Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek PREKARIAT – novi nevarni razred

PREKARIAT – novi nevarni razred

Nič dobrega se nam ne piše, če ne rešimo teh problemov. Članek je dolg, a koristen za razmislek.

http://www.inovelmedia.si/home/utd—denar-za-vse/objave-utd/prekariatnovinevarnirazredmaj2016

Prekariat – novi nevarni razred

Guy Standing

Levica prvič v zgodovini nima nobenega družbeno naprednega načrta. Pozabila je osnovno načelo. Vsako progresivno politično gibanje je bilo zgrajeno na jezi, potrebah in željah nastajajočega velikega razreda. Danes je ta razred prekariat. Doslej se je prekariat v Evropi ukvarjal predvsem s paradami EuroMayDay in ohlapno organiziranimi protesti. To pa se hitro spreminja, kar kažejo dogodki v Španiji in Grčiji, ki sledijo uporom pod vodstvom prekariata na Bližnjem vzhodu. Ne pozabimo, da so bile socialne države zgrajene le takrat, ko je delavski razred zahteval ustrezno politiko in institucije. Prekariat vztrajno opredeljuje svoje zahteve.

Prekariat je nastal iz liberalizacije, ki je podprla globalizacijo. Politiki bi morali biti previdni. To je novi nevarni razred, ki še ni tisto, kar bi Karl Marx opisal kot razred za sebe, ampak razred v nastajanju, ki je notranje razdeljen na majhne “jezne” in “strupene” skupine.

Sestavljen je iz množice negotovih ljudi, ki živijo skromno življenje in menjavajo kratkotrajna delovna mesta, brez poklicnega razvoja, vključno z milijoni razočaranih mladih izobražencev, ki ne marajo, kar vidijo pred seboj in z milijoni žensk, zlorabljenih v zatiralskih delavnih pogojih. Sestavljen je iz vedno več ljudi, ki so s kaznivim dejanjem označeni za celo življenje, z na milijone ljudmi, ki so opredeljeni kot “invalidi” in z na stotine milijonov migrantov po vsem svetu. To so prebivalci, ki imajo bolj omejen obseg družbenih, kulturnih, političnih in ekonomskih pravic kot državljani okoli njih.

Budnica za socialne demokrate
Za razliko od proletariata – industrijskega delavskega razreda, na katerem je bila zgrajena socialna demokracija 20. stoletja – so v prekariatu odnosi v proizvodnji opredeljeni z delno vključitvijo v delovni proces v kombinaciji z obsežnim “delom-zaradi-dela” in z naraščajočo paleto neplačanih dejavnosti, ki pa so bistvenega pomena, če želimo ohraniti delovna mesta in s tem dostojne zaslužke.

Finančni šok je pospešil rast prekariata, in s tem rast začasnih del, rast najemanja zunanjih sodelavcev in opuščanja bonitet v podjetjih. Šok je končal dobo zablode, v kateri je življenjski standard delavcev temeljil na davčnih olajšavah, subvencijah in poceni kreditih. Ampak to ni moglo ustaviti vala globalizacje, zaradi katerega je na zahodu prišlo do zmanjšanja plač.

Torej prekariat se širi. Večina v njem ne pripada nobeni poklicni ali obrtni skupnosti, nimajo nobenega družbenega spomina in nobene sence prihodnosti, ki bi visela nad njihovimi razpravami z drugimi ljudmi, zaradi česar so zelo koristolovski in preračunljivo, nenačelno usmerjajo svoje ravnanje po trenutnih okoliščinah. Največje nevarnosti so družbene bolezni in tveganja, da bodo populistični politiki poskušali izkoristiti njihove strahove in negotovosti in jih s tem privabiti na čeri neo-fašizma s prenašanjem krivde za njihovo trpljenje na “veliko vlado” in “tujce”. Priča smo premikom, vse bolj zvitim preimenovanjem kot v primeru stranke True Finns, Švedskih demokratov in Francoske Nacionalne fronte. Zaveznike imajo v Ameriški Čajni stranki (US Tea Party), Japonskih posnemovalcih, Angleški obrambni ligi in Berlusconijevih neo-fašističnih privržencih.

