Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Trajnice vzpenjalke

Trajnice vzpenjalke

Ob ograji bi rada posadila trajnice, ki naj ne potrebujejo “širine”. Samo, da gredo v zrak, da se zakrije ograja. Višina je dovolj 1 meter, lahko pa jih tudi obrezujemo. Lega je sončna.
Veste za kakšno primerno trajnico? Ali pa enoletnico za vmes?

V kakšnem smislu ne potrebujejo širine? Vzpenjalke če nimajo opore v višno bodo plezale levo in desno.

Jaz imam ob ograji:
– vrtnico vendar ta v enem letu zraste nekaj metrov. Za saditev potrebuje malo prostora, raste pa zelo v višino oziroma širino, če ni opore.
– pasijonko, ki enako zraste nekaj metrov, če ji odgovarja lega dobesedno ponori. V zemlji potrebuje par centimetrov vendar se korenine zelo razširijo in potem poganja ven na različnih koncih
– kivi in divjo trto imamo za pergolo
– glicinija mi delno prekriva plot, delno jo peljem proti pergoli
– en del ograje mi prekriva jasmin, ta mogoče potrebuje malo več prostora za zasaditev, raste pa počasi po ograji
– poleg raste še srbot, ta mi tudi raste počasi po ograji
– bršljan mečem ven ker se not komarji naselijo (premalo zračen)
Občasno posejem še slak, lepo suzano pa še par enoletnic se dobi po semenarnah.

Kakšen je namen trajnice? Okras in zakrivanje pogledov? Radi veliko delate na vrtu – obrezujete?

srobot in kovačnik – zmerna rast (ni veliko dela), lepo cvetje kovačnik tudi diši

nova
Uredništvo priporoča

Campsis radicans. Trajnica, bogato cveti, samooprijemalna. Za sončno lego, edino rabi veliko obrezovanja, ker se hoče prebujno razrasti.

New Report

Close