Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Prevzeti odgovornost za svoja čustva

Default avatar

34ab

Vsak je odgovoren za svoja čustva. Ko naletiš na čustvenega manipulatorja, ali skupino čustvenih manipulatorjev to pomeni, da narediš kaj:
1. Odmik, če se da.
Kaj še? Kako naj se manifestira moja odgovornost za moja čustva?
Prosim za resne odgovore.
Default avatar

Btzh

Ko te nekdo ponizuje je jeza normalna zazeljeno custvo. Mora biti da pravilno odreagiras. Ce je nekdo ki ga bezno poznas se odmaknes ko so domaci sodelovci se odmikati ne mores poves pa odlocno kar te muci.
Default avatar

birekla

da tako, da ne pustiš,d a te čustva obvladujejo... torej če začutiš eno čustvo, da ne pustiš,d a te obvladuje in prevzame nadzor na d tabo in tvojimi dejanji...
npt. da iz jeze nisi maščevalen/a
... temveč se zaveš čustva jeze in poveš jasno in z zavedenjem zakaj občutiš jezo in poskusiš na za vse sprejemljiv in neškodljiv način ta vir (jeze) oz. situacijo razrešiti
Default avatar

34ab

birekla je napisal/a:
da tako, da ne pustiš,d a te čustva obvladujejo... torej če začutiš eno čustvo, da ne pustiš,d a te obvladuje in prevzame nadzor na d tabo in tvojimi dejanji...
... temveč se zaveš čustva jeze in poveš jasno in z zavedenjem zakaj občutiš jezo in poskusiš na za vse sprejemljiv in neškodljiv način ta vir (jeze) oz. situacijo razrešiti
Ja, samo ponekod so vse besede odveč. Nič ne zaležejo. Kot bi govoril stenam.
Default avatar

brez vpletanja

Bistveno je, da manipulacije prepoznaš! Potem ne nasedeš. Če ne nasedeš, nisi del manipulatorjeve igre. Ko nisi del njegove igre, te nima kaj prizadeti in ostaneš nepoškodovana. Kot objektivni opazovalec zaznaš sočlovekovo namero in samo opazuješ, brez poskusov reševanja njegovih 'problemov'. Trdno ostajaš v svoji poziciji, vsidrana v lastne globine, od koder te nihče ne more izruvati. Točno moraš vedeti, kaj si dovoliš in česa ne! Lastna globoka prepričanja izžarevamo navzven, kar manipulator dobro začuti in te ne bo nadlegoval.
V primeru, da v sebi začutiš katero koli negativno čustvo, npr. jezo, odpor, zamero ali užaljenost, pomeni, da je manipulator zadel tvojo šibko točko! Čim iz te pozicije odreagiraš, si že njegov plen! Zato je poznavanje in sprotna predelava lastnih čustev bistvenega pomena, da se ne pustiš speljati v njegove vode. Ne mislim, da je treba vsakokrat čustva skriti, in se jih niti ne da. Samo za pravilno uporabo gre. Jeza nosi s sabo veiko moči, zato je v rokah modreca kot meč za presekanje gordijskega vozla. A ji nikakor ni za pustiti proste poti, ker deluje slepo in destruktivno. Zamera in užanjenost je bolj znak lastnega ranjenega ponosa, kar je za predelati - in postaviti meje, ko v sebi točno vemo, da vampirjem ne bomo dali niti kapljice energije!
Default avatar

Desiderius_da_Pietri

34ab je napisal/a:
Vsak je odgovoren za svoja čustva. Ko naletiš na čustvenega manipulatorja, ali skupino čustvenih manipulatorjev to pomeni, da narediš kaj:
1. Odmik, če se da.
Custva so gibalo. Custev se ne da nadzirati (nekateri sicer zmotno trdijo drugace), lahko pa odlocimo o njihovem ucinku (posledicah custev). Prevzemanje odgovornosti se torej nanasa na posledice in ne na dozivljanje samo.

