Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Ali lahko tisti, ki ste živeli v Jugoslaviji poveste, kako je bilo zares?

Ali lahko tisti, ki ste živeli v Jugoslaviji poveste, kako je bilo zares?

Torej ne zanimajo me občutki, ampak dejstva.
Kakšne represailje so izvajali nad ljudmi?
Kaj se je zgodilo, če si naglas govoril čez oblast in Tita?
Ali si dobil službo, če nisi bil v partiji?
Ali je policija zelo tepla osumljence?
Kako je bilo v trgovinah, kaj si lahko kupil? Kaj si lahko kupil za povprečno plačo?
Ste lahko potovali v zahodno Evropo in ZDA? Ste sli lahko na počitnice v Grčijo?

ITD

Še to me zanima: Ste se sploh zavedali, da živite v diktaturi ali ste mislili, da je to normalno? Ste vedeli, kako živijo na zahodu v demokraciji?

Toliko bolnih osebkov in toliko nadzora s strani države in brezveznih birokratov, ni bilo še nikoli do zdaj.
Pa službo je dobil vsak, ki je želel delat.

nova
Uredništvo priporoča


Brez veze sprašuješ, je že bilo tisočkrat napisano. Bila je svoboda, ljudje smo živeli bistvo življenja z vrednotami, danes pa imaš na eni strani bolno norost, kjer ljudje ne vedo kaj bi sploh radi in ni nikjer meja, na drugi strani pa samo represijo na vsakem koraku.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................


Brez veze sprašuješ, je že bilo tisočkrat napisano. Bila je svoboda, ljudje smo živeli bistvo življenja z vrednotami, danes pa imaš na eni strani bolno norost, kjer ljudje ne vedo kaj bi sploh radi in ni nikjer meja, na drugi strani pa samo represijo na vsakem koraku.[/quote]

Svoboda? V Kakšnem smislu? Si smel na javnem mestu govoriti proti Titu? So mediji kritično poročali o delu vlade? Si lahko šel na počitnice v Grčijo? Si v trgovini lahko kupil Milka čokolado?

[/quote]

Zakaj lažeš, da ste hodili na dopust v tujino?


Brez veze sprašuješ, je že bilo tisočkrat napisano. Bila je svoboda, ljudje smo živeli bistvo življenja z vrednotami, danes pa imaš na eni strani bolno norost, kjer ljudje ne vedo kaj bi sploh radi in ni nikjer meja, na drugi strani pa samo represijo na vsakem koraku.[/quote]

Svoboda? V Kakšnem smislu? Si smel na javnem mestu govoriti proti Titu? So mediji kritično poročali o delu vlade? Si lahko šel na počitnice v Grčijo? Si v trgovini lahko kupil Milka čokolado?[/quote]
Si dober primer, na katerem lahko vodimo, da svobodno govorjenje čez mafijsko oblast ne prinese svobode, ampak še več zblojenosti. 🙂

Tale diktatura v Jugi ni bila niti približek Rusije, Kube ali Koreje.

Kaj nam danes pomaga nabor strank, volitve in vse ostalo, če nam diktaturi izvajata Bruselj in Merkelca?
Živimo samo v navidezni demokraciji, kjer sicer lahko prekolneš Cerarja in Janšo, pa ne greš v zapor, a mediji so kontrolirani, živimo v potrošniškem svetu, kjer je 20 različnih sokov na policah, privoščiti si pa ne moreš niti Budget jabolčnega soka, ipd.

Realnost je taka, da v prejšnjem sistemu je bilo nekaj slabo, nekaj dobro in tudi v tem sistemu je nekaj slabega in nekaj dobrega.
Najbolj žalostna realnost je pa ta, da si na podlagi lastne izkušnje nismo bili sposobni ustvariti državo po lastnih merilih in vzeti dobro iz sistema, v katerem smo živeli in vzeti dobro iz sistema, v katerega smo krenili z veliko upanja!

“vidimo”


Brez veze sprašuješ, je že bilo tisočkrat napisano. Bila je svoboda, ljudje smo živeli bistvo življenja z vrednotami, danes pa imaš na eni strani bolno norost, kjer ljudje ne vedo kaj bi sploh radi in ni nikjer meja, na drugi strani pa samo represijo na vsakem koraku.[/quote]

Res je, se strinjam.


Brez veze sprašuješ, je že bilo tisočkrat napisano. Bila je svoboda, ljudje smo živeli bistvo življenja z vrednotami, danes pa imaš na eni strani bolno norost, kjer ljudje ne vedo kaj bi sploh radi in ni nikjer meja, na drugi strani pa samo represijo na vsakem koraku.[/quote]

Svoboda? V Kakšnem smislu? Si smel na javnem mestu govoriti proti Titu? So mediji kritično poročali o delu vlade? Si lahko šel na počitnice v Grčijo? Si v trgovini lahko kupil Milka čokolado?[/quote]

Je Milka odraz svobode?
So trgovine s polnimi policami svoboda?
Če že delaš to primerjavo, je svoboda takrat, ko si vsak državljan lahko finančno privošči ne Milko, ampak vsaj Lindt čokolado!

