Starševski čvek

pokojnina in prispevki

Default avatar
Mož je dobil pokojninsko odločbo, v kateri je tudi prikaz 21-letnih pokojninskih osnov.
zadnjih 15 let je delal avtorska dela preko Avtorske agencije.
V letu 2014 je začel veljati nov pravilnik, oz. zakon, po katerem se od avtorskih pogodbah plačujejo zelo visoki prispevki za pokojninsko zavarovanje. ti visoki prispevki pa niso nikjer v odločbi upoštevani.

Ker že 3 ure kličem pristojnega, ki naj bi mi odgovoril na vprašanja, po moje ima enostavno odložen telefon, sprašujem še tukaj, če morda kdo ve, zakaj se ti prispevki ne upoštevajo pri izračunu pokojnine.

Hvala
Default avatar
OOOoooo. 15 let je delal preko avtorske?
Potem bo penzije tako en qurc in ti dve leti nimata bistvenega vpliva.
Default avatar
N NNN, če bo zardi tega za 10 eur/mesec večja, je to 120 eur na leto.
Najbrž je res, da zaradi plačil v zadnjih dveh letih ne bo bistveno večja, ampak mene zanima, zakaj se teh vplačil sploh ne upošteva? Najbrž zato, da si eni lahko še več bašejo v svoje žepe.
Default avatar
če sem prav razumela, se ti prispevki upoštevajo pri izračunu delovne dobe. ne pri izračunu višine...
pred tem od avtorskih nisi imel pokojnine... je tako?
Default avatar
Ja, tako je. Se opravičujem, sem se res čisto narobe izrazila.
Ampak ti dnevi oz meseci niso nikjer upoštevani.
Default avatar
Ti prispevki so mišljeni za tiste, ki niso zaposleni, delajo pa samo preko avtorskih pogodb.

Pri izračunu se namreč ti prispevki nato štejejo, kot da so prispevki za ZPIZ plačani. Kolikor se spomnim je
cca 10 eur prispevka prinese 1 dan pokojnine. Torej mora biti mesečno plačano vsaj 300 eur, da se prizna cel mesec.

Če pa je bil mož ta čas redno zaposlen, poleg tega pa dobival izplačilo po AH, pa se to ne šteje zraven,
ker tudi niso bili plačani vsi prispevki za ZPIZ. Izračuni so različni glede na status tistega, ki prejeme AH.
Default avatar
Ti prispevki je napisal/a:
Ja, saj, on ni bil redno zaposlen, delal je samo preko avtorskih pogodb.
In ker so to visoko kvalificirana dela, so bili tudi zaslužki relativno visoki, procenti teh zaslužkov pa so šli na ZPIZ.
Default avatar
Tudi če sta bili leti 2014 in 2015 zelo dobri, ni nujno, da sta v kvoti 21 najbolj ugodnih zaporednih let. Verjetno nista, saj praviš, da že 15 let dela samo po avtorskih (vsaj tako sem te jaz razumela).
Default avatar
Barca je napisal/a:
ne gre za izračun višine, ampak za izračun let, oziroma delovne dobe. tu nima veze 21 najboljših let...
Default avatar
leta leta.. je napisal/a:
Te prav razumem, da zadnjih 15 let ni bil nikjer zaposlen, ni imel svoje dejavnosti in je dejansko delal samo po avtorskih pogodbah?
Bom zlobna - kaj je razmišljal?
Default avatar
Jah, kaj je razmišljal - redne službe ni dobil.
Vseh 15 let ni bil nikjer v službi, ja, ampak si je privarčeval nekaj denarja, tudi za penzijo.
Itak pa namerava še naprej delati po avtorskih pogodbah.
Default avatar
zakaj potem ni odprl s.p.-ja, bi mu več neto ostalo kot po avtorski, a ne?
Default avatar
ljewrrrtgdfsajl je napisal/a:
Zato, ker je to delo, ki se ga ne da delati 12 mesecev na leto, prispevke pa je treba plačati vsak mesec. Je poskusil tudi to, pa se ni izšlo, predvsem zaradi neplačnikov.
Default avatar
Glede na zakonodajo je od teh zadnjih 15 let itak samo 2 leti taki, ko se glede na vplacane prispevke izracunava delovna doba.
Cca 9500€ bruto zasluzka "prinese" en mesec delovne dobe..