Recepti.Over.Net

Prehrana in kulinarika

Odgovarjajo: Vesna Feelgood, svetovalka za prehrano

Imate kuharske izkušnje? Potrebujete nasvet? Povprašajte ostale udeležence foruma, ki radi razkrijejo male skrivnosti velikih kuharskih mojstrov. Seveda pa vam bo svetovala tudi naša izkušena uporabnica, moderatorka , s svojimi nasveti in za vas iskala potrebne informacije. Obilo užitkov.

Vesna Feelgood , svetovalka za prehrano

Vesna Feelgood

Vesna Milenković je dinamična in polno zaposlena mati dveh otrok, ki si je profesionalne izkušnje nabirala na različnih področjih – po duši naravoslovka, ki je pristala v ekonomski stroki in s svojo sposobnostjo improvizacije uspešno združuje različna znanja. Na področje prehrane jo je pripeljala stiska ob spoznanju, da je njen novorojeni sin hud alergik. Postopno se je sinovo zdravje izboljševalo, alergije so pojenjale, znanje s področja prehrane in »alternativnega« kuhanja pa raslo. Ima bogate osebne izkušnje, ji jih z vami deli na forumu Prehrana, Prehrana, rekreacija in oblikovanje telesa in v posebni sredini rubriki na portalu za Recepte. Vesna je prehranska svetovalka in to počne z velikim veseljem. S svojim občutkom za posameznika in s strokovnim znanjem lahko ponudi oporo in razumevanje na poteh sprememb, ki nikoli niso lahke. Vesna ni profesionalna kuharica in tudi ne pretirana ljubiteljica preživljanja časa ob štedilniku. In ravno zato je specializirana mojstrica reševanja vsakodnevnih prehranskih zagat. Vesna pravi: “Obožujem okusno, zdravo hrano, ki se jo hitro pripravi, s slastjo poje in nato posveti še drugim pomembnim rečem v življenju.” Pomaga vam najti odgovore na vprašanje KAKO? To vprašanje se postavi, ko izveste »kaj« in »zakaj« je potrebno nekaj narediti. Vesna poskrbi, da boste lahko vse odgovore lažje prenesli v svoj vsakdan.

Kus kus in...

Default avatar

TejaK

Pozdravljene(i)!

Nikakor mi ne dela iskalnik, zato se obračam na vas z nekaj vprašanji, ki ste jih že večkrat obdelale (se spomnim, ko sem brskala).

1. Ne poznam uporabe kus kusa. Kako ga uporabiti? (kakšen recept, prosim! Imam tudi majhne otroke, tako da...)

2. Prosim za kakšne dobre recepte za testenine. Klasične haše omake smo že malo siti, pa paradižnikove in z morskimi sadeži tudi. Konkretno bi rada dobila recept za omako s sirom in smetano. Seveda so drugi tudi dobrodošli.

3. Kako ste zadovoljne z nakupom aparata za peko kruha? Kakšnega imate in ali se vam splača doma peči kruh. Ste kdaj obžalovale nakup?

Res bom vesela vsakega odgovora.

Lep pozdrav

Teja
Default avatar

Pandica

Naj bo prvo kus kus. Na vrečki piše priprava in to čisto enostavna. Vmešaš v krop (lahko daš notri malce olja), pokriješ in pustiš nekaj minut da se napne. In to je to. Daš kot prilogo k mesu in zabeliš (če želiš) z mesno omako. Če pa se odločiš raje za maslo pa vmes razdrobiš (razmešaš) kus kus z malo masla. Moji ga imajo radi. In tudi za na dopust je dobra varianta, ker je nekompliciran za pripravo.
Default avatar

muni

Ravno listam eno revijo in gledam zanimiv recept za kus kus. Kus kus najprej prepojiš z vrelo osoljeno vodo (ali jušno osnovo) in pokriješ, nato pa rahlo premešaš z vilico. Dodaš kuhano čičeriko, popečene koščke bučk in polovičke popečenih češnjevih paradižnikov. Zmešaš preliv iz olivnega olja, limetinega ali limoninega soka (+ česen) in sveže mete in ščepec sladkorja in preliješ po kus kusu z zelenjavo. Postrežeš s popečenim kozjim sirom (v receptu je halloumi=ciprski sir iz kozjega in kravjega mleka z meto, ki ga pri nas nimajo).
Default avatar

gordy

Ojla!
Omako za testenine pripravim takole:

V ponvi raztopim maslo (alii pol masla, pol olja). Na tem popečem piščančje meso, začinjeno s soljo, kumino (mleto ali celo, po želji) in česnom v prahu (svež česen se na žalost rad zažge in pokvari okus). Najbolje se obnesejo bedra brez kosti in kože, pa tudi z belim mesom ni ravno napačno. Ko so kosi mesa zlato rumeno zapečeni, dam čez kislo smetano (za dve osebi mali lonček, za štiri pa velikega) in še to zapečem, potem pa zmanjšam ogenj in pokrito dušim. Vmes večkrat premešam. Pečeno meso odstranim, ga narežem na koščke in dam nazaj v ponev. Na koncu dodam kuhane makarone in zmešam.

Isto omako je možno seveda pripraviti tudi brez mesa.

Zadnjič sem pa jedla omako za testenine iz bučnega olja in česna. Žal se povsem natančno ne spomnim recepta, približno gre pa takole:
Bučno olje se segreje, na njem se popraži česen (bil je grobo zmlet, posušen in bilo ga je veliko!!!). Zalije se z vinom, doda še paradižnikovo mezgo in pokuha, da se zgosti...
Tudi v to je najbolje kar vmešati testenine...
Možno je, da sem kaj izpustila, vendar mislim, da so bistvene sestavine napisane...