Progresivni politiki se morajo zbuditi in spoznati, da sta razum in okrevanje po finančni krizi odvisna od njihovega odziva na potrebe, strahove in pričakovanja tega nastajajočega razreda. To je prva sistemska kriza brez napredne vizije. Večina svetovnih socialnimi demokratov je izgubila svoj zasnovo. Njihova retorika je obtičala v 20. stoletju s slikami, primernimi za končano industrijsko družbo, ne pa za novonastalo terciarno družbo, v kateri se vse večji delež človeštva ukvarja s tako imenovanimi “storitvami”.

Nekatere je pritegnil izraz “stisnjena sredina.” Čeprav ni v neskladju z idejo prekariata, je izraz nejasen. Ni jasno, kje se v delitvi razredov sredina začne in konča. To kaže le na to, da je bolj pomembno kot “stisnjeno dno.” To spominja na podobo izpraznjene tube zobne paste. Socialni demokrati bi morali biti previdni pri rabi tega izraza, saj je bila kombinacija fleksibilnosti trga dela in namenskih pomoči »revnim« tista, ki je povzročilo pritiske, s katerimi se soočajo družine s srednje visokimi dohodki. Socialni demokrati bi morali izraz “stisnjena sredina” zmerno uporabljati, drugače se lahko obrne proti njim. Bolje, da vzpostavijo stik s prekariatom.

Past prekariata
Prekariat nima nobenega nadzora nad svojim časom in nobene ekonomske varnosti. Kot sem že omenil v svoji knjigi, mnogi trpijo zaradi “pasti prekariata”. Na prvem mestu je znana “past revščine”, ki jo je ustvarila norost “določanja revnih”, ki temelji na oceni premoženjskega stanja. Past prekariata se je pojavila, ker se podcenjujejo stiske tistih na robu revščine v času, ki je potreben, da pridobijo dostop do pomoči, medtem ko po prejetju pomoči nimajo nobenih spodbud za sprejetje slabo plačanih začasnih del.

Mnogi ljudje zunaj prekariata se zavedajo, da lahko kadarkoli padejo vanj. Bojijo se postati brezdomci, ki živijo na ulici z nekaj plastičnimi vrečami. Mnogi trpijo zaradi misli o prekariatu s katerimi se ne želijo poistovetiti in ki se širijo elektronsko ali med prostočasnimi aktivnostmi.

Najhujši strah pa je, da lahko večino prekariata potegne v neo-fašizem. To se dogaja. Populistični politiki, z Berlusconijem in Sarkozyjem na čelu, izkoriščajo strahove lastnega prekariata. Le “politika raja” bo lahko premagala njihov podkupljiv populizem s strategijo omogočanja članom prekariata, da pridobijo nadzor nad svojimi življenji, da pridobijo družbeno in ekonomsko varnost in da bodo imeli pravičnejši delež pomembnega premoženja družbe 21. stoletja. Kaj je to premoženje?

Ekonomska ogroženost
Prvo je ekonomska varnost kot taka. Povedano iskreno, vse večje število ljudi v bogatih družbah sploh nima nobene varnosti, medtem ko premožni uživajo v njej. Znano je, da ogroženost spodbuja ekstremizem, zlasti avtoritarne vrste. Slabi človeške vrednote kot so človekoljubje, strpnost, vzajemnost in socialna solidarnost. Biti moramo drzni in se zavedati, da v družbah s prostim trgom, v katerih je fleksibilna delovna sila prekariata nekaj vsakdanjega, velik del ogroženosti predstavlja negotovost (“neznane neznanke”), ki se ji ni mogoče izogniti. Niti socialno zavarovanje in niti socialna pomoč ne bosta dosegli prekariata.

Edini način, da zagotovimo zadostno ekonomsko varnost je, da ex-ante (rezultati so vnaprej napovedani oz. predvideni) kot človekovo pravico uvedemo univerzalni temeljni dohodek (UTD) za vsakega zakonitega državljana. To je ideja, ki so zagovarjali veliki utopisti kot so Thomas More, Tom Paine in Bertrand Russell, in je bila podprta tudi s strani uglednih ekonomistov in drugih družbenih mislecev.

