Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Rejniški otroci

Rejniški otroci

Zadnje čase je Velenjski primer spodbudil govorjenje o delu centrov, rejništvu in otrocih, ki bivajo v takšnih družinah. In pri vseh teh temah mi je zanimivo, kako se obsoja rejniške družine, da gre samo za denar, otroci pa so revčki, bogi in izkoriščeni za delo.. In ja, tudi jaz vem za takšne primere, ampak to za čas 40, 50 let nazaj…

Moj sin ima v razredu sošolca, ki je v rejništvu. Tega mi starši sploh nismo vedeli do 3. razreda, ko je ta fant sam to izpostavil pri družbi, ko so govorili o različnih oblikah družine. No in seveda je bilo to presenečenje za nas vse. Pač rejniki so redno hodili na skupne piknike, pa nikoli povedali, da so rejniki in ne pravi starši. Tudi fant ju kliče mama in oči. In pogosto jih vidim, ko kolesarijo, grejo na sprehod, sin pove, da je bil ta fant v gledališču, kinu, na morju, legolandu ipd. Oblečen je vedno v znamke. Preko skupne kolegice poznam še eno družino, kjer sta bratec in sestrica v rejništvu. No in tudi pri njih se ne izpostavljajo, da so v rejništvu, otroka vedno lepo izbrano oblečena, punčka prava princeska, doma imata po besedah kolegice polno novih igrač, lepi sobici, hodijo na izlete..

No in pri vsem tem mi je zanimivo, zakaj se obsoja rejnike? Na podlagi pripovedovanj in izkušenj z rejništvom izpred desetletji? Mislim, da danes rejništvo ni več samo izkoriščanje zastonj delovne sile in pobiranje denarja, ali pač? Meni je lepo, da še obstajajo ljudje, ki k sebi sprejmejo tuje otroke in za njih skrbijo kot za svoje. Jaz ne bi mogla poleg svojih otrok skrbeti še za tuje, ki najbrž s seboj nosijo tudi travme, pa čeprav bi dobila denar.

Hvala bogu, da se tudi take izjeme. Je pa res, da če je samo en otrok v rejništvu, ki trpi, ni prav.

mislim, da je trenutno največja težava v Slo da država raje plačuje mesečno visoke vsote za rejništvo (plus zastonj vrtec) in ne spodbuja, celo onemogoča posvojitev le-teh. Znanka bi otroka z velikim veseljem posvojila (torej se odpovedala cca 5oo€ na mesec in plačevala vrtec), otroka ima od nekaj tednov starosti pa ga mora imeti pri sebi že leta v reji ker biološka babica tega otroka ne pusti posvojitve. Biološkima staršema je bila pa že ob rojstvu vzeta pravica. Tako je z rejništvom v Slo.

nova
Uredništvo priporoča

Država je neumna.Za to ne bi smela dajat nadomestnim staršem denarja.To je popolna maloumnost.Jaz osebno,če bi vzel v rejništvo otroka,nikoli ne bi hotel za to nobenega denarja.Le tako je edino pravilno.Velina vzame otroke samo zaradi denarja.

Naloga staršev oz rejnikov je, da otroka opremijo za samostojno življenje, ne pa, da ga imajo za pettyja, ki ga oblačijo v znamke in zavajajo z imetjem. Tak otrok bo kot odrasel človek zelo težko postal samostojen in srečen.

Ti imaš k sreči izkušnje z rejniki, ki otrok nimajo zaradi denarja in pomoči pri delu. Nekateri imamo pa drugačne izkušnje, in to je izpred desetletij. Veliko rejencev je tudi javno spregovorilo o tej problematiki, ki v Sloveniji še zdaleč ni urejena. Če bi bilo vsi rejniki taki, kot opisuješ, bi bilo čudovito.

Kot povsod so dobri in slabi primeri. In slabih enostavno ne bi smelo bit. Da travmatiziran otrok pride v enako slabe razmere – nedopustno.
Tudi jaz poznam zlata vredno rejnico. Poznam pa žal tudi zgodbe na nivoju Pestrne.

Jaz bi si za svoje otroke zato želela, da bi šli v stanovanjsko skupnost.

