Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Temna čokolada namesto mlečne

Temna čokolada namesto mlečne

Večkrat berem kako naj namesto mlečne jemo temno čokolado . Pa, da nam bo po vrstici temne potešena lakota po čokoladi. Mlečno pa zmažemo kar celo.

Pri vas deluje to?
Jaz lahko pojem tudi celo temno čokolado. Samo še vedno mi paše mlečna z lešniki recimo. Pogosto se mi zgodi, da potem pojem oboje temno in mlečno.

Tisti, ki se odvajate oz. ste se že odvadili od pretiranega jedenja čokolade, sladkarij. Ste to naredili postopoma ali ste kar odrezali?
Ste se odrekli tudi raznim rogljičkom, kifeljcem, zavitkom, žemljam, burekom, belemu kruhu na sploh?

Če se za en čas odrečeš tem izdelkom, se okus toliko spremeni, da ti to niti ne paše več? In koliko časa je treba vztrajat, da se okus spremeni?
Sem pa čustveni jedec.

Cokoladi se zavestno odreci, vsakic ko te prime zelja, pa pojej sadje. Pocasi hrepenenje po cokoladi mine.

Sadja pojem ogromno :). Delno deluje, ne pa povsem. Še vedno sem čisto preveč v tej čokoladi, sladoledu, torticah.
Res pa da sadje bolj deluje kot temna čokolada :).
Se pa trudim tudi ozavestiti zakaj jem sladkarije in sem ugotovila, da bolj sem psihično na tleh, bolj bi vse požrla. Odpravljanje vzroka mi gre pa zaenkrat slabo od rok.

Ne pomaga odvajanje s temno. Imam jo skoraj rajši kot mlačno)

Poznam. Isto. Edina varianta nehat z vsem. Tri tedne krize, potem ni več želje. Toda dejstvo je, da ko spet začneš, saj en košček, pa ena tortica že ne škodi si hitro spet notri. Žal je tako kot pri alkoholikih. Toda dopovej nekomu, če ti že sebi uspe, da pa ne moreš nič iz cukra pojesti, da ne zapadeš v začarani krog. Zdravljene alkoholike še kdo razume, “cukrašev” pač ne. Ker večina ljudi nima takšnih težav.

Temna ali mlečna, vse isto, isto kalorij. Edina razlika je, da ima mlečna več sladkorja in deluje takoj, takoj poteši željo, temna pa ima več maščob.
odvisna si od sladkorja, ne od čokolade.

Leta nazaj sem odkrila temno cokolado in mlecna mi ni vec dobra, saj jo pojem, mi pa ni…
Jem pa vse ostale cokoladne sladkarije in namesto da se psihiram zaradi sladkarij, raje kaj specem, da imamo vsak dan desert in ne hodim vsakih pet minut brskat po omaricah za cim sladkim in cokoladnim…

Pri meni so šle te stvari kar v hude skrajnosti (beri: kakih 25kg viška).
Težko je pa kar vse te zadeve skenslat. Ok, rečeš, da ne boš več čokolade pa ugotoviš, da poješ več kruha, kjer je notri tudi bela moka ali pa več marmelade .
Čeprav sem se pa odrekla rogljičkom, zavitkom, krofom in podobnim sladkim zadevam iz bele moke in nekaj kg je šlo dol. Lakota po čokoladi pa še ostaja.

Za začetek je pod nujno “prešaltat” tudi na polnozrnate zadeve, zelenjavo, sadje ( pa ne pretirano), veliko vode, itd… In popolnoma nič sladkega. To je tudi marmelada…to je žal sam cuker. Tudi jaz sem v začetku pojedla ves med, marmelado itd…, ko pa je zmanjkalo doma sem pa poskusila nič kupiti. Takrat, ko res začneš jesti zdravo, morda pomaga košček, dva 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čokolade na dan. Sem pa opazila, da čez teden, dva ni bilo potrebe več po njej.To je bilo pred časom. Potem so mi stvari ušle na stare tire, sedaj pa začenjam “jovo na novo”, ker je tudi meni sladko ušlo v skrajnost kot tebi. 🙂 In upam, da mi enkrat končno uspe, dokončno….

