Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek UTD prednosti

UTD prednosti

Seveda vlada in delodajalci nikoli ne bodo pristali na to, ker elita mora imeti pod seboj množice brezposelnih brez lastnega dostojanstva.
V članku je omenjeno, da bi po uvedbi UTDja razmišljali, da mora biti za pošteno delo pošteno plačilo. To je bilo nekoč samoumevno, a so ljudje to že pozabili.:(

https://sites.google.com/a/inovelmedia.si/i-novel-media/home/utd—denar-za-vse/objave-utd/zasocialnopravicnost-utdavtorvanjacibejapril2016
Za socialno pravičnost – UTD, avtor: Vanja Čibej, april 2016

Poslušala sem ministra za kmetijsko dejavnost Dejana Židana, v eni izmed oddaj, ki jo je vodil Jonas, ko sta govorila o tem in onem. Med drugim ga je Jonas vprašal, kaj si misli o UTD. Oddaja je bila že čisto pri koncu in minister je v nekaj stavkih zaključil, da bi uvedba UTD ukinila vse socialne transferje in druge oblike pomoči, med drugim tudi pokojnino. Prav zaradi tega je bolje razmišljati o drugih oblikah rešitev, npr. ugodnejša stanovanja, boni za prehrano in druge oblike že znanih pomoči.

Tako hitro izrekanje trditev s strani ministra neugodno in napačno vplivajo na splošno mnenje ljudi.

Zakaj ne razmišljamo o UTD drugače?

UTD ukinja le določene socialne transferje, ker le-ti ne bi bili več potrebni, saj bi UTD zagotavljal eksistenčno varnost vsakega posameznika;
UTD je dohodek vsakega posameznika, ki izravnava obstoječe prihodke. Primer: Izračun pokojnine je še vedno enak, le prejemek bi bil zmanjšan za znesek UTD; Izračun plače posameznika je še vedno enak, le zmanjšan za znesek UTD; Nadomestilo za primer brezposelnosti, bi bilo prav tako znižano za znesek UTD;
Pri izračunu dohodnine bi bil UTD lahko davčna olajšava;
Z UTD svobodno razpolagamo, saj je nenamenski;
Denar bi hitreje krožil, širila bi se potrošnja in s tem davčna blagajna;

UTD ima veliko plemenitejše cilje, kot mu sicer pripisujejo

Eden izmed načinov uvedbe UTD je predlagala že Valerija Korošec v svoji študiji Predlog UTD v Sloveniji – zakaj in kako?. Sama predlaga sistem izravnalnih prihodkov in odhodkov v obstoječih okvirih javne porabe. Slednji bi bil prvi korak k uvedbi UTD, potem bi sistem na podlagi spremljanja in rezultatov uvedbe ustrezno dopolnjevali.

Ideja o UTD ima veliko plemenitejše in daljnosežne cilje, saj bi sčasoma spremenil družbo na bolje, v kateri bi bil posameznik bolj samozavesten in odgovoren, ker bi bil svobodnejši.

UTD ni socialna pomoč, ampak je pravica, ki pripada državljanu sama po sebi, je neka vrsta dediščina naših prednikov, ki so gradili našo državo. UTD ni (kot je danes v množici brezposelnih ljudi, ki bi radi delali, pa ne dobijo dela) prosjačenje za denarno socialno pomoč in s tem priznanje, da so slabši (ranljivi) člani družbe, ker si ni sposoben zagotoviti lastnih sredstev za preživetje. Današnja socialna pomoč ima izrazito negativni prizvok in tisti, ki jo prejema, se počuti manjvrednega in neuspešnega, ker se primerja s tistimi, ki delo imajo in socialne pomoči ne potrebujejo. Zdajšnji zakon naredi iz prejemnika socialne pomoči dosmrtnega dolžnika državi, dolg pa podedujejo njegovi dediči. Sistem socialne pomoči še dodatno degradira, sicer zdravega posameznika, in ruši njegovo dostojanstvo. Prejemniki socialnih pomoči se vrtijo v začaranem krogu, saj jim družba s tovrstno pomočjo posredno sporoča, da so nesposobni in nezmožni, da bi svoj položaj obrnili na bolje. Današnji sistem je vse prej kot motivacijski sistem, ki bi spodbujal ljudi k delovanju. Današnje socialne službe so veliko preveč postopkovne, ukvarjajo se z birokracijo, s sprejemanjem in pregledovanjem dokazil o premoženjskem stanju prosilca in s pregledovanjem namenske porabe socialnih pomoči. Prejemniki socialne pomoči pa zbirajo račune in enkrat mesečno prinašajo dokazila o svojih nakupih. Se vam zdi to v redu?

