Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ureditev (zasaditev) zunanjih lesenih korit z leseno ograjo

ureditev (zasaditev) zunanjih lesenih korit z leseno ograjo

[attachment=0]zasaditev.jpg[/attachment]Pozdravljeni.
Sem še čisto nova kar se tiče vrtnarjenja. Prilagam sliko lesene zastirke ob hiši, ki je sestavljena iz treh korit in zadaj lesene stene.
Kupila sem tudi nekaj lončkov, ki se obesijo na steno.
Rada bi imela tudi posajena zelišča. Stena ne stoji na direktnem soncu, ni pod streho in občasno je prepišno. Prosim za nasvete, kaj posaditi v korita in kaj v lončke (lahko kombinacija nezahtevnih rož in zelišč), kako naj pripravim korita za sajenje (katera zemlja, mogoče kamni za odcednost…), kaj se da v lončke, preden dodam zeliša (spet zemlja, odcednost).
Hvala za vsak nasvet.
Lepe sončne dni želim vsem.

Res je. Za takšne nasvete se računa do 60evrov! Jaz ti naredim za simbolično ceno pa še rože in skice z več predlogi kombinacij dobiš pri meni.

hehe
eni so že pristavili piskrčke

korita pripravi tako, da daš na dno večje kamne, potem napolniš z zemljo za balkonske rože, kupiš v vrtnarijah, baubauih… ne delaj znanosti iz tega

zelišča v lončke bi jaz dala timijan, majaron, drobnjak, baziliko… razen bazilike so to trajnice.
v korita pa kak rožmarin, sivko, kako travo za strukturo. preveč vsega ne, ker se potem efekt izgubi.


Hvala za brezplačno pomoč 😉 Ali med kamne in zemljo dam tudi vrtno kopreno – da se kamni ne popolnijo z zemljo in bo verjetno slabša odcednost, pa še zemljo bom verjetno lažje kasneje menjala. Ali zemlja za balkonske rože vsebuje kaj, kar bi pozneje z zelišči lahko pojedli – razni dodatki -(vem, kompliciram) Kako je s tem? Ali v lončke na ograji tudi spodaj pod zemljo dam kamenčke – ker nimajo narejenih lukenj za odcejanje.
Še enkrat hvala vsem.


Hvala za prijazno ponudbo 😉 Še vedno pa računam na pomoč ljubiteljskih vrtnarjev, ki svoje izkušnje delijo brezplačno.
Ne sprašujem tu, ker bi rada prihranila, ampak, ker več glav več ve 🙂


Hvala za brezplačno pomoč 😉 Ali med kamne in zemljo dam tudi vrtno kopreno – da se kamni ne popolnijo z zemljo in bo verjetno slabša odcednost, pa še zemljo bom verjetno lažje kasneje menjala. Ali zemlja za balkonske rože vsebuje kaj, kar bi pozneje z zelišči lahko pojedli – razni dodatki -(vem, kompliciram) Kako je s tem? Ali v lončke na ograji tudi spodaj pod zemljo dam kamenčke – ker nimajo narejenih lukenj za odcejanje.
Še enkrat hvala vsem.[/quote]

nobene koprene ne rabiš, to šele poslabša odcednost
tudi v lončke daj kamenčke.
če te zemlja za balkonske rože moti (ne vem, jaz sem jo vedno imela za zelišča in paradajz), saj imajo tudi tako za vrtnine

Raje izberi zemljo za vrtnine, ker je večja garancija, da ne bo notri kakih strupenih snovi.
Za kombinacijo zasaditve pa malo pobrskaj po spletu:

https://www.google.si/search?q=zasaditve+korita+zeli{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}A1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8Da&biw=1745&bih=842&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwie5LOY_qHMAhWEXiwKHTvaDxAQsAQIGQ#imgrc=j6OIDJU2AwGQmM{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}3A

Ponavadi z leti pridobiš izkušnje, začetek je pa negoden, tudi če ti kdo svetuje. V dno lončkov bi bilo dobro narediti luknjo, da bo voda odtekala, sicer boš morala to po dežju početi ročno. V lončke lahko daš jagode, zelišča. Prst za zelišča mora biti revnejša kot za npr. jagode. Ni pa treba glede tega pretirano komplicirati – le zelišč ne smeš potem gnojiti.
V korita lahko nasadiš praktično karkoli. Od paradižnika do solate, nizkega fižola, celo kumare, mogoče tudi bučke. Spredaj lahko daš npr. fižol, da bo visel čez rob korita, čisto zadaj paradižnik, vmes pa srednje visoke stvari. Malo preglej tudi dobre sosede – paradižniku npr. paše soseda bazilika. Sej oziroma posadi malo mešano, ker rastline tako najbolje uspevajo. Torej ne eno korito to, drugo to … ampak v vsakega po več vrst. Zelenjava tudi lepo cveti – kumare imajo lepe rumene cvetove, bučke itak (pa cvetovi so tudi užitni), fižol ima cvetove skoraj kot orhideja. Problem pri fižolu je mogoče le to, da je rad ušiv.
Mogoče vmes tudi kaka večja in odpornejša solata. Paradižnik vzemi cepljene sadike, bodo šle zelo visoko, tudi do 2,5 metra, in bogato rodile.

