Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Predračun električarja in končni račun – je lahko tolikšna razlika?

Predračun električarja in končni račun – je lahko tolikšna razlika?

Doma smo v stari hiši obnovili celotno električno napeljavo. Poklical sem nekaj mojstrov, da so prišli pogledat in mi izstavit predračun.
Vzel sem najbolj ugodnega.
Ko pa je mojster postavil kable, je začel jamrati, da se je uštel pri ponudbi, predračunom. Predvidel je manj metrov kabla, kot jih je v resnici porabil in to kar 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več!!!
Kako je to mogoče? Ali gre za novo taktiko, kako bit čimbolj ugoden, da dobiš stranko in potem jo tako prineseš lepo okoli.

Zanima me, če je kje kakšen zakon, ki i preprečil tak nateg. Ali sem res dolžan plačat to razliko, ali se lahko sklicujem na predračun.

Ima kdo podobne izkušnje?

Če vam je izdal predračun, je napisal kaj vse bo naredil in za koliko denarja. Če je naredil več, kot je napisal v predračunu je logično, da vam je tudi več zaračunal. Največ pa ste si krivi sami, ker niste izdelali popis materiala in storitev, ter ta popis dali električarju, da bi na podlagi tega izdelal ponudbo. Enak popis bi lahko dali tudi drugim izvajalcem, ter ponudbe bi najbolj realno primerjali med seboj. Vi pa ste primerjali ponudbe, ki so bile narejene na osnovi ogleda in zaradi tega med seboj niso bile primerljive, saj je v takšnih ponudbah veliko nedorečenih stvari.

Najcenejši je vedno najdražji, ali pa te zajebe pri kvaliteti materiala, ali izvedbe!
Vse ostalo se ti samo zdi!

nova
Uredništvo priporoča

Glede popisa mi ni jasno. Lahko poveš malo več?
Mi smo samo povedali, da bi radi močnejšo varovalko in nove žice v zidu. Koliko metrov jih bo, se jaz ne spoznam. Torej? Če se ne razumem v elektriko, me lahko vsak strokovnjak tako prinese okoli?

Če se je vštel, pomeni samo, da je TOTALNO NESPOSOBEN IN NEIZKUŠEN. Jaz mu ne bi plačala več kot je napisal v predračunu.

A je v predračunu jasno pisalo, da se obračuna po dejansko porabljenem materialu?

Sicer se lahko račun in predračun razlikujete za največ 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}….

Dobro preglejte ponudbo in potem račun. Če je na ponudbi menjava X m kabla potem pa je porabil 2X m kabla potem je seveda račun drugačen. Ampak koliko m kabla so pa napisali drugi ponidniki?
Če pa je on izdal ponudbo ne vem v smislu:
menjava varovalk in kablov na objektu XY . Predračun izdan na podlagi videnega in izdelava na ključ potem pa je to to. Pa vas ne zanima koliko m je on porabil
Pač odvisno od ponudbe.
Seveda pa če je bila njegova ponudba najugodnejša, kaj ste med seboj primerjali: postavko po postavki ali samo končni iznesek?
Če ste primerjali samo končni znesek potem je to vasa napaka ki jo boste pač morali placate.

Jasno je , da gre za nateg oziroma lepše povedano, za zavajanje. Električar je namenoma izstavil tak predračun, da bo najcenejši. Nekdo zgoraj je napisal, da bi morala stranka sama narediti popis materiala itd. Halooo?! To naredi “mojster”, ko si ogleda objekt in mu stranka pove kaj želi. Če se zakalkuliral za 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, glej sorry, si je sam kriv. Razlika med predračunom in končnim računom je lahko nekaj procentov, več pa ne. In avtor, naj ti da original račun… pri takih šalabajzerjih je kvaliteta tudi vprašljiva… da ne bo potem težav, ko boš želel kaj reklamirat. Tudi mi smo, nedolgo nazaj, gradili… in moram povedat, da žal res redko naletiš na dobrega in poštenega mojstra.

Plačaj dogovorjeni znesek. Višji račun zavrni z utemeljitvijo, da si je objekt ogledal in izdal predračun. Vse imej pisno. Ne pusti se. To da se je zakalkuliral ni tvoj problem. Ti bi izbral nekoga drugega, če bi on takoj posal realno ceno. Ti si bil zaveden, ker je že v štartu vedel, da se mu računica ne bo izšla..po domače, hotel te je okoli prinesti, ker se je boril za posel.
Pobrskaj po netu, tvoj primer ni edini.

kdo bo zdaj kril njegovo napačno poslovno odločitev/oceno/ponudbo?

Absolutno ne krij tega! Lahko mu daš 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za zdraven kot znak dobre volje sicer pa v njegovo profesionalno delo/storitev spada tudi ustrezna kalkulacija/ocena in držanje po predračunu! Saj za to predračuni sploh so!! Če ne izgubijo ves smisel. Imam občutek, da je to njegova tehnika dela in to dela vsem..seveda je zato vedno najcenejši pol jih pa že kako prepriča za dodatek..


Tega ni bilo pričakovati od kalibra in mojstra kot si ti.


Električar bi te moral opozoriti, da bo strošek višji takoj ko to opazi. Če se vam to zdi previsoko, ga ustavite ali se dogovorite za vmesno pot. Če ni nič opozoril, ga ni boga, da dobi denar od mene, ker je to nateg. Ponavadi najvišjo in najnižjo ceno črtah in vmesne povabi, da zagovarjajo ceno, da sploh lahko primerjaš. Brez tega v bistvu ne veš kdo je najcenejši…

New Report

Close