Ga ni denarja, ki bi poplacal moje ukvarjanje z otrokom in celo njegovo druzino. Poznam od blizu nekaj rejniskih druzin…velikokrat nizke igre do rejnikov s strani maticne druzine, hujskanje, nenehne kontrole s strani centra. Kje so sele custvene in vedenjske tezave, ki jih najveckrat imajo ti otrocki. Trud in delo 24 ur na dan, da potem en x lahko govori, da to delas samo za denar. Razumem, zakaj se rejniki ne izpostavljajo. Jaz se tudi ne bi, samo jaz nikoli ne bi sla v to.

najbrž so med rejniki tako dobri kot slabi, ravno tako kot so lahko slabi ali dobri starši. Idealno nikoli ne bo in kar povprek lajat in obsojat se mi zdi zelo sumljivo. Menim, da so najbolj glasni tisti starši, ki bi jim socialna otroke vzela, če bi vedela, v kakšnih razmerah živijo.
Pa še kar se plačevanja rejnine tiče. Plačujejo zato, ker se to smatra kot posel in ne kot nova družina. Je pa ceneje, kot če so otroci v domovih, stanovanjskih skupnostih. Tam stane še več.
Konec koncev pa država kar fino podpira otroke tudi biološkim staršem (vrtec, OD, pol Slovenije ima v šoli zastonj malice itd.).

Evo, to je to!
Moja prijateljica je zelela postati rejnica in je tik pred zdajci odpovedala tocno iz teh razlogov.
Ni ji do denarja, njej je do otroka!

Evo, to je to!
Moja prijateljica je zelela postati rejnica in je tik pred zdajci odpovedala tocno iz teh razlogov.
Ni ji do denarja, njej je do otroka![/quote]

Posvojitev in rejništvo ni eno in isto. Torej tisti, ki sedaj najbolj javkate, da so bili otroci starim staršem vzeti, v resnici želite, da bi te otroke v resnici odvzeli in nikoli več ne bi videli svoje žlahte?

Evo, to je to!
Moja prijateljica je zelela postati rejnica in je tik pred zdajci odpovedala tocno iz teh razlogov.
Ni ji do denarja, njej je do otroka![/quote]

Posvojitev in rejništvo ni eno in isto. Torej tisti, ki sedaj najbolj javkate, da so bili otroci starim staršem vzeti, v resnici želite, da bi te otroke v resnici odvzeli in nikoli več ne bi videli svoje žlahte?[/quote]

V Sloveniji posvojitev žal praktično ni mogoča ker država meni, da je za recimo tudi ob rojstvu odvzete otroke bolje da celo otroštvo preživijo v rejništvu. Žal res zelo žalostna resnica!

Posvojitev in rejništvo ni eno in isto. Torej tisti, ki sedaj najbolj javkate, da so bili otroci starim staršem vzeti, v resnici želite, da bi te otroke v resnici odvzeli in nikoli več ne bi videli svoje žlahte?[/quote]

V Sloveniji posvojitev žal praktično ni mogoča ker država meni, da je za recimo tudi ob rojstvu odvzete otroke bolje da celo otroštvo preživijo v rejništvu. Žal res zelo žalostna resnica![/quote]

vse odprtega tipa in torej ni res da ne bi vedeli kam gre ali ne bi mogli priti v stik z njimi…

Hm jaz tudi poznam primer brata in sestre ki sta pristala v rejnistvu in ja,sta povedala sama to.Vendar po pripovedovanju sta se vkljucila v druzino in bila enakopravni del familije,tudi ko sta postala polnoletna ni bilo govora o tem da se karkoli spremeni.
Se pa sprasujem nekaj drugega pri aktualnem primeru vpletenosti CSD-ja.Situacijo poznam sicer le iz distance oz na podlagi porocanj in govoric,ampak ce vzgojis osebo,ki se odrece prvima dvema otrokoma,potem se kasneje rodita se 2,vsak od drugega partnerja;zapletanje z nekom ki je ze predhodno bil nasilen do partnerice in je imel prepoved priblizevanja…Pac se vprasam od kod ti vzorci,ce ne iz primarne familije? Je res sansa da se pri istih nacinih vzgajanja ne ponovi isti vzorec oz.vzgoja novega ranjenega osebka?Ker v oci mi je padla izjava akterjev samih,ko so najprej dejali da so prestari,sele na drugem mestu pa je bilo da nimajo primernega nacina vzgajanja.Ne vem no,koliko popravnih izpitov je mozno pri vzgoji,da ne ponovis iste zgodbe,le z drugimi akterji…Pa ne sodim,le sprasujem na glas,.
V vsakem primeru pa upam da kakorkoli se bo ze obrnilo,da bo res najbolje in primerno za otroke.