Popolnoma čutim s tabo, jaz sem popolnoma ista. Že zjutraj se zbudim in takoj pomislim na čokolado če jo kje imam, če je nimam cel dan fantaziram kako bi jo jedla. Imam vedno na zalogi tudi jedilno iz hoferja in se tudi trudim na tak način da košček tiste pojem, ampak čez dan je to tolko koščkov da smo spet na 100g. Potem pa še rada pečem. Odvajam se že celo življenje, udarja mi tudi na zdravje in tega se zavedam. Jezna sem ker drugače se kr zdravo prehranjujem, potem mi pa te sladkarije zmešajo vse skupaj in ne vidim izhoda. Kolegica je ista, sma popolnoma iste, s tem da ona dela točno to, za tri tedne neha, potem pa nekje nekaj spet dobi in potem mazne taveliko milko in je spet nazajv tem krogu, to dela že odkar jo poznam take in podobne fitne, pa tudi brez efekta. Potem se matra z nekimi kao zdravimi čokoladami bla bla bla, to ne gre. Jaz mislim da je recept samo v tem, da se naučimo res pomalo jest, recimo da si res dnevno določiš en mali košček črne čokolade in je to to in slaviš vsaki dan ko ti to supe. Da ne kupuješ zaloge sladkarij v naprej, samo to kar boš pojedel ko prideš iz trgovine itd…. jaz se tudi morem spravit v red, totalna abistenca za mene ne pride v poštev to vem, torej samo tako da jem malo po malo.

pri meni najbolj deluje jedilna čokolada, tista iz Hofra, rdeča, ki jo prodajajo med sestavinami za peko. Tiste imam en kos resnično dovolj, ker je močna in gosta in doza je popolna.
mlečnih sploh ne kupujem več. Milke ne kupim ker sem proti blagovni znamki, Gorenjka ima transmaščobe, ipd.

drugač sem pa jaz trenutno na čokoladnem postu, sem ugotovila da mi čokolada oz. sladkor nekako ne paše par dni in potem sem se zavestno odločila do poletja nič čokolade, potem bomo pa še videli. Mi je čist ok in sploh ne pogrešam in nimam nobene potrebe po napadu na sladko.

pecivo, zavitki in ostalo jem – doma narejeno, kjer ponavadi ni prav veliko sladkorja. kakšen košček.

Zdaj čisto izločiti sladkor iz prehrane je zelo težko. Potem je treba peči doma kruh, ker v kupljenem je sladkor. Pa ta kruh mora biti potem iz polnozrnate moke pa vemo, da 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} polnozrnata moka pomeni trd, nizek kruh.
Pa recimo v kislih kumaricah in drugi vloženi zelenjavi je tudi dodan sladkor.

Se pa tudi jaz zaciklam. Mi uspe par dni brez sladkarij, potem pa spet požrem celo Milko.
Tista Hoferjeva čokolada mi pa sploh ne zadosti lakote po čokoladi. Komot celo pojem :(.

Še dobro, da sama nisem ljubiteljca pečenja peciv.
Ker to je pa še hujše. Če vseeno kdaj kaj spečem, potem pojem vse kar naredim. Kar je še huje kot, če bi kupila en kos torte v trgovini.
Nimam ravno koga, ki bi mu dajala svoje pecivo. POtem pa vse sama pomlatim. K sreči me samo kake dvakrat letno prime kaj speči.

Se ne omejujem pri nobeni hrani. Res da ne jem sladkarij kar povprek, jem piškote ali kakšno pecivo občasno, če kaj spečem, tortico tu in tam kakšno, pa poleti mi včasih zapaše sladoled. Obvezno pa pojem vsak dan rebro ali dve temne čokolade.
Imam pa rada tudi sladko hrano kot recimo palačinke, šmorn, mlečni riž, gres in take stvari. Ko mi zapaše, si privoščim. Kot tudi vso ostalo hrano. Pri 56 letih sem zdrava ko riba, brez viška kg.

Hvala, sem se nasmejala. Kot bi pisala jaz. Sva si očitno čisto podobni…

S tem se pa 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} strinjam. Kruh je dober zame edino iz 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pirine moke, zato pač tega spečem.
Dejstvo je, da je sladkor skoraj v vseh kupljenih stvareh, še v tistih, ki bi rekel, da ni govora. Npr. v zamrznjeni zelenjavi, vloženih kumaricah…

Pa kaj imate tako gonjo proti sladkorju, dio mio, kot da gre za podganji strup. ja, nezdravo pa to, ok, ampak da ga pa izganjate ko hudiča, je pa pač tudi ene vrste motnja. Raje si glave malo pošlihtajte, boste manj nevrotične in bo tudi potreba po nažiranju manjša.

Bi alkoholiku isto rekla? Če ne, potem se ti skuliraj in bodi tiho, ker nimaš pojma. Ni gonja proti sladkorju, nič nimam proti njemu, toda vsaj meni pomeni odvisnost. Ja, vem, tudi odvisnost je v glavi, pa vendar da to premagaš moraš žal tudi sladkor prej. In za začetek se mu je najlažje izogniti.Vsi, ki nimate teh problemov, super za vas, ni pa treba žaliti… S tem kažeš tudi ti, da si po svoje uboga. Pač vsak na svoj način, kajne?