[/quote]

Zakaj lažeš, da ste hodili na dopust v tujino?[/quote]

Zakaj sprašuješ, če kao vse veš?
Ja, mi smo hodili na dopust marsikam, ker so moji radi potovali.


Brez veze sprašuješ, je že bilo tisočkrat napisano. Bila je svoboda, ljudje smo živeli bistvo življenja z vrednotami, danes pa imaš na eni strani bolno norost, kjer ljudje ne vedo kaj bi sploh radi in ni nikjer meja, na drugi strani pa samo represijo na vsakem koraku.[/quote]

Svoboda? V Kakšnem smislu? Si smel na javnem mestu govoriti proti Titu? So mediji kritično poročali o delu vlade? Si lahko šel na počitnice v Grčijo? Si v trgovini lahko kupil Milka čokolado?[/quote]

Pa vi pa vaša pocukrana Milka. Ne, nisi je mogel, si pa zato lahko Gorenjko, pa Kraš, pa Zvečevo – vse so bile boljše od tega milkinega cukra. In zakaj bi hodil na počitnice v Grčijo, če so vse firme imele svoje kapacitete na Jadranu?

Ne morem razumeti, kako lahko govorite, da je bilo dobro v diktatorskem režimu, kjer so ljudi za malenkosti zapirali na Goli otok? Prosim razložite, res bi rad razumel. Je to morda nekaj podobnega kot žrtev nasilja, ki hvali svojega partnerja, ki jo pretepa? Ko ji nekdo reče, zakaj ostaja z njim ona odgovori Res je, da me tepe, ampak drugače je pa res v redu človek in ga imam rada in on mene. Je to to?

Jaz sem živela pred razpadom Jugoslavije. Cerkev je bila ločena, na skrivaj so pa hodili vsi v njo in bili vsi krščeni. Kar vidim, da je pravzaprav bilo dobro, ker ni bilo toliko žensk zavitih v rute kot danes. Zakoni so bili boljši, dandanes imaš 100 in 1 prepoved za vsaki drek. Štipendijo sem imela državno, danes je to že bolj kot ne redkost. Službo sem dobila, sicer so se že kazali malo problemi. V tistem času so začela propadati na veliko podjetja v Mb. Delavec je imel absolutno več zaščite kot danes. Po banane jaz nisem hodila, ker jih nimam preveč rada, so se pa normalno dobile v trgovinah. Po ajnkaufih so hodili k Debeli Beri v Avstrijo, na morje pa na Hrvaško. Podjetja so zaposlovala za nedoločen čas, imela so svoja stanovanja. Telefon je bil pridobitev na katero si lahko čakal par let.
Še bi lahko naštevala, po moje je bilo boljše. Direktorji so tudi takrat kradli, ampak so si naredili hiše in vikend, ne tako kot danes. Delavec je prav spodobno preživel, saj med direktorjem in čistilko ni bilo tako velike razlike v premoženju.
Jaz bi menjala za tiste čase. Odnosi so bili pristnejši, ljudje bolj prijazni. Seveda, saj so imeli službe, ki je zagotavljala človeku eksistenco. Pravzaprav pogrešam malo reda in takratnih zakonov.

Zakaj lažeš, da ste hodili na dopust v tujino?[/quote]

Zakaj sprašuješ, če kao vse veš?
Ja, mi smo hodili na dopust marsikam, ker so moji radi potovali.[/quote]

Pa so vam kar pustili? Je bil tvoj oče v partiji in je imel kake hude veze? Ali ni res, da so vse, ki so kaj preveč potovali po zahodni Evropi zelo preverjali in vohunili za njimi?

takrat smo bili mladi in je bilo lepo, dobra glasba, dobil si vse plošče, če si jih naročil seveda, bile so diskoteke, pijača, cigareti, tudi kaj več … za Titeja se sploh nismo sekirali

sedla sem na vlak in se vozila po Jugoslaviji vedno, ko se mi je zluštalo, pa mi noben ni nič naredil, tudi avtobusi so vozili nonstop v tujino, Trst je bil naš skoraj pri vsaki plači

Kaj ti pomaga, če si lahko kupiš Milko, če si pameti ne moreš. 🙂

Svoboda? V Kakšnem smislu? Si smel na javnem mestu govoriti proti Titu? So mediji kritično poročali o delu vlade? Si lahko šel na počitnice v Grčijo? Si v trgovini lahko kupil Milka čokolado?[/quote]

Pa vi pa vaša pocukrana Milka. Ne, nisi je mogel, si pa zato lahko Gorenjko, pa Kraš, pa Zvečevo – vse so bile boljše od tega milkinega cukra. In zakaj bi hodil na počitnice v Grčijo, če so vse firme imele svoje kapacitete na Jadranu?[/quote]

Ne gre za Milko, gre za možnost IZBIRE. Bo šlo?

