Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sivka v loncu mi skoraj vsaka začne pešat

Sivka v loncu mi skoraj vsaka začne pešat

Ne vem kaj se to dogaja. V roku enega meseca sem kupila :
– 3 lonce sivke v Hoferju, vse lepe in košate.
Po 14 dneh sta se mi dve začeli sušiti in izdihnili. Imam samo še eno.
– 3 majhne v Maximarketu. Ena mi še dela, dve že čisto oskubljeni.
– 2 mali v Lidlu, cvetovi namesto modro vijolični so zavito v rjavo luščino
– 2 lonca v Obiju, pri eni so se začeli kar kriviti stebla in vijolični cvetovi odpadajo
– 3 lonce v Mekurju (slo. proizvajalec) … no edino te se lepo držijo.

So pa vrsta Hidcote Blue. To naj bi bila trpežna vrsta.
Imam jih v loncu, zalivam jih enkrat na teden, so pa pred stanovanjem.
Popoldne je tukaj sonce.
Prosim naj me kdo razsvetli zakaj se mi to dogaja… v trgovini lepe ….doma začnejo po enem tednu pešat – nekatere.
Zakaj se stebla upognejo in vijolična “zrnca” odpadajo.
V zemljo jih žal ne morem posaditi, ker nimam vrta.
Sem prav nesrečna, pa tako rada bi negovala in imela sivko.

Imaš v zemlji kaj peska ali kamenčkov….ne zalivaj preveč.

NE ZALIVAJ. MAX ENKRAT MESEČNO

Si jih presadila? To je nujno storiti. Kar z zemljo v večji lonec in potem dodaš zemljo za cvetoče rože.
1x na teden zalivanje je malo premalo. Sedaj sicer ni grozne vročine, a 2x kar zalij.
Pred par tedni sem izvedela za “gnojilo”, ki pomaga cvetočim (tudi ostalim) rastlinam. Kvas raztopiš v vodi približno pol vrečke suhega kvasa na dober liter vode. Gnojiš v začetku 1- 2x na teden, kasnejje na cca 10-14 dni.

V lončkih so drugi pogoji, kot v naravi, v vrtu. Zalivaj, ne premočno, vsaj dvakrat na teden.

V lončkih so drugi pogoji, kot v naravi, v vrtu. Zalivaj, ne premočno, vsaj dvakrat na teden.[/quote]

Največji sivkin sovražnik je VODA. Zakaj misliš jo sadijo na Krasu po kamnjih, ker drugo tam ne uspeva. Sivka pač, braz zalivanja dolge tedne.

Poglej, če ni potrebno rastline presadit – običajno so ti kupljeni lončki že polni korenin in jim manjka zemlje.

Če je nisi presadila, je v tem problem.


Kupi umetne vrtnice, ki jih je lažje negovati.

Kupi sivke pri vrtnarju in naj ti jih tudi on posadi v tvoje posode (prinesi jih zraven). Opiši mu mesto, kje bodo stale in ti bo dal nasvet, kako jih zalivaj.

Presadi, pa ne v zemljo za ločnice, ker je prebogata za sivke in manj zalivaj!

http://www.vrtnarija-trajnice.si/index.php?page=3&skupina=5&podskupina=0&artikel=412

Če si zapravila že skoraj 50€ za 13 sadik, bi jih lahko ceneje (in verjetno bolj kvalitetno) dobila tule http://www.vrtnarija-trajnice.si/index.php?page=3&skupina=5&podskupina=0&artikel=412

Vijolična zrnca so še zaprti cvetki, ki odpadajo, ker sivka odmira, predvidevam, da so jim zgnile korenine.

Hvala, Barca.
Ja, iz te sivke iz Obija, na veliko odpadajo ta vijolična zrnca, samo primem jo, pa jih je polno na tleh.
Ta Obijeva sivka deluje, kot bi bila bila izsušena, čeprav je bila še 4 dni nazaj ok. Taka čist trda, čudna.
Tako rada, bi imela malo svojega “vrtička” , pa namesto, da bi uživala v vonju in negi, pa samo denar proč mečem in s strahom pogledujem, ali je s sivko spet kaj narobe… v glavnem se sekiram in imam “probleme” vsakič, ko grem mimo.
Sem izgubila voljo, da bi se sploh še ukvarjala s prečudovito rastlino. Očitno mi ni namenjeno to veselje.

Kot so že napisali je sivka zelo skromna rastlina. Zato potrebuje zelo dobro odcedno zemljo in pa malo vode. Zato, da ostane lepa jo pa moramo redno obrezovati.
Sklepam, da gre za kombinacijo slabe sadike in preveč vode. Pa še hudo preplačilo sadik 🙁
V zadnji rundi sem podtaknila par sto vejic in razen parih vse že zelo lepo rastejo. Torej za začetek nehajte zapravljati 😉 Če poznate koga, ki ima na vrtu sivko ga prosite za nekaj vejic in te dajte v dobro odcedno zemljo. Ker vsi preveč zalivamo res pazite na izbiro zemlje zato, da če je že preveč zalita voda res na hitro odteče. In potem si iz te svoje sivke vsako leto naredite svoje. Lepo negovana sivka zdrži nekje 10 let nakar skoraj vsaka postane grda (preveč olesenela) zato so nove mlade delamo sproti in pravočasno.
Če imate kdaj pot na obalo jo lahko pridete iskati tudi k meni.