S tem se pa 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} strinjam. Kruh je dober zame edino iz 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pirine moke, zato pač tega spečem.
Dejstvo je, da je sladkor skoraj v vseh kupljenih stvareh, še v tistih, ki bi rekel, da ni govora. Npr. v zamrznjeni zelenjavi, vloženih kumaricah…[/quote]

Hja, ko začneš brati nalepke, te kar preseneti kam vse stlačijo sladkor.
Pečeš pirin kruh iz bele ali polnozrnate pirine moke oz. mešanice obeh?

Kakšna je pa motnja, če komentiraš teme o katerih nimaš pojma, zato da si filaš ego?
Vem, da je motnja, samo ne vem kako se ji reče.

S tem se pa 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} strinjam. Kruh je dober zame edino iz 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pirine moke, zato pač tega spečem.
Dejstvo je, da je sladkor skoraj v vseh kupljenih stvareh, še v tistih, ki bi rekel, da ni govora. Npr. v zamrznjeni zelenjavi, vloženih kumaricah…[/quote]

Hja, ko začneš brati nalepke, te kar preseneti kam vse stlačijo sladkor.
Pečeš pirin kruh iz bele ali polnozrnate pirine moke oz. mešanice obeh?[/quote]

100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pirina moka. Pa namesto kvasa vinski kamen.

Hja, ko začneš brati nalepke, te kar preseneti kam vse stlačijo sladkor.
Pečeš pirin kruh iz bele ali polnozrnate pirine moke oz. mešanice obeh?[/quote]

100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pirina moka. Pa namesto kvasa vinski kamen.[/quote]

Seveda polnozrnata. 🙂

Pa ti ni pretrd kruh?
Jaz sicer večinoma kupujem kruh (vem, preveč bele moke je notri :(). Če ga pa doma pečem pa dam nekje 2/3 polnozrnate pa kako 1/3 bele pirine moke. Če je pa pšenična pa tudi nekaj takega.

Zadeve se lahko lotiš na dva načina. Prvi, da enostavno odrežeš, drugi, da postopoma spreminjaš stvari na bolje.

Iz izkušenj s svojimi strankami, se bolje obnese postopek postopnega spreminjanja. Ni fizičnih posledic, ki so lahko, če si hud potrošnik sladkorja ob popolnem prenehanju kar hude in ni občutka odrekanja oz. pomanjkanja. Pa tudi ni tega, da bi te potem en košček čokolade ali pa torte spet speljal na stara pota v prenažiranje.

Da se ti okus spremeni traja 3-6 tednov v tem času, se ti brbončice zamenjajo oz. obnovijo.

Tako, da jaz bi za začetek skušala ugotoviti, koliko dejansko pojem sladkih zadev (sladkarije, sladke pijače, sladko pekovsko pecivo, morebitna žita za zajtrk, tudi med, marmelada …). S kupljenim kruhom, kislimi kumaricami in ostalimi jedmi v katere tudi tlačijo sladkor se na začetku ne bi ukvarjala. Morda edino toliko, da bereš deklaracije in izbereš tiste, ki nimajo dodanega sladkorja. Zagotovo obstajajo tudi take.

Potem, ko imaš približno oceno, koliko, kaj in kdaj tega poješ, si naredi postopen plan zmanjševanja. Recimo namesto cele čokolade mora ostati ena vrstica. Količino si razdeli čez dan, magari po urah. Tako, da slediš kje si. In, da te drži gori misel, da boš lahko čez uro dve pojedla košček ali pa dva čokolade. Se je lažje prebiti čez dan in morda boš potem itak pozabila oz. te bo ta želja minila. Kar se ne zgodi, če si na totalni prepovedi, ko ti samo čokolada roji po glavi.

Druga stvar, naredi si sladkarije čim težje dostopne. Recimo, lahko ješ samo doma pripravljene. To se navadno dobro obnese, pa še sama lahko doziraš količino sladkorja in zraven sladkorja ne zaužiješ še celega kupa kemijskih dodatkov od barvil, zgoščevalcev, konzervansev … Receptov na netu je ogromno, tudi za čokolade.

Za začetek zmanjšaj količino sladkorja v receptih za 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, kasneje za 30 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in tako naprej. Kmalu ti bo vse kupljeno presladko. Pa navdušenje do peke in kuhanja te bo tudi prej ali slej minilo.

Ne pomaga, mi mlečne ne maramo, en košček je preveč, temno pa lahko zmažemo celo naenkrat.

New Report

Close