Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Starša nočeta v dom… kaj narediti?

Starša nočeta v dom… kaj narediti?

Pozdravljeni

Imam 2 predšolska otroka, službo z urnikom, ki ga izvem sproti in si ne morem privoščiti odsotnosti, zato tudi občasno plačam varuško,da popazi otroka kaki 2-3 urci, ko se mi služba zavleče.
Sem samohranilka, edinka, moji dohodki so ca.1300€ mesečno(z potnimi,malico, otr.dodatki ipd).

Živim v hiši z svojimi starši, ki sta stara sicer “komaj” 69 let, ampak je oče skoraj nepokreten (je sicer lahko sam, ga pa previjam, saj je sicer vse po hiši ponečedeno (če je brez plenice), mama pa ima težave z zalivanjem, zaradi česar jo je treba večkrat peljati na punktacijo, vsaki dan jo je treba tehtat in ji odmerjat kup zdravil, ki povzročajo od zatekanja ipd, ima tudi sladkorno, večkrat se ji stanje nenadno tako poslabša, da je kakšen teden kot rastlina in takrat rabi oskrbo vsaj 12h/dan. In ker je njuno zdravstveno stranje vsake toliko časa katastorfa in s tem tudi jaz (ker ne zmorem skrbeti za vse), sem ju skušala prepričati, da bi šla v dom. Seveda bi dom plačevala sama, s tem ko bi njuno nadstropje hiše oddajala. Vem, da bi mi šlo finančno zelo na tesno,ampak sem živčno že povsem iztrošena zaradi nihanja zdravja mojih staršev. Problem pa je, da ona dva o tem nočeta niti slišati. Da ni osnovnih pogojev, da bi šla.Zavedata se, da sama zase ne moreta skrbeti, ker sta oba kar se zdravja tiče zelo slabo, vmes je sicer teden, dva, ko je boljše,ampak je potem tudi spet slej ko prej zelo slabo. Potuho jima daje sosed(češ da nista še za v dom), ki jima občasno kaj prinese iz trgovine (to predvsem kadar se mulita name, ker ne morem prileteti ko si zaželita).

Sama ne vem kaj narediti.Odselila se ne bom, ker sama dva ne moreta preživeti, oskrbnica bi me stala enako kot dom, s tem da potem ne bi imela dodatnega vira za plačevanje tega, ker njunega dela hiše ne bi mogla oddajati. Situacija je za vse zelo težka, in tudi meni je hudo, da bi ju dala v dom,ampak sama ne zmorem. Preprosto ne gre. In ko staršem to povem, začneta, da sej ne rabim nič za njiju skrbet, da bota že sama ipd, pa čeprav oboji vemo, da to ne gre, ker si še tablet ne znata vzeti sama, tudi ko sta “zdrava”, jima je treba vse “koktejle” pripravit, dat inzulin, ipd ipd. Čakalne vrste za dom so pa takšne, da bi me tako ali tako čakalo še pol leta borbe, preden bi dobila ona dva prostor v domu in bog ve, kaj vse bi se še v teh pol leta zgodilo (kakšne zdravstvene težave).Mama ima tudi obrabo kolka, zato komaj hodi, na operacijo jo zaradi tveganj ne dajo, ampak je skoz na čakanju. Najbolj me je strah posebej zato, ker že tako če sama zbolim komaj skrbim že za otroka, kaj šele dva starejša, ki ti vzameta še več energije.Kaj naj, če si kaj zlomim,doživim prometno, karkoli takega? In res me je strah…

Ima kdo kakšen nasvet, kako naj starše prepričam za v dom?

če se ti odseliš iz njune hiše, potem lahko onadva oddata eno nastropje in si s tem denarjem plačata negovalko.

Čakalnih vrst za v domove skoraj ni, ker je oskrba postala predraga in si je večina ljudi ne more privoščit.
Z oddajanjem nadstropja kaniš iztržiti cca 1500 evrov na mesec, ker manj oskrba za dva ne bo prišla. No, verjetno imata tudi kaj pokojnine? Tebi se bo CSD vsedel na prihodke, ker je cenzus v primeru plačevanja oskrbe smešno nizek in ti pustijo od plače za tri ljudi po mojem max. 900 evrov.

