Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sestra je zbolela za HIV; kaj naj naredim?

Sestra je zbolela za HIV; kaj naj naredim?

Udarilo je kot strela z jasnega, sestra oznanila da ima HIV. Saj nam je vsem hudo, kako nam ne bi bilo, a jaz ne vem kaj naj naredim? Nočem se okužit tudi sama, skrbi me tudi za triletno hčerko, saj živimo v isti hiši. Resno razmišljam da bi se odselila stran in ji prepovedala obiske … nočem tega, a nočem tvegati. S tem se ne znam spopasti, niti si ne znam predstavljat da bi živela skupaj HIV pozitivno osebo … kaj naj?

Ima kdo koga takega doma, kako se spopadate s tem? Kaj naredite? Se je kdo že okužil na tak način?


Nimam nobenih izkušenj s tem, bi se pa poskušal čimbolj seznaniti z tveganjem. Če bi se dalo bi ji stal ob strani, ampak otrok je vseeno na prvem mestu. Srečno.

Tukaj so napisana tveganja za okužbo s HIV pri (so)uporabi igel in spolnih odnosih, ki so izredno majhna. Predvidevam, da tvoja 3-letna hčerka kaj takega s svojo teto ne bo počela in ima tako še neprimerno manjše možnosti za okužbo.
http://www.drustvo-bpnb.si/index.php/nalezljive-bolezni/302-tveganje-za-prenos-hiv-okube

nova
Uredništvo priporoča

Daj se najprej pozanimati o bolezni pri strokovnjakih. HIV se kar tako ne da staknit, so pa določena tveganja o katerih se je potebno pozanimat. Tako boste lažje živeli vsi. Da pa zaradi tega ne želiš živeti s človekom, lastno sestro, pa žal meni ni dojemljivo. Sestra mi toliko pomeni, kot otrok. Ne paničari. Če sestra živi tvegano življenje (narkomanka), potem bo potrebno zavzeti strožja stališča do njenega načina življenja. vsekakor pomagati s prvim korakom. Dandanes se da HIV precej dobro zdraviti in usoda hiv pozitivnih ni tako črna, kot je bila desetletja nazaj. Najhuje, kar lahko naredite je, da jo socialno osamite. Objemate jo lahko, držite za roke… Pokažite do nje sočutje… Neznanje povzroča strah, zato najprej na izobraževanje.

HIV se širi s pogledom, torej če vas je sestra že pogledala v oči potem je prepozno, vsi ste že okuženi. Zato pa tudi zbolevajo geji in narkomani, ti so najbolj gledajo v oči.

Prašičja gripa, ptičja gripa, nore krave, pardon ljudje, hiv, ebola, zika… to so same farmacevtske buče!

Moja teta je 20 let živela s svojo hčerko, zetom ter dvema vnukinjama. NIHČE se ni okužil.

Verjamem, da te skrbi, ampak kot so napisali že drugi, ni tako hudo, kot ti misliš. Predvsem svetujem odkrit pogovor med vsemi člani gospodinjstva, razloži ji, česa te je strah. Mogoče skupni obisk pri zdravniku, ki vam bo najlaže pojasnil vse zadeve, česa se ne rabite bati, kje morate biti previdni in tako naprej. Glede na to, da je ‘ajej’ omenila, da ima izkušnje s tem, se mogoče lahko povežeš z njo privat in vprašaš, kar te zanima. Ne beži stran od doma in od sestre, prepričana sem, da je to le prvi šok, ko bo mimo, ji boš lahko stala ob strani.

Priblizno te razumem. Imam toliko statega sina,njegov stric pa ima hepatotis…je bivsi odvisnik..recimo :-(. Lepo sem mi povedala da me skrbi za sinovo zdravje in sam pazi da ne pride do neprimernih stikov. Veliko se igrata skupaj..se pa ne poljubljata,…. imej sestro se bolj rada kot do sedaj,saj to potrebuje,a obenem ji jasno povej da ti je otrok na prvem mestu in da naj ima to vedno v mislih. Hiv ni tako prenosljiv kot npr prehlad tako da pomoje prepoved stikov ni nujna ce je sestra “zaupanja vredna”. Verjamem da tudi njej ni lahko… kot so rekli drugi..pozanumaj se kje vse toci nevarnost in deluj v skladu s tem.

Vprašanje je tako trapasto in neosnovanih predsodkov polno, ter tako zelo kaže na čudne družinske odnose, da sem hotel napisati nekaj takega:

… po drugi strani pa… se ne bi preden vsi skupaj zganjate paniko in sestri zj**** življenje še bolj, raje pogovorili z zdravnikom ali infektologom in prebrali vsaj osnovne reči o HIV-u iz knjižnice?

