne očisti samo telesa, ampak tudi duha, verjemi. Potrebuješ samo voljo za dva dni.

poskusi.

New Report

Close