Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Policistični jajčniki in migrene z avro

Policistični jajčniki in migrene z avro

Pozdravljeni,

z UZ in krvnimi preiskavami (hormonskega (ne)ravnovesja) mi je G postavila diagnozo policističnih jajčnikov, vendar ne sindroma; moja teža je normalna (oz. minimalno prenizka), enako sladkor, holesterol, pritisk, normalno sem poraščena, ščitnica deluje bp. Stara sem 25 let (prihodnji mesec bom 26).

Trenutno imam težave predvsem s tem, da se mi začno v drugi polovici ciklusa, ki je običajno dolg 26-32 dni, pojavljati krvavi izcedki oz. blažje krvavitve, ki se pogosto sprožijo ali poslabšajo ob spolnih odnosih; podobno kot med M, ko med SO bolj zakrvavim. Zdaj se že od oktobra dalje pojavljajo vsak mesec na nekako 19. do 21. dan ciklusa in se vlečejo do M, z občasnimi dnevi, ko krvavitve ni. MOja G je pojasnila, da je to zato, ker imam premalo progesterona in se sluznica prej/hitreje lušči/se niti ne vzpostavi tako, kot bi se morala in je preveč rahla.

PAP je bil narejen pred dobrim mesecem in je povsem normalen, UZ ne prikaže kakih drugih posebnosti. Pred leti sem jemala Diane KT, ki pa so mi bile ukinjene zaradi migren z auro. (Šlo je za izpade v vidnem polju, včasih celo tako hude, da sem bila nekaj minut povsem slepa.) Reči moram, da tabletke izjemno pogrešam. Napadi migren, kakor so že bili hudi, niso bili zelo pogosti (v cca. devetih letih sem jih imela cca. 10.), te motnje ciklusa pa so neskončno neprijetne, skrbi me tudi, da se bo, če se ciklus tako ali drugače ne uredi, zmanjšala možnost za zanositev. Imam tudi nečisto kožo.

G ne ve, kaj mi naj svetuje; predlagala je edino akupunkturo …

Cerezzete nisem nikoli jemala, skrbi me predvsem, da bi se zredila in da bi krvavitve postale še bolj neredne in/ali pogoste. Skrbi me tudi, da morda to vseeno ne bi bilo najbolje zaradi migren.

Zdaj je spet 22. dan ciklusa in imam rahle občasne bolečine in krvavitev, ki pa je ta mesec nekoliko močnejša kot prejšnje mesece v sredi ciklusa, na 18. , 19. in 20. dan ciklusa pa sem imela tudi močne bolečine v prsih. (Lani poleti je bila v D dojki odkrita manjša enostavna benigna cista.)

Kaj sploh lahko naredim? Kaj vi svetujete v podobnih primerih?

Spoštovani,
karkoli se že dogaja, to s hormonskim zdravljenjem lahko rešujemo le za sproti. Vsega tistega, česar se bojite v prihodnje, ne moremo preprečiti z nobenim zdravljenjem, če se ima zgoditi. Lahko le odpravimo trenutne izcedke. Cerazette predstavlja stalno progestagensko terapijo in ima na apetit minimalen vpliv, vsekakor manjši od vseh ostalih KT, zlasti kombiniranih. Velja torej poskusiti, ne zagotavljam pa, da ne bo nobeni krvavih izcedkov. Ob pojavljanju migrene z auro so kombinirane KT prepovedane, ker povečujejo možnost nastanka tromboze in s tem možganske kapi ob migreni. Druga možnost je poskus uporabe materničnega vložka s progestagenskim polnjenjem (Mirena). Obe obliki kontracepcije sta do sprememb na koži nevtralna, če že, pa malenkost poslabšata situacijo. Izboljšujeta je žal ne. Glede na to, da se krvavitve poslabšajo ob spolnih odnosih, so morda tudi s površine materničnega vratu. Če je to res, gre za ektopijo cervikalne sluznice na zunanjo površino materničnega vratu. V tem primeru nimamo druge možnosti kot da se to sluznico nekako odstrani in da priložnost okolišni ploščati sluznici, da se razraste na to površino. Te podrobnosti vam težko pojasnim, če ne poznate fiziologije “transformacijske zone” na materničnem vratu.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni,

hvala za odgovor. Vem, da žal ni zdravila, ki bi zadevo trajno odpravilo.