Odseli se in to čim prej, takoj!
Pri tvojih letih bi človek moral biti samostojen, ne pa v Mama hotelu!

Mislim,da bi bilo z sestrine strani dokaj odgovorna,če se sama odseli.Otrok ti naj bo na prvem mestu.

Malo se umirite vsi skupaj.

Ob jemanju ustreznih zdravil ni prav nobene možnosti, da se ljudje okužijo ob običajnih stikih. Ustrezno zdravljena oseba (jemanje namenskih zdravil) lahko živi dokaj normalno življenje in ima običajne stike z ljudmi ter z njimi sobiva brez kakršnekoli nevarnosti.

HIV se ne prenasa z dotiki, pri katerih ni stika s sluznico – lahko pijes iz istega kozarca, uporabljas isti pribor, preprijemas kljuke, se objemas, sedis zraven, se drzis za roke, normalno ji lahko das poljub za rojstni dan, spis v isti postelji, ne prenasa se kapljicno (dihanje, kasljanje, kihanje), ker VIRUS HIV NE PREZIVI IZVENTELESNE TEMPERATURE.
Okuzeni, ce nimata oba kaksne sveze rane, lahko tudi previje otroka ali mu z roko daje hrano v usta.

Na infekcijski pa z veseljem VSE razlozijo, ce te zanima kaj vec.

Sicer mislim, da gre za provokacijo, ker toliko neznanja (iz cesar strah pravzaprav izvira), kot si ga pokazala, je pa v 21. stoletju ze kar sramota. Sploh glede na to, na (ocitno) uporabljas internet…

Če ne boste seksale med sabo bo vse OK. Ali se z isto iglo fiksale.

V katerem zakotju Slovenije in stoletju živiš? Večina nas živi v 21. stoletju, literature je kolikor hočeš na to temo in tam lahko vse zveš.

In je udarilo. Ljudje mislijo, da lahko neodgovorno sexajo, brez kondoma, z veliko različnimi partnerji, nikoli ne delajo testa in nikoli ne zahtevajo, daga drugi delajo . ŠIT NO.
Je ona že obvestila vse svoje spolne partnerje? Se zavedaš, da je lahko še veliko okuženih preko nje?
Pri otroku je pa treba pazit, da ne pride njena kri v otrokovo rano. pa da ne je z njenega krožnika, ne pije z njenega kozarca, se ne briše v njeno brisačo.. pač vseeno previdni ukrepi. predvsem se pa lahko okuži s prenosom krvi, tako da naj sestra nikoli ne oskrbuje otrokove morebitne rane.

O moj bog kaj usi tako paniko glede hiva sploh nc tazga ni js ga mam tud pa usi normaln z mano zivijo tko da nc strasnega edin ce te sestra nategne tiskat se boj da bos dobila hiv drgac pa ne .. lp..

Hiv se ne prenaša z normalnimi socialnimi stiki. Prenaša se s krvjo in telesnimi izločki. Pa še v slini ga je koncentracija tako majhna, da je izredno majhna možnost, da bi se preneslo s slino. Bi se pa morala dva človeka res intenzivno zalizovati in pri tem imeti oba ranjeno ustno sluznico, da bi se mogoče preneslo. Če te med pogovorom naključno pljune, se ne moreš okužiti. Če te poljubi na lice, se ne moreš okužiti. Celo če ima spolne odnose z nekom, ni nujno, da se bo ta okužil. Če bo imel rano na spolnem udu, potem mogoče. Najpogostejši so prenosi pri homoseksualnih moških, ali pri ženskah ki prakticirajo analni seks, ali pa zelo divji sadistični seks. To pa zato, ker pri takem seksu praviloma pride do poškodb sluznice in potem pride okužena sperma v kri. Do okužb pride tudi pri delitvi narkomanskih igel, pa še to zaradi posebnega postopka, ki ga uporabljajo narkomani. Imela sem možnost enkrat videti ta postopek in sem skoraj bruhala. Ena punca se je vpričo mene fiksala. Najprej si je injekcijo z raztopino droge zapičila v žilo, nato pa je v injekcijo posrkala nekaj svoje krvi. Ta njena kri se je tako premešala z drogo, ki jo je imela v injekciji. Šele nato si je vso to mešanico vbrizgala v žilo. Ko sem jo vprašala, zakaj je tako naredila, mi je razložila. Tako ugotovijo, ali so sploh zadeli žilo, ker če zadenejo samo mišico, kri ne priteče. In če zadenejo samo mišico, bodo dobili modrico, pa še droga bo manj prijela. Point je v tem, da si nekateri narkomani delijo isto iglo in se zmenijo, da si vsak vbrizga en del doze. Tako vsi naslednji dobijo vase tudi kri svojih predhodnikov. V krvi pa je koncentracija virusa zelo velika, sploh v sveži krvi prvih nekaj minut. Za lase privlečene so tudi domneve, da bi se lahko nekdo okužil, ker se je zbodel z odvrženo iglo v parku. Na tej igli je morda le posušen ostanek krvi, na katerem je virus hiv že zdavnaj mrtev. Izven telesa lahko preživi le nekaj minut. Od take igle bi se lahko okužil kvečjemu s kako bakterijo.
Oprostite mi za to nazorno, nagnusno razlago. A hočem vam le povedati, da bodite brez skrbi, da se od sestre z normalnimi stiki ne boste okužili. Imejte jo radi in ji stojte ob strani, saj ji je gotovo grozno zaradi diagnoze in v tem trenutku rabi veliko moralne podpore, da si bo lahko poiskala ustrezno zdravljenje.