Kaj pa oskrba na domu prek CSD – občina sofinancira oskrbo in pride oskrbna ura kakih 5 evrov na uro (odvisno od občine). Te negovalke poskrbijo za zdravila, za higieno, pomagajo pri hranjenju … marsikaj postorijo. Če bi prišla za eno uro na dan, bi bilo tebi to verjetno že v veliko olajšanje.

Zakaj oče ne zadržuje blata? Kak poseben razlog?

nova
Uredništvo priporoča

težka situacija. Vprašaj na kakšno institucijo, da vam pošiljajo kako negovalko. Poleg tega mislim, da si tudi ti v takem primeru upravičena do nekega dohodka. Vsaj za očeta. pozanimaj se, ker vem, da nekaj obstaja. upam, da se vam čimprej poštima.

Kakšno institucijo?
Kako negovalko kar pošljejo?
Kak prihodek – če veš, da obstaja in je baje upravičena, vsaj za očeta?

A govorimo o Sloveniji ali kaki drugi državi?

…. z največjim veseljem 😉 ker bom plačevala kredita za stanovanje 400€ mesečno in živela v ljubem miru, če se pa odločim skrbeti za njiju do konca življenja, bom pa zmetala zanju malo več kot 400€/mesečno svojega denarja. Živita pa lahko konec koncev še tudi 20 let. Že tudi če doplačujem dom, jima bo treba še dati vsakemu 100€ žepnine.. in kakorkoli potegnem črto, bi mi bilo, če bi gledala iz finančnega vidika, ceneje oditi in ju pustiti, naj se znajdeta. Pa nimam srca za to. Po moji računici bo bil moj strošek z njiunim domom ca. 600€/mesečno (200€ žepnina, 400€ doplačilo doma, ostalo njuna pokojnina+ oddajanje dela hiše). In “Zloben odgovor”, če že imaš zloben odgovor,naj bo vsaj tehten in premišljen. Ker če bi malo preštudiral, bi videl, da je plačevanje doma dražje kot pa plačevanje kredita.


In negovalka stane 300€ na mesec za 12 ur na dan, daj nehaj s takimi bolanimi, za stanovanje bosta dobila morda 300-400€, negovalka preko podjetja, ki se s tem ukvarja pa minimalno 10€ na uro, zračunaj sama koliko to stane na mesec, profesionalna pomoč na domu, 2 uri dopoldne 2 uri popoldne brez vikenda je 600-700€ mesečno.

Zorganiziraj se in se veliko pogovarjaj s starši. Če takoj ne razumeta, vztrajno pojasni večkrat.

Najemnina ne bo visoka, ker moraš odšteti davke. Niso vsi najemniki super, z določenimi imaš lahko težave, lahko imaš del časa prazno.

Dom je ca 1100+1100=skupaj 2200 – odštej neto najemnino ca 400- odštej stroške nadstropja staršev (ki bi jih po novem plačevali najemniki) 300= ti ostane 1500 EUR za občasne pomoči. Naj občasno pomoč plačata starša.
Ko bosta v domu, boš čas zgubljala z obiski v domu in ravno tako nadzorovala vrsto storitev. Ti bo enako šel čas.

Kako finančno urediti-.
1. Si zaprosila za dodatek za pomoč in postrežbo za očeta (predlog naredi osebni zdravnik) in mogoče tudi za mamo?
2. Organiziraj si subvencionirano pomoč na domu 3 x na dan (v Ljubljani je to ZOD-Zavod za oskrbo na domu), vse občine v SLO to imajo ter po potrebi dodatno plačljivo pomoč na domu.

se ti ne zdi, da imaš skrivljeno predstavo o financah?
Če boš plačevala še 600 evrov iz svojih dohodkov za dom, potem to nikakor ni ugodna varianta, ker ne vem, kako boš s 700 evri preživela sebe in dva otroka.
Če oddaš polovico, kjer živiš ti, recimo eni družini, kjer bi ena oseba skrbela za starše, ti pa najameš kredit, potem boš res bolje prišla skozi.

Od kod pa si?
Jaz sem iz Okolice Ptuja. Če rabiš pomoč, sem ti na razpolago.

Denarja nimaš, časa tudi ne, dom zaseden, niti tam starša ne bi bila, nočeš negovalke, ker je predraga.
Si sama, samska, edinka?
Imaš prosto sobo?