Kako naj se ta odgovornost manifestira je odvisno od posledic. Predvsem gre torej za vrednotenje ucinka le - teh z aspekta vseh udelezenih in pripoznavanja te vrednosti, ter zavedanja, da vrednost nikakor ni nujno enaka kategorija, kot je cena, saj slednja predstavlja zgolj zadoscenje z aspekta koristi, medtem ko vrednost vkljucuje tudi preostala dva aspekta (odnosi in custva).

Ce torej v afektu (custveni vznesenosti) nekoga oskodujemo za sluzbo, ga nismo zgolj prikrajsali za korist, temvec tudi socialno (izkljucenost iz druzbe) in custveno (strahovi in tesnoba zaradi nenadne ranljivosti). Cetudi sprejmemo materialno odgovornost (povrnemo nastalo skodo zaradi izgubljenih koristi), odgovorno vedenje vkljucuje tud angazma pri ostalih dveh omenjenih komponentah.
________________________________________________________________________________________________________
» Vztrajaj! « (Kdo sem?)
Default avatar

samo v .

brez vpletanja je napisal/a:
Bistveno je, da manipulacije prepoznaš! Potem ne nasedeš. Če ne nasedeš, nisi del manipulatorjeve igre. Ko nisi del njegove igre, te nima kaj prizadeti in ostaneš nepoškodovana. Kot objektivni opazovalec zaznaš sočlovekovo namero in samo opazuješ, brez poskusov reševanja njegovih 'problemov'. Trdno ostajaš v svoji poziciji, vsidrana v lastne globine, od koder te nihče ne more izruvati. Točno moraš vedeti, kaj si dovoliš in česa ne! Lastna globoka prepričanja izžarevamo navzven, kar manipulator dobro začuti in te ne bo nadlegoval.
V primeru, da v sebi začutiš katero koli negativno čustvo, npr. jezo, odpor, zamero ali užaljenost, pomeni, da je manipulator zadel tvojo šibko točko! Čim iz te pozicije odreagiraš, si že njegov plen! Zato je poznavanje in sprotna predelava lastnih čustev bistvenega pomena, da se ne pustiš speljati v njegove vode. Ne mislim, da je treba vsakokrat čustva skriti, in se jih niti ne da. Samo za pravilno uporabo gre. Jeza nosi s sabo veiko moči, zato je v rokah modreca kot meč za presekanje gordijskega vozla. A ji nikakor ni za pustiti proste poti, ker deluje slepo in destruktivno. Zamera in užanjenost je bolj znak lastnega ranjenega ponosa, kar je za predelati - in postaviti meje, ko v sebi točno vemo, da vampirjem ne bomo dali niti kapljice energije!
Nobeno čustvo ni negativno. Dokler časa človek misli, da je neko čustvo negativno neko pa pozitivno premleva vedno je prav naredil ali ne.
Default avatar

birekla

34ab je napisal/a:
birekla je napisal/a:
Ja, samo ponekod so vse besede odveč. Nič ne zaležejo. Kot bi govoril stenam.
če nekomu iskreno poveš in mu ni mar, pač ga odstraniš iz življenja, nimaš več opravka z njim... če te on ne pusti in te še nadleguje, uporabiš vse uradne možne razpoložljive poti da se ga ustavi...

