Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Nova zaposlitev in dopust

Default avatar

Aleksandra911

Pozdravljeni.

Imam vprašanje, ker sem v dilemi... Službo iščem že nekaj časa in do sedaj je bilo vedno brez uspeha... Ker sem že malo obupala, da bom službo našla in dobila ravno to poletje, sva s partnerjem rezervirala dopust, ki bi se naj pričel s 6.8. in trajal do 14.8.
No potem pa glej ga zlomka... dobim povabilo na razgovor in tudi službo. Služba je sicer za določen čas - 6 mesecev in se začne s 1.8.

Torej imam zdaj "problem"? Seveda si želim službe!! In seveda si želim tudi na morje, tudi partner je dolgo časa težil v službi, da je dobil dopust ravno na ta termin... sedaj pa ne vem kaj narediti... Na razgovoru seveda nisem omenjala, da imam rezerviran dopust, ker se zavedam, da se tega na razgovoru ne omenja!

Me pa zanima, ali je to sploh "normalno", da bi v bodoči službi omenila in vprašala kakšne so možnosti, da imam po prvem delovnem tednu že 1 teden dopusta? In na kakšen način to sploh vprašati, da si ne prislužim ogromne črne pike še preden bi začela z delom, ker bi v mojem primeru to seveda morala urediti pred prvim delovnim dnem...?

Za vsak nasvet bom vesela :)
Default avatar

teta fani

Pojdi prej na dopust. A zdej ti je pa en teden morja bolj pomemben kot služba. halooo. Partner ki ima že dlje časa se naj v službi zmeni za drug termin. Če je dober delavec in če imajo korektne odnose tu ne bi smelo biti problem.
Default avatar

Dabana

Malo čudno zgleda, če po enem tednu, ko si še v fazi uvajanja greš na dopust. Verjetno zato zaposljujejo ker rabijo,ne pa za rezervo... kako bi bilo tebi če bi bila ti ta tvoj delodajalec...ne vem no ....saj si bla dost dolgo doma, praviš......
Default avatar

cija

ljudje znajo tudi razumeti, da se dopusti planirajo vnaprej.
mi smo pred leti, ko smo dosti ljudi zaposlili julija, vsem omogočili, da so julija koristili 1 teden dni dopusta, če so tako želeli

zakon ti daje pravico do dopusta z dnem zaposlitve. pojdi do šefa in vprašaj, če je možno in povej, da imaš to rezervirano že dlje časa in da partner težko menja in bi izgubili depozit... med normalnimi ljudmi se da vse zmenit. v pol leta ti pripada vsaj 10 dni dopusta. nikogar ne bo konec, če jih boš 5 porabila v prvem mesecu.
Default avatar

mogoče tako

Glede na to, da je služba za 6 mesecev te verjetno res rabijo 1.8. Kaj te niso nič vprašali, kdaj bi delo lahko nastopila? Takšno vpr je obvezno. Pa gre to za kakšnega resnega delodajalca? Ljudje tudi menjajo službe ki jih že imajo, zato imajo odpovedni rok in nove službe ne morejo takoj nastopiti. Zdaj že je kar je, mogoče se lahko dogovoriš za nastop s 15.8. a ne tvegaj preveč. Bolje je, da fant izprosi drug termin in najdita novo destinacijo dopusta, če te, ki jo imata rezervirano, ne moreta prestaviti. Srečno v novi službi.
Default avatar

kvorr

Jaz zase vem, da bi prestavila/odpovedala, sploh dandanes, ko ponavadi vnaprej ne plačaš nič in lahko mirno skenslaš. Blazno zoprno bi mi bilo po enem tednu pičiti na dopust, sploh če bi bila to kakšna generična hrvaška Istra. Jap, kakšni načrti padejo v vodo, a če je partner pravi, razume.

