Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Obnašanje na cerkvenem pogrebu

Obnašanje na cerkvenem pogrebu

Rabim nasvete kako se kot ateist obnašati na cerkvenem pogrebu, da ne bi koga kaj užalil?

Samo dodam, ali bo kdo zameril če se ne križam in sodelujem pri molitvi? To mi je namreč tuje. Pa še, če kropim, ali se je obvezno pokrižati ali ne?

Samo dodam, ali bo kdo zameril če se ne križam in sodelujem pri molitvi? To mi je namreč tuje. Pa še, če kropim, ali se je obvezno pokrižati ali ne?[/quote]
Vazno je da iskazes spostovanje pokojniku in izreces sozalje svojcem…ostalo pa po svoji vesti…

nova
Uredništvo priporoča

Samo dodam, ali bo kdo zameril če se ne križam in sodelujem pri molitvi? To mi je namreč tuje. Pa še, če kropim, ali se je obvezno pokrižati ali ne?[/quote]
Vazno je da iskazes spostovanje pokojniku in izreces sozalje svojcem…ostalo pa po svoji vesti…[/quote]

Upam, da je tako, družina je namreč zelo verna, ne bi rad kaj narobe naredil.

Pa hvala za odgovor.

Ali greš samo na pogreb ali tudi k maši?
Na pogrebu ni nič posebej delikatnega. Ko se bo molilo, boš pač tiho in to je to.

Pri maši je pa tako, da ko vsi vstanejo, še ti vstaneš, ko sedejo, še ti sedeš. Ko se med mašo delijo hostije, ne greš tja po hostijo, ampak še naprej sediš (torej se ne premakneš s sedišča, tudi če bodo drugi vstajali in se postavili v vrsto na prehodu).

To je vse.
Drugače je pa bonton enak, kot na katerem koli drugem dogodku (koncertu, predstavi in podobno) – telefon imaš utišan, ne delaš hrupa in ne klepetaš z drugimi.

Obnašaj se kot robotki- torej, oponašaj druge.

Tudi k maši grem, sem žlahta pa se mi zdi prav da grem. Hvala za nasvete. Kaj pa kropitev? Ali je v redu če nevernik kropi?

tako nekako – dodatno – med molitvijo imaš rahlo sklonjeno glavo in dlani skupaj z med seboj prepletenimi prsti (itak jih je dobro držati tako ves obred).
Pri molitvi vstaneš, ko drugi vstanejo, sedeš, ko drugi sedejo. Tudi verni lahko molijo samo v mislih – brez gibanja ustnic.
Križanje ob kropljenju pa lahko izpustiš, če ti ne gre


poklon z glavo zadošča

Samo dodam, ali bo kdo zameril če se ne križam in sodelujem pri molitvi? To mi je namreč tuje. Pa še, če kropim, ali se je obvezno pokrižati ali ne?[/quote]
Ne, po mojem mnenju ti nihče nima kaj zameriti.

tako nekako – dodatno – med molitvijo imaš rahlo sklonjeno glavo in dlani skupaj z med seboj prepletenimi prsti (itak jih je dobro držati tako ves obred).
Pri molitvi vstaneš, ko drugi vstanejo, sedeš, ko drugi sedejo. Tudi verni lahko molijo samo v mislih – brez gibanja ustnic.
Križanje ob kropljenju pa lahko izpustiš, če ti ne gre[/quote]

Hvala za nasvete. Križanje mi res ne gre. Ampak ali je sploh v redu da kropim ker nisem krščen?

tako nekako – dodatno – med molitvijo imaš rahlo sklonjeno glavo in dlani skupaj z med seboj prepletenimi prsti (itak jih je dobro držati tako ves obred).
Pri molitvi vstaneš, ko drugi vstanejo, sedeš, ko drugi sedejo. Tudi verni lahko molijo samo v mislih – brez gibanja ustnic.
Križanje ob kropljenju pa lahko izpustiš, če ti ne gre[/quote]

Hvala za nasvete. Križanje mi res ne gre. Ampak ali je sploh v redu da kropim ker nisem krščen?[/quote]

je OK … ker je to spoštovanje običaja, ki se ga družina pokojnega gre.
lahko s kropilom (običajno je to vejica smreke) zamahneš samo 1x in največ 3x (smeri kropljenja niso pomembne, čeprav naj bi bilo: sredina, desno, levo
Pa ne prav hudo namočiti vejice ☺ – najbolje, da jo najpreje na posodi otreseš, da gre večina vode dol ☺