Uporaba Cerazette je po vašem mnenju torej smiselna in varna? Zlasti, ker na Diane35 nisem imela težav, najbrž ni pričakovati večjih težav na Cerazette? Sem veganka, zelo pazim, da se prehranjujem maksimalno zdravo, imam super krvne izvide in se zelo izogibam vnosu vseh zdravil, ki niso nujno potrebna. Žal imam občutek, da bodo zdaj potrebno neko zdravljenje in bi rada, da je vsaj čim manj invazivno in čim manj škodljivo za organizem. Lahko na to stanje kako vplivam tudi s prehrano morda?

Kar zadeva krvavitve ob spolnih odnosih: krvavitve se vsak mesec sprožijo na natanko 19. do 21. dan v ciklusu (kakor tudi ciklus pri meni niha za cca. 2-4 dni), tudi če na tisti dan nimam spolnih odnosov. Hkrati sem imela opravljeno tudi kolposkopijo in je površina materničnega vratu okej, PAP normalen, krvavi izcedek pa je bil prisoten ob zadnjem pregledu (ker sem prosila za kontrolo) in je bilo ugotovljeno, da je krvavitev iz maternice. Poleg tega je kri točno taka kot med M (po teksturi, barvi, vonju). Zaradi naštetega nekako verjamem, da so vse te krvavitve, ki imajo nek jasen vzorec, niso ”naključne”, nekako sorodne, med seboj povezane.

Hvala za odg.,
lp.

nova
Uredništvo priporoča

V tem primeru bi poskusil s Cerazette in boste videli.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Ponovno pozdravljeni!

Naj najprej na hitro povzamem situacijo, o kateri sva že govorila zgoraj: imam policističen desni ovarij, zaradi česar mi je G uvedla Cerazette; te so zaradi migren z avro edina oralna KT, ki jo smem uživati. Cerazette zdaj jemljem 24 dni. Prejšnjo sredo se mi je vnel mehur, ker sem bila na potovanju, sem do svojega zdravnika prišla šele v petek. Do takrat so bile vnete tudi že ledvice, jemljem Primotren. V teh dneh se je pojavil tudi krvavi izcedek iz nožnice, včeraj pa so se blagi krvavitvi pridružile še močne bolečine v maternici. Ker sem menila, da bi morda lahko šlo za ”pridruženo” vnetje jajčnikov, sem stopila do svoje G. Ta je opravila UZ in rekla, da po njenem sigurno nimam vnetja jajčnikov, ker bi me moralo bolj boleti(?). Drugih preiskav ni opravila. Mi je pa povedala, da imam na desnem jajčniku (torej tem, ki je PC) cisto, veliko 3, 2 cm. Ni bolj definirala, za kakšno cisto gre, rekla je, da je vse okej, če je velika manj kot 5 cm in da naj naprej jemljem Cerazette in da se bo verjetno zmanjšala, da to pride in gre … (?) Rekla je, da ne rabim nobenega spremljanja, nobene kontrole. Ko je videla, da sem prestrašena, je rekla ”no, pa pridite še enkrat septembra” … Zaskrbljena sem in zdi se mi, da je do septembra absolutno dolgo za čakat … poleg tega me skrbi, da ob Cerazette cista ne bi počila/da bodo nastajale celo nove/da bo ta rasla … Bolečin, ki jih imam trenutno zdravnica tudi ni nič komentirala. V nožnici je videla polno krvave sluzi, za katero ni pojasnila, od kje bi lahko prišla/zakaj se je pojavila.

Kako naj ukrepam?
Je res ustrezno, da se takih cist na jajčnikih ne spremlja?
Je ”normalno” da me močno boli v maternici, G pa trdi, da je ”vse okej razen pač te ciste, ki pa ni nič” … ?

P.S.: Bi se morala izogibati hrani, ki vsebuje fitoestrogene? Mnenja so deljena, zanima me vaše, konkretno. Sem veganka in težko si predstavljam, da ne bi jedla čičerike, leče, fižola, oreščkov, suhega sadja, semen … (soje jem relativno malo, recimo enkrat-dvakrat na teden pri enem obroku ali niti toliko ne).