Pa še ena...
Testenine z oljem in česnom
Na dobrem olivnem olju se popraži česen (narezan na tanke lističe) , da zadiši, nato se gor vržejo testenine in premešajo in to je to!
Jaz sem jih pripravljala tako, da sem najprej prepražila nasekljane olive, potem česen in nazadnje še testenine...

Upam, da sem kaj pomagala ;)

LP
gordy

gordy

<http://gordy.moj-album.com/>

TVOJ DAN BO ŠEL V TISTO SMER KOT KOTIČKI TVOJIH UST. DIAN RITTERS

Default avatar

sonce rumeno

Aparat za kruh:
nikoli obžalovala nakupa. Kruh je dober, veš kaj je v njem. Meni zelo prav pride tudi za kuhanje marmelade. Tudi za gnetenje testa je dober - npr. za krofe sem ga mesila v kruhomatu. Priporočam.
Sončen pozdravčič.
Default avatar

Katarina Prva

S kuskusom lahko nadevaš bučke ali jajčevce. Skuhaš ga po navodilih, dodaš malo prepraženo sredico bučk, začimbe, lahko malo smetane, še kakšno drugo zelenjavo - pač po okusu. Nadevaš izdolbene bučke, lahko posuješ z naribanim sirom ali parmezanom, malo popečeš v pečici.

Na testeninah se pri nas pogosto pojavita dve "tahitri" omaki: ko odnekod priletimo domov in mora biti kosilo zelo nahitro:
1. V čisto malo vode skuhaš cvetove brokolija (največ 10 minut), dodaš nekaj trikotnikov topljenega sira (odvisno od števila jedcev), malo pokuhaš, da se sir raztopi in nastane fina sirova omakica. Soliti pravzaprav ni treba, ker je slan že sir. Vse skupaj naložiš po poljubnih testeninah (razen špagetov). Hitro, zdravo, zelooo okusno (moj dveletnik pomlati dva krožnika).
2. Na malce olivnega olja popražiš nasekljano čebulo, dodaš konzervo Rio mare tune, konzervo pelatov, začimbe po okusu (bazilika, origano itd.) in to je to. Tudi tega ni treba soliti - slana je tuna.

Kruhomat pa pri naši hiši ravno zdaj testiramo (sposojenega) in mislim, da si ga ne bomo kupili. Kruh je sicer dober, vedno si spečeš svežega, ko ga rabiš, ampak meni manjka tista prava kruhova skorja. Sem namreč ljubiteljica skorje in zaradi mene bi lahko sredico tudi ukinili:-)) Kruh iz kruhomata pa ima drugačno skorjo, je bolj kot skorja potice ali kakšnega peciva, to pa ni to.

Lp,
Katarina
Default avatar

Motovilka

Omaka s sirom in smetano - smetano segreješ (lahko tudi mleko in dodaš malo masla), nato dodaš gorgonzolo, mešaš da se raztopi (po okusu poper in muškatni orešek) in preliješ preko testenin. Super stvar, samo ne je kvariti z bešamelom.

dober tek
Default avatar

Jzst

Kus- kus narediš po navodilih z vrečke. Omako pa imamo najraje : popečeni koščki piščanca ( majčkene kockice) zraven pa še paprika narezana na koščke, priporočljivo tudi paradižnik (po okusu pa še bučke, malancane...). Vse skupaj podušim in prelijem prek kus-kusa. Dobro tudi brez mesa, a ena piščančja prsa jaz vržem notri za 4 - 5 ljudi.
Default avatar

petra

zelo dober je v solati. kus kus namocis v topli vodi,narezes zelenjavo -paradiznik,papriko, par listov narezanega radica ali solate ,mlado cebulo...po zelji dodas se malo koruze,precej narezanega petršilja,par narezanih kaper. vse zmesas z odcejenim kus kusom in prelijes z mesanico olivnega olja,limone,soli,popra... zelo osvezilna solata za poletje...pa tudi sicer. lp petra
Default avatar

Babi

Meni je ful dober z na zaru popecenimi jajcevci, papriko, buckami in zlico paradiznikove omake.
Jemo ga kot prilogo in kar tako. Dober je tudi postan(zvecer, ce ga kaj ostane) in popecen malo na preprazeni cebuli ali poru. Lp Babi
Default avatar

Mimi N

Iz kuskusa včasih pripravim ta hitro mlečno večerjo, tj. kuskus kuhan v mleku, malo osoljeno in/ali posladkano. Otroci jedo podobno kot mlečni gris, eden nasuje kakav, eni bolj gosto, drugi manj. Hitro kuhano in za spremembo proti zdrobu. Drugače je po hranilni vrednosti tako ali tako isto ali vsaj zelo podobno.

Kuskus je fajn tudi za zgoščevanje juh.
Default avatar

petra

eno bistvenih stvari sem pozabila- meto. nareze se jo svezo,ali zdrobi suho in premesa. v tem primeru odpadejo kapre. lp petra
Default avatar

majav.

1. Kus kus uporabljaš podobno kot polento.
Imam pa recept za eno luštno sladico - kus kus skuhaš v jabolčnem soku, pa jabolka so zraven... Ti napišem, če želiš.

2. Tunina za na testenine: gre na več načinov - s smetano, s paradižnikom,...

3. Imam aparat, sem zadovoljna, vendar ga ne uporabljam toliko, kot sem računala, da ga bom.