je pa bistveno to - da iskreno poveš kaj te moti... če te nekdo konstantno ne posluša in ponavlja iste stvari pač kaže da te ne spoštuje in mu je eno figo mar ali te pridazane, oz. celo potem ko ve s čim te prizadane, ker ga prosiš, naj s tem neha, in kljub temu to še vedno počne, potem je jasno,d a to počne namenoma... in s človekom, ki te namenoma prizadane pač nimaš kaj početi v življenju... zakaj le...
bi imel ob sebi človeka, ki uživa v tem da te prizadane in ti vedno znova zabija nože v hrbet, ti laže in se dela norca iz tebe.... zakaj le no... bistvo odnosov je v tem, da imaš ob sebi nekoga, ki ga imaš rad, ki ima tebe rad, ks katerim je v odnosu obojestransko spoštovanje in zaupanje, da lahko v stiski se nanj obrneš z zaupanjem, da ti bo stal ob strani, ne pa da bo tisto kar mu zaupaš izkoristil proti tebi tako, da bo druge našuftal,d a ti škodujejo, te še bolj prizadanejo, ti lažejo in povzročijo bolečino,...
torej bistvo je,d ačloveka, ki ga imaš ob sebi veš,d a se lahko v stiski in bolečini obrnenš nanj in islreno mu poveš kaj te prizadane in zanj veš, da tega ne bo izkotistil na noben način,d a bi te še on prizael na kakršenkoli način, ampak da bo zaupano slišal in bo naredil vse kar je v njegovi moči, da ti ne boš nikoli več przadet z njegove strani sploh ne, prav tako ti bo pomagal in stal ob strani,d a te ne bodo tudi drugi nikoli prizadeli.
Default avatar

Pop2

Odgovoren do svojih čustev, kot si opisa. Torej, da zanje poskrbiš. Da narediš nekaj, da čustvo gre/ odide/ se ga pozabi ali da narediš nekaj, da mu zadostiš/ga gojiš/ na podlagi čustva odreagiraš. Ne glede, kaj izbereš, ima posledice, katerih odgovornost zopet nosiš sam.
Če nekdo s teboj manipulira, se lahko umakneš. Umik pomeni, da boš dejanje pozabil ali pa te bo razžiralo. Če te bo razžiralo, za to ne smeš kriviti drugih, temveč moraš vedeti, kaj te je do čustva pripeljalo in vedeti, kako bi odreagiral v podobnem primeru še enkrat. Če zadevo ponoviš in se slabo počutiš veš, da si zopet zajebal sam...
Default avatar

birekla

Pop2 je napisal/a:
Odgovoren do svojih čustev, kot si opisa. Torej, da zanje poskrbiš. Da narediš nekaj, da čustvo gre/ odide/ se ga pozabi ali da narediš nekaj, da mu zadostiš/ga gojiš/ na podlagi čustva odreagiraš. Ne glede, kaj izbereš, ima posledice, katerih odgovornost zopet nosiš sam.
Če nekdo s teboj manipulira, se lahko umakneš. Umik pomeni, da boš dejanje pozabil ali pa te bo razžiralo. Če te bo razžiralo, za to ne smeš kriviti drugih, temveč moraš vedeti, kaj te je do čustva pripeljalo in vedeti, kako bi odreagiral v podobnem primeru še enkrat. Če zadevo ponoviš in se slabo počutiš veš, da si zopet zajebal sam...
no to je pa tud prav napisano, se strinjam...
najlepš pr tem pa je,d a imamo možnost stvari popravt... torej če si nekaj zafrknil lahko še vedno prevzameš odgovornost za to in za čustva obžalovanja in jih odpraviš s tem, da stvar skušaš popravt... pa je... najslabš pa je ne naredit nič in se utapljat v obžalovanju in žalosti in potem slabem počutju in jezi zarad tega... ker to nikol ne bo spremenil stvari na boljše... če pa poskušaš stvar popravit, pa to jo lahko spremeni na boljše, in potem tud slaba čustva izginejo...
Default avatar

jaz tako.

34ab je napisal/a:
1. Odmik, če se da.
Jaz sem znanki, ki se je čustveno izživljala nad vsemi in tudi nad mano dala klofuto in od takrat je mir. Tudi ust ne upa več odpreti. Se občasno vidimo.

