Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Težave s srcem

Težave s srcem

Pozdravljeni,

pred približno mesecem in pol se mi je pojavila najprej ostra zbadajoča in nato močna konstantna bolečina v predelu srca, ki se je razširila tudi na notranji del leve roke in močna oslabelost že pri najmanjših naporih. Pojavili so se tudi mravljinci v rokah in nogah, hladne okončine, potne noge in občutek pritiska na srce. Od takrat naprej se mi stanje ponavlja “po obrokih” na teden ali dva, najbolj pogosto v večernih urah okoli polnoči v mirovanju, ne glede na položaj telesa in traja tam 15 minut, včasih dlje. Danes se mi je ob vožnji s kolesom spet pojavila bolečina v predelu srca, mravljinci in oslabelost, čeprav je bil napor zmeren. Naj še povem, da sem imel 4 mesece nazaj operacijo razlitega slepiča, medtem sem bil zaradi razlogov omenjenih zgoraj tudi na urgenci in internističnem oddelku, kjer je bil EKG ok, rentgen pljuč tudi, izključili so AKS in pljučno embolijo, vendar vzroka težav niso našli. Srca in predela operacije mi do sedaj ni pregledal nihče, občutek pa imam da se mi v predelu trebuha občasno nabira tudi voda. Že ves čas imam rahlo povišane trombocite in suho kašljam že 4 mesece, težave pa so se začele ko se mi je znova pojavila bolečina v predelu operacije pred okoli 2 mesecema. Star sem 27 let, telesno v formi in do sedaj brez resnih zdravstvenih težav.

Zanima me vaše mnenje glede moje situacije, za odgovor se že vnaprej najlepše zahvaljujem. Lp, Danijel

Pozdravljeni,

težave, ki jih navajate, najverjetneje niso srčnega izvora – bolečina, ki je posledica pomanjkljive preskrbe srčne mišice ob bolezni srčnih žil (in je pri vas ob 27 letih starosti ni pričakovati), je drugačna. Redko nastopi hipno, takrat gre navadno za večji miokardni infarkt, ki ne ostane neopažen. Tudi sicer se tipična stenokardična (t.j. srčnega izvora) bolečina ne pojavlja le občasno – ali je prisotna vedno ob podobnih naporih, ali pa sploh ne.
Sprožilni dejavnik vaših težav je bil, če pravilno razumem, viroza, ki so, sploh letos, bile zelo trdovratne – tako okužbe z virusom RSV, virusom gripe – vse potekajo letos zelo podaljšano in neznačilno. Lahko je res vse posledica le-tega. Operacija slepiča s težavami, ki jih imate skoraj gotovo nima povezave.
Povečani trombociti so lahko tako posledica okužbe – viroze, pa tudi stanja po operaciji; dokler niso pomembneje povišani (denimo nad 500 x10E09), ni to nič nevarnega. Vedno je njihova koncentracija povečana tudi ob relativnih dehidracijah (npr, če ste cel dan čakalni na pregled na IPP, nič pojedli in spili in so vam nato odvzeli kri…).
Zaenkrat posebnih ukrepov ne potrebujete, morda se le izogibajte naporov, ki vam povzročajo nelagodje. Bodite zmerno aktivni. Če ne bo nič bolje, pa le obiščite kardiologa, ki bo s preiskavami natančneje opredelil, ali je za težave odgovorno tudi vaše srce.

Pozdravljeni,

Vsi simptomi so se začeli pojavljati kak teden za tem, ko me je pred 2 mesecema začelo nenadno ostro zbadati v predelu operacije. Res je, da sem še vedno čutil posledice operacije, vendar je tu šlo za drugačno vrsto bolečine. Je možno, da so se zaradi brazgotinjenja in manjše poškodbe rane pojavili krvni strdki? Bi lahko bili moji simptomi posledica le teh, glede na to da se pojavljajo “v obrokih”? Naj povem še, da sem pred 14 dnevi imel grozne bolečine v predelu ledvic, podobne kot ponavadi v predelu srca, čeprav naj bi tudi ledvice bile ok (niso našli vnetja). Po približno tednu dni so bolečine izginile, sedaj pa je spet “na udaru” srce.

