Najdi forum

Pozdravljeni,rabim nasvet,na temeljih stare hise,bom sezidal novo hiso. Za to seveda rabim gradbeno dovolenje.
Do sedaj je hisa imela dovoz do hise po sosedovi parceli.

A lahko pricakujem tezavo pri pridobivanju gradbenega dovoljenja,in kaj mi je storiti da le tega dobim. Sosed sicer noce prodati to parcelo,po kateri se je do sedaj lahko prislo do hise.

Pozdravljeni,
upravna enota bo zahtevala neko uradno pravico, da to pot lahko uporabljate. Najbolje bi bilo s sosedom za to urediti služnost. Enako boste potrebovali tudi za napeljavo komunalnih vodov, če niso na vaši parceli, kljub temu, da gre za staro hišo. Je pa tudi res, da vsaki parceli pripada pravica do dostopa in dovoza. Tu se sicer spuščam v pravniške vode, a je glede na to, da je stavba obstoječa in da se je dostop/dovoz že uporabljal to priposestvovano in vam pripada, le pravno boste to morali urediti, če pride do črnega scenarija in vam sosed služnosti ne bo želel dati. Moj nasvet bi bil, da najprej poizkusite z ureditvijo služnosti za dostop in dovoz (obvezno oboje!), če je potrebno vpišete še za kakšen komunalni vod (elektrika, vodovod, kanalizacija, catv, ptt, plin….). Če to ne bo šlo, pa daljša pot s pravnikom. Upam, da uspete.

Hvala za odgovor.
A mi lahko samo se to poveste,cigavo pa bo potem to zemljisce moje ali se zmeraj sosedovo?
In ce sosed lahko uporablja to isto pot,oz ce mu le to potem prepovem uporabljati?
Hvala.

nova
Uredništvo priporoča

Če se dogovorita za prodajo in jo sosed proda vam, potem je vaša lastnina. Z lahko storite kar želite, jo prodate naprej in po njen brez vašega dovoljenja ne sme nihče prehajati ali jo kako drugače uporabiti. Razen, če tudi vi ne podelite komu drugemu npr. sosedu služnosti za kar se bosta dogovorila.

Če se dogovorita za ustanovitev služnosti v vašo korist (za dostop, dovoz, kom.vode….), bo lastnina še vedno sosedova, vendar bo nanjo v ZK vpisana služnost v vašo korist oziroma ne poimensko na vas, temveč za vašo parcelo za katero ustanavljate služnost. Ta pravica je potem vpisana na parcelo in se tudi ob prodaji ohranja. V tem primeru njene uporabe ne morete prepovedovati, ker ni vaša lastnina. Imate samo pravico njene uporabe za tisto kar ste vpisali v služnosti.

Brez urejenih odnosov pa raje nič. Si človek preveč zakomplicira življenje. Sploh pa to uredite pred posegi na svoji parceli, da ne bo potem še več zamer. Tudi to smo žal že doživeli pri urejanju papirjev.

Hvala Vam za odgovore.

New Report

Close