Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Hipotekarni kredit

Hipotekarni kredit

Pozdravljeni,
namrec grem v nakup stanovanja in ker nimam lastnega vlozka, ker sem do sedaj zivela v najemu, bom nepremicnino, ki jo kupujem zastavila, poleg tega pa za 5 let tudi nepremicnino starsev. V kreditno pogodbo se to zapise, ne zapise se pa za koliko let je pod hipoteko tudi nepremicnina starsev ali koliko kredita moram odplacati, da se zbrise plomba na stanovanju starsev. Vprasala sem tudi notarja ce je to mozno in je rekel, da vecina bank ne zapise kdaj bo izbris druge nepremicnine, ker je vse odvisno s kaksno intenzivnostjo bom odplacevala. na banki so mi rekli da lahko ze leta 2021 vlozim prosnjo za izbris hipoteke mojih starsev, in ce bom redno placevala do takrat, bodo izbrisali. Moti me le da to ji crno na belem. Sama pa drugace kot na ta nacin ne korem do kredita. Sluzbo imam v zdravstvu, mislim da brez ne bi ostala kar tako
Je kdo na tak nacin vzel kredit? Ima kdo izkusnje s tem?
Hvala za odgovore

Orng zaropotaj!
Naj se v pogodbo vnese, kakšni so točni pogoji za izbris hipoteke nad tujo nepremičnino!
To ti morajo ugoditi! Pa magar ti dajo overjene splošne pogoje, ki jih imajo za te primere!

Zakaj samo za pet let nepremičnino staršev, kako to misliš?Logično bi mi bilo, da bi zastavila celotno vrednost stanovanja, plus obresti, če je naprimer nepremičnina tvojih staršev vredna toliko in več, za celotno obdobje kreditiranja. Ni mi jasno zakaj bi banka vzela v zakup samo za pet let, kaj ima od tega?

nova
Uredništvo priporoča

Rekli so, da se zbrise plomba na stanovanju starsev, ko jaz odplacam cca 15000eur kredita.

Ja potem, ti morajo pa to zapisat jasno v pogodbo. Si predstavljaš najslabši možni scenerij? Da ti ne moreš več odplačevati, za celotno vrednost stanovanja plus obresti, ki znajo biti kar svinjske, ne bo varna nepremičnina tvojih staršev. Ga ni pogoja, da se spravim v tole, če ni vse črno na belem.

Kot je že nekdo omenil. Naj se vse napiše črno na belem in overi, ti pa dobro preberi vse pogoje. Mislim, da bi moralo vse biti zapisano. Brez tega, da ti je jasno, v kaj se podajaš, se v to ne podajaj.
Pa saj bi ti morali na banki znati odgovoriti na vse nejasnosti ali kako? In kaj so ti tam odgovorili na vprašanje, zakaj se zadeva ne zapiše/ni zapisana v pogojih?

Pa še tole, jaz bi kar rekla, da sem si drugje našla ugodnejšo ponudbo, v primeru da tega nebi hoteli zapisati.

Rekli so mi da se ne zapise ker ne morejo vedeti ali bom jaz redno odplacevala in ne vedo kaksno bo stanje nepremicnin in eura cez nekaj let. Tak je bil odgovor.

Pa saj ravno zato daje nepremičnino staršev pod hipoteko, če prav razumem. Očitno nima privarčevanih niti 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti nepremičnine, zato se mora tudi banka zavarovati. Saj je logično, da banka ni nek dobrotnik, ki tala denar, ne?

Če ne bo odplačevala, bosta šli obe nepremičnini. Zato je tudi morala dati obe pod hipoteko. In glede na to, da do zdaj ni privarčevala nič, je rizična stranka.

Mislim, da ona bolj razmišla o tem, kako bi moralo biti, če bo odplačevala in ji je jasno, da bosta obe nepremičnini šli, če ne bo.

Res, si vprašala še na kakšno drugo banko?

Res pa je, da bi znali na večini kar komplicirati brez lastne udeležbe in pri sorazmerno nizkem netu.

Pa saj ravno zato daje nepremičnino staršev pod hipoteko, če prav razumem. Očitno nima privarčevanih niti 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti nepremičnine, zato se mora tudi banka zavarovati. Saj je logično, da banka ni nek dobrotnik, ki tala denar, ne?

Če ne bo odplačevala, bosta šli obe nepremičnini. Zato je tudi morala dati obe pod hipoteko. In glede na to, da do zdaj ni privarčevala nič, je rizična stranka.

Mislim, da ona bolj razmišla o tem, kako bi moralo biti, če bo odplačevala in ji je jasno, da bosta obe nepremičnini šli, če ne bo.[/quote]

Pa naj ji zapišejo ne dokler ni izplačanih 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti nepremičnine , se le ta zavaruje z toliko in toliko deleža nepremičnina staršev. Ona je v namen zavarovanja že postavila svojo nepremičnino pod hipoteko, vendar pod pogoji, ki jih je banka navedla v pogodbo tudi celotno nepremičnino staršev, in ne le za tisti delež lastnega vložka. Jaz bi se pozanimala še pri drugih bankah.