Možno je tudi, da se mi ta neprebolela trdovratna viroza iz bolnišničnega obdobja, čeprav nimam nobenega izdedka iz nosu (imel sem in še imam pa malo vneto grlo) in se je v kombinaciji s kako drugo virozo ali gripo najključno pojavila ob istem času kot bolečine v predelu operacije. Vmes sem imel v tem času nekajkrat za kratko povišano temperaturo, tako da izključeno ni.

Ali menite, da je bi lahko viroze res povzročile tako velike težave z zdravljem? Je možno, da gre morda za kako lažjo obliko miokarditisa ali je bolj verjetna le kakšna plevrodinija?

Obakrat ko sem bil pregledan sem pil dovolj tekočine in nisem bil tešč, trombociti pa so konstantno tam okoli 360, kar je malo čez mejo. Težave zdaj trajajo že vsaj mesec in pol, mi onemogočajo normalno življenje in res bi rad izvedel kje je problem. Zaradi spoznanja, da verjetno ne gre za težave s srcem si bom vsaj malo oddahnil, tako da vam najlepša hvala za odgovor in morebitno dodatno pojasnilo.

Lp, Danijel

nova
Uredništvo priporoča

Zdravo!

Vsekakor dvomim, da bi se po operaciji slepiča po krvi pojavljali strdki, te se pojavljajo samo lokalno, na mestu operacije in so del normalnega celjenja. Šlo je verjetno za naključno virozo, ki ste jo bodisi “staknili” v bolnici (letos jih je mrgolelo, nekatere imajo t.i. inkubacijsko dobo tudi po teden dni) ali pa kmalu po odpustu. Kar nekaj podobnih primerov sem že zasledil, ko je viroza vodila v težave, kot jih opisujete.

Dvomim, da bi ta viroza vodila v miokarditis – tam bi se postopoma vedno bolj zadihali ob vedno manjših naporih, tiščalo bi vas v prsih. Vsako vrsto miokarditisa bi ob pregledih ugotovili že s posnetkom EKG in laboratorijskimi preiskavami.
Lahko gre res za podaljšano vnetje popljučnice oz. plevre (pojem plevrodinija se sicer uporablja le redko), ki slej ko prej izgine. Ste poskusili ob bolečini vzeti kak paracetamol ali celo močnejše protivnetno zdravilo (npr. ibuprofen)? To bi moralo ob tovrstnih bolečinah pomagati!

Vsekakor pa se vsakršen dvom o miokarditisu lepo razjasni s pregledom pri kardiologu, ki bo odredil UZ srca in izključil strukturno ali funkcijsko bolezen srčne mišice, zaklopk in osrčnika.

Najprej najlepša hvala za vaš čas in izčrpna opisa. Razjasnili ste mi kar nekaj stvari, za kar sem vam iskreno hvaležen. Vprašal pa bi še glede nekaj težav, ki se mi pojavljajo zadnjih 14 dni in mi zelo otežujejo normalno življenje.

Opazil sem, da naenkrat zelo težko ležim na hrbtu (prav tako velikokrat pri sedenju) ker me prične tresti, dušiti in počutje se nenadoma poslabša. Včasih me sili tudi na kašelj. Obenem včasih skoraj ne čutim rok in predvsem spodnjega dela nog, pogosto dobim mravljince in zdi se mi da se prekrvavitev okončin naenkrat zelo poslabša. Vseskozi čutim občutek žeje, čeprav pijem vsaj 2 litra vode na dan, imam suha usta, v zadnjem času pa sem opazil nasplošno zelo suho kožo ter pojav globokih brazd na prstih na rokah.

Je možno, da bi za katerega izmed simptomov lahko bile odgovorne težave s srcem ali kakšne srčno-žilne bolezni? Za vaš odgovor se najlepše zahvaljujem. Lep pozdrav, Danijel

Zdravo,

zadnje opisane težave so sicer lahko posledica številnih težav. Ena izmed njih bi lahko bila tudi bolezen srčne mišice. Tudi če se zdi tovrstna bolezen še tako malo verjetna, je smiselno opraviti pregled pri kardiologu – UZ srca, ki bo tovrstno možnost ovrgel ali potrdil.
Vsekakor pa, sploh ob znani preboleli virozi, ni odveč malo pozornosti nameniti še pljučam (z lahkoto gre le za podaljšan bronhitis, ki bi se tudi lahko kazal na naštete načine).
Vkolikor kadite (tega podatka niste navedli), bi vsaj za ta čas priporočil prekinitev.