P.S.2.: Ali je Cerazette sploh ustrezna terapija za PCO in odpravljanje ciste na jajčniku? Ni za to nujna kombinirana KT? S tem imam zdaj res kup težav, ki so moteče, boleče, potencialno tudi nevarne in se sprašujem ali RES ne smem jemati kombiniranih KT oz. ali niso tveganja zdaj že večja, če jih ne jemljem? Ko sem bila na kombiniranih KT, seveda ni bilo nobenih(!) težav z rodili. Imela sem pa, za predstavo, sedem migrenskih napadov z avro v sedmih letih.

Spoštovani,
kot prvo ne morete vedeti, kje vas boli. V trebuhu organi niso tako definirano oživčeni ,kot si to ženske prestavljate. Tako v bistvu ni mogoče locirati organa, ki boli ampak to lahko kvečjemu z dodatnimi manevri, pritiskom, otipom, manipulacijo včasih izzove zdravnik in tako posredno sklepa, kateri organ je verjetno prizadet. Če ginekologinja meni, da vaše stanje ni zaskrbljujoče, potem ne vidim razloga, da bi vi kot laik temu oporekali, niti, da bi jaz od daleč to kritiziral. Dejansko pa tvorbo, ki vsebuje tekočino in ima torej lastnosti ciste, pa ni večja od 5 cm, ne potrebuje kontrole vsaj 6 mesecev, ker to skoraj zagotovo ni nič problematičnega.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,
pri takoimenovanih fitoestrogenih v hrani je problem predvsem odmerek. Kot veste imajo vsa zdravila definirano vsebnost učinkovine in če to predpišemo, točno vemo koliko in kdaj, med tem ko pri hrani takšnih informacij nimamo, zato vam tudi ne morem odgovoriti na način, ki je običajen v medicini in farmaciji, da ali ne, koliko, kdaj in kako to meriti. Pač računati je treba s tem, da hrana, ki vsebuje potencialne, spolnim hormonom podobne snovi, lahko vodi do motenj v učinkovitosti zdravil, ki sicer delujejo na iste receptorje v organizmu. Nekdo, ki ima polno hišo mačkov mora pač računati s tem, da ga bo kak pes na cesti oblajal ali celo pogrizel prej kot nekdo, ki z mačkami nima stika. Kaj vam na to temo lahko rečem? Prioritete si boste pač določili sami. Se boste prilagodili s hrano ali pač trpeli zaradi neustreznega razmerja med hormoni. nenazadnje včasih zgolj stvar izbire. Če bo prihajalo do motenj v vzorcu krvavitev izven okvira, ki je dober za vaše zdravje, se bomo prilagajali znotraj naših zmožnosti, razpoložljivih pripravkov in časa in to sproti. V naprej vam ne znam povedati, kako bo šlo.
namen hormonske terapije pri PCO ni odpravljanje cist ampak zmanjšanje aktivnosti jajčnika, ki je pri PCO hkrati preveč, hkrati pa nepravilno aktiven, saj mnogi folikli samo štartajo z razvojem, nato pa atrezirajo in propadajo, ob tem pa presnovo preusmerijo v tvorbo androgenov namesto estrogenov in progesterona. Če uporabim agronomsko primerjavo, namesto, da npr. v vsakem jajčniku mesečno vzklije 40 ali 50 kalčkov, ki potem privedejo do ene ali dveh odraslih rastlin, v vsakem jajčniku mesečno vzklije 100 in več kalčkov in, kateri vsi propadejo že na zgodnji stopnji razvoja ter pri tem zgolj nastaja začaran krog neustreznih hormonov, ki potem povzroča težave, značilne za PCO sindrom. To ustavimo s kontracepcijo, ki zmanjša stimulacijo in jajčnik zaspi, popolnoma enako kot zaspi jajčnik običajne, ovulirajoče ženske, stopnja razvoja antralnih foliklov pa se zmanjša na minimum.
Kombinirane KT so vam odsvetovali zaradi migrene z avro, ker to pomeni zvišanje tveganja za možgansko kap. Nihče ne more reči ali vas bo ob nadaljevanju s kombiniranimi KT res kdaj kap, je pa migrena z avro opozorilo, da se to lahko zgodi z večjo verjetnostjo kot sicer in nas zavezuje k upoštevanju tega dejstva. Če bi sami ne prenašali dovolj dobro trenutno predpisano terapijo, z lastnim prevzemom tveganja in odgovornosti seveda lahko zaprosite ginekologa tudi za ponovno uvedbo kombinirane KT, bi pa v tem primeru ginekolog verjetno zahteval, da se podpišete pod izjavo, da ste seznanjeni z možnimi posledicami za zdravje, za primer, če bi se slučajno res kaj zgodilo. Smernice za KT nas sicer zavezujejo k ukinitvi kombiniranih KT ob pojavu dejavnikov tveganja za hujše zaplete.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Glede prehrane: razumem, da je problem pri odmerjanju, vendar je stvar taka, da so spolnim hormonom podobne snovi prisotne v številnih živilih in enostavno ne vem, kaj naj jem in čemu vsemu naj se izogibam. Ne gre za nekakšno mojo trmo ali kaj takega, ampak enostavno je živil, kjer teh snovi ni relativno malo, če pa prištejeva še, da naj bi se izogibala ogljikovim hidratom in jedla hrano z nizkim glikemičnim indeksom, sploh ne vem, kje začeti. Oreščki in stročnice (vse) jih vsebujejo, seveda pa tudi mleko in mlečni izdelki ter meso. (Mleka in mesa ne uživam, ampak samo tako: ni ravno smiselna alternativa.) Ko sem nekoliko prebirala o tem, sem dobila občutek, da se tovrstnim oponaševalcem hormonov ne morem izogniti. Moja G mi prehrane sploh ni omenjala. Je pa res, da sem vitka (imam 183 cm in 60,5kg) in se ji to morda ni zdelo kakorkoli smiselno omenit … sladkor v krvi je normalen, holesterol nizek (4,1), s tem da imam relativno visok HDL in nizek LDL. Pritisk imam nizek, cca. 100/55. Naj morda poskusim s presno prehrano, kjer bi uživala samo sveže sadje in zelenjavo ali kaj podobnega? Strah me je, da bi v tem primeru shujšala ali da bi se mi spremenila krvna slika (ta je bila do zdaj ves čas praktično idealna z normalnimi vrednostmi železa, folne kisline, B12 …).