Evo, to je to!
Moja prijateljica je zelela postati rejnica in je tik pred zdajci odpovedala tocno iz teh razlogov.
Ni ji do denarja, njej je do otroka![/quote]

Posvojitev in rejništvo ni eno in isto. Torej tisti, ki sedaj najbolj javkate, da so bili otroci starim staršem vzeti, v resnici želite, da bi te otroke v resnici odvzeli in nikoli več ne bi videli svoje žlahte?[/quote]

Ne živimo v nekih zaprašenih in prisiljeno moralističnih časih, danes posvojitev ne pomeni ustvarjanja iluzije popolne družine, temveč v prvi vrsti topel dom za otroka. Otrok ve, od kod prihaja in ohrani stike z ostalimi biološkimi sorodniki – v primeru starejših otrok, kot sta na primer dotična bratca.

Rejništvo je v osnovi luknjav sistem, ker neprimerni starši ohranijo čisto preveč pravic in kot piše zgoraj ena, lahko še naprej veselo mešajo drek, če se jim le dvigne. Poleg tega bi morali dolgoročno rejništvo zmanjšat na minimum. Da je otrok od enega leta naprej v rejništvu brez pametnih obetov, da se bo lahko vrnil v primarno družino, je nedopustno.
Po drugi strani se pa z družino premalo ukvarjajo, dokler je še možno kaj rešiti. Pri nas CSD ni namenjen terenskemu delu – torej da bi gospe obiskovale družine in jih redno spremljale, jim postavljale cilje, organizirale vso mogočo dodatno pomoč in tako naprej. Ne, one so birokratke, ki se najbolje počutijo za štirimi stenami svojih udobnih in toplih pisarn. Veliko družin bi lahko rešili, če bi jih kdo naučil funkcionirati. Tega se pa z odločbami ne da.

babica pri tem?

Mah ena kakor slavna in bogata ni dosti boljša, pa je ne vlačijo po CSD in ji ne odvzemajo otrok. Pa mogoče tudi ne bi bilo švoh. Vzorcev iz svoje primarne družine že ni mogla pobrati, ker ima čisto prisebne in prizemljene starše, ljudi na mestu.

imaš prav, časi se spreminjajo in danes morajo rejniki iti skozi izobraževanja … je pa res, da se slabi ljudje najdejo povsod (zdravniki, učitelji, rejniki, policisti, odvetniki) … v glavnem, če bi želeli idealen svet dobrih ljudi – bi se morali preseliti v pravljice … tu in tam še obstaja nekaj “starih” družin (točno dva primera en deset let drugi petnajst nazaj), ki na žalost res vzamejo otroke za delo na kmetijah … smo se pedagoginje v obeh primerih zavzele za otroke, ko smo ugotovile, da nimajo optimalnih pogojev (ne pa tudi dejansko slabih, da bi jih stradali ali mučili) in sta oba CSD velenje in celje ukrepala …

seveda pa ob tej slabi sliki izpred mnogo let nazaj in pa predvsem stare predstave o sirotišnicah in usodah sirot, ljudje še vedno mislijo veliko slabega o rejnikih, ne glede na to, da včasih so ravno dobri rejniki, ki se izobrazijo tudi, kako prav delati z otroci s travmami, največ pripomorejo k večanju procenta srečnih otrok …

je pa tako, da včasih staršem (roditeljem) ne odgovarja delo rejnikov, ker se počutijo ogrožene, češ oni so pa boljši in skozi ta pogled potem družba prav tako dobi slab vtis …