Pozdravljeni,

kadil nisem nikoli. Je pa res, da imam nekakšno kronično vnetje pljuč, ki sem ga dobil pred leti. Takrat sem zbolel, kašljal ter pljuval zeleni izmeček več kot 2 meseca in ker se takrat nisem dovolj hitro pozdravil se mi to pojavlja konec novembra/začetek decembra vsako leto. Vendar nekih večjih težav s tem do sedaj nisem imel. Celo leto nisem nikoli bolan, le na zimo zbolim, tisto dokaj hitro izkašljam (14dni) in sem ponovno ok za celo leto. Lani sem v začetku decembra imel operacijo slepiča tako da sem to nekako preskočil. Sem pa hitro po operaciji začel kašljat. Neprekinjeno občasno kašljam že od takrat, vendar do sedaj začuda nisem izkašljal ničesar – kaj bi lahko bil vzrok? Bil sem tudi na RTG pljuč in ni pokazal posebnosti, a mislite da bi bronhitis lahko minil popolnoma brez izmečka in mi povzročal omenjene težave?

Drugače pa bi vprašal še, če moram nujno do osebnega zdravnika ki me nikakor noče poslat h kardiologu ali se lahko kako drugače nujno naročim pri le-tem? Po občkutku in koliko poznam samega sebe menim, da bi lahko bile težave vseeno povezane s kakšno srčno-žilno boleznijo, zato bi res rad to izločil oz. se prepričal o tem. A bi bil smotern samoplačniški UZ? Vprašal bi še s čim se najbolje vidijo velike arterije in žile srca? Rad bi izločil tudi kakšno morebitno zožitev.

Najlepša hvala za odgovor, Lep pozdrav.

Pozdravljeni,

mnenja sem, da bo dokončno izključil morebitno funkcijsko in strukturno srca prav kardiološki pregled. Vidim, da pred tem ne boste mirni. Mislim, da ste upravičeni do napotnice za kardiologa, morda ravno ne pod nujno… Samoplačniška možnost seveda obstaja – v vsaki regiji je dosti dobrih kardiologov.
UZ srca sicer ishemične bolezni srca ne izključi, sum nanjo lahko ovrže denimo obremenitveno testiranje.

Srečno!

Spoštovani dr. Cerar, lepo pozdravljeni!

ponovno vam pišem, ker menim da mi boste znali svetovati in me pomiriti – trenutno sem resno zaskrbljen glede svojih težav. Star sem 28 let, že 3 mesece imam resnejše zdravstvene težave, ki jih do sedaj sicer niso povezali s srcem in še vedno niso odkrili vzroka, zato bi vas še enkrat vprašal za mnenje in morebiten nasvet. Pred pol ure me je nenadoma začelo siliti na kašelj, ko pa sem zakašljal sem doživel hudo slabost in tiščočo bolečino pri srcu. Dobil sem občutek, kot da se je srce za kratek čas ustavilo, nato pa je bil kar nekaj časa utrip zelo šibek. Prav tako me je ob tem začelo mravljinčiti najprej po obeh rokah (sploh dlaneh, nato ko sem se skušal sprehoditi, pa še po nogah. Prav tako sem mravljinčenje sprožil če sem objel eno roko z drugo. Ob vsem skupaj sem nenadoma postal zbegan, tesnoben, nisem vedel kam bi se dal. Prav tako sem se ob vsem skupaj tudi izdatno potil v roke in noge, okončine so postale na dotik hladne. Družinsko sem sicer obremenjen s srčno-žilnimi boleznimi po obeh straneh, vendar do pred 3 meseci težav s tem nisem imel (holesterol in krvni tlak sta v mejah normale). V trenutku, ko mi je bilo najhuje sem uporabil pršilo Nitrolingual, ki ga imamo doma. Sedaj po pol ure se počutim bolje.