Razumem, kako delujejo KT in vem tudi, da Cerazette ne preprečijo vedno ovulacije, tudi vi sami ste nekje že zapisali, da niso najboljše ob PCO in/ali cistah na jajčnikih. Bi bilo morda bolje jemat tri mesece Dabroston, prekiniti, videti, kako je, pa po potrebi spet? Cerazette sicer dobro prenašam, nimam nobenih težav, čeprav je morda prehitro govoriti o tem: jemljem jih le malo manj kot mesec dni. Sicer zaenkrat ni vpliva na apetit, krvni tlak, pulz, nimam glavobolov (tudi ne migrene) … edino ta cista se je pojavila ravno v tem času, zato me skrbi glede tega: ali je tveganje za kap tisto, kar prevlada, če imam v nasprotnem primeru lahko nenehne ciste, potencialne operacije, zasuk jajčnika, če bo kdaj kakšna cista večja od trenutne, celo odstranitev jajčnika in – seveda – vse potencialne pridružene bolezni, če se hormonalno ravnovesje ne spravi v red: npr. sladkorna, ki se zna pridružit PCO, če se ta razvije v sindrom, bolezni srca in ožilja, nekatere vrste raka … če bi bile Cerazette dejansko uspešne, bi bila seveda izjemno zadovoljna, takole me pa zadeva samo nenehno skrbi in nič drugega.

Spoštovani,
v odnos med vami in vašim ginekologom ali ginekologinjo se ne morem spuščati ampak po vseh navedbah vaše telesne zgradbe in izvidov doseč, ste razen zaradi migrene ekstremno nizko rizični za kap in podobne zaplete. Ampak kljub temu gre za načelo, ki, dokler se nikomur nič ne zgodi, lahko tudi ignoriramo, čim se vam slučajno kaj zgodi, pa četudi to ne bi imelo nobene zveze z migreno z avro, pa bo 1000 pametnih, ki bo znalo reči, kako je to vendar povsem očitno, da vam G ne bi bil smel predpisati kombiniranih KT. Veste, v medicini zelo velja rek, da smo po bitki vsi generali!
Glede hrane bom ponovil, da nimam pojma, po čem se ravnati, ker ne poznam ne vsebnosti ne sestave vsake od prehrambnih snovi, ki jih uporabljate, torej boste pač morali prevzeti tveganje medsebojnega delovanja fitoestrogenov in hormonov iz zdravil. Takšno je življenje. S čim se boste hranili ste se odločili sami in koliko vam to pomeni tudi, zato ni druge, kot da se znotraj razpoložljivih okvirov prilagajate tako vi kot vaš lečeči zdravnik ali zdravnica s kontraceptivi, ki so nam na voljo. Morda imate res UZ sliko policističnih jajčnikov, ampak to definitivno ni metabolni sindrom v okviru PCO sindroma, ki prinaša višja tveganja za diabetes, hipertenzijo, hiperlipidemijo, raka na rodilih, dojkah itd…