smo imeli fanta razredne stopnje, katerega oče je sam poskrbel, da je bila mama rešena roditeljskih pravic, on pa zaradi službene večdnevne odsotnosti ni mogel skrbeti za otroka, je CSD sam prosil, da mu pomagajo, da gre fant v rejniško družino … prve tri rejniške družine je oče na hitro odpikal, o izgovorih raje ne bom … potem pa je fant prišel v rejniško družino ene od naših specialnih pedagoginj, kjer pa seveda oče ni mogel kar tako uveljavljati podpore fantu, ki je z marsikatero lažjo podpiral očetovo nestrinjanje z rejniki (oče je potreboval pomoč rejnikov, dejansko pa jo je odklanjal) … ta družina je za fanta skrbela več kot dobro – dejansko je bil član njihove družine, tudi učiteljica je bila zadovoljna z napredovanjem (rejnica mu je pomagala pri šolskih obveznosti in ga predvsem naučila rednega dela za šolo, česar prej ni imel) … iz denarja (ki gre dosti ljudem v nos), so mu kupovali res dobre stvari vedno sproti, ko jih je potreboval … in po enem letu, je CSD, ker so imele delavke dost očetovega izigravanja, fanta predale v mladinski center v mariboru – ker je bil to edini način, da je oče nehal izigravati inštitucije, katere je sam zaprosil za pomoč, … mogoče bi gledano moralno bilo za fanta bolje, da bi ostal v kakšni družini, vendar je oddaja v maldinski center edina najboljša opcija, če upoštevamo, da so na ta način lahko inštitucije končale očetovo psihično izživljanje nad otrokom (če si seveda znate predstavljati, kaj hujskanje s strani očeta proti grdim grdim ljudem pomeni za devet-desetletnega dečka) … mogoče ni bila to idelana rešitev, ampak zadeška najboljša v tistem trenutku …

ja, denar gre marsikomu v nos – avtorica teme, a se ti da pogooglat za eno oddajo (ena je bila lansko leto o te, kako so roditelji bolje zaščiteni skozi svoje pravice kot njihovi otroci – ker na žalsot se iz tega dogajajo krivice otrokom), pa še ena oddaja nekaj let nazaj, ko so govorili dejansko o rejnikih … se še spomnim je bila rejnica Larisa, s katero smo tudi mi veliko delali v tej oddaji … ko so dejansko rejniki govorili o tem, kako nekateri slabi primeri mečejo slabo luč na vse rejnike ….

o tem, kako je bila ga. lidija vzgojena po mojem mnenju sploh ne gre … gre za to, da je en od otrok zelo PP (sicer bi me čisto službeno zanimalo bolj podrobno stanje nejgovega avtizma in drugih zdravstvenih težav), in s stališča tega je potrebnu to paziti na cel kup dejavnikov, ki se meni zdijo precej mogoči za odvzem otrok – pa odvzem otrok ne pomeni nobenega napada na stare starše … gre za to, da ne gelde na to, koliko nas ima radih svoje stare starše ali vidimo nek lep odnos med našim istarši in našimi otroci, pozabljamo da dejanska skrb za otroke, sploh po takih dogodkih iz decembra in objektivnem stanju otrok izven situacije, je mogoče le prav, da gresta otroka v rejniško družino, medtem ko bosta imela vse možnosti stikov s starima staršema …

babica pri tem?[/quote]

starša sta neprištevna in je babica skrbnik če prav razumem ampak babica fura svoj lajfstyle in ni pripravljena skrbeti za predšolskega otroka 24ur na dan / obiskuje ga 2x na mesec vendar ima po Slo zakonih vso pravico da ne da dovoljenja da gre otrok v posvojitev in tako dela 1001 štalo rejnikom, ki so po nasvetu CSD miroljubno tiho, da se ne bi gospa premislila in izrekla, da ni zadovoljna z rejniško družino in tako bi jim jim otroka ki odf 2tednov starosti pozna le njiju odvzeli.