Najprej in predvsem to je pomembno, da sestra prejme in redno jemlje zdravila. Ce se gre recimo po pol leta testirat in je virusa v krvi premalo za detekcijo (neg.test), potem ne more okuzit nikogar, cetudi bi prislo do nezascitenih spolnih odnosev, mesanja krvi itd.

Drugo pa je to, da je hiv, kolikor je nevaren, tudi izredno tezko prenosljiv sam po sebi. Nase dendriticne celice ali pa makrofagi, ki vzorcijo antigene na povrsini sluznic, prevzamejo hiv vase ali ga celo prenesejo na lastni povrsini do limfnih vozljev, kjer se zgodi zgodba po dveh scenarijih…lahko pride do hudega prenosa virusa med dendr.celicami in t limfociti, zato ker ga dendr.celice med antigen samplingom v lastni notranjosti niso uspele razgraditi in se je vrinil v dna zapis dendr.celic (isto lahko pri makrofagih) od koder se potem stalno sprosca. Ko pride do tarcnih celic, ki imajo CD4 in ccr5 koreceptor (T pomagalke), jih okuzi, te pa potem konstantno proizvajajo virus. Do unicenja imunskega sistema pride zaradi samega virusa in zaradi hudega vnetja, v katerem citotoksicni limfociti pobijejo pomagalke. Zato je kljucno, da gre clovek cimprej na terapijo.

Kar se pa tice zivljenjske dobe hiv pozitivnih…enaka je, saj so zdravila tako ucinkovita. Jih je pa potrebno redno jemati in spremljati, ali hiv mutira-lahko postane odporen na doloceno zdravilo. Tedaj se ga zamena z drugim.

Ti, ki zganjas tako paniko, pa se malo zamisli, kako bi se pocutila sestra, ce bi se zaradi tega odselila. Se mi zdi, da je najhuje za hiv pozitivnega to, da ga stigmatiziras! To so se vedno ljudje.

O nebulozah o prenosu z brisacami, priborom in skodelicami pa nima smisla zgubljati besed. Hiv ni prehladni virus…

res ne razumete, da je ženska samo zaskrbljena, kot so bili v 80 zaskrbljeni celo zdravstveni delavci. Povsem brez razloga. Ono je strah. To je problem. Ker je žensko strah, bi se odselila, da se hči ne bi okužila. Toda otrok ni ogrožen. Ogrožena je samo mati od otroka in ne za HIV ampak za strah.
PS: HIV lahko prinese tudi mož, ki je varal. Tako, da doma nisi nič bolj ogrožena kot drugje.


Vse si pomešala.In pitje iz kozarca in krožnik.S kje si pa ti.Kako boš pa preprečila,če mož kje dobi ,ko te vara?Ajde eni nimate pojma.Aids se ne dobi od enega seksa.Moraš seksat večkrat z okuženim pa še takrat je to redko.Edino preko krvi se lahko prenese takoj.Poljubi,pitje iz istega kozarca in podobno ,mislijo samo tisti ,ki nimajo pojma.

Zelo težko se nekdo okuži ,ki seksa tako,da ne spusti sperme v njo.Če se zadrži potem je možnost skoraj nična.

Fak kako je avtorica neumna. Živimo v letu 2016 a ona misli, da se HIV prenaša s pogledom/po zraku… LOL

Ja, zdaj je, kar je. Vsi ste okuženi. Najbolje, da se kar sama v zemljo zakoplješ.

New Report

Close