Kritiki so kričali, da je predrago in da bi nagrajevalo brezdelje in počasno gospodarsko rast. Morda bomo kmalu ugotovili, da si ne moremo privoščiti, da UTD ne bi imeli. Ideja, da bi vsaka oseba morala prejeti skromno mesečno plačilo že pridobiva na legitimnosti. Morda je presenetljivo, da upravičenost do UTD najhitreje poteka v tržnih gospodarstvih s srednjimi dohodki, kot je Brazilija, kjer zdaj obstaja zakon, ki zavezuje vlado, da brezpogojno za vse zagotovi UTD. Že več kot 50 milijonov Brazilcev prejema mesečno nakazilo iz programa socialnega varstva Bolsa Familia; število nenehno narašča. Brazilija, ki je od začetka finančne krize v razcvetu, je ena izmed redkih držav, ki je uspela zmanjšati dohodkovno neenakost v 21. stoletju in ki je glasovala za progresivne politike.

Čas revnih
Napredna strategija za razvoj prekariata mora vključevati bolj pravičen nadzor nad naslednjimi ključnimi sredstvi za terciarno družbo – kakovosten čas, kakovosten prostor, znanje in finančni kapital. Noben utemeljen razlog ne obstaja za to, da gredo vsi prihodki od finančnega kapitala majhni eliti, ki ima poseben talent, da ustvarja dobiček z dobičkom. Edini način za zmanjšanje dohodkovne neenakosti v družbi s prostim trgom je, da se zagotovi pravična razdelitev finančnega kapitala.

Kakor je navedeno v knjigi, kakovosten čas je ključnega pomena. Potrebujemo politiko za izenačitev dostopa do njega. Še enkrat, nobenega razloga ni, da bi bogati morali imeti večji nadzor nad svojim časom kot prekariat. Vendar morajo slednji porabiti veliko časa za urejanje birokratskih zahtev, za iskanje nove kratkoročne in nezanesljive zaposlitve in za učenje novih trikov imenovanih “spretnosti”, ki kmalu lahko postanejo zastareli, še preden imajo priložnost, da jih uporabijo. Podobno ni nobenega razloga za družbo, v kateri imajo premožni dostop do tehničnih nasvetov o tem, kako dobičkonosno voditi svoje življenje, medtem ko prekariat tega ne more storiti. Obstajajo oblike neenakosti, ki so strukturne in ne izhajajo iz zaslug ali lenobe.

Zakaj bi morala elita in redno zaposleni imeti dostop do toliko kakovostnega prostora, medtem ko se prekariat sooča s stalnim krčenjem “skupnih lastnin”, ko opazujejo kako parki, knjižnice in druge javne ustanove izginjajo pred njimi? Veliko industrijsko mesto Manchester je napovedalo zaprtje skoraj vseh javnih stranišč. Potrebujemo progresivno strategijo za reševanje skupne lastnine.

Zakaj bi moral prekariat svoja bivališča izpostavljati uničenju, medtem ko so bivališča bogatih zaščitena? Pri zmanjševanju javne porabe v mestih po ZDA, se nekatere gasilske brigade omejujejo zgolj na zaščito zavarovanih objektov, nezavarovane pa pustijo, da zgorijo.

Zakaj je tako, da lahko redno zaposleni pridobiti veliko cenejši kredit kot tisti brez pogodbe o dolgoročni zaposlitvi? Poznamo razloge, a to so kumulativne neenakosti, ki ne izvirajo iz zaslug ali marljivosti. Prekariat to opazuje z naraščajočo jezo. Bolje da se politiki odzovejo, ali pa bomo želi pridelek neenakosti. Mi lahko naredimo bolje.

Reši ta problem in si zmagal.

A tebe se pa to ne tiče? Ti je vseeno?

Ne. Ja.