Je možno, da je kljub mojim letom šlo za lažji srčni napad oz. bi lahko omenjene težave povzročila zamašitev katere izmed srčnih žil? Do sedaj razen nekaj EKG-jev, ki so bili ok, drugih preiskav povezanih s srcem še nisem opravil. Pri nevrologu sem bil pred 2 tednoma, tam razen osnovnega pregleda in krvi (pomanjkanje Vitaminov B12 in D in prejetje nadomestkov le-teh) drugih preiskav niso opravili, kmalu imam tudi UZ trebuha in RTG hrbtenice, h kardiologu me zdravnica še ni napotila. Z vašim odgovorom in nasvetom me boste zagotovo pomirili in se Vam še enkrat najlepše zahvaljujem. Lep pozdrav

Pozdravljen,

vidim, da vas res skrbi za zdravje in ste v tej skrbi pozorni na vsako malenkost, ki odstopa od običajne. Težave, ki ste jih opisovali, ne kažejo na morebitni “blag srčni infarkt”, temveč bolj na normalen odziv srca na kakršnokoli stresno dogajanje. Takrat se poveča dejavnost nehotenega živčevja (simpatičnega živčevja), ki razloži marsikatere težave.
Mravljinčenje ste verjetno sprožili, ko ste prehitro dihali in izplavili CO2 – kri je tako postala alkalna, kar vodi v nevrološke težave (mravljinčenje, krči).
Nitrolingual je z lahkoto povzročil težave s slabo polnjenim pulzom, saj razširi vse žile in povzroči padec krvnega tlaka. Tudi izboljšanje počutja pol ure po vpihu spreja ni značilno pri angini pektoris – tam pomaga v nekaj minutah.

Kot sem vam napisal že v zadnjem sporočilu – vidim, da vas z besedami ne bom nikakor pomiril in boste morali opraviti kardiološki pregled, ki bo še najmanjšo verjetnost srčno-žilne bolezni dokončno ovrgel – če pa se kakšna najdba pravočasno odkrije, pa toliko bolje.

Pozdravljeni,

verjetno imate prav, da je bil delno kriv stres in je s srcem vse čisto v redu, v tem oziru ste me s svojo razlago definitivno pomirili in se vam za to zahvaljujem. V bodoče bom ob podobnih težavah zagotovo pozoren tudi na to. Vendar mi nihče ne zna razložiti zakaj me naenkrat začne siliti na kašelj (v čisto nestresni situaciji), ki v trenutku ko zakašljam sproži močno mravljinčenje in slabost. Mislim, da se je tisto s trenutno ustavitvijo utripa pojavilo tik za tem kot posledica – verjetno sem se vsega skupaj ustrašil. Dobro sem si prebral tudi o paničnem in anksioznem napadu, vendar pri meni precej verjetno ne gre za omenjeno težavo oz. je to le posledica fizičnih težav, ki se odraža v zbeganosti in tesnobnosti. Sicer sem pozitivno naravnan in o težavah, razen ko se mi ponovijo, ne razmišljam več oz. delam vse kar je v moji moči da bi živel in se prehranjeval čimbolj zdravo. Danes sem se spet začel nenadno slabše počutiti, prav tako sem občutil močno žejo in sem si pri znancu iz radovednosti izmeril krvni tlak in utrip, ki je bil: 100/60, utrip 84, kar je zame precej nizek tlak – ponavadi imam 120/70, pa tudi utrip je bil povišan. Seveda smo oboje izmerili večkrat in vsakič je bilo isto.

Mislim, da bom kar počakal na UZ trebuha in ostale preiskave, če bodo kaj odkrile in upam, da se po vseh teh mesecih težav končno najde vzrok. Drugače bom pa prosil osebno zdravnico za obremenilno testiranje in UZ srca, če bi morebiti vzrok ležal tam. Za vso dosedanjo in morebitno pomoč v prihodnje se najlepše zahvaljujem! Lep pozdrav, Danijel

Pozdravljeni zdravnik

Bi mi lahko prosim razlozili izvid ki sem ga dobil.

EKG: sinusni ritem 67/min , desnokracni blok , levi sprednji fascikularni blok

EHO:Stanje po zaprtju subaortnega defekta intervetrikularnega septuma v katerega je prolabiral desni koronarni listic aortne zaklopke. Funkcija aortne zaklopke je normalna, aortne regurgitacije ni, blaga koncentricna hipertrofija levega prekata( pricakovano ker se redno bavin s fitnessom in aerobnimi napori) funkcija levega prekata je dobra in normalna , prav tako je dobra in normlana funckija desnega prekata , ostale strukutre so povsem normalne.Opravljen tudi obremenilni test , ki je bil povsem nomralen , brez tezav.

ZAKLJUCEK: Ugotavljam dobro kirursko zaprtje subaorntega VSD-ja , stanje je nespremenjeno dobro.
Posebnih omejitev s strani srca niso potrebne.