Pa saj ravno zato daje nepremičnino staršev pod hipoteko, če prav razumem. Očitno nima privarčevanih niti 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti nepremičnine, zato se mora tudi banka zavarovati. Saj je logično, da banka ni nek dobrotnik, ki tala denar, ne?

Če ne bo odplačevala, bosta šli obe nepremičnini. Zato je tudi morala dati obe pod hipoteko. In glede na to, da do zdaj ni privarčevala nič, je rizična stranka.

Mislim, da ona bolj razmišla o tem, kako bi moralo biti, če bo odplačevala in ji je jasno, da bosta obe nepremičnini šli, če ne bo.[/quote]

Pa naj ji zapišejo ne dokler ni izplačanih 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti nepremičnine , se le ta zavaruje z toliko in toliko deleža nepremičnina staršev. Ona je v namen zavarovanja že postavila svojo nepremičnino pod hipoteko, vendar pod pogoji, ki jih je banka navedla v pogodbo tudi celotno nepremičnino staršev, in ne le za tisti delež lastnega vložka. Jaz bi se pozanimala še pri drugih bankah.[/quote]

Se strinjam. Tudi take stvari se da brez posebnih težav zapisati. Ne razumem, zakaj to ne bi šlo.

Seveda, to je jasno, da se ne ve, kaj bo čez 5 let!
Zato pa naj zapišejo pogoje za izbris hipoteke!
Ti pogoji so lahko izpolnjeni čez 3 leta ali pa čez 13 let!
POGOJI za izbris so pomembni, ne čas!

Pri drugih bankah vprasala, nikjer ne dobim brez 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnega vlozka. Je pa tako, kot je napisal crnonabelem. Mioji starsi se sploh ne obremenjujejo glede tega, jaz pa.

ha ha ha, kaj ima uboga prosilka za kredit za zaropotat v banki? Ona bo samo odropotala skozi vrata, ko bo dobila brco. Sem šur de, da bo podpisala prav vse, kar si bodo v banki zmislili. Se pa sprašujem, kje imajo njeni starši pamet, da dovolijo hipoteko na svoji nepremičnini. Je kar precej verjetnosti, da bodo vsi skupaj pristali pod mostom. Oni in njena hčerka.

Je že prav, da se obremenjuješ, tvoji starši pa se ta trenutek niti ne zavedajo v kaj se spuščajo in kaj vse je danes mogoče. Verjetno sta prepričana, da jima stanovanja pač ne more nihče vzet. Ne vem če je dopustno, da v ta svoj kredit vpletaš starše, če imata kaj denarja je bolj sigurno, da ti pomagata izplačat tistih 30 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vrednosti stanovanja, tako da ti posodita ali podarita in ostaneta na sigurnem.

Napiše se znesek in doba. Ampak je mal drugače, če ti v petih letih odplačaš glavnico ali pa najprej obresti, pa se ti glavnica ne zmanjša, zato okrog tega povprašaj, da ti ne bodo rekli čez pet let, da si morda komaj 1/2 teh petih let plačala in zato ne morejo izbrisati.
Če prideš do tega, da del odplačaš in daš izbrisno pobotnico na eno nepremičnino, boš morala nato spet na banko in do notarja, da bo prišlo do novega notarskega zapisa z novimi podatki in seveda z novimi stroški, ki pa pri notarju niso ravno poceni (300 evrov in naprej). Te plačaš tudi ti, predno dobiš kredit.
Kaj pa če vzameš samo toliko kredita, kolikor lahko vzameš za nepremičnino, v kateri si sedaj? Si računala na nepredvidene stroške, če bo obrok kredita visok in imaš tako dejansko zadaj dve nepremičnini, namesto ene, poleg tega še nekaj ljudi, ki so odvisni od tvojega rednega odplačevanja obrokov? Ali zahteva banka pri tem tudi poroka?

Vsi pogoji morajo biti zapisani v pogodbi!
Ne bo zahtevala nič neprimernega, nelegalnega ali karkoli, samo pogoje!

O kateri banki se pogovarjamo?

Ker ena varianta je tudi, da starša vzameta gotovinski kredit, v kolikor sta kreditno sposobna, na 15 let in znesek, ki ga potrebuješ za polog. Ti vzameš samo hipotekarnega in odplačuješ oba kredita. Tako se izogneš dvem hipotekam.
Lahko pa sama vzameš še gotovinskega, ampak mislim, da nisi dovolj kreditno sposobna, če pa si, potem pa je to sploh rešitev.