PREKARIAT – novi nevarni razred

Česa ne poveš. Poglej Zahodno Evropo. Pri nam sindikati temu pravijo prekarno delo, na zahodu pa fleksibilno. In prav je tako. Zakaj bi nekomu dajal plačo, če nič ne dela?

Naj na isto delovno mesto pridejo bolj sposobni in pridni. Dosmrtno službo so imeli v komunizmu (in še danes). Pa če je delal ali pa ni. Danes imamo na trgu dela ogromno sposobnih ljudi, ki hibernirajo na zavodu za zaposlovanje, ker jim mumije odžirajo delo. Ja, prav ste prebrali. Mumije. Pra pra dedki s svojimi 80., 90. leti še kar lazijo po občini, javni upravi kot zaposleni, čeprav prespijo ves delovni čas v svojih pisarnah.

Ko se menja kader 90 letnega pra pra dedka zamenjajo z 87 letnim pra pra dedkom.

Redno zaposleni, ne delajte si iluzij, da ste kaj an boljšem. brez službe lahko ostanete jutri, iz poslovnih razlogov. Predvsem je trenutno popularna gonja proti “pisarniškim delovnim mestom”, kjer se “meša meglo”. Splošna družbena klima je taka, da se precej zmrduje nad ljudmi, ki “sedijo v pisarnah”. Zato je vihanje nosu nad prekerci zelo nevarno.

Moje osebne izkušnje z eno prekarko so mi obrnile želodec. In tudi mnenje so mi obrnile PROTI prekarcem. Še zlasti, ker sem tudi sama bila prekarka večino moje kariere, pa nisem jamrala in skušala vreči druge iz služb.

Nekaterim to nikakor ne boš mogla ali mogel dopovedati. Sem redno zaposlen in vidim kaj počnejo s prekerci in verjetno nismo daleč od tega, da bodo to počeli tudi z redno zaposlenimi, ki se počutijo zelo varno dokler jim ne bo nekdo dal sporočila o “optimizaciji”.

Tisti, ki želi delati si bo poiskal delo in delal. Je pa tako povsod po svetu, da se najdejo izkoriščevalci in bi radi denar za nič dela.

Večina takih se skriva na zavodu za zaposlovanje. Poglejte poročila zavoda. Eni si niso “uspeli najti službe že 8 let

Ja, 8 let že cuzajo naš denar. Enkrat je slao vreme, potem jih malo boli noga, pa čiščenje WC-ja ni za njih, pa tudi poleti na soncu ne bi delali. Vse jih moti.

Take je treba s puškomitraljezom nagnati na svetlo. Država jim pa še daje potuho.

Samo počakati je treba, da se še več firm proda, za akr se tudi navija, gostilniško, češ, država naj se umakne iz gospodarstva. Tujci ne rabijo slovenčko v vpisarnah in na dobrih plačah, oni rabijo slovenčke na minimalcu.

Tisti, ki želi delati si bo poiskal delo in delal. Je pa tako povsod po svetu, da se najdejo izkoriščevalci in bi radi denar za nič dela.

Večina takih se skriva na zavodu za zaposlovanje. Poglejte poročila zavoda. Eni si niso “uspeli najti službe že 8 let

Ja, 8 let že cuzajo naš denar. Enkrat je slao vreme, potem jih malo boli noga, pa čiščenje WC-ja ni za njih, pa tudi poleti na soncu ne bi delali. Vse jih moti.

Take je treba s puškomitraljezom nagnati na svetlo. Država jim pa še daje potuho.[/quote]

Koliko wc-jev si počistil-a za denar v lajfu?

tako serete s polno ritjo ponavadi vi, ki vam nekdo zrihta službo.