Pozdravljena,

kje si kupila ta korita in koliko stanejo? iščem ravno nekaj takega

lp

Za paradižnik ti priporočam, če najdeš kako grmičasto sorto, ki bo šla v višino le 1-1,5m, se bo tudi bolje počutil v koritu. Pa računaj, da v tisto korito kaj dosti drugega ne boš mogla posaditi, kvečjemu baziliko, tagetes, kamilico in bo polno. Pa zadaj za njim ne boš mogla imeti lončkov na steni. Bučka bo tudi zasedla celotno korito. In tako bučko kot paradižnik boš morala veliko gnojiti in zalivati, drugače v koritu ne bosta dobro uspevala. Če boš imela pa sama zelišča in vmes kako cvetlico ali nezahtevno zelenjavo, na primer por, solato…, ne boš imela toliko dela.

kaj ste zdaj navalile na fižol in bučke?
saj ni rekla, da bo imela zelenjavni vrt, samo nezahtevne rože in zelišča…

Dajmo si priznat, vsi nimajo smisla za oblikovanje, domišljije, kreativnosti kar se pozna na slovenskih vrtovih, ki so prav naravnost grdi ali v stili kr neki. Še najbolj so podobni ponesrečenim poskusom ponavljanja idej od sosedov. Kup amaterjev, ki imajo še manj pojma o urejanju vrtov korit svetuje tretjemu. Da je to res, razberem že iz nasvetov pred menoj. Imeli bi vse, dali nič nič od sebe. Upam, vam bo nastal kak presežem, ampak dvomim po nasvetih tukaj. Redko kateri zna svoj vrt, korita, balkonske rože spedenat tako, da lahko sploh rečeš, da je lepo.

lej, če ti kasiraš 300 evrov za vrtne zasaditve, verjamem, da ti gre v nos.

če pa ne, pa ne vem, zakaj se sekiraš, kako “grdo” imajo sosedje okolico urejeno.
resno dvomim, da imam jaz spedenano okoli bajte tako, da bo tebi všeč, ampak veš kaj?
to res ni moj problem.

Za paradižnik ti priporočam, če najdeš kako grmičasto sorto, ki bo šla v višino le 1-1,5m, se bo tudi bolje počutil v koritu. Pa računaj, da v tisto korito kaj dosti drugega ne boš mogla posaditi, kvečjemu baziliko, tagetes, kamilico in bo polno. Pa zadaj za njim ne boš mogla imeti lončkov na steni. Bučka bo tudi zasedla celotno korito. In tako bučko kot paradižnik boš morala veliko gnojiti in zalivati, drugače v koritu ne bosta dobro uspevala. Če boš imela pa sama zelišča in vmes kako cvetlico ali nezahtevno zelenjavo, na primer por, solato…, ne boš imela toliko dela.[/quote]

Cepljene vrste je pravzaprav treba devati v korita in čisto lepo uspevajo. Lani mi je v navadnem plastičnem koritu onem zidarskem zrasel tri metre v višino, pridelka je bilo, da smo ga jedli vsak dan.
Meni bi bilo malo hecno videti taka korita, potem pa samo malo zelišč notri, saj so zelišča običajno bolj skromna in nizka. Malo mora zakamuflirati tisto ozadje. Lončke pač razporediš tam, kjer je prostor, je to morda problem?
Sicer pa, nasveti so tukaj, avtorica bo potem naredila po svoje.

Za kritičarko: res, kaj tebe boli, kako imajo drugi? Verjetno tako, kot je njim všeč. Dvomim, da se recimo ti oblačiš in friziraš tako, kot je meni všeč – pa te zato žalim? Daj sprosti se malo, pusti ljudem dihat, predvsem pa se tozadevno brigaj zase. Če te pa drugi tako zelo skrbijo in bolijo, imaš pa res milijon naslovov, kjer rabijo pomoč, fizično in denarno.

Bog ne daj res non stop gnojit – pognojiš enkrat še manj kot piše v navodilih in mir! Da ne boste nitritov jedli namesto paradižnika in jagod, potem je bolje, da nasadiš okrasno cvetje in zelenjavo kupuješ. Tam so vsaj občasne kontrole strupenih snovi, doma jih pa ni.

Pozdravljena,

kje si kupila ta korita in koliko stanejo? iščem ravno nekaj takega

lp[/quote]
Korita sem “podedovala” – mislim pa, da so jih dali narediti mizarju.

New Report

Close