Hvala, da si to napisala. Nisem vedela, da se jo tako /enostavno/ razmnožuje. V vrtu imam eno že precej olesenelo in dve od lanskega leta. Bom razmnožila.
Še eno vprašanje: kdaj je najbolje to storiti , kateri letni čas?

Hvala, da si to napisala. Nisem vedela, da se jo tako /enostavno/ razmnožuje. V vrtu imam eno že precej olesenelo in dve od lanskega leta. Bom razmnožila.
Še eno vprašanje: kdaj je najbolje to storiti , kateri letni čas?[/quote]

Jaz to delam jeseni, kjer so zime hude je primernejši mesec marec. Če imate sivko v loncih ne bo težav saj lahko lonec malo zaščitite.
Odrežite vejice z malo lanskega lesa, očistite listke, in v luknjo kamor daste malo zemlje za presajanje (jaz jo podtikam direkt na njive kjer potem raste in je ta del pomemben, za vas v lonec malo manj) in nato date vejico kar globoko v zemljo. Tako, da je pokrit lanksi in letošnji del. In to je to. To je vse 🙂 Sivka se res preprosto podtika zato je škoda tako drago plačevati sadike. Če je posajena dovolj zgodaj naredi par cvetkov že prvo leto, sicer pa naslednje.

Hvala, da si to napisala. Nisem vedela, da se jo tako /enostavno/ razmnožuje. V vrtu imam eno že precej olesenelo in dve od lanskega leta. Bom razmnožila.
Še eno vprašanje: kdaj je najbolje to storiti , kateri letni čas?[/quote]

Jaz to delam jeseni, kjer so zime hude je primernejši mesec marec. Če imate sivko v loncih ne bo težav saj lahko lonec malo zaščitite.
Odrežite vejice z malo lanskega lesa, očistite listke, in v luknjo kamor daste malo zemlje za presajanje (jaz jo podtikam direkt na njive kjer potem raste in je ta del pomemben, za vas v lonec malo manj) in nato date vejico kar globoko v zemljo. Tako, da je pokrit lanksi in letošnji del. In to je to. To je vse 🙂 Sivka se res preprosto podtika zato je škoda tako drago plačevati sadike. Če je posajena dovolj zgodaj naredi par cvetkov že prvo leto, sicer pa naslednje.[/quote]

jaz sem jo podtaknila aprila po šavrinkinih nasvetih tu gor in potrjujem, praktično vsi podtaknjenci so se prijeli 🙂
edino rastni substrat sem kupila, da sem namočila podtaknjence not, namesto zemlje za presajanje.

Hvala, da si to napisala. Nisem vedela, da se jo tako /enostavno/ razmnožuje. V vrtu imam eno že precej olesenelo in dve od lanskega leta. Bom razmnožila.
Še eno vprašanje: kdaj je najbolje to storiti , kateri letni čas?[/quote]

Jaz to delam jeseni, kjer so zime hude je primernejši mesec marec. Če imate sivko v loncih ne bo težav saj lahko lonec malo zaščitite.
Odrežite vejice z malo lanskega lesa, očistite listke, in v luknjo kamor daste malo zemlje za presajanje (jaz jo podtikam direkt na njive kjer potem raste in je ta del pomemben, za vas v lonec malo manj) in nato date vejico kar globoko v zemljo. Tako, da je pokrit lanksi in letošnji del. In to je to. To je vse 🙂 Sivka se res preprosto podtika zato je škoda tako drago plačevati sadike. Če je posajena dovolj zgodaj naredi par cvetkov že prvo leto, sicer pa naslednje.[/quote]

Podtakniti mislim direkt v vrt /tudi te 3 imam v vrtu/. Torej naslednje leto marca ? Smo osrednja Slovenija. Razmišljala sem, če bi to storila sept/okt, toliko da se pred zimo ukoreninijo?

O sem vesela, da rastejo.

Podtaknite jeseni v lonec pa če temperature preveč padejo lonec malo zaščitite. Čeprav niso tako občutljive kot včasih izgleda 🙂

Hvala. Torej v lonec za čez zimo, spomladi pa v vrt.

Ne razumem zakaj bi postala grda po 10. letih. Sivka je grm in ne roža in tako se tudi obnaša, sploh pa nikakor in nikoli ni primerna za v posodo.

Se strinjam, da o lepoti se ne debatira. Dodajam dve fotke pa naj vsak zase presodi 🙂

Jaz sem tudi kupila sivko v Sparu in se mi je v loncu posušila. Potem pa sem kupila v vrtnariji prezimno sivko za naše podnebje, jo posadila na vrt, na pomlad sem jo postrigla, sedaj že lepo cveti.Je krasna. Lahko je problem lonca, ker to ni najbolje za rastlino, ali pa je sivka,ki ne prezimi pri nas. Vsaj tako mi je vrtnarka rekla, da ne uspejo čez zimo vse vrste.

Se strinjam, da o lepoti se ne debatira. Dodajam dve fotke pa naj vsak zase presodi :)[/quote]

Prekrasno.
Zgornja (prva) slika je čudovita.
Točno tako “sliko” si jaz predstavljam, da bi jo imela kot svoj “vrtiček” in se ukvarjala z njo.
Mogoče se pa res naslednjič, ko se odpravim na primorsko ustavim pri vas.

Moja tasca ima posajeno sivko in ta gre samo v visino. Ima dolga stebla cca 30-40 cm, na vrhu pa cisto mali cvet. Zgleda grdo. Sivko je posadila pred 2 letoma. Mislim, da jo nikoli ne poreze.

New Report

Close