A si ti plačana s strani vladnih elit? Jaz že 10 let delam za tujo firmo in take pogoje si lahko v slovenskih firmah samo želite. Pa sem prekerna delavka. In s tem ni nič narobe, dokler je plača redna in poštena in pogoji dela jasni.
Od začetka sem še bentila, ker niso redno zaposlovali, zdaj pa vidim, da je tako delat stokrat bolje. In tudi zaslužek je lahko večji, kot da se udari uravnilovka za vse enako. Bolj si priden, več dobiš.
S prekernim delom kot takim ni nič narobe, narobe je, kot se ljudem ne omogoči dobrih pogojev dela. Tukaj pa mora vstopit država z boljšo zakonodajo in delavci se morajo začet zavedat svojih pravic in delodajalce bolj redno prijavljat in tožit, ko izigravajo zakonodajo.
To ni boj med redno zaposlenimi in prekerci – to je umetno ustvarjeno. To je boj med vsemi delavci in izkoriščevalskimi delodajalci. Tako da se nehajte gristi med sabo. To hočejo.

Tisti, ki želi delati si bo poiskal delo in delal. Je pa tako povsod po svetu, da se najdejo izkoriščevalci in bi radi denar za nič dela.

Večina takih se skriva na zavodu za zaposlovanje. Poglejte poročila zavoda. Eni si niso “uspeli najti službe že 8 let

Ja, 8 let že cuzajo naš denar. Enkrat je slao vreme, potem jih malo boli noga, pa čiščenje WC-ja ni za njih, pa tudi poleti na soncu ne bi delali. Vse jih moti.

Take je treba s puškomitraljezom nagnati na svetlo. Država jim pa še daje potuho.[/quote]
ti kar sama sebe naženi nekam, ker tak odnos tvoj je obupen in grozljiv!
da je ob vsem terorizmu in grozi, ki sed dogaja po svetu, nekdo sposoben nekaj takega napisati! zamisli se nad sabo in poišči si pomoč,d a preedelaš svoje vzorce in potrebo po nasilju. Imaš precej večji problem in si bolj nevarna zaradi takega svojega odnosa in razmišljanja.

Kako prav imaš!

Včasih imenovan lumperproletariat, danes pa prekariat.

Kako prav imaš![/quote]

Težko je to dopovedat filistrom. To je voda na mlin izkoriščevalskim delodajalcem…skregati med seboj zaposlene, da lažje izvajajo izkoriščanje še naprej. To je tako kot v politiki, skregaj narod med sabo, deli in vladaj ali pa vsaj dobro živi od tega, če že ne moreš ali ne želiš vladati. To gledamo že 25 let.

Tisti, ki želi delati si bo poiskal delo in delal. Je pa tako povsod po svetu, da se najdejo izkoriščevalci in bi radi denar za nič dela.

Večina takih se skriva na zavodu za zaposlovanje. Poglejte poročila zavoda. Eni si niso “uspeli najti službe že 8 let

Ja, 8 let že cuzajo naš denar. Enkrat je slao vreme, potem jih malo boli noga, pa čiščenje WC-ja ni za njih, pa tudi poleti na soncu ne bi delali. Vse jih moti.

Take je treba s puškomitraljezom nagnati na svetlo. Država jim pa še daje potuho.[/quote]
ti kar sama sebe naženi nekam, ker tak odnos tvoj je obupen in grozljiv!
da je ob vsem terorizmu in grozi, ki sed dogaja po svetu, nekdo sposoben nekaj takega napisati! zamisli se nad sabo in poišči si pomoč,d a preedelaš svoje vzorce in potrebo po nasilju. Imaš precej večji problem in si bolj nevarna zaradi takega svojega odnosa in razmišljanja.[/quote]

Mijjjjavvvv?!

Vas ni sram (verjetno ne), da že več let kradete davkoplačevalski denar delovnih ljudi???
Poiščite si službo, lenuhi.

Sleherni dan čepite za računalnikom in namesto, da bi kaj delali, pišete neumnosti na MON. Država pa vas hrani. Mene bi bilo sram.

Saj niste brez rok in nog, da ne bi mogli delati? Lenuhi!

..kako si služiš kruh…da nisi pisarniška miš..slučajno..

Crkovine, bi 1000 € socialne podpore. Pa še vas tako željeni UTD. Pa še kakšen dodatek?
Jaz bi lenuhom pobral vse, do zadnjega centa. Mršššš na trg dela, pa se tam dokažite.

Saj vas bo pobralo od ne dela.

