Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kvelux-koliko casa drzi

Kvelux-koliko casa drzi

Zanima me koliko časa približno drži pomirjevalo kvelux? Se mi zdi da ga prepozno vzamem in zjutraj tezko vstanem zaradi tega. Kdo ve?

Kvelux (kvetiapin) naj bi v nizkih odmerkih okoli 50 mg deloval okoli 6 ur [1], se pravi, če se to zdravilo vzame ob začetku osemurnega spanca, naj bi potem človek bil buden. Kvetiapin je zdravilo z veliko različnih farmokoloških učinkov, ki se izrazijo pri različnih odmerkih od 50 mg do 800 mg. Farmokološki učinki, ki povzročajo zaspanost, predvsem zaviranje H1 receptorjev, se kažejo že pri najnižjem odmerku 25 mg (čisto možno je, da že 12.5 mg ozrioma nek vmesni odmerek povzroča zadostno zaspanost).

Se pravi, če z zdravilom spite več kot bi normalno potrebovali spati (ne glede na starost potrebujete vsaj 7 ur spanca; po 7 urah bi učinek zdravila verjetno že popustil; se pravi ni važno, kako pozno zdravilo jemljete, temveč koliko časa vam je dopuščeno spati po jemanju zdravila), se lahko z zdravnikom pomenite o zmanjšanju odmerka zdravila.

Omenim še, da nizkega odmerka za spanje ni priporočljivo prekoračiti z odmerki nad približno 150 mg (vsekakor ne nad 300 mg), saj se pri takih odmerkih farmakološki učinki, ki povzročajo spanje, že do konca izrazijo in na račun večje koncentracije zdravila dalj časa izražajo, kar lahko povzroča dnevno zaspanost, ter saj nastopijo drugi farmakološki učinki, ki lahko povečajo budnost. Možno je, da se boste na sedativni učinek zdravila navadili (ne najdem podatkov o pogostosti); v tem primeru bi bilo zdravili po mojem nestrokovnem mnenju najbolje ukiniti (vsekakor pa ne višati odmerka nad približno 150 mg).

1. Stephen M. Stahl: Stahl’s Essential Psychopharmacology.

… in sem odvisna od njega. Če ga zvečer ne vzamem, zelo težko zaspim ali pa imam celo noč občutek, da vse slišim. Zraven je še premetavanje in itak, da sem živčna. Posledično sem naslednji dan težka, prepirljiva. Seveda me skrbi tudi odvajanje. Imam pa bipolarno, trenutno sem na 375mg. Vem, da imam tudi pobrkane hormone – zaradi tega zdravila, predvsem cikel, in to se tudi pozna na razpoloženju. Kot stabilizator pa jemljem litij, kar je še večje sranje. Mi je vsakič hudo, ko mi psihiater viša dozo. Bi si rada pomagala na naraven način, pa ne vem kako. Litij mi zelo odgovarja, ne smem pa zanositi z njim (stara sem 33 let) in tudi kvetiapin pusti posledice na dojenčku, če ga nosečnica je v zadnjem trimestru… Mislim… ne, ni fajn

brcnili ste v temo, dajte no saj niste zdravnik, zakaj strašite ljudi?

nehajte no strašit ljudi, saj niste zdravnik

 

New Report

Close