Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Katere začimbe in zelišča uporabljate vsak dan?

Katere začimbe in zelišča uporabljate vsak dan?

Ali verjamete, da lahko z njihovo pomočjo okrepimo imunski sistem in se borimo proti različnim boleznim?
Jaz uporabljam vsak dan: poper, kurkumo in baziliko.

Uporabljam ful začimb, ker imam doma same moške in moški imajo drugačen okus od žensk in oni bi radi bolj začinjeno hrano in ker sem v ednini, sem se prilagodila… Pri nas ne gre za zdravje, ampak za mir v hiši.
Uporabljam pa: timijan, majaron, toskansko, provansalsko in mediteransko mešanico, sol in poper normalno, kurkumo precej, zelena, pertšilj, bazilika, čili, muškatni orešček, česen in čebulo v prahu občasno, cimet tudi občasno, pa še kaj bi se našlo.

V katerih jedeh uporabljaš toskansko in mediteransko mešanico?

Z razliko, da ni zaradi miru v hiši. Vsi jih imamo radi.

Sol, poper, majaron, origano, rožmarin, baziliko, peteršilj, zeleno…

V katerih jedeh pa uporabljate kurkUmo in kako? Hvala.

Tam, kjer paše. Začimbe uporabljam, zato ne uporabljam raznih kock, veget.

Kurkumo dodam na začetku kuhanja skoraj vsem jedem, ker lepo poudari ostale začimbe in okuse.

Kurkumo dodam na začetku kuhanja skoraj vsem jedem, ker lepo poudari ostale začimbe in okuse.[/quote]

A se kaj uniči “moč” kurkume, če se jo doda na začetku? A ni tako, da jo je najbolje čim manj kuhati in dodati na koncu in s tem se ohrani čim več zdravilnih sestavin?

dobrodošla je v jedeh z veliko ogljikovih hidratov:
priporočljivo je, da je ne kuhate, ampak jo jedem dodate tik pred zaužitjem, saj tako ohranite največ njenih hranilnih in zdravilnih učinkovin.
kurkuma najbolj “pristaja” rižu; torej raznim rižotam, kakšno žličko lahko dodate tudi zelenjavnim juham in morski hrani. lahko vmešate tudi v vse vrste sokov in smoothijev primerna je tudi kot dodatek v vse vrste doma pripravljenih namazov in omak.

Kurkumo dodam na začetku kuhanja skoraj vsem jedem, ker lepo poudari ostale začimbe in okuse.[/quote]

A se kaj uniči “moč” kurkume, če se jo doda na začetku? A ni tako, da jo je najbolje čim manj kuhati in dodati na koncu in s tem se ohrani čim več zdravilnih sestavin?[/quote]

Je ne dodajam zaradi modernosti in zdravja, ampak zaradi okusa in ravno zato na začetku kuhe. Če jo uživaš zaradi zdravja, pa svežo in z maščobo, če me spomin ne vara. Sploh pa tale začimbna v prahu po moje nima Z od zdravja.

Kurkuma in kuhanje – večji efekt bo, če bo prekuhana (pa čeprav se uniči nekaj od učinkovin).
Jaz je sicer ne uporabljam, razen kar je je v mešanici za curry, mi okus ni všeč in mi uniči vsako jed.
Glede zdravilnosti pa tako, en kup žens okoli mene jo že leta uživa vsak dan, pa so ves čas na bolniški, tako da … ne vem. Verjamem v zdravilnost, vendar vem tudi, da če želiš doseči učinek “zdravilnosti” v smislu zdravljenja bolezni, je moraš vsak dan pojesti par žlic (ne žličk).

Uporabljam začimbe po okusu in glede na jed.

Tako recimo v italijanske jedi ne tlačim kurkume, kot tudi ne bazilike v indijske 🙂

Poleg tega tudi pazim, da so začimbe res samo pika na i, da okus osnovnih sestavin poudarijo, ne pa, da prevladajo v jedi.

Dnevno razen soli ne uporabljam praktično nobene, zagotovo pa vsak dan uporabim kakšno. Še najbolj se dnevni uporabi približa peteršilj, potem bazilika, veliko uporabljam tudi mešanico italijanskih začimb, timijan, origano, ostale pa potem res odvisno od jedi.

Enako kot tkolele. Nobena zacimba se mi ne zdi tako univerzalna, da bi pasala v vsako jed. Pogosto v uporabi so take bolj splosne, npr cesen, petersilj, majaron, pa vanilja za sladke jedi. Ostalo pa odvisno od jedi, tudi nekaj “industrijskih” mesanic in nekaj takih iz specializirane trgovine.

Da še tukaj nalepim, če koga zanima. Tukaj kupujem začimbe in mešanice: https://www.facebook.com/kuhnamaribor/ Meni je zelo simpatična trgovinica.

Na mesec pojem blizu 200g zacimb+100gramov cimeta pa ne-opzim nekega ucinka je pa okus hrane boljsi…

Jaz začimbe povezujem z živili, ne s kuhinjo. Tako dam vedno baziliko na paradižnik, česen skoraj na vso zelenjavo, kurkumo v kar precej jedi, curry vedno na piščanca, timijan na čebulo, ko se praži in podobno. Ne kuham italijanske, indijske, kitajske itd. kuhinje, kuham svojo kuhinjo.

@cisto drugace
To je v bistvu velika skoda, ce tako povezujes zivila in zacimbe. Potem ima vsako zivilo v tvoji kuhinji samo en okus.
Lahko pa pripravis npr paradiznik z baziliko ali pa s cebulo in bucnim oljem, kamor bazilika sploh ne pase.
Piscanec je podlaga za celo vrsto jedi, seveda vsakokrat z drugacnim naborom zacimb. Npr cesen-rdeca paprika-rozmarin-petersilj-majaron. Ali paradiznik(pire ali ketchup)-sojina omaka-med-cesen-kajenski poper. Ali ingver-kumina-cimet-cesen-kajenski poper
Lahko delas cel mesec samo piscancje jedi, pa bo vsakokrat kaj drugega na krozniku.

Haha, sploh ne, saj kombiniraš živila med sabo in ne kombiniraš vedno enih in istih, poleg tega je še cela vrsta jedi, kjer pripraviš eno samo živilo čisto solo in recimo začinjeno le s soljo, tako da so okusi zelo raznovrstni, ker vedno poudariš tisto živilo, ki bi ga rad oziroma paše na dane sestavine.

najpogosteje: sol, bazilika, petršilj, mleta paprika, origano, zelena, mešanica mediteranskih, kumina, cimet
od običajnih ne uporabljam: poper, česen, curry

New Report

Close