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,

odkar ste mi zadnjič odgovorili sem prebirala še nekaj člankov na to temo in imam še eno vprašanje. Ali ne poveča možnosti za možgansko kap (tako sem zasledila) tudi estrogenska dominanca (tudi kot posledica prenizkih koncentracij progesterona)? Kajti moje stanje je tako, da imam premalo progesterona in preveč estrogena; ali nisem že zato – naravno – bolj podvržena možnosti za nastanek strdkov? Ali je tveganje po vašem mnenju glede na podatke, približno enako, večje ali manjše, če jemljem kombinirane kontracepcijske tabletke ali pa če jih ne jemljem? (Ob upoštevanju, da jih jemljem brez prekinitev – tako mi je v pogovoru svetoval nevrolog, ki pa še ni komentiral tele zadnje dileme, ki sem jo naslovila tudi na vas: kako je z zvišanjem možnosti za nastanek strdkov/kapi pri “naravni” estrogenski dominanci.)

Najlepša hvala za še en odgovor,
vse dobro.

Spoštovani,

mislim, da zadeve niso tako preproste kot ste zapisali. Če bi gledal izolirano na estrogensko dominanco, bi celo rekel, da ste pod estrogeni bolj od ostalih zaščiteni pred problemi z ožiljem (govorim seveda o vplivu estradiola, ne ostalih estrogenov – estron, estriol), ste pa morda bolj dovzetni za bolezni, ki so posledica neoponiranega delovanja estrogenov, kot sta npr. rak na endometriju in rak na dojki. Je pa PCO precej več kot le to. PCO ima več stopenj in različne možnosti dominance, zlasti androgenov in mineralo ter glukokortikoidov, ob napredovalih stadijih PCOs, ti pa imajo številne učinke na presnovo, od vplivanja na krvne maščobe, na krvni tlak, na krvni sladkor in toleranco zanj itd. ipd. Skratka, če želite vedeti več o vaših individualnih tveganjih, bi vas morali mnogo bolj natančno preiskati in ugotoviti, kaj je pri vas v normalnih okvirih in kaj ter koliko ne. Šele kompletna slika bi dala možnost ocene, za katere zaplete ste bolj tvegani in za katere manj. Za takšne “diagnostične akrobacije” so bolj poklicani endokrinologi kot smo ginekologi, saj smo v endokrinologiji bolj “selektivno priučeni” s področja reprodukcije in nam žal manjka precej znanja o medsebojnih vplivih ostalih hormonskih sistemov in presnove na splošno.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Kratka obnova: desni jajčni PCO, v februarju odkrita 3,2mm velika vodna cista, migrene z avro, normalna teža, holesterol, maščobe, sladkor, pogoste vmesne krvavitve. Začela jemati Cerazette, da bi se uredil ciklus/stanje z ovarijem.