Socialne službe bi lažje opravljale strokovno delo

Socialne službe so namenjene za delo z ljudmi, ki se soočajo s posebnimi potrebami in težavami otrok, mladostnikov, starostnikov, družin, kjer morda vlada nasilje ter z ljudmi, ki imajo težave z zdravjem. Verjamem pa, da bi bilo človeških stisk bistveno manj, če bi imeli vsi zagotovljeno finančno varnost. Določen socialni dodatek bi prejemali le tisti ljudje, ki jih je narava ali določena življenjska okoliščina prikrajšala z boleznijo ali poškodbo in ki ne morejo skrbeti sami zase, bodisi da potrebujejo dodatne pripomočke ali nego, ki jim omogoča kakovostnejše življenje.

UTD predstavlja odpravo revščine in odpravo strahu pred revščino

UTD je usmerjen k posamezniku, vsak državljan, tudi otrok, bi redno prejemal mesečni prejemek in kot tak bi predstavljal pravičnejšo delitev dohodka, tudi znotraj gospodinjstev.
V takih, boljših pogojih bi ljudje bili bolj zadovoljni, bolj sproščeni in ne bi živeli pod negativnim stresom, ki ga prinašajo strahovi pred nezmožnostjo materialnega preživetja. Zadovoljni ljudje so bolj dejavni, živahni, zdravi in s tem tudi bolj produktivni.

UTD omogoča večjo svobodo posameznika

Občutek svobodne izbire in odločitve, da na primer posameznik odkloni delo pri delodajalcih, ki kršijo pravila in zakon o delovnih razmerjih, je neprecenljiv. Morda bi sčasoma prevladala vrednota: Za pošteno delo, pošteno plačilo – seveda v skladu s splošnim standardom v državi. Morda bi bilo manj sive ekonomije, morda pa bi celo prekarno delo izgubilo negativni predznak in postalo zanimiva oblika dela, saj v primeru sezonskega, projektnega in večjega obsega dela in ki bi ga bilo treba le primerneje zakonsko urediti. Tudi učinek na gospodarstvo bi bil boljši.
Ker je UTD nenamenski, z njim svobodno razpolagamo in se odločamo za kaj ga bomo porabili. S slednjim pa posameznik sprejema tudi možnost sprejemanja večje odgovornosti. Pogoje za dostojno življenje mu z UTD država zagotavlja. Tako nima več izgovorov, ni več jamranja in iznajdljivosti posameznikov, ki danes morda neupravičeno dobivajo socialno podporo in živijo na račun drugih.

Po drugi strani pa bi se lahko posameznik odločil tudi za manj vrednoteno delo, v primeru, če ga kakšno določeno delo neizmerno veseli (na primer umetniško ustvarjanje), saj ga manjše plačilo ne bi spravilo na rob preživetja.

UTD vzpostavlja drugačen, pravičnejši red v družbi Verjamem, da bi se na način izravnavanja prihodkov in odhodkov javne porabe pravičneje razdelila sredstva med posameznike, prav tako bi se vzpostavilo gospodarsko ravnotežje tudi tako, da bi slaba in neuspešna podjetja propadla in ne bi bredla v vedno večje dolgove, ki jih med drugim povzročajo tudi visoki stroški dela. Zmanjšalo bi se tveganje, tudi za poslovne partnerje, ki so korektno izvedli določena dela, in ki velikokrat, tako kot zaposleni, v primeru stečaja, posredno ali neposredno preidejo na pleča države.

UTD je tudi to, da ti prispevaš za revnejše od sebe. Si še vedno za to socialistično idejo?