Delam v podjetju, ki zadnje čase precej zaposljuje in letos smo imeli že tri takšne primerke, ki so že takoj v štartu boječe prosili za dopust. Vsi smo blazno razumevajoči, a mislimo si pa svoje. Sploh ker so to večinoma cca. 25 letniki brez otrok, ki bi z malo truda lahko poiskali kakšno alternativo kasneje.
Default avatar

Bbr

Jaz bi vzela sluzbo vsekakor. Se bolje pa je ce bi se dalo dogovoriti da zacnes s 15. Vsekakor jaz ne bi sla po prihodu na delo potem na dopust...ali se zmenis za kasnejsi začetek ali pa sluzba brez dopusta...sama sem mal perfekcionista in ko se odlocim za nekaj se tistemu posvetim...
Default avatar

Ena bralka

Pa saj ti dopust na začetku niti ne pripada, a ni tako? Šele po enem mesecu zaposlitve ti pripadata dan ali 2.
Default avatar

windy

Meni bi bilo to zelo čudno, prideš, pa takoj na dopust, bi precej ozgubila v mojih očeh.
Ne vem, za kakšno delovno mesto gre. Vendar če gre za zamenjavo in te mora nekdo vpeljat, še posebej, če traja to mesec, dva, se moraš tudi zavedati, da ljudje to planirajo v naprej, ter si rezervirajo čas. Kaj če so drugi prilagodili svoje dopuste in računajo nate?
Mi, ko damo razpis, se tudi pripravimo na novega sodelavca in ne objavimo kar nekega datuma brezveze, češ, saj bo ko bo!
No, morda je v kakšnem javnem sektorju to drugače, pa še tam dvomim, da bi bili ravno veseli.
Default avatar

zdr-1

Bbr je napisal/a:
Jaz bi vzela sluzbo vsekakor. Se bolje pa je ce bi se dalo dogovoriti da zacnes s 15. Vsekakor jaz ne bi sla po prihodu na delo potem na dopust...ali se zmenis za kasnejsi začetek ali pa sluzba brez dopusta...sama sem mal perfekcionista in ko se odlocim za nekaj se tistemu posvetim...
ves dopust ti pripada z dnevom, ko začneš s službo

in če firma planira zaposlitev v dopustnem času, menda lahko tudi razmislijo o tem, da imajo ljudje v tem času planirane dopuste in plačane rezervacije. če je to tak problem, bi pa zaposlili septembra.
tiste 4 dni dopusta res ne bi smelo nikogar bolet.
Default avatar

jaz tako

Po 4 letih doma, sem dobila službo. Sicer mi pravijo, naj si vzamem med počitnicami kak teden fraj za morje, ampak po pravici povedano si ne upam. Dogovorila sem se za kak dan ali dva kombiniran s praznikom oz vikendom, zato, da vsaj otroka vidita morje za par dni.
Mož bo pa 2 tedna sam doma počitnikoval - no z otrokoma.
Default avatar

Bbr

zdr-1 je napisal/a:
Bbr je napisal/a:
ves dopust ti pripada z dnevom, ko začneš s službo

in če firma planira zaposlitev v dopustnem času, menda lahko tudi razmislijo o tem, da imajo ljudje v tem času planirane dopuste in plačane rezervacije. če je to tak problem, bi pa zaposlili septembra.
tiste 4 dni dopusta res ne bi smelo nikogar bolet.
se strinjam...
Default avatar

crna_vrtnica

Ko sem se zaposlila - sicer prva zaposlitev in sicer spomladi - mislim da aprila (prej sem delala tam kot študentka isto delo in tudi nisem imela nič "dopusta" oz. prosto), sem poleti prosila za 5 dni dopusta. Vseeno mi je bilo kdaj samo da bi bila malo prosta, da bi šla na morje.. Odgovor direktorja je bil "nismo se tako zmenili" in tako je veljalo. Prvi dopust sem dobila po letu in pol zaposlitve brez dneva prosto. Sicer mi je dopust pripadal a so mi potem zaposleni povedali, da je kao prve pol leta "prepovedano" vzeti dopust, ne glede na to, da sem delala prej tam isto delo kot študentka.
K sreči nisem več pri tistem delodajalcu.
*** lupus pilum mutat, non mentem ***
** malus omnia in malum verit **
Default avatar

jaz bi tko

A so sploh že rekli, da te vzamejo, ali je vse še pri razgovoru?
Če ti potrdijo zaposlitev, bi jaz najprej poskusila prestavit dopust. Če to na noben način ne bi bilo možno, bi novemu delodajalcu odkrito povedala, kako in kaj in če je kaka možnost za tistih 5 dni dopusta. Če ti rečejo ne, pol se pa odločiš, ali ti je bolj pomembna služba ali dopust.
Default avatar

Zartrose

Je bilo tako, da sem službo dobila poleti. Dopusta nisem imela, niti nisem zanj prosila, saj sem pred nastopom službe imela dovolj časa za na offff.

