Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek skupne finance in varčevanje za posebne primere

skupne finance in varčevanje za posebne primere

Poročena sem že 20 let, denar imava od vsega začetka skupaj. Načeloma imam nekoliko višje dohodke od moža, po drugi strani pa je on veliko bolj skromen, tako, da do tu vse lepo in prav. Že dolgo časa si želim nečesa, kar spada med luksuz, sploh moj po tem ne vidi nobene potrebe, meni osebno pa ta zadeva pomeni izpolnitev želja, čeprav stane skoraj dve moji plači. Skratka, ker vem, da stvar ni nujna, sem nekajkrat namignila, da se namesto daril za navadne in okrogle obletnice rajši zbira namensko za to zadevo, pa ni bilo nič s tem. Lani sem začela od plače dajati na stran 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} sredstev, nihče za to ni bil prikrajšan, sploh zato, ker sem se namenoma odpovedala kavicam v službi in še nekaterim zadevam. Končno sem zbrala dovolj sredstev in možu ponosno povedala, da si letos do konca leta izpolnim dolgo pričakovano željo. Polom! Mož je šel v luft, kričal, da je škoda denarja za take neumnosti, da imava denar skupen, da sem v bistvu denar skrivala pred njim in da ne dovoli nakupa. Zdaj hoče, da sredstva namenim za nakup drv, ki jih je nekje našel po nizki ceni in nakupu novih zimskih gum, ki jih bomo rabili jeseni. Počutim se tako bedno, da ne morem opisati, žal mi je, da sem mu sploh povedala za denar. Že cel dan renčiva drug na drugega, on trdi da sem sebična, jaz mu očitam enako. Do sedaj sva res skupaj sprejemala odločitve, res pa je, da smo vedno sprejemali samo najbolj racionalne, nikoli nič za svojo dušo. Kdo ima po vašem prav?

Skupne finance so OK, lahko so pa slaba odločitev. To stvar, ki si jo želiš si ne morete privoščiti ali je samo mnenje da je škoda denarja? Ali gre za škrtost?

Tu deluje mož škrt. Ne zdi se mi lepo, da na noben način noče dovoliti, da si avtorica kupi želeno.

nova
Uredništvo priporoča

skupne finance so ok… prav tako pa so oke tudi želje posameznikov, ki spadajo pod luksuz… če se glede izpolnitve teh ravna odgovorno – in ti si ravnala dodgovorno – šparala si za željo, brez da bi kdorkoli čutil posledice skozi mesec in nihče ni bil in zato zaradi nje ne bo za nič prikrajšan… zato za moje pojme si jo čislo lahko lepo izpolniš…
druga pesem bi bila, da bi se ti spoomnila, dasi nekaj želiš in bi si to izpolnila na vrat na nos en mesec in bi se zato drugi morali odpovedovati…
pretirana škrtost nikamor ne vodi – saj živi se samo enkrat… zagovarjam ekonomičnost in razumsko ravnanje – ne pa škrtosti…
nakzp drv in zimskih gume je taka postavka, ki se tudi načrtuje lahko iz skupnih financ in to lahko lepo splanirata z možem, ker to ni nekaj izrednega nenadnega…
mislim,da si ravnala prav in da je mož škrt… kaj si pa on privošči – da le ne gre kdaj na pir – ker bi se lahko tistim odpovedal za drva in gume – če tebi to očita… – po njegovi logiki razmišljanja to mislim
del zdravega in pravega odnosa je tudi razumevanje za posameznikove želje in da je sočloveku tudi mar zanje – ne pa da jih zaničuje in ignorira.

Saj bo za drva in gume kajne?
Če ja pol ne vidim problema, ker si sama pri sebi varčevala.
Sem jaz zadnjič omenila možu, da je na strani tolk pa tolk denarja se je pa muzal. V bistvu mu je bilo všeč.
Mogoče je tvoj pristop bil ponesrečen?
V bistvu pa tako, glede na to, da si večkrat povedala kaj si želiš in celo predlagala kako bi lažje prišla do tega a si naletela na gluha ušesa! Naj se kar sprijazni in naj bo ponosen, da ima žensko ob sebi, ki ve kaj hoče. Torej tudi njega. Daj mu za prebrat tole. ….
Veliko užitkov ti želim ob nakupu in uporabi tega kar si želiš.
Srečno Baby