Ker so na voljo pošteni ljudje, ki iščejo streho nad glavo, pa zanjo ponujajo to, kar iščeš, imajo izkušnje.
Če ti ni nemogoče misel, da imaš nekoga takega pod streho, ga vzemi.
Pojdi na portal ZDUS, tam so mali oglasi, poišči ali sama daj oglas.
Staršev ne moreš prisiliti v dom, to pa je lahko zelo dobra rešitev.
V kolikor ti starša res nista le problem in ne gledaš njunega bivališča kot dodatn vir dohodka, ki je tudi obdavčen.
Koneckoncev bodo najemniki tudi postali moteči, tako, da ena oseba ali mamica v stiski, ki rabi streho nad glavo, ki bi ti za to pomagalabpri starših, ne bo problem, pač pa rešitev tega.
Znali bi biti vsi zadovoljni.
To so dobre prakse, se dogajajo. Starša sta pa upravičena do dodatka za pomoč in postrežbo.


In negovalka stane 300€ na mesec za 12 ur na dan, daj nehaj s takimi bolanimi, za stanovanje bosta dobila morda 300-400€, negovalka preko podjetja, ki se s tem ukvarja pa minimalno 10€ na uro, zračunaj sama koliko to stane na mesec, profesionalna pomoč na domu, 2 uri dopoldne 2 uri popoldne brez vikenda je 600-700€ mesečno.[/quote]

Njima 4 ure na dan ne zadostuje. To je problem. In da bi bila pa ena 8-10 ur tam, pa še čez noč kdaj (ko pride res do hudih poslabšanj), bi imela ta oskrbovalka tudi tarifo ca.1600€ mesečno. In ni nič ceneje,s tem da ona jima ne bo mogla nudit zdravniško pomoč tako kot jima jo bodo lahko nudili v domu. Ne vem, sama sem ogromno premišljevala, se pozanimala o raznih variantah, pa nikakor ne pridem skozi finančno boljše, zato bom naredila najboljše za svojo psiho in to je to, starši pa bodo tudi imeli v domu najboljšo možno oskrbo, ki jima je jaz doma ne morem nuditi. Problem je samo, kako jima naj to dopovem in ju v to prepričam. Na silo ju tja ne morem spraviti, da ju bom pa imela na vesti, ker bi ju pustila sama, pa bi bilo potem kaj hudo narobe, pa tudi nočem. Oskrbovalka bi me pa (v taki meri kot bi jo potrebovala) stala enako kot dom – preverjeno.

Predlagam, da greš k osebni zdravnici tvojih staršev in naj ti ona najprej svetuje in pove kako hudo je s tvojima staršema. Če je kateri od staršev nepokreten bo dobil pomoč na domu (negovalko, ki pride 3x na dan), ki bo poskrbela za plenice, kopanje, zdravila, osebno higieno,…
Če si lahko sama 2x na dan priskrbiš pomoč na domu za 2x po pol ure pa tudi ne bo tako hudo. Moja tašča je nepokretna in 3x na dan pride negovalka, ki jo plačujemo sami. Na mesec pride cca 350€.
ali pa
predlagaj staršem, da v njunem stanovanju oddata brezplačno sobo osebi, ki ju bo 3x na dan po pol ure negovala. Če daš oglas se bo sigurno kdo javil. Lahko pa jima predlagaš, da jima bo ta oseba še skuhala. Sigurno imata toliko pokojnine, da bi se vam to izšlo.

Premisli, predlogov je več, samo najdi sebi in staršem primerne.

Odsvetujem pa, da daš starše v dom, ker denarno ne boš prišla skupaj. Če ti bo pa pomagal CSD, bodo pa vse hoteli nazaj, tako, da lahko ostaneš še brez strehe nad glavo.

Poročaj kako si uredila zadevo, da vemo še drugi za v bodoče.
ali pa

Seveda lahko “ugodno” avtorica pride skozi, če ji le ni v interesu dediščina (hiša). Njej ne bo treba plačevati/doplačevati za dom nič, če se dogovorijo, da se občina usede na hišo, ki bo po njuni smrti njihova.