..kako si služiš kruh…da nisi pisarniška miš..slučajno..[/quote]

Ja, tebi bom pa res razlagal, kako si jaz zaslužim €. Preberi zgornja sporočila, pa ti bo vse jasno, da ne kradem iz proračuna.

Zadeve slabo poznam, a kolikor jih, sem proti tovrstnemu izkoriščanju. Človek, ki dela, naj bi imel neko osnovno varnost. Človeka najameš, izkoristiš do maksimuma, nato odvržeš. Tak človektežko dobi kredit, gre na svoje, si omisli otroka. Ker je v večnem strahu, kaj bo, če se poškoduje, zboli … je ves čas pod stresom. Kronični stres pa je strup za zdravje, tudi za družinske odnose.
Trend pa gre v smer, da bi bilo prekernih delavcev čim več. Podjetja pod pojmom optimizacije marsikje že razmišljajo da bi kakšen del (montaža, računovodstvo) outsoursale (sl. izraza ta hip ne vem). Mislim, da bi tudi redno zaposleni morali stopit v bran prekercem, saj so že jutri lahko v njihovi koži.

Veš kdo čez 1 mesec spet pristane v potuhi države. In je spet podpiranec. Lenuhi. Vsak sposoben šef zadrži dobrega delavca. Normalno, da ne bo šef/direktor plačeval lenuha, ki ne dela nič. In prav taki paraziti so problem za državo. Imajo 16.000 izgovorov, ker ne želijo delati.
Ko pa rečeš naj gredo k zdravniku pa spet 26.000 izgovorov, da ni tako hudo, le delati ne morejo.

A mislite, da sem jaz prvi delodajalec, ko pridejo z napotnico iz zavoda in želijo le žig? Zgovarjajo se na vse, da jim le ne bi bilo treba delati: hrbtenica, noge, roke, celo na oslovski kašelj …

Ko jim pa ne daš žiga, te pa zmerjajo. In to sami 20 – 25 letni fantje. Tako je to. Odprite oči.
Resnica je kruta.

Vsak dan se dodatno potrjuje v katero smer gredo…še več dela, še manj ljudi, znižanje stroškov, da se obdrži enak ali celo zviša dobiček, se pravi smer suženjstva skrito pod ime podjetja, ki se prezentira (in to tudi plačuje zunanjim firmam, ki jih promovirajo na različne načine in skozi različne kanale, ta znesek je zelo nizek v primerjavi kaj dobijo v zameno) na trgu kot eden izmed najbolj zaželenih delodajalcev… večina folka tega niti ne dojema, da bodo na koncu plačali visoko ceno s svojim zdravjem ali celo s svojim življenjem. Lahko naivnežem prodajajo pravljice o etiki in vrednotah…ampak vse se meri v dobičku.
Tisti, ki ne poznajo situacije od znotraj poznajo samo fasado, zunanjo podobo, ne vejo pa kako je notri zato imajo popolnoma napačno predstavo o “zelo dobri službi v zelo dobri firmi”. .


ti kar sama sebe naženi nekam, ker tak odnos tvoj je obupen in grozljiv!
da je ob vsem terorizmu in grozi, ki sed dogaja po svetu, nekdo sposoben nekaj takega napisati! zamisli se nad sabo in poišči si pomoč,d a preedelaš svoje vzorce in potrebo po nasilju. Imaš precej večji problem in si bolj nevarna zaradi takega svojega odnosa in razmišljanja.[/quote]

Mijjjjavvvv?![/quote]
noben mijav – ne dobivam nič od države!
mam pa svoj odnos do takih tudi, ki sodijo ljudi kar povprek, da ne govorim nasilno!
Taki bi morali doma sedet, ker če si nasilni v takih komentarjih so nasilni tudi na delovnih mestih, in tako si domišljajo da delajo dobro, v bistvu pa povzročajo škodo! in sploh si domišljajo,d a so nekaj več, ker imajo službo – e pa šlužba človeku ne daje pravice, da sočloveka ponižuje in žali, še manj da lahko si domišlja da bi streljal nanj.

New Report

Close