Zdaj sem v tretjem mesecu jemanja Cerazette in stanje je precej manj ugodno, kot je bilo preden sem začela z jemanjem. Konkretno ta mesec sem imela M, ki je trajala osem dni(!), potem je bilo štiri dni vse bp, danes, na peti dan, pa sem spet dobila krvavitev, enako močno kot M, z bolečinami in slabim psihičnim počutjem (razdražljivost, potrtost, tesnoba), pojavljajo se mi tudi podkožni mozolji, ki so boleči; to se mi prej ni dogajalo. Klicala sem G, ki misli, da je to vse običajno in me spodbuja k temu, da bi še nadaljne tri mesece jemala Cerazette. Jaz pa se psiho-fizično počutim zelo slabo in se mi to ne zdi ustrezen način reševanja težav. Skrbi me tudi, kaj se v tem času ”dogaja” s cisto na desnem jajčniku. Ali lahko Cerazette kar zdaj preneham jemati, sredi jemanja? G pravi, da je alternativa Dabroston, ampak da moram počakati na naslednji ciklus. To se mi zdi, iskreno, precej ironično, glede na to, da zdaj seveda niti slučajno ne vem, kdaj je dejansko bila/je ”kvazi M” … najbrž tako ali tako nimam O, tako da če kaj razumem, tudi M nimam, samo krvavitve iz maternice, ki so posledica neravnovesja hormonov. Bolečine, krvavitve, razdražljivost, akne … to je pa vse zdaj kar ves čas prisotno. Občutek imam tudi, da mi na Cerazette bolj niha teža/se ves čas premika za 2 kg gor in dol in počutim se napihnjeno in ”debelo”, težko. (Imam 183 cm in 60-63kg). Glede na to, da se zadeva vleče od lanskega novembra, sem že precej na robu z živci: pred tem nisem imela nobenih težav, samo cikel mi je malo nihal (med 26 in 32 dni, običajno med 27 in 29 dni), od lanskega novembra pa ves čas neke vmesne krvavitve in bolečine.

Torej: ali lahko takoj preneham z jemanjem Cerazette? Kaj lahko po tem pričakujem zastran trenutne krvavitve? Se bo hitreje ustavila, če neham jemat te presnete Cerazette? Kdaj lahko začnem po tem jemati Dabroston? Ali čakam, da ta krvavitev mine, pride nova krvavitev (sploh ne vem več, zakaj sploh krvavim) in potem jemljem Dabroston ali … ? Totalno sem že na robu z živci zaradi tega.

Spoštovani,
očitno progestagenska terapija ni ustrezna. Katera bi bila, bi težko rekel vnaprej, ampak morebiti bi bila boljša KT Qlaira, ki vsaj umetno oponaša običajni ciklus in je zasnovana na estradiolu (naravnem estrogenu). Bi veljalo poskusiti. S Cerazette pa seveda lahko prenehate kadarkoli.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

… zdaj pa samo še recite, da lahko jemljem KT Qlaira kljub (redkim) migrenam z avro (več o mojem statusu je v prejšnjih odg.), pa bom presrečna. (V preteklosti, preden so se pojavile migrene, sem jemala kombinirane KT in je bilo stanje povsem bp.) Sicer pa … če sem prav razumela, tudi Dabroston po vašem ne bo najboljša izbira?

ne vem, ampak če poskusite 3 mesece s Qlairo, se kaj usodnega ne bo zgodilo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala za odgovor. Vmes sem našla še tole študijo (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4102139/), ki proučuje ravno tisto, o čemer sem vam pisala zadnjič: o tem, da igrajo spolni hormoni (se pravi, naravni, telesu lastni spolni hormoni) vlogo pri migrenah ter migrenah z avro. (Ne vem, morda pride vam ali komu, ki to bere, prav.) Nekatere študije namreč celo ugotavljajo, da se s KT, ki imajo zelo nizke doze estrogenov, pogostost napadov migrene z avro zmanjša in da delujejo zaščitno. Kakor sem razumela, naj bi dejansko tudi telesu lastni estrogen, če ga je preveč, vplival na povišano tveganje za ishemično kap in sicer to povišanje naj ne bi bilo zanemarljivo.
Je po vašem bolj smiseln obisk (še) endokrinologa in/ali nevrologa? Težave bi se rada lotila sistematično in tako, da bo tveganj tem manj.

Podobna študija je še tule: http://headachehelp.org.au/main_site/file_uploads/downloads/2652.pdf

Spoštovani,
članek sem si prebral, ampak bistvo povezave med estrogeni in migrene ter avre je v “padcu estrogenov”, ne v nizkih estrogenih. Raziskava domneva oziroma prikazuje, da se da s pravilnim pristopom k hormonski kontracepciji na način, ki preprečuje velike padce ravni estrogenov (bodisi v času premora ali placebo tabletk) napade migrene preprečiti oziroma zmanjšati. Prednost pri tem imajo tudi KT z nizko ravnijo estrogenov že zato, ker raven estrogenov potemtakem tudi ob premoru ne more tako močno pasti kot lahko pade pri KT z višjimi odmerki estrogenov. Kakorkoli, problem se da premostiti tudi s stalno terapijo brez premorov ali z odmerjanjem KT z vgrajenim programiranim počasnim upadanjem ravni estrogenov (npr. Qlaira).

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close