Daj preberi zakon in ne takole na pamet, občina se usede samo v primeru če s tem ni oškodovan dedič toliko, da bistveno vpliva na njegovo preživetje oziroma njegov standard, ona razen plače nima drugih dohodkov poleg tega ima 2 otroka in mati samohranilka torej ni zakonske možnosti odvzema zapuščine, vsaj v zakonu tako piše, eno je če ne moreš in drugo če nočeš, poleg tega je sama in nima bratov/sester, ki bi lahko pomagali.
Pa še vsi ste skrenili iz teme, ženska sprašuje kako jih spraviti v dom kamor po njenem opisu tudi spadata in za to je pripravljena tudi sebi in otrokom krepko znižati standard samo, da bi bili starši preskrbljeni, KAJ VAM NI JASNO??? kakšna zapuščina in pohlep a se res nihče več ne zna normalno pogovarjat in osredotočit na bistvo vprašanja.
Ena od možnosti je CSD in odvzem opravilne sposobnosti staršem ker očitno sama ne bosta pristala na dom zato ju bo treba tako prisiliti, žal tako je !


Daj preberi zakon in ne takole na pamet, občina se usede samo v primeru če s tem ni oškodovan dedič toliko, da bistveno vpliva na njegovo preživetje oziroma njegov standard, ona razen plače nima drugih dohodkov poleg tega ima 2 otroka in mati samohranilka torej ni zakonske možnosti odvzema zapuščine, vsaj v zakonu tako piše, eno je če ne moreš in drugo če nočeš, poleg tega je sama in nima bratov/sester, ki bi lahko pomagali.
Pa še vsi ste skrenili iz teme, ženska sprašuje kako jih spraviti v dom kamor po njenem opisu tudi spadata in za to je pripravljena tudi sebi in otrokom krepko znižati standard samo, da bi bili starši preskrbljeni, KAJ VAM NI JASNO??? kakšna zapuščina in pohlep a se res nihče več ne zna normalno pogovarjat in osredotočit na bistvo vprašanja.
Ena od možnosti je CSD in odvzem opravilne sposobnosti staršem ker očitno sama ne bosta pristala na dom zato ju bo treba tako prisiliti, žal tako je ![/quote]

Recimo ljudje, ki so brez bližnjih sorodnikov, pa nočejo v dom, nihče ne skrbi zanje. Kaj pa lahko kdorkoli naredi v tem primeru?

No, nekje je treba začeti. Starostniki imajo pravico do obiska patronažne službe enkrat na pol leta – če ne hodijo redno naokrog, je treba mogoče malo opozorit zdravstveni dom oz. osebnega zdravnika staršev. Mogoče tole za začetek, pa da se potem nekdo tretji skuša pogovoriti z njima.

Vendar – jaz sem tako kot nekateri mnenja, da se ti finančno ne bo izšlo. Tudi če tvoj izračun drži, si ne predstavljam, da boste vi trije preživeli s 700 evri na mesec. Že pri 1300 se verjetno ravno ne valjate v luksuzu in gre za las. Upoštevaj tudi, da bodo stroški z otroki vedno višji.
Mogoče bi bil čas, da se hiša proda, denar gre za oskrbo staršev, ti pa v kredit oz. najem. Kako starše prepričati v to, pa ne vem. Če nočeta … uh, težka bo, pa sploh dejansko še nista koliko stara.


Daj preberi zakon in ne takole na pamet, občina se usede samo v primeru če s tem ni oškodovan dedič toliko, da bistveno vpliva na njegovo preživetje oziroma njegov standard, ona razen plače nima drugih dohodkov poleg tega ima 2 otroka in mati samohranilka torej ni zakonske možnosti odvzema zapuščine, vsaj v zakonu tako piše, eno je če ne moreš in drugo če nočeš, poleg tega je sama in nima bratov/sester, ki bi lahko pomagali.
Pa še vsi ste skrenili iz teme, ženska sprašuje kako jih spraviti v dom kamor po njenem opisu tudi spadata in za to je pripravljena tudi sebi in otrokom krepko znižati standard samo, da bi bili starši preskrbljeni, KAJ VAM NI JASNO??? kakšna zapuščina in pohlep a se res nihče več ne zna normalno pogovarjat in osredotočit na bistvo vprašanja.
Ena od možnosti je CSD in odvzem opravilne sposobnosti staršem ker očitno sama ne bosta pristala na dom zato ju bo treba tako prisiliti, žal tako je ![/quote]

Odvzem opravilne sposobnosti nikakor ne pride v poštev, če je človek samo fizično obnemogel. In kolikor razumem vprašanje, sta tale starša v glavi še ok.