A imaš ti že vplačan dopust? Je tu problem?
Mogoče lahko partner prestavi s kom v službi, pa gresta zadnji teden julija?
In če imata vplačano, mogoče tudi v tem primeru(saj zaposlitev po dolgi brezposelnosti je izredno stanje) upoštevajo, da se povrne, razen tistih stroškov, ki so jih s vsem tem naredili.
No, ne vem, najbolje bo, da oba povprašata.
Jaz zase vem, da ne bi služb tvegala zaradi dopusta, sploh po dolgotrajnejši zaposlitvi.
No upam, da bosta rešila situacijo v najboljšo korist vseh vpletenih.
Default avatar

ombia

Imaš se več kot 3 tedne, da se odpravita nekam na oddih. Partner naj pojasni v službi, da si končno dobila delo in prosi za kak dan dopusta prej. Včasih se pač zgodijo take nepredvidene okoliščine, zato se dajo.tudi rezervacije skenslati. Bosta letos pač pogoltnila tole. Pri službi za določen čas bi jaz odpovedala morje, da si ne zaprem vrat za naprej. En teden morja mi ne pomeni toliko. Ti pa se odloči sama, ker najbolje veš, kaj je zate pomembnejše.
Default avatar

Bbr

Jaz se strinjam, da vsekakor je bolje prestaviti dopust, ker sluzba je le sluzba...strinjam se pa tudi z ono zgoraj, da bi odgovoren delodajalec, ki zaposljuje srefi poletja moeal biti pripravljen oz. bi moral predviditi tudi take okoliscine, ker ce gledamo smo zdaj takorekoc sredi meseca in se razgovora ni izvedel z izbiro, zacetek pa pricakuje ze z zacetkom naslednjega...to je opravljanje dela v zadnjem hipu in tik pred zdajci, zadnjo minuto takorekoc...kar kaze tudi nek vidik neorganiziranosti delodajalca takega, ki to pocne...cetudi clovek nima zaposlitve recimo lahko ina pa hipoteticno kaksne druge obveznosti in normalen delodajalec to predvidi in da normalen cas za zacetek dela...in ne na vrat na nos takoj cez noc... v tvojem primeru bi blo logicno vsaj s 16.8. takoj po prazniku, saj glede na datum ki je ze sedaj pa sele razgovore izvaja. Potem je pa se tukaj zdravniski, ki ga moras opraviti... recimo, kaj pa ce ne bi slo za dopust, kaj pa ce bi imela otroka in bi si morala varstvo najt...cez noc to ne gre... ti lahko pa jaz povem izkusnjo, kjer so me takole zaposlili v bistvu naslednji teden po razgovoru -se je izkazala kasneje tocno ta neorganiziranost, kjer sta zenski vedno vse poceli zadnji cas in to tako slampasto, da pri oddaji projektov sta dokumentacijo posiljali naknadno, ker sta se zvecer pred oddajo spomnili, da jima manjka...in to sefica...tudi moja pogodba je bila pripravljena kasneje in se tisto napol napacna...tako da tak odnos delodajalca v dolocenih primerih lahko tudi kak vec o firmi pove... ni nujno, da je tako pri vseh, ampak vsaj v mohem preteklem primeru se je to izkazalo kot ustaljen nacin dela vse zadnjo minuto in neorganizirano...
Default avatar

Aleksandra911

Najprej najlepša hvala za vse odgovore in mnenja :)

Naj povem, da sem službo dobila (ni ostalo le bi razgovoru, kot je nekdo napisal). Seveda sva pretehtala vse možnosti. Gre se za to, da partner ne more menjati, ker je v to majhno firmo (zaposlenih je skupaj 5) prišel zadnji, torej je imel zadnji možnost izbire dopusta, sedaj pa menjati ne more, ker imajo že vsi prav tako rezerviran dopust...

Ne gre se za to, da bi jaz izbirala med službo in dopustom, želela sem samo mnenja, še pogled iz vaše strani, kako to izgleda, če lepo, korektno vprašam delodajalca, če lahko računam na dopust ali rajši odpovem. Seveda pa mi je služba pomembnejša od "tistega enotedenskega dopusta"...