Jaz se ne grem teh novih for bodi taka in taka sprejmi to čustvo ali to. Sem kar sem. Če sem jezna sem jezna, če sem vesela sem vesela, če sem žalostna sem žalostna. In to podoživim tako močno da sem čez pet minut čisto o.k. vsako čustvo. Ko pa nekdo manipulira z menoj mu dam klofuto ali pa ga naderem kot psa. Meni je smešno ko nekdo reče obvladaj svoja čustva. Obvladaj? Kaj to pomeni, da zadržim napetost, veselje, žalost v meni, da ne bo nekomu nerodno. Ja pa ja. Za koga neki. Če meni nekdo živce smodi vsak dan mu dan vetra. In imam potem mir pred tem človekom ponavadi pa postanejo osladni ali pa se imajo rešpekt do mene.
Default avatar

34ab

[/quote]

Custva so gibalo. Custev se ne da nadzirati (nekateri sicer zmotno trdijo drugace), lahko pa odlocimo o njihovem ucinku (posledicah custev). Prevzemanje odgovornosti se torej nanasa na posledice in ne na dozivljanje samo.

Kako naj se ta odgovornost manifestira je odvisno od posledic. Predvsem gre torej za vrednotenje ucinka le - teh z aspekta vseh udelezenih in pripoznavanja te vrednosti, ter zavedanja, da vrednost nikakor ni nujno enaka kategorija, kot je cena, saj slednja predstavlja zgolj zadoscenje z aspekta koristi, medtem ko vrednost vkljucuje tudi preostala dva aspekta (odnosi in custva).

Ce torej v afektu (custveni vznesenosti) nekoga oskodujemo za sluzbo, ga nismo zgolj prikrajsali za korist, temvec tudi socialno (izkljucenost iz druzbe) in custveno (strahovi in tesnoba zaradi nenadne ranljivosti). Cetudi sprejmemo materialno odgovornost (povrnemo nastalo skodo zaradi izgubljenih koristi), odgovorno vedenje vkljucuje tud angazma pri ostalih dveh omenjenih komponentah.[/quote]

Če prav razumem spodbujaš k odgovornemu angažmaju v okviru silnic, ki jih predstavljajo korist, odnosi in čustva dotičnega? Je nujno da se naslavlja konkretno osebo?
Default avatar

brez vpletanja

samo v . je napisal/a:

Nobeno čustvo ni negativno. Dokler časa človek misli, da je neko čustvo negativno neko pa pozitivno premleva vedno je prav naredil ali ne.

Premlevanje je stvar pravilne izbire. Kadar človek izbere pravilno reakcijo, se dobro počuti in nima kaj premlevat. Ob napačno izbrani reakciji se počuti slabo in zato premleva, da bo drugič izbral boljšo možnost.
Med pozitivnimi in negativnimi čustvi je kar velika razlika, kar seveda ne pomeni, da negativnih ne smemo čutiti ali izraziti. Vsa pozitivna čustva delujejo povezujoče, negativna pa izključujoče. Neizražena, potisnjena (pojedena) negativna čustva povzročajo celo bolezni, medtem ko neizražena ljubezen ali hvaležnost prej vodita v zdravje kakor v bolezen.
Default avatar

Desiderius_da_Pietri

34ab je napisal/a:
Je nujno da se naslavlja konkretno osebo?
Sambi bolj zadeve postavil v kontekst zivljenja. V koncni fazi... Ce razbijes spominek ali brcnes psa... V vseh primerih velja, kar sem zapisal.
________________________________________________________________________________________________________
» Vztrajaj! « (Kdo sem?)
Default avatar

blo.g.

Čustva so zato da jih izražamo ne da jih skrivamo.
Sami hinavci tu gor se delate lepe. Zato pa je tako po svetu. Vsi neke fine marele. Ko nekdo manipulira s teboj valda, da ga boš poslal v tri krasne. Modrec je rekel; ko skrivaš neko čustvo ali ga hočeš preoblikovati v milejšo obliko boš začel skrivati vse. Tudi smejal se ne boš več.
Default avatar

birekla

samo v . je napisal/a:

Premlevanje je stvar pravilne izbire. Kadar človek izbere pravilno reakcijo, se dobro počuti in nima kaj premlevat. Ob napačno izbrani reakciji se počuti slabo in zato premleva, da bo drugič izbral boljšo možnost.
Med pozitivnimi in negativnimi čustvi je kar velika razlika, kar seveda ne pomeni, da negativnih ne smemo čutiti ali izraziti. Vsa pozitivna čustva delujejo povezujoče, negativna pa izključujoče. Neizražena, potisnjena (pojedena) negativna čustva povzročajo celo bolezni, medtem ko neizražena ljubezen ali hvaležnost prej vodita v zdravje kakor v bolezen.
a res... kako pa to?
lahk to mal bolj razložiš? hvala :)
Default avatar

34ab

Fajn napisano. Se pravi sploh ni nujno, da svoja čustva jeze ali frustracijo izrazim na izvor teh občutij, ne? Lahko stvari presežem. Tako? Vendar, ali ni neprestano preseganje precej izčrpavajoče? To nehote potem vodi do ideje o konfrontaciji z izvorom negativnih čustev. A, to lahko dostikrat samo še poslabša zadeve. Kaj je potem tu tretja pot?
Default avatar

Tisa_R

V osnovi gre za to, da ozavestiš, kaj čutiš in zakaj. Ko enkrat poznaš vzroke, se lahko soočiš s tem, kako jih odpraviti ali pa kako se ponovno znajti v podobni situaciji (če gre za pozitivno čustvo, ki ga želiš poonovno izkusiti).

Čustva niso pod našim nadzorom - čutiti je vedno ok. Pod našim nadzorom pa je, kako bomo čustvo odrazili navzven, oz. kako bomo odreagirali in se z njim soočili. Slednje je stvar vzgoje, pridobljenih vzorcev (samokontrole).

Manipulatorji iščejo šibke točke - torej poskušajo izvabiti določen (čustveni) odziv. Kdor samega sebe dobro pozna in se ima v oblasti (prešteje do 10, se pomiri, analizira situacijo in najprej poskuša razumeti, namesto da odreagira v afektu) je veliko slabša tarča za manipulatorje. Zakaj? Ker pri takem človeku razum prevlada, oz. zaustavi impulzivno delovanje iz afekta.

Ko enkrat dojameš, da nekdo poizkuša manipulirati, ni druge variante, kot da se čim bolj umiriš in poskusiš razumeti, kaj je njegov cilj, oz. motiv. Potem pa jasno poveš, kakšno je tvoje stališče in trdno zastopaš svoj interes v dani zadevi. To pomeni, da postaviš meje; da svojo dobrobit in želje postaviš kot prioriteto in ne kot nekaj, po čemer lahko hodi vsak, ki ima minuto časa.
V prvi vrsti te ne sme biti sram tvojih lastnih želja in potreb ter tega, da jih jasno izraziš. Poleg tega te pa ne sme biti strah reči "ne" - torej zastopati svojih lastnih interesov.
Z zrelo osebo potem lahko normalno zmeniš, ker oba jasno izrazita svoje stališče in se lahko razumsko odločita tudi za kompromis.
Ampak bistveno je, da v tem primeru odločitev sprejmeš zavestno in ne kot delovanja v afektu, iz občutka slabe vesti, itd. Ravno to slednje je tisto, kar želi doseču čustveni manipulator.
Default avatar

osnove_fizike

V bistvu je konfontacija z izvorom svojih občutij priporočljiva, le to vodi v predelavo in normalno življenje naprej.

Cagavost se ni še nikoli in nikomur izplačala. Nenehno tehtanje med možnimi posledicami in tiščanjem jeze v sebi verjetno res vodi v bolezen.
Default avatar

birekla

osnove_fizike je napisal/a:
V bistvu je konfontacija z izvorom svojih občutij priporočljiva, le to vodi v predelavo in normalno življenje naprej.

Cagavost se ni še nikoli in nikomur izplačala. Nenehno tehtanje med možnimi posledicami in tiščanjem jeze v sebi verjetno res vodi v bolezen.
res je tako.