Namrec bi mi lahko razlozili ta izvid ? in kaj po vasem pomeni da “posebnih omejeitev niso potrebne”? in ce imam zdravo srce na podlagi izvida , po mnenju kardiologa je z mano vse ok , ampak me zanima se vase mnenje ?

lp

Spoštovani,

v izvidu je opisan ultrazvočni izvid srca, ki mu je bil kirurško zaprt defekt prekatnega pretina – torej luknjice v temu pretinu. Defekt je bil tako visoko proti aortni zaklopki, da je dejansko zaradi pretoka skozenj vleklo enega od treh žepkov zaklopke proti defektu – kar opisujemo kot prolaps.
Očitno pravočasna poprava je omogočila popolno ohranjenost aortne zaklopke, kar je odlično.
Sama hipertrofija oz. zadebelitev srčne mišice ni povsem jasno opisana – vsekakor pa ni navadno, da se pojavi ob zgolj fitnessu ali aerobni vadbi – tudi pri profesionalnih športnikih je ne opazimo vedno. Vsekakor omenjena najdba ne vodi v kakršnokoli disfunkcijo srca in vas ne ogroža – smotrno je le sledenje.

To, da posebne omejitve niso potrebne, zapišemo, da poudarimo, da lahko živite praktično normalno življenje. Resda zaradi stanja po operaciji na srcu odsvetujemo tekmovalne ali zelo naporne športe (v stilu – Triglav, absolutno, Mount Everest – ne), ostalo pa lahko počnete po svoji presoji – tako glede poklicne, družinske, kakor športne poti.

Skratka – z mnenjem Vašega kardiologa se povsem strinjam.

Pozdralvjeni ! Najprej hvala za odgovor

Torej potem se lahko posvetim še naprej fintessu, teku, nogomet, kickbox itd…? seveda kot rekerativni šport ne pa vrhunski tekmovlani šport.

Lp

Živjo,

če se dobro počutite ob omenjenih aktivnostih, potem seveda z njimi nadaljujte. Morda bi edino pozornost namenil pri dvigovanju uteži in podobnih statičnih obremenitvah prsnega koša in ramenskega obroča – te obremenitve srcu niso najbolj po godu.

Uživajte!

Pozdravljeni !

Ja seveda se dobro počutim 🙂 .Naj še povem da se mbil ob obremenilnem testu uvrščen v razred 1 po NYHA in se baje lahko ob netekmovlanih obremenitvah obremenjujem kolikor se želim, če pa bi žel biti vrhunski športnik pa rabim mnenje in dodatne preiskave športnega kardiologa .

LP in najlepša hvala za odgovore

Pozdravljeni !

Torej potem takem ker sem yvrscen v 1 razred po NYHA ni omejitev pri teh aktivnostih ki sem jih navedel fitness , kickbox, nogomet , tek .. itd?

lp

NYHA 1 razred je le oznaka stopnje srčnega popuščanja – pri razredu 1 to pomeni le, da bo telesni aktivnosti (zmerni) nimate nobenih težav s strani srca. Ne opredeljuje, s čim se lahko varno ukvarjate.

Razumeti morate, da vaše srce ni zdravo. Je že, če ne drugega, po večjem kirurškem posegu. In to stanje postavlja omejitve – ki so izogibanje velikim naporom. To rekreativen šport ni – in se z njim ukvarjajte, kolikor vam to čas in počutje dopuščata, dovoljenja za tekmovalnega zagotovo ne boste dobili.

pozdravljeni

Kako mi vi zdaj recete da nimam zdravo srce ,ce pa po mnenju vseh kardiologov je z mojim srcem povsem ok, oz. brezhibno. Naj se povem da zelo dobro prenasam tezke velike napore brez kakrsnihkoli tezav. Bil sem tekmovalen sportnik po operaciji , ampak zaradi sole se nisem mogel normalno udelezevati turnirjev . Tako da nemi zdaj vi govorit kaj jaz lahko in kaj ne..! Dobil sem dovolenje glede tekmovanj saj sem se udelezeval mocnih tekem po operaciji 10 let po operaciji ….

s spostovanjem

Pozdravljeni,

razumem, da se s priporočili smernic Evropskega, pa tudi Ameriškega združenja za kardiologijo, ki obravnava bolnike s prirojenimi srčnimi napakami, ne strinjate. To je povsem Vaša pravica.

New Report

Close