Vedno sem bila. Se ti to zdi čudno?

nova
Uredništvo priporoča


Zdaj pa prispevamo milijarde za mafijo in mafijske banke.
To pa je menda kapitalistična ideja ali kako se ji že reče. 🙂

UTD – če je dobro zamišljen in primerno zakonsko podprt – sploh ni slaba zamisel.

Dobra izvedba daje državljanom tisto materialno neodvisnost / osnovo, ki jo (lahko) prinaša industrializacija in čedalje večja produktivnost dela, pa tudi avtomatizacija.
Je smiseln koncept, ki nadgrajuje proces avtomatizacije, hkrati pa tudi povečuje enakost in človeškost.

Jaz sem za, če bomo lahko vplivali na ne-lopovsko izvedbo koncepta.

Kje je problem? Seveda, da veliko raje, kot za bogatejše od sebe, kot to moram delati zdaj.

Z UTD odpade cel kup birokracije, cel kup hvatačev ovinkov, dobili bi pa tudi tisti, ki se ne znajdejo, nočejo molsti države, čeprav bi pomoč krvavo potrebovali. Iz trenutnega sistema najskromnejši odpadejo ko knof od gat.

Imaš možgane?
Zdaj pa najprej prispevaš za bogate in če za revne še kaj ostane,tudi nekaj drobiža zanje.
Privoščim ti revščino do tvojega konca.

Kaj pa če bomo vsi enako revni, kot npr. v bivši USSR? Razen nekaj elite ki bo po orwellovsko bolj enaka kot ostali.

Iz katerih žepov se bo vzel ta denar, ki se bo potem veselo prerazporejal?
Kdo ga bo moral zaslužiti?
Kakšen bi bil ta znesek?

Če bo UTD ne bo dosti drugače za tiste, ki bodo delali, bo pač osnovna plača manjša. Za tiste, ki ne bodo delali, vprašanje.

_____________ ere's t' yer!


Iz istih, iz katerih zdaj jemljejo za socialne transferje, olajšave, jako jake bonbončke za iznajdljive.
Samo, da bi bilo tokrat razporejeno bolj pošteno, to je vsa umetnost.

Na FB je odprta skupina, če koga zanimajo aktualne teme o UTB
https://www.facebook.com/groups/105487814988/

Na FB je odprta skupina, če koga zanimajo aktualne teme o UTB
https://www.facebook.com/groups/105487814988/%5B/quote%5D

Popravek: o UTD :)))


Iz istih, iz katerih zdaj jemljejo za socialne transferje, olajšave, jako jake bonbončke za iznajdljive.
Samo, da bi bilo tokrat razporejeno bolj pošteno, to je vsa umetnost.[/quote]

Ja, ampak avtorjev citat govori o neki samostojnosti, neodvisnosti, odpravi revščine, čemur naj bi služil UTD.
Socialna pomoč je menda okoli 260-280 eur, nekaj takega bi bil potem verjetno ta naš UTD. Če se uvede, odpadejo vsi ostali transferji. Potem ne bo razno raznih olašav za stanarine, vrtce, prehrano otrok.
Polna cena vrtca je malo pod 500 eur.
Se mi zdi, da bodo revni potem še revnejši!?

Jaz se s takšnim zneskom ne bi počutila niti najmanj brezskrbno in svobodno, niti s 600 eur ne.

Pa tale citat, kako je tole mišljeno?:
“UTD vzpostavlja drugačen, pravičnejši red v družbi Verjamem, da bi se na način izravnavanja prihodkov in odhodkov javne porabe pravičneje razdelila sredstva med posameznike, prav tako bi se vzpostavilo gospodarsko ravnotežje tudi tako, da bi slaba in neuspešna podjetja propadla in ne bi bredla v vedno večje dolgove, ki jih med drugim povzročajo tudi visoki stroški dela”

Če prav razumem, so podjetja tista, ki nekaj proizvajajo in služijo denar, torej odvajajo davke, tudi za današnje transferje. Od kje bo potem prišel izpad dohodka, če tega ne bo več oz. kakor razumem, da naj bi bili stroški oz. plače toliko nižje, kolikor znaša UTP.