Jaz lahko vzamem manj kredita ampak bom za ta denar dobila staro in ali brez opreme, potem nimam za renovacijo in opremo. Tezko si je pa nasparat ce dajes za najemnino. Zato pa grem v nakup da bi bilo na koncu vsaj moje, ce je ze najem vreca brez dna. Drugih porokov banka ne zahteva

Ne vem če se prosilka zaveda, v kakšen ma.fij..ski brlog se spušča, ko ima opravka z banko. Če uboga devička nima 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnih sredstev, naj pač odmisli selitev na svoje. Res je bolj pametno od staršev, če ji oni dajo tistih začetnih 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ne pa da dovolijo hipoteko na lastni nepremičnini.

Poskusi še v Hranilnici Lon. Nič te ne stane, so zelo ugodni.

_________________ [sub]Življenje je prekratko, da bi ga jemali resno[/sub]

Nikakor ne o tem razmišljat. Ali si pripravljena imeti starše na vesti, če se kaj zgodi, kar se ne bi smelo in starša ostaneta na cesti, brez strehe nad glavo??

Pojdi na NLB in tam povprašaj. Zastavi samo nepremičnino, ki bo tvoja.

Ok, kot prvo, ti si tista, ki prosiš za denar! Tega se vedno zavedaj in potem boš razumela obnašanje banke (katerekoli). Enostavno nisi v poziciji, da bi postavljala lastne zahteve. To lahko počnejo tisti kljukci, ki opetnajstijo banke za milijone.

Tvoja edina moč je, da tega pač ne podpišeš. Lahko pa ti povem, kako so nekateri znanci prišli do bolj ugodnih pogojev od navadnega tlačana (ja, tudi od mene):
1. Veze in poznanstva: Eden je imel taščo, ki je delala na banki (ne spomnim se več, na kakšni poziciji) in tako dobil za pol nižjo obrestno mero kot je bila običajna v tistih letih. V manjšem kraju je sin uglednega zdravnika, ki je poznal vodstvo banke, dobil odobren velik in to zelo ugoden kredit, čeprav sam niti slučajno ni imel dovolj velike neto plače (je pač dobival kar nekaj denarja na črno).
2. Prirejanje dohodka: Nekdo se je za krajši čas dogovoril s sorodnikom, da ga zaposli za precej višjo plačo in tako je imel izkazan večji neto. Kakšen medsebojni dogovor sta imela, ne vem, ampak sklepam, da je temu sorodniku sam odplačal rzliko do višje plače. Na ta račun je sploh prišel do kredita, saj sicer ne bi mogel.
3. Gradnja hiše: To ne vem, če je še možno, ampak včasih so dobili kredit z gradnjo hiše vnaprej. Banka je odobrila, kaj pa vem, za 150 tisoč evrov kredita, dejansko pa je potem graditelj porabil za gradnjo zgolj 120 tisoč. Z razliko pa se je potem kupovalo avte, vikende, ipd. Kakor kdo. Ok, tisti denar je potrebno nekoč vrniti, tako da je za banko vseeno, za posameznika pa je to fajn, ker dosti hitreje pride do boljšega materialnega stanja.

Nobena banka v nobeno kreditno pogodbo ne napiše, da bo po delnem odplačilu kredita sprostila eno od zastavljenih nepremičnin. V praksi pa je tako, da banka praviloma da izbrisno pobotnico, ko je odplačano toliko kredita, da se lahko banka poplača iz ene zastavljene nepremičnine. Primer: kreditojemalka vzame 50.000,00 EUR kredita za nakup nepremičnine, ki stane 50.000,00 EUR. Banki to ne zadošča za zavarovanje, če pride do izvršbe, zato zahteva za zavarovanje še drugo nepremičnino (od staršev). Ta nepremičnina je npr. vredna 70.000,00 EUR, obe zastavljeni nepremičnini torej 120.000,00 EUR. Če kreditojemalka kredita ne bo odplačevala, gredo nepremičnine na javno dražbo, kjer jih bo sodišče lahko prodalo za polovično ceno (konkretno torej za 60.000,00 EUR). Zraven pa je nastalo še cel kup stroškov (sodne takse, odvetniki, sodni cenilci, obresti…). Banka torej zahteva tako visoko zavarovanje, da je vrednost nepremičnin vsaj 2-x višja od kredita, ker bo sicer pri neplačevanju na izgubi.

Res pa je, da dajejo banke precej nižje obrestne mere svojim uslužbencem, vendar s pristavkom, da se obrestna mera zviša, če prenehajo delati v banki.

Hipotekarni kredit, ki ga vzamete na banki, je vseeno relativno varna investicija, se pa morate pozanimate, da je kredit res v okviru vaših finančnih zmožnosti. Navadno obrok kredita ustreza višini najemnine, ki bi jo plačevali za najeto stanovanje in tu je seveda računica. Vsak kredit pa je danes tveganje, ob možnosti, da nobena zaposlitev ni več trajna, da lahko človek zboli… V takih primerih lahko svojo lastno nepremičnino kreditojemalka še vedno proda za tržno ceno (s sodelovanjem in vednostjo banke seveda, saj je nepremičnina pod hipoteko) in poplača svoje obveznosti, ne da bi ogrozila nepremičnino svojih staršev.

New Report

Close