evo, ti govoriš o eni zadevi, o kateri je bilo že lani govora na televiziji … biološki sorodniki, ponavadi starši so s strani zakona tako zaščiteni, da se jim da milijon možnosti da bi dobili svojega otroka nazaj – čisto iz neke teze, da otrok mora biti čim je mogoče vrnjen nazaj v biološko družino … delno ta teza pije vodo, se je pa za vprašati po nekje treh-štirih letih rejništva, zakaj ne napišemo zakona, ki bi po tem roku dal možnost posvojitve (čeprav ponavadi to niso rejniki sami) …

so ti pa seveda že napisali, da eno je rejništvo drugo je posvojitev … predvidevam pa, kolikor poznam te zadeve, je pri nas taka čežana okrog rejništev (zakaj so otroci tako dolgo v reji in imajo starši eno goro možnosti in časa, da otroke nazaj dobijo), ker ravno zaradi te teze, da mora otrok imeti stik z biološko družino (upam ,da se strinjamo, da včasih niso vsi v biološki družini grdi, temveč enostavno ne morejo prevzeti skrbi za otroka – babice, dedki, tete …), saj pri nas ni odprtih psovjitev – torej, če je otrok posvojen je popolnoma odtrgan iz biološke družine (če so stiki z biološko družino, je to potem volja posvojiteljev), in ravno za to, se reje vlečejo na veliko, ker je v korist otroka, da ga ne odvzamejo povem staršem, ki se otroku nočejo odpovedat, temveč potrebujejo pomoč pri vzgoji in skrbi za otroka …

posvojitev je pa spet nekaj drugega kot reja … če so pa v obeh primerih dobri ljudje, pa je itak najbolj važno, da se otrok počuti dobro in sprejet …

no tole je pa še eno stališče, ki je danes zaradi dogajanja okrog velenjskega primera povsem zanemarjen … tega se veliko ljudi sploh ne zaveda, kaj pomoč pri reji otrok pomeni … da v bistvu tudi rejniki prevzemajo eno veliko odgovornost, in kot sem v eni včerajšnji temi pisala, so tudi oni še vedno samo uradne osebe, čeprav se hvala bogu večina dandanes trudi biti dober skrbnik/starš svojim varovancem, kljub temu, da ve, s kakimi starši se bo moral spopasti in da otroka ne bo gledal celo življenje …

evo, ti govoriš o eni zadevi, o kateri je bilo že lani govora na televiziji … biološki sorodniki, ponavadi starši so s strani zakona tako zaščiteni, da se jim da milijon možnosti da bi dobili svojega otroka nazaj – čisto iz neke teze, da otrok mora biti čim je mogoče vrnjen nazaj v biološko družino … delno ta teza pije vodo, se je pa za vprašati po nekje treh-štirih letih rejništva, zakaj ne napišemo zakona, ki bi po tem roku dal možnost posvojitve (čeprav ponavadi to niso rejniki sami) …

so ti pa seveda že napisali, da eno je rejništvo drugo je posvojitev … predvidevam pa, kolikor poznam te zadeve, je pri nas taka čežana okrog rejništev (zakaj so otroci tako dolgo v reji in imajo starši eno goro možnosti in časa, da otroke nazaj dobijo), ker ravno zaradi te teze, da mora otrok imeti stik z biološko družino (upam ,da se strinjamo, da včasih niso vsi v biološki družini grdi, temveč enostavno ne morejo prevzeti skrbi za otroka – babice, dedki, tete …), saj pri nas ni odprtih psovjitev – torej, če je otrok posvojen je popolnoma odtrgan iz biološke družine (če so stiki z biološko družino, je to potem volja posvojiteljev), in ravno za to, se reje vlečejo na veliko, ker je v korist otroka, da ga ne odvzamejo povem staršem, ki se otroku nočejo odpovedat, temveč potrebujejo pomoč pri vzgoji in skrbi za otroka …

posvojitev je pa spet nekaj drugega kot reja … če so pa v obeh primerih dobri ljudje, pa je itak najbolj važno, da se otrok počuti dobro in sprejet …[/quote]

starša ne bosta imela možnosti ker jima je bila odvzeta opravilna sposobnost in se jima recimo možgani ne bodo več postavili v željeno stanje..povedano zelo lepo..skratka ta babica, ki je še edini sorodnik v nizu, ki obiskuje otroka pa ne pusti posvojitve in ustrahuje rejniško družino. Vsako nerazumno kaprico ji morajo uresničiti (po “dobro namernem” navodilu CDSjevk) sicer grozi z spremembo rejniške družine..naj se “ve” kdo je šef :-)..čeprav NE skrbi za tega otroka v nobenem pogledu. In žal ima to pravico..in jo krepko uveljavlja. Seveda je “motena” a komu to mar, državi še najmanj..

