Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Krvni tlak previsok

Krvni tlak previsok

Spoštovani
Že dve leti se zdravim proti visokemu krvnemu tlaku.
Pred zdravljenjem je bil moj pritisk 160/100. Dobila sem prvo tablete piramil 5mg, Ker se spodnji krvni tlak ni znižal zjutraj pod 95 sem dobila dodatno zvečer še tablete lacipil 5mg. Tudi potem se mi spodnji krvni tlak zjutraj ni znižal pod 90. Zgornji tlak je bil okrog 120-130.
Nato mi je zdravnik zamenjal tablete in sem jemala prenesso 4 mg zjutraj in lacipil 5mg zvečer.
Tudi po jemanju teh zdravil mi spodnji pritisk zjutraj še vedno ni bil zmanjšan dovolj, gibal se je od 125/88 do 130/95. Sedaj mi je zdravnik predpisal jemanje prenesse zjutraj 2 mg, zvečer pa 2 mg prenesse in 5 mg lacipil, da bi zjutraj znižal spodnji pritisk. To kombinacijo jemljem že tri tedne , krvni pritisk zjutraj pa je še vedno med 124/85-90 in tudi do 130/95.
Prosim za vaš nasvet.

Čestitam vam za prizadevanje za ureditev normalne višine krvnega tlaka. V zadnjih letih zelo podpiramo zdravljenje previsokega krvnega tlaka (previsokega zgornjega ali spodnjega tlaka ali obeh), z jemanjem dveh zravil iz dveh kemijsko drugačnih sestavin. Ste na pravi poti, vendar so pri vas odmerki prenizki. Zato lahko brez skrbi nekoliko povečate odmerke enega ali drugega zdravila oziroma obeh. Lahko se izognete jemanju “preveč zdravil” tako, da vam zdravnik predpiše zdravila, ki vsebujejo 2 ali celo 3 različna zdravila. Pričakujem, da bi bila pri vas taka sprememba zelo uspešna. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
Po kontroli sem namesto jemanja zdravil za visok pritisk Prennese 4mg zjutraj in Lacipila zvečer sem dobila zdravilo Amlessa 4mg/10 zjutraj, da ne bi jemala dvakrat na dan. To zdravilo mi je povzročilo po 14 dnevnem jemanju močno otekanje gležnjev. Sedaj sem spet na stari terapiji 4 mg Prenessa zjutraj in Lacipil 5 mg zvečer. Po nekaj dnevih je oteklina nog popolnoma izginila. Zdravnica je dejala, da pač ne prenesem kombinacije Amlesse.
Zaenkrat je krvni tlak normalen, vendar moram spet jemati zdravilo zjutraj in zvečer. Ali so v Amlessi enake sestavine kot v Prenessi in Lacipilu ?

Lepo pozdravljeni!

nova
Uredništvo priporoča

Vsebina vašega dopisa je zelo zanimiva. Ko jemljete zdravili Prenessa (perindopril) in Lacipil (lacidipin) vam gležnji ne zatekajo. Če pa jemljete zdravilo Amlessa (kombinacija perindoprila in amlodipina) vam noge zatekajo.
Zdravnica vam je želela poenostaviti zdravljenje hipertenzije tako, da bi jemala zdravilo samo en krat na dan. Odločila se je, da ostane pri enakih zdravilih (perindopril in amlodipin). Kljub temu, da sta zdravili lacidipin in amlodipin kemijsko v isti skupini zdravil, očitno se nekoliko razlikujeta po vplivu na nastop zatekanja nog.
Sklep: ostanite pri jemanju Prenessa in Lacipil ali poizkusite kombinirano zdravilo, ki ne vsebuje amlodipina

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close