Recimo da imaš prav, delodajalci bodo toliko znižali plače, da bo končni prejemek zaposlenih ostal enak. Pa saj to bi bilo super za gospodarstvo, konkurenčnost itd.! Saj itak ves čas jamrajo, kako je slovenski delavec predrag! To bi torej pomenilo konkreten skok v konkurenčnosti našega gospodarstva. Plus za delodajalce!

Potem pa še zaposleni: recimo da dobivajo isto plačo kot prej, AMPAK: če ostanejo brez službe imajo zagotovljen UTD in to do nadaljnega, ne samo nekaj mesecev, če sploh, kot je to zdaj. Ni treba nič na zavod, pa razgovori, obrazci, izračuni… Ni pomemben razlog odpovedi. Plus za zaposlene in brezposelne!

Strošek države je isti, kot je zdaj za vse socialne transferje, torej glede tega tudi ni problema. Kje je sploh problem?

Problem je, ker bo potem preveč zadovoljnih ljudi. Izkoriščevalska elita lahko vlada, če drži množice v revščini, strahu in zaskrbljenosti.

Sploh ne. Bi pa za spremembo tudi najbolj revni kaj dobili. Saj razumem, da bi tisti, ki imate cel kup olajšav in dodatkov raje videli, da jih imate še naprej, kot pa da kaj od tega dobijo tudi tisti, ki najtežje pridejo čez življenje, države pa to ne zaima. Kar se države tiče, lahko samski na minimalcu brez otrok mirno crknejo. Recimo.

Sploh ne. Bi pa za spremembo tudi najbolj revni kaj dobili. Saj razumem, da bi tisti, ki imate cel kup olajšav in dodatkov raje videli, da jih imate še naprej, kot pa da kaj od tega dobijo tudi tisti, ki najtežje pridejo čez življenje, države pa to ne zaima. Kar se države tiče, lahko samski na minimalcu brez otrok mirno crknejo. Recimo.[/quote]

Se popolnoma strinjam.

Kje je problem? Seveda, da veliko raje, kot za bogatejše od sebe, kot to moram delati zdaj.

Z UTD odpade cel kup birokracije, cel kup hvatačev ovinkov, dobili bi pa tudi tisti, ki se ne znajdejo, nočejo molsti države, čeprav bi pomoč krvavo potrebovali. Iz trenutnega sistema najskromnejši odpadejo ko knof od gat.[/quote]

No, v Sloveniji, kjer je javni sektor sveta krava in baje gonilo razvoja, se nivo birokracije prav gotovo ne bo (bi) zmanjšal.

Mediana v Sloveniji je pri 850€ neto osnovne plače. Brez dodatkov.

Torej, če ste za UTD in zaslužite več kot zgornji znesek, potem vedite da boste z UTD imeli manj.

A ste še vedno za socialistični UTD?

P.S. Ne sanjajte da boste dobili denar od Mramorjev ipd. Elita je vedno bila elita, tja ne spadate,tako da jo odpišite.

Če imaš jurja dohodka in dobiš 300€ UTD imaš potem 1.300€. Kako manj, če dobiš več?
Z UTD bi vsi dobili.

Najprej se pozanimaj kakšen sistem je UTD.
UTD bi dobil vsak,zaposleni pa tudi plačo. Govorilo se je,da bi bil UTD 500eur.

UTD=50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} povprečne plače.

Če imaš jurja dohodka in dobiš 300€ UTD imaš potem 1.300€. Kako manj, če dobiš več?
Z UTD bi vsi dobili.[/quote]

Mišljeno je tako, da se plače znižajo, potem boš imela samo 700 eur plače in 300 UTD. Itak, da mi ni jasno, od kje bo prišel denar.
Samo za servisiranje javnega dolga bomo v 2016 namenili milijardo 70 milijonov evrov. To pomeni, da bomo samo za poplačila obresti dali več, kot damo za obrambo, notranje zadeve, znanost in zdravje skupaj.
npr.za vse socialne transferje bomo dali 1,2 milijarde.

Še vedno sem mnenja, da je zamisel UTD dobra.

Glede denarja pa hudo pretiravate – če izhajamo samo iz zgornjega zneska socialnih transferjev in če se ta za UTD ne bi povečal in recimo da ne velja za tiste pod 18 let… bi prišlo cca. 60 Eur na državljana na mesec.

New Report

Close