Daj preberi zakon in ne takole na pamet, občina se usede samo v primeru če s tem ni oškodovan dedič toliko, da bistveno vpliva na njegovo preživetje oziroma njegov standard, ona razen plače nima drugih dohodkov poleg tega ima 2 otroka in mati samohranilka torej ni zakonske možnosti odvzema zapuščine, vsaj v zakonu tako piše, eno je če ne moreš in drugo če nočeš, poleg tega je sama in nima bratov/sester, ki bi lahko pomagali.
Pa še vsi ste skrenili iz teme, ženska sprašuje kako jih spraviti v dom kamor po njenem opisu tudi spadata in za to je pripravljena tudi sebi in otrokom krepko znižati standard samo, da bi bili starši preskrbljeni, KAJ VAM NI JASNO??? kakšna zapuščina in pohlep a se res nihče več ne zna normalno pogovarjat in osredotočit na bistvo vprašanja.
Ena od možnosti je CSD in odvzem opravilne sposobnosti staršem ker očitno sama ne bosta pristala na dom zato ju bo treba tako prisiliti, žal tako je ![/quote]

Seveda lahko, če se ona s tem strinja. In tako sem tudi mislila. In vedno tako gre, le da večina raje leta/destletje tenko piska, samo zato, da na koncu “pojerba”. Pač, se odločiš … ali … ali. In govorim o odločitvi avtorice.


In negovalka stane 300€ na mesec za 12 ur na dan, daj nehaj s takimi bolanimi, za stanovanje bosta dobila morda 300-400€, negovalka preko podjetja, ki se s tem ukvarja pa minimalno 10€ na uro, zračunaj sama koliko to stane na mesec, profesionalna pomoč na domu, 2 uri dopoldne 2 uri popoldne brez vikenda je 600-700€ mesečno.[/quote]

Njima 4 ure na dan ne zadostuje. To je problem. In da bi bila pa ena 8-10 ur tam, pa še čez noč kdaj (ko pride res do hudih poslabšanj), bi imela ta oskrbovalka tudi tarifo ca.1600€ mesečno. In ni nič ceneje,s tem da ona jima ne bo mogla nudit zdravniško pomoč tako kot jima jo bodo lahko nudili v domu. Ne vem, sama sem ogromno premišljevala, se pozanimala o raznih variantah, pa nikakor ne pridem skozi finančno boljše, zato bom naredila najboljše za svojo psiho in to je to, starši pa bodo tudi imeli v domu najboljšo možno oskrbo, ki jima je jaz doma ne morem nuditi. Problem je samo, kako jima naj to dopovem in ju v to prepričam. Na silo ju tja ne morem spraviti, da ju bom pa imela na vesti, ker bi ju pustila sama, pa bi bilo potem kaj hudo narobe, pa tudi nočem. Oskrbovalka bi me pa (v taki meri kot bi jo potrebovala) stala enako kot dom – preverjeno.[/quote]

24 urna negovalka v Avstriji stane dva jurja, s tem, da sta dve, ki se menjata, plus hrana in potni stroški.
Pa avstrijski sp mora imeti.
To jim v večini plača država.

Vem, da nega med.osebja,ki pride na dom na ure, računa tudi po 5€/h.

Oskrbovalke, ki preko zavoda za nego in domov to počnejo, dobijo mizerno plačo.
Tako pri nas je.

Čistilka zasluži bolje, sploh, če dela zase. Kar je tudi prav.
To delonpa je močno podcenjeno.