Sem letnik 73. V OŠ smo pri tehniki morali znati razstaviti M48, v 1. letniku gimanzije smo imeli predmet Obramba. Po naših mejah si v takratnih časih ne bi znala predstavljati, da bi kdo hodil masovno, da bi prečkal državo. Goli otok pa je bil aktualen veliko prej kot v mojih letih. Moj ata je služil vojsko 2 leti.

Zakaj sprašuješ, če kao vse veš?
Ja, mi smo hodili na dopust marsikam, ker so moji radi potovali.[/quote]

Pa so vam kar pustili? Je bil tvoj oče v partiji in je imel kake hude veze? Ali ni res, da so vse, ki so kaj preveč potovali po zahodni Evropi zelo preverjali in vohunili za njimi?[/quote]

Tudi mi smo potovali.

Oče je bil obrtnik, nikoli ni bil v nobeni partiji, sem pa kot otrok videla večino Evrope.

Nekateri so pozabili slabe stvari, drugi dobre.

Režim v sami osnovi niti ni bil slab. Ja, bila je cenzura medijev. Na drugačen način, kot je dandanes, a vseeno ne vidim posebne razlike. Tomaž Terček je pa vedno bil in vedno bo zakon za TV Dnevnik.

In ja, s prehrambenimi izdelki ni bilo težav, bila pa je slabša izbira. Za določen znesek stvari si lahko prinesel iz Avstrije. Švercalo se je na polno. Nekateri z malo obmejno so lahko prinesli več.
Stanovanja od firme brez težav. Si pa zato moral opremo stanovanja naročiti leto vnaprej in zanjo vzeti gromozanski kredit. Spomnim se, kako smo sedežno tregali iz Bosne.

Na žalost par-nepar dni za bencin, tega se ne spomnim, ker takrat nismo imeli avta. Manj ljudi je imelo avto in več je bilo javnega prevoza. Skoraj vsi na šiht z avtobusom. Na morje na Hrvaško smo šli z vlakom. Spoznali na njem zanimive karakterje. Tudi bonov za hrano se ne spomnim.

Dokler si se držal pravil, se nisi izpostavljal ti nihče ni nič hotel in si lahko fino živel, na šihtu se nisi pretegnil, ker so bili vsi zaposleni in je bilo delavcev več, kot dela.
Koliko je kdo koga tepel pa ne vem. Se je slišalo, da policaji radi tepejo, ja. Pa slišalo se je tudi, da udba naokoli špijonira. Vem pa ne, če je res. Verjetno je.

Tudi k maši si brez težav šel, ampak če nisi bil v KP, si lahko kar pozabil na kakšen pomembnejši položaj. Bile so delovne sobote za državo, bilo pa jih je manj, kot je zdaj neplačanih nadur.

Nekaj je bilo boljše, nekaj slabše. Saj je logično, ne?

Imamo pa zdaj malo drugačne ječe – davke, razne druge nadzore, pa tudi svobode govora ne, ker se vsaka misel šteje za obrekovanje ali še kaj hujšega.
Če so prav trobili enopartijsko družbo, da so nas vodili kot ovce, je zdaj isto, le odtenki so drugačni.
Isto pa je zato, ker so lopovi isti 😉
Mladi pa, ali že naučeni vseh zadev od staršev, tako, da na mladih lopovščina stoji! ali pa so takšni, ki ne bodo znali ne delati in ne ustvarjati.
Mnogo slabega, kot so kraje, nespoštovanje zasebne lastnine in še mnogo tega se je sedaj podvojilo, potrojilo.
Potovanja so bila dosegljiva le bogatim (ja, že v socializmu so bili eni kar premožni), danes gremo lahko pač povsod, samo ni dovolj denarja.

Milko, za vzhodno-evropski trg pa kar imejte, je nočem, če moj € v Sloveniji ni vreden tolk kot od Dezenteriusa, ki je v dojčlandu! Tolk o svobodni trgovini in kvaliteti robe.

Večja izbira brez pameti in razuma, vodi le v golo potrošništvo, nažiranje, debelost in ostale bolezni.

Včasih si je hrana še zaslužila to ime. Zdaj imaš le plastificirano sadje, GSO, antibiotično meso, pesticidno zelenjavo…..A važno je, da je izbira. Tudi med zblojenimi provokatorji lahko dandanes bolj izbiramo, pa še to ne pomeni zvišanje kvalitete življenja. 🙂

New Report

Close