Hvala za nasvete. Križanje mi res ne gre. Ampak ali je sploh v redu da kropim ker nisem krščen?[/quote]

je OK … ker je to spoštovanje običaja, ki se ga družina pokojnega gre.
lahko s kropilom (običajno je to vejica smreke) zamahneš samo 1x in največ 3x (smeri kropljenja niso pomembne, čeprav naj bi bilo: sredina, desno, levo
Pa ne prav hudo namočiti vejice ☺ – najbolje, da jo najpreje na posodi otreseš, da gre večina vode dol ☺[/quote]

OK, najlepša hvala.

tako nekako – dodatno – med molitvijo imaš rahlo sklonjeno glavo in dlani skupaj z med seboj prepletenimi prsti (itak jih je dobro držati tako ves obred).
Pri molitvi vstaneš, ko drugi vstanejo, sedeš, ko drugi sedejo. Tudi verni lahko molijo samo v mislih – brez gibanja ustnic.
Križanje ob kropljenju pa lahko izpustiš, če ti ne gre[/quote]

Hvala za nasvete. Križanje mi res ne gre. Ampak ali je sploh v redu da kropim ker nisem krščen?[/quote]
Mislim, da lahko kropi vsak. Ne bi smelo biti problematično.

Hvala za nasvete. Križanje mi res ne gre. Ampak ali je sploh v redu da kropim ker nisem krščen?[/quote]

je OK … ker je to spoštovanje običaja, ki se ga družina pokojnega gre.
lahko s kropilom (običajno je to vejica smreke) zamahneš samo 1x in največ 3x (smeri kropljenja niso pomembne, čeprav naj bi bilo: sredina, desno, levo
Pa ne prav hudo namočiti vejice ☺ – najbolje, da jo najpreje na posodi otreseš, da gre večina vode dol ☺[/quote]

Vse drugo je Ok, ampak, če že poučujete – običajno je to pušpanova vejica. Tradicionalno je imela vsaka hiša svoj grm za primere smrti.

Vsem hvala za odgovore. Mislim, da sem pripravljen. Če pa se še kdo spomni me na kaj opozoriti bom zelo hvaležen.

če še nisi opazilo … trenutno je pušpan že par let v ku.rcu, ker ga požira gosenica – uvoz iz azije

še en prefrigan napotek:
če se ti ne gre v cerkev, pa tudi sicer: ko se bo šlo (domnevam iz vežice) v cerkev hodi bolj na koncu vrste.
Imaš dve opciji: če bo pred cerkvijo iz vrste iztopilo nekaj ljudi in se tebi ne gre v cerkev, se jim lahko pridružiš – ko bodo šli pa iz cerve ven pa lahko kmali vstopiš v vrsto.
Če nihče ne bo izstopil iz vrste pa boš itak tako zadaj, da boš vso mašo stal in ni problemov z vstajanjem, molitvijo ….
No zadaj, za klopmi v cerkvi se lahko postaviš tudi, če boš kjerkoli v vrsti.
Jaz si vedno do potankosti ogledam cerkev. Je veliko stvari, ki jih lahko ocenjuješ, ogleduješ, se zamisliš kaj pomenijo, kako dojemaš kar naj bi pomenilo …

če še nisi opazilo … trenutno je pušpan že par let v ku.rcu, ker ga požira gosenica – uvoz iz azije

še en prefrigan napotek:
če se ti ne gre v cerkev, pa tudi sicer: ko se bo šlo (domnevam iz vežice) v cerkev hodi bolj na koncu vrste.
Imaš dve opciji: če bo pred cerkvijo iz vrste iztopilo nekaj ljudi in se tebi ne gre v cerkev, se jim lahko pridružiš – ko bodo šli pa iz cerve ven pa lahko kmali vstopiš v vrsto.
Če nihče ne bo izstopil iz vrste pa boš itak tako zadaj, da boš vso mašo stal in ni problemov z vstajanjem, molitvijo ….
No zadaj, za klopmi v cerkvi se lahko postaviš tudi, če boš kjerkoli v vrsti.
Jaz si vedno do potankosti ogledam cerkev. Je veliko stvari, ki jih lahko ocenjuješ, ogleduješ, se zamisliš kaj pomenijo, kako dojemaš kar naj bi pomenilo …[/quote]

Mislim, da kar moram v cerkev, sem žlahta, tudi potuhniti se ne morem, zato me tudi vse skupaj skrbi. Pa vseeno hvala.

Jaz te popolnoma razmem.