Daj preberi zakon in ne takole na pamet, občina se usede samo v primeru če s tem ni oškodovan dedič toliko, da bistveno vpliva na njegovo preživetje oziroma njegov standard, ona razen plače nima drugih dohodkov poleg tega ima 2 otroka in mati samohranilka torej ni zakonske možnosti odvzema zapuščine, vsaj v zakonu tako piše, eno je če ne moreš in drugo če nočeš, poleg tega je sama in nima bratov/sester, ki bi lahko pomagali.
Pa še vsi ste skrenili iz teme, ženska sprašuje kako jih spraviti v dom kamor po njenem opisu tudi spadata in za to je pripravljena tudi sebi in otrokom krepko znižati standard samo, da bi bili starši preskrbljeni, KAJ VAM NI JASNO??? kakšna zapuščina in pohlep a se res nihče več ne zna normalno pogovarjat in osredotočit na bistvo vprašanja.
Ena od možnosti je CSD in odvzem opravilne sposobnosti staršem ker očitno sama ne bosta pristala na dom zato ju bo treba tako prisiliti, žal tako je ![/quote]

Seveda lahko, če se ona s tem strinja. In tako sem tudi mislila. In vedno tako gre, le da večina raje leta/destletje tenko piska, samo zato, da na koncu “pojerba”. Pač, se odločiš … ali … ali. In govorim o odločitvi avtorice.[/quote]

Ja samo to avtorici še vedno ne reši problema, ker starša nočeta v dom.

Glede na to, da sta starša praktično nepokretna, jima pripada dodatek za postrežbo. Več o tem:
http://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=333
Poleg tega imata po vsej verjetnosti tudi vsak svojo penzijo, tako da se na ta način skoraj pokrijejo stroški doma.
Kar se pa tiče tega da nočejo v dom, pa ti drugega, kot da se še enkrat pogovoriš z njimi, ne morem svetovati. Razumem pa tvojo stisko, žal so starejši zelo trmasti, kar se tiče odhoda v dom in se na vsak način oklepajo svojih štirih sten.
Probaj jim še enkrat razložit, da ne moreš skrbeti hkrati za njih, za svoje otroke ter hodit v službo. Ter da jim bo bolše v domu, da bosta imela tam družbo. Dobro bi bilo da se obrneš na CSD ter lokalni dom upokojencev, tam ti bojo znali svetovati, kar narediti. če ne drugače pa vsaj z pomočjo na domu. Pa ne pozabit dat vloge za dodatek za postrežbo, in to za oba!

,” večkrat se ji stanje nenadno tako poslabša, da je kakšen teden kot rastlina in takrat rabi oskrbo vsaj 12h/dan. In ker je njuno zdravstveno stranje vsake toliko časa katastorfa “

Glede na to, da nočeta v dom, ti pa res težko skrbiš zanju (kot bi vsak), ti predlagam, da naslednjič, ko bo mama tako slaba, pokliči rešilca in naj gre v bolnišnico. Tam takoj povej, da doma ne moreš skrbeti zanjo tako, kot bi bilo za njeno zdravstveno stanje potrebno in prosi, naj oni predlagajo dom. V takem primeru, če gre iz bolnišnice v dom, se prostor še hitreje najde.
Razumem tudi njiju, da nočeta od doma, ampak pozabljata nate. Se ne zavedata, kako bi bilo, če ti ne bi živela doma …
Ti ne zavidam in držim pesti.

Kot kaže, avtorici ni v interesu, da bi imela starše doma in jim priskrbela 24 urno negovalko, ki bi bila najcenejša in optimalna rešitev. Ker bi imela s tem polno bajto ljudi podnevi in ponoči.

Kdor se želi staršev čimprej znebiti, se z njim zgodi enako, čez toliko let. Ali še prej.

Ne, nima jim pravice odvzetinopravilno sposobnost in ju strpati na silo v hiralnico. Amen!

Kakšno družbo pa imajo nepokretni v domu?
Posteljo, nego 2krat dnevno in hranjenje 3x.

Kdor ni miren ga nafutrajo s pomirjevali, zatem splošna oslabelost, apatija, posledično pljučnica in odrešilna hitra smrt?

Ne govori, ce tam nisi delala in če ne poznaš, kako je z nepokretnimi, delno pokretnimi in dementnimi.

Tam uživajo samo tisti, ki si sami želijo tja, ne glede na zmožnost plačevanja.

Pojdi na CSD in povej, kakšna je situacija in prosi za pomoč.
Pojdi k njunemu zdravniku in prosi za pomoč, nasvet.
V dom ne bosta šla, dokler boš svoje življenje podrejala staršem.
Zakaj – vsi ljudje so naravnani da delujejo po svoje – dokler pač lahko.
Tvoji otroci so prioriteta in žal starši ne bodo pristali na kompromise, dokler jim ne boš postavila ultimata.

New Report

Close