Sem danes poklicala, lepo razložila kako in kaj, in je moj nadomestni nadrejeni (ker je glavna nadrejena na dopustu) vse tako lepo sprejel, da sem bila prav začudena... Je rekel, da če bi bila razpisana pri njemu bi mi dopust seveda odobril, ker za razliko od nekaterih razume takšne situacije.. No potem pa se je pozanimal pri moji glavni nadrejeni, če je kakšna možnost... Ta pa se s tem ni strinjala...

V redu.. sem sprejela.. ker mi je služba pomembnejša od dopusta!! Želela sem se le prepričati in po malem upala, da bom lahko vmes skočila na morje :) Dobro, da imava možnost povrnitve akontacije in s tem ni problema...

Sem pa vesela, da še dandanes obstajajo takšni ljudje, ki to razumejo, ker je le čas dopustov ja.. Aja pa nisem bila mišljena kot menjava, ampak neke vrste uvajanje za novo delovno silo :)

Hvala vsem za čas in odgovore :)
Default avatar

Filikda

Bbr je napisal/a:
Jaz se strinjam, da vsekakor je bolje prestaviti dopust, ker sluzba je le sluzba...strinjam se pa tudi z ono zgoraj, da bi odgovoren delodajalec, ki zaposljuje srefi poletja moeal biti pripravljen oz. bi moral predviditi tudi take okoliscine, ker ce gledamo smo zdaj takorekoc sredi meseca in se razgovora ni izvedel z izbiro, zacetek pa pricakuje ze z zacetkom naslednjega...to je opravljanje dela v zadnjem hipu in tik pred zdajci, zadnjo minuto takorekoc...kar kaze tudi nek vidik neorganiziranosti delodajalca takega, ki to pocne...cetudi clovek nima zaposlitve recimo lahko ina pa hipoteticno kaksne druge obveznosti in normalen delodajalec to predvidi in da normalen cas za zacetek dela...in ne na vrat na nos takoj cez noc... v tvojem primeru bi blo logicno vsaj s 16.8. takoj po prazniku, saj glede na datum ki je ze sedaj pa sele razgovore izvaja. Potem je pa se tukaj zdravniski, ki ga moras opraviti... recimo, kaj pa ce ne bi slo za dopust, kaj pa ce bi imela otroka in bi si morala varstvo najt...cez noc to ne gre... ti lahko pa jaz povem izkusnjo, kjer so me takole zaposlili v bistvu naslednji teden po razgovoru -se je izkazala kasneje tocno ta neorganiziranost, kjer sta zenski vedno vse poceli zadnji cas in to tako slampasto, da pri oddaji projektov sta dokumentacijo posiljali naknadno, ker sta se zvecer pred oddajo spomnili, da jima manjka...in to sefica...tudi moja pogodba je bila pripravljena kasneje in se tisto napol napacna...tako da tak odnos delodajalca v dolocenih primerih lahko tudi kak vec o firmi pove... ni nujno, da je tako pri vseh, ampak vsaj v mohem preteklem primeru se je to izkazalo kot ustaljen nacin dela vse zadnjo minuto in neorganizirano...
Kakšne nakladancije so pa to? Odgovoren delodajalec išče takrat, ko rabi, pa če je to 1.8.2016, je to pač 1.8.2016.
Niti ne veš, zakaj išče! Novo delovno mesto? Morda hitro nadomeščanje bolniške? Morda......
In odgovoren delodajalec si želi odgovornega delavca, ki ne bo takoj po parih dneh šel na dopust ali pa bo kandidat na to opozoril že na samem razgovoru! Delodajalec se pač ne bo ukvarjal s tem ali je kandidat že bil na dopustu v stari firmi, ali je bil brezposeln. Konec koncev se dostikrat zgodi, da nekdo že v stari firmi pokuri ves dopust.
Ko mi razpisujemo delovno mesto, ki je moje področje, uvajanje pa traja vsaj dva meseca za osnove, takrat se pričakuje od kandidata, da ne bo hodil na dopust, tudi avgusta ne. Ker si tudi jaz potem takrat ravno zaradi mentorstva ne planiram dopusta. Zato tudi od kandidata pričakujem, da se bo potrudil, da bo čimprej začel s samostojnim delom, ne pa da si bom jaz vse splanirala, potem bom pa čakala, da se bo blagovolil prikazati!
Default avatar

le tako bi jaz

Jaz bi vsekakor šla v službo , dopust pa prej....imaš še skoraj mesec časa....pojdita prej na dopust...

če te ima partner rad, bo to naredil, če ne skenslaj