evo, ti govoriš o eni zadevi, o kateri je bilo že lani govora na televiziji … biološki sorodniki, ponavadi starši so s strani zakona tako zaščiteni, da se jim da milijon možnosti da bi dobili svojega otroka nazaj – čisto iz neke teze, da otrok mora biti čim je mogoče vrnjen nazaj v biološko družino … delno ta teza pije vodo, se je pa za vprašati po nekje treh-štirih letih rejništva, zakaj ne napišemo zakona, ki bi po tem roku dal možnost posvojitve (čeprav ponavadi to niso rejniki sami) …

so ti pa seveda že napisali, da eno je rejništvo drugo je posvojitev … predvidevam pa, kolikor poznam te zadeve, je pri nas taka čežana okrog rejništev (zakaj so otroci tako dolgo v reji in imajo starši eno goro možnosti in časa, da otroke nazaj dobijo), ker ravno zaradi te teze, da mora otrok imeti stik z biološko družino (upam ,da se strinjamo, da včasih niso vsi v biološki družini grdi, temveč enostavno ne morejo prevzeti skrbi za otroka – babice, dedki, tete …), saj pri nas ni odprtih psovjitev – torej, če je otrok posvojen je popolnoma odtrgan iz biološke družine (če so stiki z biološko družino, je to potem volja posvojiteljev), in ravno za to, se reje vlečejo na veliko, ker je v korist otroka, da ga ne odvzamejo povem staršem, ki se otroku nočejo odpovedat, temveč potrebujejo pomoč pri vzgoji in skrbi za otroka …

posvojitev je pa spet nekaj drugega kot reja … če so pa v obeh primerih dobri ljudje, pa je itak najbolj važno, da se otrok počuti dobro in sprejet …[/quote]

starša ne bosta imela možnosti ker jima je bila odvzeta opravilna sposobnost in se jima recimo možgani ne bodo več postavili v željeno stanje..povedano zelo lepo..skratka ta babica, ki je še edini sorodnik v nizu, ki obiskuje otroka pa ne pusti posvojitve in ustrahuje rejniško družino. Vsako nerazumno kaprico ji morajo uresničiti (po “dobro namernem” navodilu CDSjevk) sicer grozi z spremembo rejniške družine..naj se “ve” kdo je šef :-)..čeprav NE skrbi za tega otroka v nobenem pogledu. In žal ima to pravico..in jo krepko uveljavlja. Seveda je “motena” a komu to mar, državi še najmanj..[/quote]

poglej te čisto razumem, in zaradi takih primerov govorim o tem, da bi se moralo tu nekaj spremeniti v zakonih, po katerem času rejništva bi morali dati otroke za posvojitev in odreči staršem/starim staršem roditeljske pravice, ker v določenem času niso poskrbeli za otroka oz. zagotovili optimalnega bivanja (kar reja v končni fazi le ni) …

govorim pa o čisto dejanskih zakonih in o tem, kakšne so te pravice … (danes je žal že vse na pravicah) … in da morajo otroci imeti stike z biološkim sorodstvom – ker verjemi, da se v tvojem primeru zgodi, da center nasilno odvzame pravice babice, bo le-ta tako kot v velenjskem primeru pohitela k medijem in bo v javnosti spet uboga babica, ki ji ne dovolijo videti vnuka oz. ji kratijo pravice do vnuka – pa smo v isti situaciji, kot sedaj ta stara starša iz velenja/slovenj gradca … če me razumeš … moralno bi verjetno CSD rad kaj spremenil ampak tekom zakonov ne smejo, ker so vsi zaščiteni (kar je po eni strani prav), po drugi pa pač ravno to izmika idelane rešitve …

New Report

Close