Joj avtorica, ne vem. Midva z možem imava ločene finance, itak on zasluži ogromno več, zato tudi plačuje večino, skrbi za hišo, kupuje avte, včasih plača počitnice.
Sama krijem polovico tekočih stroškov za hrano, polovico tekočih stroškov za račune, za servis mojega avta, registracijo, bencin, dopust, za razvajanje. Tudi moja plača je kar visoka, tako, da mi nič ne manjka, lahko precej prihranim.
Pooblaščena sva en za drugega, vendar le za vsak slučaj, drugače koristiva vsak svoj denar.
Meni se zdi to velika prednost, lahko porabim kolikor hočem, pa mož niti vedel ne bo, nikoli me ne vpraša za ceno, lahko bi si vsak dan kupovala nove stvari, pa se ne bi vtikal v to. Tudi on ima drage hobije, ki se mi zdijo stran metanje denarja, ampak briga me, naj ima veselje.

Tisto s skupnim denarjem je pa tako, moj oče in mama sta imela ta način, oba sta zaslužila približno enako, enkrat eden več, drugič drugi, če sta hotela kaj ustvarit, sta moral delovat na ta način. Bila sta tudi zelo šparovna in sta si le malo privoščila. Ampak mama mi je povedala, ko je bila že precej v letih, da je zadeva štimala, ker ona ni zapravljala, čeprav bi si pa morda kdaj rada kaj več privoščila. Bi pa oče vzrojil, če bi si kupovala stvari in trošila zase.

Tako, da tele skupne “denarnice” tudi niso vedno čisto zlato in za koga morda celo neke vrste “samocenzura” za izpolnitev svojih želja, pa čeprav tega nihče ne bi niti opazil, kar se tiče pomanjkanja.

Moja sorodnica je prodala nov avto, si dodatno sposodila denar in kupila drago sliko.
Si s tem izpolnila veliko željo. Enim se to zdi mimo, njo pa je to osrečilo.

Menim, da bi ti mož lahko izpolnil to željo. malo bolj taktično se ga loti. Verjetno je po znamenju racionalna in skromna devica ali pa škrt kozorog?
Uživaj v luksuzu, ki si ga boš privoščila. Naj te osreči. Navijam zate.

Zdaj veš, koliko so možu vredne tvoje želje in ti.
Pa skupnih financ tud nimata. Očitno so finance kar lepo moževe, tudi to, kar ti zaslužiš.

Pa ti si ja nor. Da bi morala partnerja spraševat, če si lahko kupim XY stvar?! Za koji klinac pa potem hodim v službo? Dokler imamo streho nad glavo, položnice plačane, smo siti in lepo oblečeni, pa res ne vem zakaj bi rabila dovoljenje, da si nekaj privoščim? Ene ste res trole.

Jaz zaslužim več kot on in nikoli in nikdar mi ni rekel žal besede, ko sem si kupila. Kupi si, si zaslužiš, ker veliko delaš, samo to slišim od njega. Pa sem si letos kupila eno zadevo za 10.000 evrov, ki sem si jo dolgo želela. Še primaknil je zraven. To je ljubezen in partner.
Je pa res, da za gume in drva nikoli ni problem in ni treba namensko varčevat. Samo vseeno, če si privarčevala, imaš to nakupa vso pravico. Magari je operacija jošk. 🙂

Ne vem, koga ima tvoj mož rad, tebe zagotovo ne:-( Moj bi šel v obratno skrajnost – če bi me osrečilo, bi odškrtnil kje drugje. Ti pa si si namensko privarčevala sredstva za izpolnitev dolgoletne želje, za katero je bil on ves ta čas gluh. Kupi, uživaj in zraven razmišljaj, zakaj si z njim….

Prav si naredila, da si varčevala in sedaj imaš dnar za to stvar. Ampak bilo bi dobro, da bi možu že od začetka rekla: “jaz bom varčevala ap če ti je prav ali ne”.
Sedaj ti priporočam, da si izpolniš želje, možu pa jasno in glasno poveš, da bosta za drva in gume skupaj varčevala, ker gre za skupne dobrine. Za tvoj “priboljšek” pa on ni dal niti centa in ga naj ne boli glava zaradi tega.

naredila si napako ker si po pravici povedala €.

da bi meni branil nakup, bi znorela, po drugi strani pa se ne bi strinjala z nakupom ekstra zade zanj, v kolikor še ne bi bil pokrit kredit za stanovanje recimo. to bi mi bilo težko odobrit.

New Report

Close