Nikoli v vcerkvi, pojma nimam o maši….. prejšnji teden sem bila prvič pri svojih 45 letih na cerkvenem pogrebu.
Trema za pop….t. Nisem vedela nič, ne komu kaj reči, kako kropiti, kam iti, nič od nič.
Z možem sva se postavila v vrsto in samo ” copy past-la” par pred nama. Kropila sva pač po najino, vejica v vodo, jo otresla, na rahlo poškropila pokojnika, jo odložila v posodico in hitro odšla za ” najinim ” parom “vodičem”. Izrekla sožalje bližnjim, kateri so stali v vežici, itak da jih 4/5 nisva poznala, ampak zgrešit ne moreš, raje dvema več kot enemu premalo. V cerkev nisva šla. Nas je bilo kar nekaj, ki smo počakali zunaj. Nič narobe. Konec koncev, če nisi veren, nisi, kaj boš hodil notri in glumil nekaj kar nisi.
Po končani maši so vsi prišli ven, postavila sva se na rep te kolone, na pokopališču sva pač bila bolj v ozadju, oni so drdrali tiste svoje rožne vence, midva sva v tišini stala in čakala, da mine. Na koncu sva se zopet postavila na konec vrste, vrgla rožico na krsto, postala 3 sekunde pred grobom in odšla.
Preživela.

Gre za sorodnika po poroki, zato imam občutek, da moram biti ob družini. Glumil pa ne bi, samo spoštljiv bi rad bil.

Spoštujem take ljudi kot si ti.
Glej, v cerkvi se nimaš česa bati. Ko prideš v cerkev, se pokrižaš in se usedeš v klop. Slediš obredu, ko ostali vstanejo, vstaneš tudi ti, ko ostali sedejo, se usedeš tudi ti. Ker ne znaš moliti in odgovarjati, si tiho. Ko je obhajilo (ko se delijo hostije), ti ostaneš v klopi, ker si ateist.
Ko je konec maše in obreda, greš spoštljivo ven, tako kot ostali. To je to. Seveda imaš vso pravico pokropiti, tudi če nisi kristjan. Cerkev sprejme vse ljudi, brez razlik.
Lepo od tebe, da se udeležiš pogreba in s tem izkažeš spoštovanje pokojniku in sorodnikom.

Gre za sorodnika po poroki, zato imam občutek, da moram biti ob družini. Glumil pa ne bi, samo spoštljiv bi rad bil.[/quote]

Razumem, vendar…… si ateist. Bodi prvo kot prvo spoštljiv do sebe.
Zame je največje “glumljenje” biti nekaj, kar nisi, pa čeprav za družino. Če nisi veren, če ne znaš moliti, niti ne čutiš zadoščenja ob poslušanju molitev, je biti prisoten in statirati pri tem….. igra.
Igra sa sorodnike in negireanje tebe.

Spoštljivost do umrlega in sorodnikov pokaži na drugačen načim. Izreči sožalje, poglej vsakega od žalujočih v oči, objemi mamco, teto….. ne igraj pa nekaj kar nisi.

Meni to, da 150 ljudi ždi v cerkvi in naučeno drdra neko besedilo, ki ga ne razumem, vstaja in se useda, ko niti ne vem kdaj, zakaj….. govori “amen” ob določenih stavkih, to, da bi jaz to ponavljala za njimi kot papiga, ni spoštljivo do pokojnika.
Naredi kot želiš.
Vest je tvoja, ne njihova.
Spoštoval te pa itak nihče ne bo zaradi tvoje…… ponižnosti in poskusa prilagojenosti.

Srečno.


za to gre. Za spoštoanje in uravnoteženost sebe z načinom izvajanja dogodka.

konec koncev – kaj pa, če bi bil povabljen na cerkveno poroko ?
protokol je enak. Sam sebe pa imaš v enaki situaciji.
Pač spoštuješ kar se najbližji gredo, je njihov način življenja in skladno s sabo, svojim vedenjem, izkušnjami … sodeluješ.
Spoštljivo – pa vendar ne preko svoje vesti, prepričanja, vedenja …

Gost, hvala za mnenje. Sorodnike imam rad in jih spoštujem tako kot imajo oni radi mene in me spoštujejo. Pri tem versko prepričanje ali odsotnost le tega ne igra nobene vloge.


welcome ☺
me je tvoja objavica na SČ prav razveselila, da lahko kaj konstruktivnega prispevam
velja samo to: spoštuj druge in sebe in prilagodi se. Ko gre za resne stvari/dogodke: pogreb, poroka, okrogle obletnice, praznovanje dosežkov: spoštuj prizadete, vabitelje … in sebe.
Greš se dogodek, običaj, družbeno sprejemljivost,… deluješ pa skladno sam s sabo -bolj z samoomejevanjem, minimalizmom.

New Report

Close